Провадження № 2-а/522/926/13
Справа № 522/5227/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2013 року, суддя Приморського районного суду м. Одеси, Турецький О.С., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Одеського обласного військового комісаріату та Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та стягнення коштів,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання дій протиправними та стягнення коштів до Одеського обласного військового комісаріату та Міністерства оборони України, в якому вказує, що він проходив військову службу в Збройних Силах України, був звільнений з військової служби в запас та визнаний інвалідом 2-ї групи, яку встановлено в результаті травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби.
На виконання пункту 2 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", позивач отримав одноразову грошову допомогу у розмірі 185433,00 грн., однак вважає, що розмір виплаченої одноразової грошової допомоги значно менший, ніж це передбачено законодавством України та просить визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо призначення йому одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності в розмірі меншому, ніж це передбачено чинним законодавством України, визнати протиправними дії Одеського обласного військового комісаріату щодо виплати йому одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності в розмірі меншому, ніж це передбачено чинним законодавством України, та стягнути з Міністерства оборони України на його користь суму недоплаченої частини одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності у розмірі 370866,00 грн.
Адміністративну справу позивач просив розглянути в порядку скороченого провадження.
Представники відповідачів подали до суду заперечення, в яких позов не визнали в повному обсязі та пояснили, що одноразова грошова допомога виплачена позивачу у відповідності до вимог чинного законодавства України з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, визначених в Додатку 25 до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294, оскільки Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. № 499, не визначає що є додатковими видами грошового забезпечення, в тому числі одноразовими додатковими видами грошового забезпечення.
За таких обставин, з'ясувавши обставини, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, та правовідносини сторін, що випливають з таких обставин, перевіривши їх доводи наявними в справі доказами, дослідивши матеріали справи, надавши їм правову оцінку, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_2 є обґрунтованим і підлягає задоволенню з таких підстав.
ОСОБА_2 проходив дійсну військову службу в Збройних Силах України на посаді начальника штабу - першого заступника начальника територіального управління Південного оперативного командування, а з 06 лютого 2012 року перебував в розпорядженні начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України.
Наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 13.08.12 № 641 він був звільнений з військової служби в запас та наказом начальника штабу ордена Червоного Прапора Південного оперативного командування (по стройовій частині) від 31.08.12 № 166 з 31 серпня 2012 року був виключений із списків особового складу управління Південного оперативного командування.
Згідно висновку медико-соціальної експертної комісії його визнано інвалідом 2-ї групи, яку встановлено в результаті травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, що підтверджується випискою із акта огляду МСЕК до довідки серії 10 ААА № 952052.
Згідно частини 2 статті 24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Пункт 2 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", визначає, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов'язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 2 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. № 499 (далі - Порядок), одноразова грошова допомога виплачується:
2) військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби), у разі настання інвалідності в період проходження військової служби та особам, звільненим з військової служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення з такої служби чи після закінчення зазначеного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період її проходження, - у розмірі:
- 27-місячного грошового забезпечення - інвалідам I групи;
- 24-місячного грошового забезпечення - інвалідам II групи;
- 20-місячного грошового забезпечення - інвалідам III групи, а у разі настання інвалідності внаслідок виконання обов'язків військової служби - у розмірі:
- 33-місячного грошового забезпечення - інвалідам I групи;
- 30-місячного грошового забезпечення - інвалідам II групи;
- 27-місячного грошового забезпечення - інвалідам III групи".
Згідно абзацу п'ятого підпункту 4 пункту 2 Порядку, грошове забезпечення визначається: для військовослужбовців, які перебувають на кадровій військовій службі або проходять військову службу за контрактом, - за останньою посадою, яку вони займали на день втрати працездатності, а для звільнених з військової служби - на день звільнення, виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія), одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пункт 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначає, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
В пункті 1.1. Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.08 № 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.07.08 за № 638/15329 (далі - Інструкція), зазначено, що ця Інструкція визначає порядок та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, ліцеїстам та вихованцям військових оркестрів, а також порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил України одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.
Згідно абзацу 2 пункту 1.2. Інструкції: "До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення".
Розділом XXX зазначеної вище Інструкції визначені Правила виплати грошової допомоги для оздоровлення, яка згідно пункту 30.1. виплачується у разі вибуття в щорічну основну відпустку, тобто є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення.
Розділом XXXIII Інструкції визначені Правила виплати матеріальної допомоги, яка згідно пункту 33.1. виплачується один раз на рік для вирішення соціально-побутових питань, тобто, також, є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення.
27 грудня 2012 року позивач отримав одноразову грошову допомогу розмірі 185433,00 грн. з розрахунку грошового забезпечення в розмірі 6181,10 грн. (30 х 6181,10 грн. = 185433,00 грн.), що підтверджується довідкою Одеського обласного військового комісаріату № 369 від 01.02.13, довідкою Південного оперативного командування від 14.08.12 № 6/424, платіжним дорученням № 409 від 26.12.12.
Однак, суд вважає, що зазначена одноразова грошова допомога виплачена позивачу в значно меншому розмірі, ніж це визначено чинним законодавством України, а саме без врахування одноразових додаткових видів грошового забезпечення - грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Як вбачається з матеріалів справи, 06 лютого 2012 року позивача було зараховано у розпорядження начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України та з військової служби в запас його було звільнено 31 серпня 2012 року з розпорядження начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України.
Згідно довідки Південного оперативного командування № 6/50 від 04.02.13 р. протягом 2012 року, перебуваючи у розпорядженні начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України - на останній посаді, яку він займав на день звільнення, позивач отримав грошову допомогу на оздоровлення у розмірі 6181,10 грн. та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 6181,10 грн.
Приймаючи до уваги викладене, суд вважає, що сума належної позивачу одноразової грошової допомоги має бути розрахована виходячи з грошового забезпечення в розмірі 18543,30 грн., яке включає в себе щомісячне грошове забезпечення в розмірі 6181,10 грн. та одноразові додаткові види грошового забезпечення: грошову допомогу для оздоровлення в розмірі 6181 грн. 10 коп. та матеріальну допомогу в розмірі 6181 грн. 10 коп.
Таким чином, з врахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення: грошової допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги позивач має право на одноразову грошову допомогу у розмірі 556299,00 грн. (18543 грн. 30 коп. х 30).
Зважаючи на отриману ним суму одноразової грошової допомоги в разі настання інвалідності в розмірі 185433,00 грн., сума недоплаченої йому частини одноразової грошової допомоги становить 370866,00 грн.
Суд не приймає до уваги доводи представників відповідачів щодо врахування при визначенні розміру одноразової грошової допомоги додаткових видів грошового забезпечення, визначених в Додатку 25 до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294, оскільки зазначений перелік додаткових видів грошового забезпечення не є вичерпним.
Згідно пункту 7 Порядку, керівник уповноваженого органу подає в 15-денний строк з дня реєстрації документів головному розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 3 і 4 цього Порядку.
Головний розпорядник коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів на їх підставі рішення про призначення одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або в разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу.
Відповідно до статті 22 Бюджетного кодексу України, Міністерство оборони України є головним розпорядником бюджетних коштів.
Відповідно до пункту 9 Методичних рекомендацій щодо порядку оформлення, фінансування та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.08 № 499 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) або інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності осіб, звільнених з військової служби (зборів)", "Департамент фінансів Міністерства Оборони України доводить рішення до фінансово-економічних управлінь видів Збройних Сил України, оперативних командувань, військових комісаріатів, військових частин та здійснює переказ коштів на реєстраційні рахунки (в установах Державного казначейства України) видів Збройних Сил України, оперативних командувань, військових комісаріатів, військових частин, які фінансуються через Департамент фінансів Міністерства Оборони України.
Фінансово-економічні управління видів Збройних Сил України, оперативних командувань доводять рішення та здійснюють переказ коштів на реєстраційні рахунки військових частин, які через них фінансуються".
Таким чином, судом встановлено,що фінансування витрат на виплату одноразової грошової допомоги здійснюється Міністерством оборони України через Департамент фінансів, у зв'язку з чим, суд вважає за можливе здійснити стягнення недоплаченої позивачу частини одноразової грошової допомоги в розмірі 370866,00 грн. безпосередньо з Міністерства оборони України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6-14, 17, 23, 59, 69-71, 99, 122, 137-139, 153-154, 158-163, 183-2, 186 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Одеського обласного військового комісаріату та Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та стягнення коштів - задовольнити.
Визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо призначення ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності в розмірі меншому, ніж передбачено чинним законодавством України.
Визнати протиправними дії Одеського обласного військового комісаріату щодо виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності в розмірі меншому, ніж передбачено чинним законодавством України.
Стягнути з Міністерства оборони України (м. Київ, просп. Повітрофлотський, 6) на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 суму недоплаченої частини одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності у розмірі 370866,00 (триста сімдесят тисяч вісімсот шістдесят шість) гривень.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання постанови суду в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку заяву не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: О.С. Турецький
22.04.2013