Постанова № 3112499, 19.02.2009, Новогродівський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
19.02.2009
Номер справи
2-а-38/2009
Номер документу
3112499
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

2-а-38/2009

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2009 року Новогродівський міський суд Донецької області

в складі: головуючого судді Броднікова С.О.

при секретарі Рогаліній О.О.

з участю: позивача ОСОБА_1

представника відповідача УПСЗН Соловей Н.М.

розглОСОБА_2вши у відкритому судовому засіданні в м.Новогродівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої суми допомоги при народженні дитини та по щомісячним виплатам допомоги по догляду за дитиною до трьох років,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої суми допомоги при народженні дитини та суми щомісячних виплат допомоги по догляду за дитиною до трьох років, вказуючи на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила дочку ОСОБА_2. Відповідачем була призначена та виплачена сума одноразової допомоги в розмірі 8500 грн та призначена щомісячна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вказаний вид допомоги було призначено з урахуванням ст.ст.71, 101 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”. Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року положення вказаного закону було визнано неконституційним. Таким чином, допомога при народженні дитини повинна бути нарахована з розрахунку 463 грн. (прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років) х 22,6 = 10463 грн. 80 коп. Тобто вона недоотримала 1963 грн. 80 коп. (10463,80 грн. - 8500 грн.). Також, відповідач не донарахував їй щомісячну допомогу на дитину з вересня по грудень 2007 року в розмірі 1513 грн з розрахунку зазначеному в позові. Просить визнати дії відповідача неправомірними, зобов'язати відповідача зробити перерахунок допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з вересня по грудень 2007 року і доплатити їй 3476,80 грн.

Позивачка позов підтримує, просить його задовольнити.

Представник УПСЗН з позовом не погоджується, просить відмовити у його задоволенні. Відповідно ст.56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевими бюджетами. Позивачка звернулася за призначенням державної допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до трьох років та їй було призначено допомогу при народженні дитини в розмірі 3400 грн. за серпень 2007 року та 425 грн. щомісячно з 01.08.2007 року по 31.07.2008 року, а також по догляду за дитиною до трьох років в розмірі 90 грн. з 21.09.2007 року по 31.12.2007 року; 130 грн. з 01.01.2008 року по 18.07.2010 року. Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік” можливі витрати в зв'язку з рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року не враховані.

Вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, суд вважає, позов обґрунтованим та таким що підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що позивачка ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дочку ОСОБА_2, в зв'язку з чим звернулася до відповідача за призначенням одноразової допомоги при народженні дитини, та їй було призначено зазначену допомогу в розмірі 8500 грн., одноразово 3400 грн. та по 425 грн. щомісячно з серпня 2007 року по 31.07.2008 року, а також по догляду за дитиною до трьох років в розмірі 34,95 грн. за вересень 2007 року, 104,85 грн. за жовтень, 107,73 грн за листопада, 110,88 грн за грудень 2007 року.

Зазначені виплати були нараховані відповідно до ст.101 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, яка надає Кабінету Міністрів України право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавств визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами, в зв'язку з чим застосовувались розміри виплат державної допомоги сім'ям з дітьми, визначені Кабінетом Міністрів України. Це право Кабінету Міністрів України надано в зв'язку з тим, що п.14 ст.71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” на 2007 рік зупинено дії ст.12, ч.1 ст.15 та п.3 розділу 8 “Прикінцеві положення Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.

Зупинення дії положень законів, якими визначено права і свободи громадян, їх зміст та обсяг, є обмеженням прав і свобод і може мати місце лише у випадках, передбачених Основним Законом України. У статті 64 Конституції України вичерпно визначено такі випадки, а саме передбачено, що в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод людини із зазначенням строку дії цих обмежень, та визначено ряд прав і свобод, які не можуть бути обмежені за жодних обставин.

Внаслідок зупинення на певний час дії чинних законів України, якими встановлено пільги, компенсації чи інші форми соціальних гарантій, відбувається фактичне зниження життєвого рівня громадян, який не може бути нижчим від встановленого законом прожиткового мінімуму (частина третя статті 46 Конституції України), та порушується гарантоване у статті 48 Конституції України право кожного на достатній життєвий рівень.

Відповідно до частини третьої статті 22, статті 64 Конституції України право громадян на соціальний захист, інші соціально-економічні права можуть бути обмежені, у тому числі зупиненням дії законів (їх окремих положень), лише в умовах воєнного або надзвичайного стану на певний строк.

