Постанова № 3112430, 20.02.2009, Новогродівський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
20.02.2009
Номер справи
2-а-13/2009
Номер документу
3112430
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

2-а-13/2009

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2009 року Новогродівський міський суд Донецької області

в складі: головуючого судді Пархоменко О.Ф.

при секретарі Пригода О.В.

з участю: позивача ОСОБА_1

представника відповідача Соловей Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Новогродівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання неправомірної бездіяльності та стягнення недоплаченої суми допомоги при народженні дитини та по щомісячним виплатам допомоги по догляду за дитиною до трьох років,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулись до суду з позовом до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання неправомірної бездіяльності та стягнення недоплаченої суми допомоги при народженні дитини та по щомісячним виплатам допомоги по догляду за дитиною до трьох років, вказуючи на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у них народилась дочка Вікторія, в зв'язку з чим їм було призначено допомогу при народженні дитини у розмірі 8500 грн. за місцем роботи чоловіка, 3400грн. одноразово в вересні 2006 року та по 425 грн. щомісячно з жовтня 2006 року по березень 2007 року, а з квітня 2007 року по 425грн. виплату здійснював відповідач, але не відповідно ст.41 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” в сумі кратній 22,6 прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років встановленого на день народження дитини, а в розмірі 8500 грн., одноразово 3400 грн. та по 425 грн. щомісячно в наступні 12 місяців. Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років в вересні 2006 року складав 410 грн. Таким чином їй повинні були нарахувати та сплатити допомогу при народженні дитини в розмірі 9266 грн. ( 410 грн. х 22,6) , а тому вона недоотримала 766 грн. (9266 - 8500). Крім того, їй була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що дорівнювала в листопаді 2006 року-43,97грн.,угрудні94,23грн.В2007роціпомісячно:94,23грн.,94,23грн.,99,72грн.,99,72грн.,99,72грн.,99,72грн.,101,16грн.,103,41,104,85грн.,104,85грн.,110,88грн., а з січня 2008 року-130 грн. щомісячно. При прожитковому мінімумі для дітей віком до 6 років з 01.11.2006 року -418грн.з 01.01.2007року по 01.04.2007 року-434грн., з 01.04.2007року по 01.10.2007 року-463грн., з 01.11.2007 року по 01.01.2008 року-470грн., з 01.01.2008 року по 01.04.2008 року-526грн., з 01.04.2008 року по 01.07.2008 року-538грн., з 01.10.2008 року по 01.01.2009 року- 557грн., недоплата за період з листопада 2006 року по листопад 2008 року складає 276,83грн. Вона зверталась до відповідача з приводу перерахунку вказаних виплат, але їй було відмовлено. Просять визнати бездіяльність відповідача протиправною, зобов'язати відповідача зробити перерахунок їм допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнути з відповідача 1042,82 грн. недоплати по вказаним допомогам та зобов'язати в подальшому виплачувати щомісячну допомогу у розмірах, який дорівнює прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років.

В судовому засіданні позивач підтримала позовну заяву в повному обсязі, але уточнила позовні вимоги, надала новий розрахунок, а тому просить стягнути з відповідача 10229,59 грн. недоплати по вказаним допомогам та зобов'язати в подальшому виплачувати щомісячну допомогу у розмірах, який дорівнює прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років.

Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, надав заяву, в якій підтримує позов та просить справу слухати в його відсутності, з участю дружини ОСОБА_1

Представник УПСЗН в судовому засіданні з позовом не погодилась, просить відмовити у його задоволенні. Пояснила, що відповідно ст.56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Закону України “ Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевими бюджетами. Позивачка звернулася за призначенням державної допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до трьох років. З квітня по вересень 2007   року їй було призначено допомогу при народженні дитини щомісячно 425 грн., а також по догляду за дитиною до трьох років в розмірі 90грн. з 17.11.2006 року по 31.12.2007 та 130, грн. з 01.01.2008 року по 10.09 . 2009 року.

Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим частково та таким, що підлягає частковому задоволенню.

Судом встановлено, що позивачка ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дочку ОСОБА_3, в зв'язку з чим їм було призначено допомогу при народженні дитини у розмірі 8500 грн. за місцем роботи позивача Пясецького В.В., 3400грн. одноразово в вересні 2006 року та по 425 грн. щомісячно з жовтня 2006 року по березень 2007 року, а з квітня 2007 року по 425грн. виплату здійснював відповідач по вересень 2007 року, а також по догляду за дитиною до трьох років в розмірі 94,23грн. з 17.11.2006 року по лютий 2007 року, 99,72грн. з березня 2007 року по липень 2007 року, 101,16грн. за липень, 103,41 грн. за серпень, 104,85 грн.-вересень, жовтень, 107,73грн- за листопад, 110,88грн. за грудень 2007 року та 130, грн. з 01.01.2008 року по 10.09.2009 року. Допомогу вона почала отримувати з 17.11.2006 року.

Зазначені виплати були нараховані відповідно до ст.101 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, яка надає КМУ право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавств визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами, в зв'язку з чим застосовувались розміри виплат державної допомоги сім'ям з дітьми, визначені КМУ.

Закон України “ Про державну допомогу сім'ям з дітьми” із змінами і доповненнями на липень 2007 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Закон України “ Про державну допомогу сім'ям з дітьми” із змінами і доповненнями на липень 2007 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Статтею 3 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Відповідно до ст.12 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” допомога при народжені дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Закон України “ Про державну допомогу сім'ям з дітьми” є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей. Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

Статтею 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” від 18.01.2001 року передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Статтею 43 Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до осягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” є загальним, тому до спірних правовідносин слід застосовувати норми спеціального закону, яким є Закон України ”Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.

Статтею 1 Закону України ”Про державну допомогу сім'ям з дітьми” встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється КМУ. При цьому, вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, КМУ не делеговані.

Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 ст.92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України №9 від 01.11.1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосування, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Відповідно до ст.56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.2006 року №489 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” та Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому КМУ.

Ст.71 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік” від 19.12.2006 року №489 було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”, ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.

Рішенням Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року у справі про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) ст.ст.56, 71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.2006 року №489, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього Рішення, тобто з 09.07.2007 року. Рішення Конституційного суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Згідно абзацу другого статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Таким чином, з 09.07.2007 року була відновлена дія ст.ст.12, 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, що допомога при народжені дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини, як і допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

В зв'язку з чим суд вважає, що позовні вимоги позивачів щодо перерахунку одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку обґрунтовані частково, так як позивачка народила дитину ІНФОРМАЦІЯ_1, після чого їм на підставах діючого на той час законодавства було призначено допомогу при народженні дитини та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та розпочаті виплати зазначених допоміг.

Вимоги позивачки в частині перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку підлягають задоволенню за період з 09.07.2007 року по 31 грудня 2007 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Законом України “Про державний бюджет України на 2007 рік” передбачено прожитковий мінімум дітей віком до 6 років з квітня 2007 року в розмірі 463 грн., з жовтня 2007 року в розмірі 470 грн.

За цей час відповідач повинен був нарахувати та сплатити позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі: 2679 грн. 52 коп., з наступного розрахунку: 343,52 грн.(463 грн./31 день х 23 дня за липень) + 926 грн. (463 грн. х 2 міс. за серпень-вересень) + 1410 грн. (470 грн. х 3 міс. за жовтень-грудень), хоча фактично виплатив допомогу за цей час в сумі 606 грн. 83 коп., а саме: 75,05 грн.(101,16 грн./31 х 23) за липень + 103,41 грн. за серпень + 104,85грн. за вересень + 104,85грн. за жовтень + 107,73 грн. за листопад + 110,88грн. за грудень), а тому сума недоплати за період з 09.07.2007 року по 31 грудня 2007 року складає 2072 грн.69коп.( 2679,52 грн.-606,83грн.)

Не підлягають задоволенню   вимоги позивачів в частині перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік, так як зазначені виплати їй нараховувалися та сплачуються відповідно до п.23 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року. Посилання позивача на рішенням Конституційного суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року є необґрунтованим, так як вищезазначені положення закону не відмінялися та не визнавалися не конституційними, а тому це рішення не може бути застосоване до правовідносин за цим спором.

Також з цих же підстав не підлягають задоволенню вимоги позивачів в частині зобов'язання відповідача в подальшому виплачувати їй щомісячну допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку в розмірах, який дорівнює прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно ст.4 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Керуючись ст.ст.9, 11, 12, 86, 159, 160, 162, 163, 186 КАС України, Конституцією України, Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, рішенням Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення - задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення м.Новогродівка Донецької області щодо часткового не перерахунку щомісячних виплат допомоги по догляду за дитиною до трьох років відносно ОСОБА_1 - неправомірними.

Зобов'язати Новогродівське міське управління праці та соціального захисту населення м.Новогродівка Донецької області здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років в розмірі 2072грн.69коп. за рахунок коштів Державного бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога по догляду за дитиною до трьох років» КЕКВ 1341 МФО 834016 ОКПО 30562039 р/с 35414013003262 в Селидівському відділенні ДКУ в Донецькій області.

В іншій частині позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Новогродівський міський суд Донецької області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови і подачею апеляційної скарги на неї протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанову виготовлено в нарадчій кімнаті.

Суддя: