Рішення № 31131735, 13.05.2013, Ізюмський міськрайонний суд Харківської області

Дата ухвалення
13.05.2013
Номер справи
623/623/13-ц
Номер документу
31131735
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ПРОГРЕС-2001"
Державний герб України

Номер справи 623/623/13-ц

Номер провадження 2/623/350/2013

РІШЕННЯ

іменем України

13 травня 2013 року м. Ізюм

Ізюмський міськрайонний суд Харківської області

у складі: головуючого - судді Бутенка В.М.

секретарів судового засідання - Шишко В.В., Костенко В.В.

судового розпорядника - Максименка Р.С.

позивача - ОСОБА_2

відповідача - ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ізюмі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до нотаріуса Ізюмської державної нотаріальної контори ОСОБА_3 про визнання дій неправомірними, -

в с т а н о в и в:

12 лютого 2013 року ОСОБА_2 через поштове відділення звернувся до суду з вказаною позовною заявою до нотаріуса Ізюмської державної нотаріальної контори ОСОБА_3 про визнання дій неправомірними та повернення переплату за послугу 187 грн. і оплатити за моральні витрати в розмірі спадку 1540 грн. (а.с. 1), яку уточнив 25 лютого 2013 року, де відмовився від позовних вимог в частині майнового (грошового) повернення коштів за моральні втрати, і просив розглядати позовні вимоги в частині неправомірних дій державного нотаріуса ОСОБА_3 при оформленні спадщини (а.с. 19).

В обґрунтуванні позову ОСОБА_2 вказує, що після смерті його матері ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, під час оформлення нотаріусом Ізюмської державної нотаріальної контори ОСОБА_3 свідоцтва про прийняття спадщини у серпні 2012 року, ним були переплачені кошти в сумі 187 грн., але повинно було проводитися сплата у половину меншого розміру, чим ним було сплачено, оскільки він є пенсіонер і сума спадщини складала суму 1540,36 грн.. Так, нотаріус ОСОБА_3 йому виписала і надала для оплати у відділенні Банку чотири квитанції на суми 11,55 грн., 50,00 грн., 75 грн., 102 грн., він сплатив вказані послуги по квитанціям, сплатив Банку за послуги за кожну квитанцію по 5 грн., 5 грн., 5 грн., 10 грн.. Для нотаріуса в Банку йому дали 1 екземпляр квитанції, а інший залишили в Банку. Вважає, що нотаріус ОСОБА_3 при оформлені спадщини порушила законодавство України та безпідставно зобов'язала його сплатити зайві кошти, які забрала собі, чим порушила його права.

Позивач просить суд позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Відповідач позовні вимоги не визнала, надала заперечення проти позовних вимог і просить суд у задоволенні позову відмовити (а.с. 27-28).

Відповідач ОСОБА_3 у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, підтримала заперечення на позов, просила суд у задоволенні позову відмовити. Вказує, що у серпні 2012 року до Ізюмської держнотконтори звернувся ОСОБА_2 за оформленням спадщини за заповідальним розпорядженням на грошові внески після смерті матері, ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2. Вона, як державний нотаріус, неодноразово надавала позивачу консультації з цього приводу. Оскільки, позивач був звільнений від сплати державного мита за видачу свідоцтва про право на спадщину за заповідальним розпорядженням як пенсіонер, сплатив лише: у відповідності із вимогами п. 2.1.12 Тарифів з нього була стягнута плата за складання проекту заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину у розмірі 60,00 грн.; за консультації щодо спадкування 50,00 грн. (п. 1.1.14 Тарифів передбачено стягнення плати за надання такого виду консультації у розмірі 100,00 грн.); за здійснення перевірки наявності заведеної спадкової справи за даними Спадкового реєстру, як того вимагає п. 3.4 Наказу Міністерства юстиції України від 07 лютого 2011 року за № 1810/5 «Про затвердження «Положення про спадковий реєстр» - 51,00 грн.; за здійснення перевірки наявності заповіту за даними Спадкового реєстру - 51,00 грн.; за послуги технічного характеру - 15,00 грн., що відповідає вимогам п. 2.1.1. Тарифів; за вартість спеціального бланку нотаріальних документів - 11,55 грн., на підставі вимог ч. 2 ст. 34 Закону України «Про нотаріат» та п. 8 Порядку витрачання, зберігання, обігу спеціальних бланків нотаріальних документів і звітності про їх витрачання, затвердженого постановою КМ України від 05 серпня 2009 року за № 812.