Закон України “ Про державну допомогу сім'ям з дітьми” із змінами і доповненнями на липень 2007 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Ст.3 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Відповідно ст.12 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” допомога при народжені дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Ст.15 зазначеного Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Закон України “ Про державну допомогу сім'ям з дітьми” є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей. Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

Ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” від 18.01.2001 року передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Ст.43 Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до осягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” є загальним, тому до спірних правовідносин слід застосовувати норми спеціального закону, яким є Закон України ”Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.

Ст.1 Закону України ”Про державну допомогу сім'ям з дітьми” встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється КМУ. При цьому, вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, КМУ не делеговані.

Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 ст.92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України №9 від 01.11.1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосування, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Відповідно до ст.56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.2006 року №489 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” та Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому КМУ.

Ст.71 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік” від 19.12.2006 року №489 було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”, ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.

Рішенням Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року у справі про соціальні гарантії громадян, положення ст.ст.56, 71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.2006 року №489 в частині зупинення на 2007 рік дії ст.12, ч.1 ст.15 та п.3 розділу 8 “Прикінцеві положення Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього Рішення . Рішення Конституційного суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Згідно абзацу другого статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Таким чином, з 09.07.2007 року була відновлена дія ст.ст.12, 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, що допомога при народжені дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини, як і допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Законом України “Про державний бюджет України на 2007 рік” ст.62 передбачено прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років з 01.04.2007 року 463 грн., а тому сума допомоги позивачу при народжені дитини, яка нараховувалася та сплачувалася після зазначеного рішення Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року , повинна складати 463 х 22,6 = 10463,80 грн., одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини (463 х 9 = 4167), решта 10463,80 - 4167 = 6296,40 грн., протягом наступних 12 місяців 6296,40 : 12 = 524,70 грн. щомісячно.

Таким чином, відповідач зобов'язаний відповідно до діючого законодавства донарахувати та сплатити позивачу ОСОБА_1 недоплачену суму допомоги при народжені дитини в розмірі 10463,80 - 8500 (сплачена сума на серпень 2008 року) = 1963 грн. 80 коп.

Вимоги позивачки в частині перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 21.09.2007 року по 31 грудня 2007 року підлягають задоволенню виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а саме 463 грн. з 01.04.2007 року і 470 грн. з 01.10.2007 року.

За цей час відповідач повинен був нарахувати та сплатити позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з наступного розрахунку: 154,33 грн.(463 грн./30 день х 7 днів за вересень) + 1410 грн. (470 грн. х 3 міс. за жовтень-грудень) = 1564 грн. 33 коп., хоча фактично виплатив допомогу за цей час в сумі 358,41 грн. (34,95 грн. за вересень + 104,85 грн. за жовтень + 107,73 грн за листопад 2007 рік + 110,88 грн. за грудень).

З урахуванням викладеного, відповідач повинен перерахувати та доплатити позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 24.09.2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 1564,33 - 358,41 = 1205 грн. 92 коп.

На думку суду, не заслуговують на увагу заперечення відповідача про відсутність бюджетного фінансування для здійснення зазначених соціальних виплат, в зв'язку з тим, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин не надходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги.

Керуючись ст.ст.9, 11, 12, 86, 159, 160, 162, 163, 186 КАС України, Конституцією України, Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, рішенням Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позовом ОСОБА_1 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення - задовольнити.

Визнати дії Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення м.Новогродівка Донецької області щодо не перерахунку допомоги при народженні дитини та щомісячних виплат допомоги по догляду за дитиною до трьох років відносно ОСОБА_1 - неправомірними.

Зобов'язати Новогродівське міське управління праці та соціального захисту населення м.Новогродівка Донецької області здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги при народженні дитини в розмірі 1963 грн. 80 коп. за рахунок коштів Державного бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090304 «Допомога при народженні дитини» КЕКВ 1341 МФО 834016 ОКПО 30562039 р/с 35415012003262 у Селидівському відділенні ДКУ у Донецькій області.

Зобов'язати Новогродівське міське управління праці та соціального захисту населення м.Новогродівка Донецької області здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років в розмірі 1205 грн. 92 коп. за рахунок коштів Державного бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога по догляду за дитиною до трьох років» КЕКВ 1341 МФО 834016 ОКПО 30562039 р/с 35414013003262 в Селидівському відділенні ДКУ у Донецькій області.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Новогродівський міський суд Донецької області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови і подачею апеляційної скарги на неї протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанову виготовлено в нарадчій кімнаті.

Суддя: