ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 лютого 2013 р. Справа № 804/22/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Барановського Р. А. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Спектрум-Енерго" до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби про визнання протиправними рішень, дій, акту та щодо скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби у якому просить:
Визнати протиправним рішення суб'єкта владних повноважень - Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська щодо проведення камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість з порушенням законодавчо встановленого терміну її проведення;
Визнати протиправним дії Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська щодо складання Акту перевірки від 08.011.2012 року № 4001/1502/33563983;
Визнати протиправним та скасувати Акт перевірки від 08.011.2012 року № 4001/1502/33563983;
Визнати протиправним рішення суб'єкта владних повноважень - Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська щодо визначення збільшення суму грошового зобов'язання в розмірі 115,00 грн.;
Визнати протиправним рішення суб'єкта владних повноважень - Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська щодо нарахування штрафу у розмірі 29,0 грн.;
Визнати протиправним дії щодо складання податкове повідомлення -рішення Державної податкової інспекції в Жовтневому районі м. Дніпропетровська від 23 листопада 2012 року № 0682541502 за яким ТОВ «СПЕКТРУМ-ЕНЕРГО» збільшено розмір податкового зобов'язання у розмірі 115,00 грн;
Скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції в Жовтневому районі м. Дніпропетровська від 23 листопада 2012 року № 0682541502 за яким ТОВ «СПЕКТРУМ-ЕНЕРГО» збільшено розмір податкового зобов'язання у розмірі 115,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у разі наявності податкових накладних, суми сплаченого при придбанні товару податку на додану вартість правомірно включені до складу податкового кредиту в тому звітному періоді, коли вони були отримані.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Матеріалами справи підтверджено, що ТОВ "СПЕКТРУМ-ЕНЕРГО" є платником ПДВ (свідоцтво про реєстрацію платника ПДВ № 100222558, видане ДПІ у Жовтневому районі, м. Дніпропетровська 18.04.2009 року).
При декларуванні податку на додану вартість за березень 2011 року від 14.04.2011 року № 11056934 позивачем до декларації було включено суму ПДВ в розмірі 114, 67 грн. відповідно до податкових накладних, виписаних у: липень 2008 р. - на суму 46, 48 грн.; лютий 2009 р. - на суму 20, 38 грн.; березень 2009р. - на суму 15, 81 грн., 17,00 грн., 15,00 грн.
Зазначені вище податкові накладні, які включені до складу податкового кредиту відповідного звітного періоду, виписані в період, коли нарахування ПДВ, об'єкт оподаткування ПДВ, його базу та ставки оподаткування, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету було врегульовано Законом України «Про податок на додану вартість».
Підпунктом 15.3.1. пункту 15.3 статті 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (що був чинний на момент подачі звітності) було встановлено граничний строк для подання заяв на повернення надміру сплачених або невідшкодованих податків і зборів (обов'язкових платежів), який складає 1095 днів з наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
08.11.2012 року Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м. Дніпропетровська була проведена камеральна перевірка ТОВ "СПЕКТРУМ-ЕНЕРГО" з питання достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень 2011 року. За результатами перевірки було складено акт від 08.11.2012 року № 4001/1502/33563983 (отриманий позивачем 13.11.2012 року).
Перевіркою було встановлено порушення з боку позивача вимог п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, що привело до заниження суми податкових зобов'язань за березень 2011 року на суму 115, 0 грн., яка підлягає сплаті платником податку до бюджету.
23 листопада 2012 року відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення № 0682541502 (отримане позивачем 04.12.2012 року) за яким ТОВ «СПЕКТРУМ-ЕНЕРГО» збільшено розмір податкового зобов'язання у розмірі 115,00 грн., та нарахований до сплати штраф у розмірі 29,0 грн.
Згідно п. 14.1.181 ст. 14 ПКУ визначено, що податковий кредит - це сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду. Всі податкові накладні, на підставі яких і складено податковий кредит, відображені в реєстрі отриманих податкових накладних за певний період та є підставою для реалізації права Платника податку на отримання цього податкового кредиту.
Податкові накладні, які були виписані продавцями у липні 2008 р. - на суму 46, 48 грн., у лютому 2009 р. - на суму 20, 38 грн., у березні 2009р. - на суму 15, 81 грн., 17,00 грн., 15,00 грн. були отримані позивачем лише у березні 2011 року, що наводиться у реєстрі податкових накладних та у реєстрі отриманої кореспонденції позивача.
В силу ст. 51 Конституції України згідно статті 58 Конституції України Податковий кодекс України (далі Кодекс) не має зворотної дії в часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує відповідальність особи. У зв'язку з цим на час здійснення господарських операцій підлягає застосуванню Закон Украіни «Про податок на додану вартість», а з приводу правомірності дій податкового органу щодо завищення сум податкового зобов'язання підлягає застосуванню норми Кодексу, який діяв на момент здійснення перевірки.
Оскільки податкові накладні, включені до актів перевірки, оформлені в період дії Закону України №168/97-ВР від 03.04.1997р. «Про податок на додану вартість» до встановлення Кодексом граничного терміну у 365 днів ( підпункт 6 пункту 198.6 статті 198, розділ V), то їх врахування позивачем при формуванні податкового кредиту здійснено на законних підставах.
Відповідно до п.п. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-УІ, бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатам1., перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Пунктом 200.1. статті 200 Кодексу встановлено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Відповідно до п. 200.2 ст. 200 ПКУ при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню до бюджету у строки, встановлені цим розділом).
Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються центральним органом державної податкової служби.
Згідно ст. 123 ПКУ "Штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у разі визначення контролюючим органом суми податкового зобов'язання» не передбачено стягнення штрафних санкцій у разі збільшення податкового зобов'язання платником податку.
Відповідно до ч. 2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано до суду заперечень на адміністративний позов, тому, приймаючи до уваги, презумпцію вини відповідача - суб'єкта владних повноважень, що діє в адміністративному судочинстві (ч. 2 ст. 71 КАС України), рішення, що оскаржено є протиправним.
Разом з тим, не підлягають задоволенню позовні вимоги про визнання дій відповідача протиправними, оскілки вчинення цих дій передбачено правами відповідача відповідно до норм ПКУ.
З огляду на викладене, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби № 0682541502 від 23 листопада 2012 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, предбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.А. Барановський