Вказує, що ОСОБА_2, як пенсіонер, був звільнений від сплати суми в розмірі 51,00 грн. за реєстрацію видачі свідоцтва про право на спадщину. Сплачені ним кошти перераховувались до різних Установ отримувачів на їх розрахункові рахунки. Квитанції про сплату цих коштів залишаються в спадковій справі.

Вказує, що Головним управлінням юстиції у Харківській області по скарзі ОСОБА_2 було проведено перевірку її дій при оформленні його спадщини і встановлено, що вона, як державний нотаріус, діяла правомірно згідно чинного законодавства.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши та перевіривши матеріали справи та матеріали спадкової справи № 473/2012, суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Судом встановлені факти і відповідні їм правовідносини.

Здійснення нотаріусом нотаріальних дій регулюється Законом України «Про нотаріат» від 02.09.1993р. № 3425-XII, Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012р. № 296/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 22 лютого 2012 року за № 282/20595, Декретом Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 року №7-93 та іншим законодавством України.

Статтею 2-1 Закону України «Про нотаріат» встановлено Державне регулювання нотаріальної діяльності, - Державне регулювання нотаріальної діяльності полягає у встановленні порядку допуску громадян до здійснення нотаріальної діяльності, порядку зупинення і припинення приватної нотаріальної діяльності, порядку вчинення нотаріальних дій; визначенні органів та осіб, які вчиняють нотаріальні дії та які здійснюють контроль за організацією нотаріату і нотаріальною діяльністю в Україні, перевірки організації нотаріальної діяльності нотаріусів та виконання ними правил нотаріального діловодства; визначенні ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами; встановленні розмірів плати за надання додаткових інформаційно-технічних послуг та порядку її справляння.

Відповідно до ч. 1 ч. 2 ст. 19 Закону України «Про нотаріат», за вчинення нотаріальних дій державні нотаріуси справляють державне мито у розмірах, встановлених чинним законодавством. За надання державними нотаріусами додаткових послуг правового характеру, які не пов'язані із вчинюваними нотаріальними діями, а також технічного характеру справляється окрема плата у розмірах, що встановлюються Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі. Кошти, одержані від надання таких додаткових послуг, спрямовуються до Державного бюджету України.

Згідно п.1 глави 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, нотаріальні дії вчиняються після їх оплати, а також у передбачених законом випадках після сплати до бюджету податку з доходів фізичних осіб у день подачі нотаріусу всіх необхідних документів. Вчинення нотаріальної дії може бути відкладене в разі необхідності витребування додаткових відомостей або документів від фізичних та юридичних осіб або направлення документів на експертизу.

Згідно п.1 глави 7 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, відповідно до статті 46 Закону нотаріус має право витребувати від фізичних та юридичних осіб відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальних дій. Такі відомості та (або) документи повинні бути подані в строк, визначений нотаріусом. Цей строк не може перевищувати одного місяця.

Згідно п.1 п.2 глави 16 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, за вчинення нотаріальних дій державні нотаріуси справляють державне мито у розмірах, встановлених законодавством. За надання державними нотаріусами додаткових послуг правового характеру, які не пов'язані із вчинюваними нотаріальними діями, а також послуг технічного характеру справляється окрема плата. Перелік таких послуг та розмір плати за них установлюються головними управліннями юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі.

Розміри справляння державного мита встановлюються Декретом Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 року №7-93.

Згідно ст. 4 цього Декрету, від сплати державного мита звільняються: п.16) громадяни за видачу їм свідоцтв про право на спадщину на вклади в установах Ощадбанку та в інших кредитних установах; п.18) громадяни, віднесені до категорій 1 і 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи; громадяни, віднесені до категорії 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, - які постійно проживають до відселення чи самостійного переселення або постійно працюють на території зон відчуження, безумовного (обов'язкового) і гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років; громадяни, віднесені до категорії 4 потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які постійно працюють і проживають або постійно проживають на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що за станом на 1 січня 1993 року вони прожили або відпрацювали в цій зоні не менше чотирьох років; інваліди Великої Вітчизняної війни а сім'ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи; інваліди I та II груп.

Наказом Головного управління юстиції у Харківській області від 08.04.2011 року за №217/2, зареєстрованим в Головному управлінні юстиції у Харківській області 12.04.2011р. за № 66/1174 затверджені Тарифи на додаткові послуги правового характеру, які не пов'язані із вчинюваними нотаріальними діями, а також послуги технічного характеру, що надаються державними нотаріусами Харківської області (далі - Тарифи) (а.с. 58-59, 60-66).

Оплата за надання послуг правового та технічного характеру, передбачена Тарифами, у відповідності до вимог п.п.6,8 Положення про порядок надання державними нотаріусами додаткових послуг правового характеру, які не пов'язані із вчинюваними нотаріальними діями, а також послуг технічного характеру, затвердженого наказом Харківського обласного управління юстиції від 18.06.2002 року №02-6/198 (яке розроблене на підставі Примірного положення про порядок надання державними нотаріусами додаткових послуг правового характеру, які не пов'язані із вчинюваними нотаріальними діями, а також послуг технічного характеру, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 04.01.1998 року №3/5) здійснюється шляхом безготівкового перерахунку на спеціальні реєстраційні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства у встановленому чинним законодавством порядку та використовуються на покриття витрат, пов'язаних з організацією надання правової допомоги та послуг технічного характеру, у тому числі на оплату праці додатково залучених працівників нотаріату. Кошти за користування Спадковим реєстром зараховуються на рахунок Адміністратора реєстру і спрямовуються на забезпечення ним супроводження і ведення спадкового реєстру, а також функціонування та розвиток Єдиних та Державних реєстрів, адміністратором яких є державне підприємство «Інформаційний центр» Міністерство юстиції України.

Судом встановлено, що у серпні 2012 року ОСОБА_2 звернувся до нотаріуса Ізюмської державної нотаріальної контори ОСОБА_3 з метою оформлення та отримання свідоцтва про прийняття спадщини із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповідальним розпорядженням після матері - ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Ізюмі Харківської області.

08 серпня 2012 року за реєстром №2-632 державним нотаріусом Ізюмської державної нотаріальної контори Харківської області ОСОБА_2 було видане свідоцтво про право на спадщину за заповідальним розпорядженням; спадщина, на яку видане свідоцтво складається зі вкладу з відповідними відсотками та компенсаційними виплатами, що знаходяться на зберіганні в ТВБВ №10020/0487 ПАТ «Державний ощадний банк України» м. Ізюм Харківської області на рахунку НОМЕР_1 в сумі 1540,36 грн..

При вчинені вказаної нотаріальної дії ОСОБА_2 був звільнений від сплати державного мита за видачу свідоцтва про право на спадщину за заповідальним розпорядженням на підставі вимог п.16 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».

У той же час, у відповідності із вимогами п.2.1.12 Тарифів з ОСОБА_2 було стягнуто плату за складання проекту заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину у розмірі 60 грн. 00 коп.. Також, з ОСОБА_2 була стягнута плата за надання послуг правового характеру, зокрема: консультації щодо спадкування та вимог до документів необхідних для оформлення спадкових прав у розмірі 50 грн. 00 коп. (п. 1.1.14 Тарифів передбачено стягнення плати за надання такого виду консультації у розмірі 100 грн. 00 коп.).

Згідно із вимогами п.2.2 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, державним нотаріусом ОСОБА_3 була здійснена перевірка наявності заведеної спадкової справи за даними Спадкового реєстру, про що сформована інформаційна довідка від 08.08.2012 року за №31315515; за проведення вказаної перевірки державним нотаріусом Покровською Л.М. стягнута плата у розмірі 51 грн. 00 коп., як того вимагає п. 3.4 Наказу Міністерства юстиції України від 07.07.2011 року за №1810/5 «Про затвердження «Положення про спадковий реєстр».

За послуги технічного характеру, які надаються державними нотаріальними конторами (при виготовлені тексту свідоцтва про право на спадщину за заповідальним розпорядженням) державним нотаріусом була стягнута плата у розмірі 15 грн. 00 коп., що відповідає вимогам п.2.1.1 Тарифів.

