Постанова № 31120898, 07.05.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.05.2013
Номер справи
812/3313/13-а
Номер документу
31120898
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

5.1.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

07 травня 2013 року Справа № 812/3313/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді Ушакова Т.С.,

при секретарі судового засідання Разіній Н.В.,

за участю:

представника позивача: Морозова П.В. (довіреність від 04.01.2013 № 1/9/10),

представника відповідача 1: не з'явився,

представника відповідача 2: не з'явився,

представника третьої особи: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Антрацитівська об'єднана державна податкова інспекція Луганської області Державної податкової служби до Державного реєстратора Антрацитівської районної державної адміністрації, Державного реєстратора виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Товариство з обмеженою відповідальністю «ІІКК Компроміс», про визнання недійсним запису державного реєстратора від 23.08.2012 №12271050018008726, скасування державної реєстрації змін до установчих документів, зобов'язання внести до Єдиного державного реєстру відомості про скасування державної реєстрації змін до установчих документів, -

ВСТАНОВИВ:

05 квітня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Антрацитівська об'єднана державна податкова інспекція Луганської області Державної податкової служби до Державного реєстратора Антрацитівської районної державної адміністрації, Державного реєстратора виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Товариство з обмеженою відповідальністю «ІІКК Компроміс», про визнання недійсним запису державного реєстратора від 23.08.2012 №1 227 105 0018 008726, скасування державної реєстрації змін до установчих документів, зобов'язання внести до Єдиного державного реєстру відомості про скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на адресу Антрацитівської ОДПІ надійшла інформація, що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» державним реєстратором виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області Жовтоножко Т.Л. було внесено запис № 1 227 105 0018 008726 від 23.08.2012 про внесення змін до установчих документів юридичної особи щодо зміни юридичної адреси. Так, до цього часу ТОВ «ІІКК Компроміс» знаходилося за юридичною адресою: 50045, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Центрально міський район, вул.Купріна, б. 130, а відповідно до вказаного запису підприємство тепер знаходиться за адресою: 94644, Луганська область, Антрацитівський район, смт. Іванівка, вул.Дзержинського, б.27-Б.

В результаті проведеної співробітниками ВПМ ДПІ в м. Красний Луч перевірки було встановлено, що за адресою Луганська область, Антрацитівський район, смт. Іванівка, вул.Дзержинського, б. 27-Б ТОВ «ІКК Компроміс» не знаходиться, що підтверджується довідкою від 08.12.2012 № 6625/7/07-1216.

Відповідно до рапорту ст. о/у ВПМ ДПІ в Красному Лучі Мироєвського Є.Є. від 08.12.2012, який було додано до вищевказаної довідки, будівлі з №27-Б на вулиці Дзержинського в смт. Іванівка немає, остання будівля на вказаній вулиці за №13.

Відповідно до листа Іванівської селищної ради від 30.01.2013 №49, адресою: смт.Іванівка, вул. Дзержинського Антрацитівського району Луганськоі області будинок з номерним знаком 27-Б не зареєстрований.

Наведені факти свідчать про те, що ТОВ «ІІКК Компроміс» за юридичною адресою не знаходиться, та підтверджуються записом в ЄДР №1 362 143 0021 000899 від 20.02.2013 щодо внесення інформації про відсутність юридичної особи вказаною адресою.

Тому позивач просить визнати недійсним запис державного реєстратора від 23.08.2012 № 1 227 105 0018 008726 про державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ «ІІКК Компроміс», ідентифікаційний код 35004784; скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ «ІІКК Компроміс», ідентифікаційний код 35004784, від 23.08.2012 № 1 227 105 0018 008726; зобов'язати державного реєстратора Антрацитівської районної державної адміністрації Луганської області внести до Єдиного державного реєстру відомості про скасування державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «ІІКК Компроміс», ідентифікаційний код 35004784, від 23.08.2012 №1 227 105 0018 008726.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові, просив суд задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача 1 - державного реєстратора Антрацитівської районної державної адміністрації - в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином. 15.04.2013 від відповідача 1 надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності його представника, в якому вирішення даної справи залишено на розсуд суду.

Представник відповідача 2 - державного реєстратора виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області - в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином.

Представник третьої особи - ТОВ «ІІКК Компроміс» - в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, прийшов до наступного.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ІІКК Компроміс» (далі - ТОВ «ІІКК Компроміс»), ідентифікаційний код 35004784, 13.03.2007 зареєстровано виконавчим комітетом Криворізької міської ради Дніпропетровської області.

23.08.2012 державним реєстратором виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців було внесено запис № 1 227 105 0018 008726 про внесення змін до установчих документів юридичної особи щодо зміни юридичної адреси з 50045, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Центрально міський район, вул. Купріна, б. 130, на 94644, Луганська область, Антрацитівський район, смт. Іванівка, вул. Дзержинського, б.27-Б.

Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 № 755-IV (далі - Закон № 755) зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи-підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

Статтею 6 Закону № 755 передбачений перелік повноважень державного реєстратора, якій є вичерпним. Серед вказаних повноважень, зокрема, проводити державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб-підприємців.

Відповідно до статті 8 Закону № 755 документи, які відповідно до вимог цього Закону подаються (надсилаються рекомендованим листом) державному реєстратору, повинні бути викладені державною мовою, реєстраційна картка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами. Якщо документи надсилаються державному реєстратору рекомендованим листом, підпис заявника на реєстраційній картці (заяві, повідомленні) повинен бути нотаріально посвідчений. Установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи. Установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження. Справжність підписів засновників (учасників) або уповноважених осіб на установчих документах повинні бути нотаріально засвідчені, а засновницькі договори - нотаріально посвідчені. У випадках, які передбачені законом, установчі документи повинні бути погоджені з відповідними органами державної влади. Внесення змін до установчих документів юридичної особи оформляється окремим додатком або викладенням установчих документів у новій редакції. На титульній сторінці додатка до установчих документів юридичної особи робиться відмітка про те, що зазначені документи є невід'ємною частиною відповідних установчих документів.

Відповідно до частини 1 статті 29 Закону № 755 для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи:

- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до

установчих документів юридичної особи;

- примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;

- оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів;

- два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;

- документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.

Згідно ч. 1 ст. 25 Закону № 755 державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, без розгляду зобов'язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, які передбачені частиною першою статті 27 цього Закону.

Статтею 27 Закону № 755 передбачений вичерпний перелік підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, серед яких, зокрема: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини 8 цього Закону; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом.

Позивачем не надано суду доказів наявності підстав для відмови державного реєстратора виконавчого комітету Антрацитівської державної адміністрації Луганської області у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів відповідача відповідно до статті 27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Крім того, суд зауважує, що державний реєстратор не встановлює прав і обов'язків для суб'єктів господарювання і не проводить реєстраційні дії від власного імені. Права і обов'язки сторони набувають на підставі рішення власника, а реєстраційні дії проводяться державним реєстратором тільки після прийняття відповідного рішення власника і доданих до нього правовстановлюючих документів.

Відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону № 755 відповідальність за відповідність установчих документів чинному законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи. А тому державний реєстратор не наділений повноваженнями давати оцінку змісту рішень учасників відповідача, зокрема щодо зміни місцезнаходження, а відповідальність за законність прийнятого рішення покладається виключно на засновника.

Відповідно до пункту 67.2 статті 67 Податкового кодексу України органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатись до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Будь-якого нормативно визначеного порядку реалізації наданих податковому органу повноважень звернення до суду щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів немає. Як і не має передбачених таким порядком підстав для реалізації таких повноважень, а єдиною підставою для звернення до суду із зазначеним позовом є те, що відповідач не забезпечив тотожність юридичної адреси підприємства та його фактичного місцезнаходження.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне застосовувати норми Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», який визначає обставини, за яких державна реєстрація може бути скасована.

Так, згідно зі статтею 31 Закону № 755 у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи, суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

Тобто, скасування в судовому порядку рішення загальних зборів ТОВ «ІІКК Компроміс», на підставі якого в подальшому вносились зміни до установчих документів відповідача, має наслідком застосування положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Таким чином, скасування державної реєстрації змін до установчих документів, внесення запису щодо скасування державної реєстрації може бути здійснене тільки державним реєстратором на підставі судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи; судового рішення про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи.

Доказів скасування, оскарження чи визнання недійсними рішень учасників ТОВ «ІІКК Компроміс» позивачем не надано. Крім того, позивачем не надано суду доказів визнання повністю або частково недійсними змін до статуту відповідача.

Оскільки позивачем не надано суду достатніх доказів, які б свідчили про наявність підстав для скасування державної реєстрації зазначених вище змін, суд вважає, що позовні вимоги Антрацитівської ОДПІ Луганської області ДПС не підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено, що постанову у повному обсязі буде виготовлено та підписано 13.05.2013.

Керуючись ст.ст. 2, 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову Антрацитівська об'єднана державна податкова інспекція Луганської області Державної податкової служби до Державного реєстратора Антрацитівської районної державної адміністрації, Державного реєстратора виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Товариство з обмеженою відповідальністю «ІІКК Компроміс», про визнання недійсним запису державного реєстратора від 23.08.2012 № 12271050018008726, скасування державної реєстрації змін до установчих документів, зобов'язання внести до Єдиного державного реєстру відомості про скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 13.05.2013.

Суддя Т.С. Ушаков