2-а-34/2009
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2009 року Новогродівський міський суд Донецької області
в складі: головуючого судді Пархоменко О.Ф.
при секретарі Пригода О.В.
з участю: позивача ОСОБА_1
представника відповідача Соловей Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Новогродівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання неправомірної бездіяльності та стягнення недоплаченої суми допомоги при народженні дитини та по щомісячним виплатам допомоги по догляду за дитиною до трьох років,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання неправомірної бездіяльності та стягнення недоплаченої суми допомоги при народженні дитини та по щомісячним виплатам допомоги по догляду за дитиною до трьох років, вказуючи на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила дочку ОСОБА_2, в зв'язку з чим знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідачем їй було призначено допомогу при народженні дитини у розмірі 8500 грн. та щомісячну допомогу по догляду за дитиною досягнення нею трирічного віку. Вказана допомога передбачена діючим законодавством України, згідно постанови КМУ “Про деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми” від 11.01.2007 року №13 та постанови КМУ “Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку” від 16.01.2007 року №32. Зазначені виплати нараховані відповідно до ст.101 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” і це надає Кабінету Міністрів України право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами, в зв'язку з чим застосовувались розміри виплат державної допомоги сім'ям з дітьми, визначені Кабінетом Міністрів України. Ст.43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” від 18.01.2001 року передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Статтею 71 Закону України “про державний бюджет України на 2007 рік ” від 19.12.2007 року було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”, статті 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”. Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року положення ст.56 вказаного закону було визнано неконституційним. Таким чином, в період з грудня 2006 року по грудень 2007 року їй повинна бути нарахована та сплачена допомога при народженні дитини в розмірі 9446 грн. 80 коп. (418 грн. (прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років) х 22,6 ) Тобто вона недоотримала 946 грн. 80 коп. (9446,80 грн. - 8500 грн.). Також згідно вказаного рішення Конституційного суду допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. ст.62 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” встановлено прожитковий мінімум для дітей до 6 років: з 01.04.2007 року- 463 грн.,з 01.10.2007 року - 470 грн. Тобто в період з липня 2007 року по грудень 2007 року вона недоотримала допомогу в сумі 2166 грн.12коп. з розрахунку: за липень 363,28(463-99,72); за серпень 358,15 (463-104,85), за вересень 358,15 (463-104,85), за жовтень 365,15( 470-104,85); за листопад 362,27 (470 грн. -107,73 грн.); за грудень 359,12( 470 грн. - 110,88). Вона зверталась до відповідача з приводу перерахунку вказаних виплат, але їй було відмовлено. Просить визнати бездіяльність відповідача протиправною, зобов'язати відповідача зробити перерахунок допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнути з відповідача 3112,92грн. недоплати по вказаним допомогам.
В судовому засіданні позивач підтримала позовну заяву в повному обсязі.
Представник УПСЗН в судовому засіданні з позовом не погодився, просить відмовити у його задоволенні. Пояснила, що відповідно ст.56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Закону України “ Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевими бюджетами. Позивачка звернулася за призначенням державної допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до трьох років. З січня 2007 року їй було призначено допомогу при народженні дитини в розмірі 3400 грн. та щомісячну 425 грн. з 01.01.2007 року по 31.12.2007 року, а також по догляду за дитиною до трьох років в розмірі 90грн. з 20.02.2007 року по 31.12.2007 та 130, грн. з 01.01.2008 року по 29.06.2008 року, в зв'язку з тим, що вона встала на облік в центр зайнятості.
Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим частково та таким, що підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, що позивачка ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дочку ОСОБА_2, в зв'язку з чим їй було призначено зазначену допомогу в розмірі 8500 грн., одноразово 3400 грн. за січень 2007 року та 425 грн. щомісячно з 01.01.2007 року по 31.12.2007 року, а також по догляду за дитиною до трьох років в розмірі 90грн. з 20.02.2007 року по 31.12.2007 та 130, грн. з 01.01.2008 року по 29.06.2008 року. Допомогу вона почала отримувати з 20.02.2007 року.