Також, у відповідності до вимог п.2.2.3 Положення про Спадковий реєстр відомості про видане на ім'я позивача свідоцтво про право на спадщину були внесені до вказаного реєстру, за що з ОСОБА_2 стягнута плата у розмірі 51 грн. 00 коп..

Крім того, вимогами ч.2 ст.34 Закону України «Про нотаріат» та п.8 Порядку витрачання, зберігання, обігу спеціальних бланків нотаріальних документів і звітності про їх витрачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2009 р. № 812 передбачено, що тексти свідоцтв викладаються на спеціальних бланках нотаріальних документів. Вартість спеціального бланку нотаріальних документів становить 11 грн. 55 коп..

(а.с. 29-36, матеріали спадкової справи № 473/2012)

Таким чином, сплачені ОСОБА_2 кошти перерахуються до різних установ отримувачів на їх розрахункові рахунки, чим і пояснюється розбіжності у квитанціях.

Сплата та цільове використання грошових коштів у розмірі 25 грн. 00 коп. (5 + 5 +5 +10) за послуги банківської установи здійснювались за банківські операції АТ «Банк Золоті Ворота».

Головним управлінням юстиції у Харківській області по скарзі ОСОБА_2 були проведені перевірки дій нотаріуса Ізюмської державної нотаріальної контори ОСОБА_3 при оформленні спадщини і встановлено, що державний нотаріус ОСОБА_3 діяла правомірно згідно чинного законодавства (а.с. 5-7, 67-77).

Згідно ст. 50 Закону України «Про нотаріат», нотаріальна дія або відмова у її вчиненні, нотаріальний акт оскаржуються до суду.

Відповідно до ст. 10 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості.

Згідно статей 10, 31, 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.

У відповідності з ч.1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, у межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Позивачем ОСОБА_2 не надано до суду доказів в підтвердження того, що відповідачем нотаріусом Ізюмської державної нотаріальної контори ОСОБА_3 неналежним чином виконувалися обов'язки під час оформлення та отримання позивачем свідоцтва про прийняття спадщини у серпні 2012 року. Не надано позивачем жодного доказу щодо спростування наведеного нотаріусом Ізюмської державної нотаріальної контори ОСОБА_3 доказів отримання від позивача належних сум.

Отже, посилання ОСОБА_2 в позовній заяві і в судовому засіданні на те, що нотаріусом Ізюмської державної нотаріальної контори ОСОБА_3 неналежним чином виконувалися обов'язки під час оформлення та отримання позивачем свідоцтва про прийняття спадщини у серпні 2012 року, є необґрунтованим і безспірність вимог ОСОБА_2 підтверджується наданими нотаріусом спадковою справою з первинними документами, а твердження позивача про те, що при оформленні спадщини на грошові внески після смерті матері, ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2, з нього невірно було стягнуто кошти є надуманими, оскільки в матеріалах справи і нотаріальної справи є докази отримання від позивача належних сум.

За таких встановлених обставин, суд вважає, що вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України, сплачена позивачем сума судового збору в розмірі 114,70 гривень, згідно квитанції № 44/47 від 25.02.2013р., позивачу не відшкодовується.

Керуючись статтями 2-1, 19, 34, 50 Закону України «Про нотаріат» від 02.09.1993р. № 3425-XII, Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012р. № 296/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 22 лютого 2012 року за № 282/20595, Декретом Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 року №7-93, Наказом Головного управління юстиції у Харківській області від 08.04.2011 року за №217/2, зареєстрованим в Головному управлінні юстиції у Харківській області 12.04.2011р. за № 66/1174, статями 10, 11, 60, 88, 209, 212-215, 218 ЦПК| України|, суд,

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до нотаріуса Ізюмської державної нотаріальної контори ОСОБА_3 про визнання дій неправомірними - відмовити.

Судові витрати на судовий збір в сумі 114 грн. 60 коп. залишити за позивачем.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги в строк 10 днів з дня проголошення рішення, а особами які не були присутні у судовому засіданні протягом 10 днів з дня отримання копії рішення, до Апеляційного суду Харківської області через Ізюмський міськрайонний суд.

Головуючий: суддя -