ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2013 року (12 год. 22 хв.) Справа № 808/2837/13-а м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Р.В. Сацького,
при секретарі судового засідання А.С. Ярошенко,
за участю представників сторін :
від позивача Воронін Ю.Л.
від відповідача не прибув;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя адміністративну справу
за позовною заявою: Публічного акціонерного товариства «Запорізький рибокомбінат»
до: Державної податкової інспекції у Запорізькому районі Запорізької області Державної податкової служби
про: скасування податкового повідомлення-рішення від 18.02.2013 року № 0000101521
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства «Запорізький рибокомбінат» (далі - позивач) до Державної податкової інспекції у Запорізькому районі Запорізької області Державної податкової служби (далі - відповідач), у якому позивач просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення від 18.02.2013 року № 0000101521 (згідно уточнення, що було заявлено в судовому засіданні).
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідач протиправно прийняв податкове повідомлення-рішення від 18.02.2013 № 0000101521, згідно якого ПАТ «Запорізький рибокомбінат» зобов'язано сплатити штраф в сумі 117, 07 грн. (10 % від суми 1170, 69 грн. орендної плати з юридичних осіб).
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним в позові, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не прибув. Про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повідомлення, яке міститься в матеріалах справи.
Заперечення на позовну заяву або пояснення з приводу позовних вимог на адресу суду від відповідача не надходили.
Дослідивши наявні в матеріалах справи належні докази, суд дійшов до висновку, що заявлені позивачем вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі за наступних підстав.
04.02.2013 Державною податковою інспекцією у Запорізькому районі Запорізької області було проведено камеральну перевірку за звітний податковий період березень-квітень 2012 року з питання своєчасності сплати орендної плати за земельні ділянки. Під час перевірки позивачем надано до ДПІ податкову декларацію з орендної плати державної і комунальної власності № 1990 від 17.02.2012 на підставі договору оренди із Запорізькою районною державною адміністрацією від 02.10.2006 № 3654. Згідно наданої декларації орендної плати державної та комунальної власності платником самостійно визначено податкове зобов'язання на 2012 рік - 45 644, 34 грн., щомісяця нарахування 3 803, 70 грн.
Перевіркою встановлено, що платником порушено термін сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання земельного податку, п.п.16.1.4 п.16.1. ст.16, п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України.
За результатами перевірки складено Акт від 04.02.2013 №51/1521/00476642.
На підставі вказаного Акту податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення №0000101521 від 18.02.2013, яким ПАТ «Запорізький рибокомбінат» зобов'язано сплатити штраф в сумі 117, 07 грн. (отримано позивачем 26.02.2013).
Оскільки позивач вважає, що ДПІ незаконно складено акт перевірки від 04.02.2013 №51/1521/00476642 та незаконно винесено податкове повідомлення-рішення №0000101521 від 18.02.2013, він був змушений звернутися до суду.
Суд не може погодитися з правомірністю застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 117, 07 грн., з огляду на наступне.
Підпунктом 16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.46.1 ст.46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
За правилами ст. 49 Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.
Пунктом 54.1 ст. 54 ПК України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Статтею 9 ПК України, плата за землю віднесена до загальнодержавних податків та зборів.
Пунктом 288.7 ст.288 ПК України встановлено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строки сплати і порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статтей 285-287 ПК України.
Пунктом 285.1 ст. 285 ПК України встановлено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Пунктом 287.3 ст. 287 ПК України передбачено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до п. 288.1 статті 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст.21 цього Закону, орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
ВАТ «Запорізький рибокомбінат» 01.07.2006 уклав договір оренди земельної ділянки за № 3654, що знаходиться на території Малокатеринівської селищної ради Запорізького району, із Запорізькою районною державною адміністрацією Запорізької області.
Відповідно до п. 287.3 статті 287 ПК України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
ПАТ «Запорізький рибокомбінат» 17.02.2012 самостійно визначив розмір орендної плати за договором № 3654.
За договором оренди землі №3654 від 01.07.2006, згідно до узгодженої податкової декларації з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності від 17.02.2012 за № 1990 щомісячний розмір орендної оплати становив - 3 803,70 грн.
Відповідно до узгодженої декларації орендної плати за земельну ділянку державної і комунальної власності орендар своєчасно та в повному розмірі сплачував орендну плату за земельні ділянки протягом перевіряємого періоду у 2012 році, про що свідчать копії доданих платіжних документів.
За взаємною згодою сторін за договором № 3654 від 01.07.2006 договір оренди земельної ділянки № 3654 від 01.07.2006 було розірвано з 01.05.2012. Станом на 01.06.2012 орендар сплатив шляхом переказу грошових коштів зі свого розрахункового рахунку на рахунок отримувача достроково узгоджену суму орендної плати за земельну ділянку за 2012 рік.
Відповідно до п. 290.1 статті 290 ПК України плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, який визначено Бюджетним кодексом України для плати за землю.
За умовами договору оренди землі за №3654 від 01.07.2006 одержувачем орендної плати є місцевий бюджет Малокатеринівської селищної ради Запорізького району Запорізької області.
За змістом ст. 1 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» платіжне доручення це є розрахунковий документ, який містить доручення платника банку або іншої установі - члену платіжної системи, що його обслуговує. Здійснити переказ визначеної в ньому суми коштів зі свого рахунка на рахунок отримувача. Переказ коштів - рух певної суми коштів з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому в готівковій формі. У відповідності з п. 30.1 ст. 30 цього Закону переказ вважається завершеним з моменту зарахування суми переказу на рахунок отримувача.
Податковим органом у Запорізькому районі Запорізької області, обліковуючи надходження зі сплати орендної плати за договором оренди землі №3654 від 01.07.2006 протягом 2009-2011 років змінював призначення платежів з орендної плати, перенаправляючи надходження з орендної плати не за призначеннями платежів, які було вказано у платіжних документах платником орендної плати, а саме ПАТ «Запорізький рибокомбінат».
Згідно з пунктом 6 статті 7 Закону України «Про Національний банк України» Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.
Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої Постановою Національного банку України від 21.01.2004 №22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за №377/89/76 кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції.
При цьому згідно з пунктом 3.8 зазначеної Інструкції реквізит «Призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог за законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення «Призначення платежу». Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.
Наказом від 07.07.2012 № 817 Міністерства фінансів України затверджено порядок заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) платежів до бюджету, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
У відповідності до вимог зазначеного порядку платник орендної плати у призначенні платежу зазначав код сплати 101 - сплата суми грошового зобов'язання, а податковий орган в порушення вимог цього порядку зараховував суми платежів за кодом 140 - надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу.
Із наведеного випливає, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику.
Відповідно до ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 2, 11, 17, 18, 71, 87, 90, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення прийняте Державною податковою інспекцією у Запорізькому районі Запорізької області Державної податкової служби від 18.02.2013 № 0000101521.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Запорізький рибокомбінат» судовий збір у розмірі 104 (сто чотири) грн. 70 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Р.В. Сацький