Зазначені виплати були нараховані відповідно до ст.101 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, яка надає КМУ право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавств визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами, в зв'язку з чим застосовувались розміри виплат державної допомоги сім'ям з дітьми, визначені КМУ.
Закон України “ Про державну допомогу сім'ям з дітьми” із змінами і доповненнями на липень 2007 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Закон України “ Про державну допомогу сім'ям з дітьми” із змінами і доповненнями на липень 2007 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Статтею 3 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Відповідно до ст.12 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” допомога при народжені дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Закон України “ Про державну допомогу сім'ям з дітьми” є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей. Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
Статтею 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” від 18.01.2001 року передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Статтею 43 Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до осягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” є загальним, тому до спірних правовідносин слід застосовувати норми спеціального закону, яким є Закон України ”Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.
Статтею 1 Закону України ”Про державну допомогу сім'ям з дітьми” встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється КМУ. При цьому, вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, КМУ не делеговані.
Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 ст.92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України №9 від 01.11.1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосування, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Відповідно до ст.56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” від ІНФОРМАЦІЯ_1 №489 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” та Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому КМУ.
Ст.71 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік” від ІНФОРМАЦІЯ_1 №489 було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”, ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.
Рішенням Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року у справі про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) ст.ст.56, 71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” від ІНФОРМАЦІЯ_1 №489, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього Рішення, тобто з 09.07.2007 року. Рішення Конституційного суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Згідно абзацу другого статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Таким чином, з 09.07.2007 року була відновлена дія ст.ст.12, 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, що допомога при народжені дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини, як і допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
В зв'язку з чим суд вважає, що позовні вимоги позивачки щодо перерахунку одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку обґрунтовані частково, так як позивачка народила дитину ІНФОРМАЦІЯ_1, після чого їй на підставах діючого на той час законодавства було призначено допомогу при народженні дитини та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та розпочаті виплати зазначених допоміг.
Вимоги позивачки в частині перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку підлягають задоволенню за період з 09.07.2007 року по 31 грудня 2007 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Законом України “Про державний бюджет України на 2007 рік” передбачено прожитковий мінімум дітей віком до 6 років з квітня 2007 року в розмірі 463 грн., з жовтня 2007 року в розмірі 470 грн.
За цей час відповідач повинен був нарахувати та сплатити позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі: 2679 грн. 52 коп., з наступного розрахунку: 343,52 грн.(463 грн./31 день х 23 дня за липень) + 926 грн. (463 грн. х 2 міс. за серпень-вересень) + 1410 грн. (470 грн. х 3 міс. за жовтень-грудень), хоча фактично виплатив допомогу за цей час в сумі 607 грн. 14 коп., а саме: 73,98 грн.(99,72 грн./31 х 23) за липень + 104,85 грн. за серпень + 104,85грн. за вересень + 104,85грн. за жовтень + 107,73 грн. за листопад + 110,88грн. за грудень), а тому сума недоплати за період з 09.07.2007 року по 31 грудня 2007 року складає 2072 грн.38коп.( 2679,52 грн.-607,14грн.)
Згідно ст.4 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Керуючись ст.ст.9, 11, 12, 86, 159, 160, 162, 163, 186 КАС України, Конституцією України, Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, рішенням Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення - задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення м.Новогродівка Донецької області щодо часткового не перерахунку щомісячних виплат допомоги по догляду за дитиною до трьох років відносно ОСОБА_1 - неправомірними.
Зобов'язати Новогродівське міське управління праці та соціального захисту населення м.Новогродівка Донецької області здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років в розмірі 2072 грн.38коп. за рахунок коштів Державного бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога по догляду за дитиною до трьох років» КЕКВ 1341 МФО 834016 ОКПО 30562039 р/с 35414013003262 в Селидівському відділенні ДКУ в Донецькій області.
В іншій частині позову ОСОБА_1 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Новогродівський міський суд Донецької області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови і подачею апеляційної скарги на неї протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанову виготовлено в нарадчій кімнаті.
Суддя: