Справа № 265/3043/13-а
Провадження № 2-а/265/116/13
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 травня 2013 року місто Маріуполь
Суддя Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області
Шиян В.В.,
розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити виплату недоотриманої суми щорічної допомоги на оздоровлення, -
В С Т А Н О В И В:
26 лютого 2009 року, ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради про визнання дій УПСЗН протиправними, зобов'язання здійснити доплату недоотриманих сум на оздоровлення за 2003-2005 роки та 2007 - 2008 роки. В обґрунтування заявлених вимог вказував на те, що він, як ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалід 3 групи, має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі - чотирьох мінімальних заробітних плат. Відповідно до ст. 48 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" йому як ліквідатору аварії наслідків на ЧАЕС 1 категорії, інваліду 3 групи, передбачено право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виплати. Виходячи із розміру мінімальних заробітних плат, встановленою Законами України про Державний бюджет на момент виплати: в 2003 році - 740 гривень, в 2004 році - 820 гривень, 2005 році - 1160 гривень, 2007 році - 1680 гривень, 2008 році 2060 гривень, тому відповідно УПСЗН повинно було виплатити 6215,50 гривень, а сплатило лише 244,5 гривень. Відповідач відмовився у добровільному порядку здійснити перерахунок, тому він змушений звертатися до суду для захисту своїх конституційних прав. Просить визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району протиправними та стягнути недоотриману щорічну допомогу на оздоровлення за 2003-2005 роки та 2007-2008 роки в сумі 5971,00 гривень ( 6215,5 - 244,5) .
Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, надав заяву с проханням розглядати справу за його відсутності.
Відповідно до вимог ст. 128 КАС України, суд розглядає справу у порядку скороченого провадження за наявними у справі матеріалами.
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради в судове засідання не з'явилася надала суду письмові заперечення та заяву с проханням розглядати справу за її відсутності. Згідно письмових заперечень то відповідач не визнає позовні вимоги в повному обсязі, та просить суд відмовити у задоволенні позову. Так згідно письмових заперечень, представник УПСЗН просить суд застосувати строки позовної давнини до позовних вимог щодо стягнення недоотриманих сум на оздоровлення за 2003 - 2005 роки та 2007 рік. Щодо стягнення сум на оздоровлення за 2008 рік, то ст. 73 ЗУ «Про державний бюджет на 2008 рік, та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" надано право Кабінету Міністрів України в 2008 році встановлювати розміри соціальних виплат , які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань передбачених за відповідними бюджетними програмами. Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року визнано неконституційним зазначене положення закону «Про державний бюджет», однак допомогу на оздоровлення було виплачено у лютому 2008 року, тоб то до набрання чинності рішенням Конституційного суду, а тому УПСЗН діяло в межах своїх повноважень.
Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України від 28.02.1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя від 28 травня 2009 року позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити виплату недоотриманої суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2003 - 2005 роки та 2007 - 2008 роки було задоволено в повному обсязі.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 грудня 2009 року апеляційна скарга УПСЗН на постанову Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя від 28 травня 2009 року була залишена без задоволення.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 3 квітня 2013 року касаційну скаргу УПСЗН на постанову Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя від 28 травня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 грудня 2009 року скасовано а справу направлено на новий розгляд.
ОСОБА_2 є особою, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом 3 групи, про що йому було видано посвідчення.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради і йому призначена допомога на оздоровлення
Відповідно до статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" інвалідам 3 групи, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат.
Згідно листа УПСЗН за № 14/13207 від 10 грудня 2008 року, ОСОБА_2 отримав суми допомоги на оздоровлення відповідно із затвердженими розрахунками розходів на ті цілі з 2003 -2005 роки по 21,50 гривень щорічно, сума встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року за № 836 «Про компенсаційні виплати громадянам які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в 2007 - 2008 роках по 90,00 гривень щорічно, сума встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року за № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як інваліду 3 групи. Виплати за 2008 рік, ОСОБА_2 отримав в лютому 2008 року. ( а.с.5)
Відповідно до ч.2 ст. 99 КАС України ( в редакції чинної на момент подання позову) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня , коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.1 ст. 100 КАС України встановлено, що пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Як убачається з письмових заперечень відповідача, то представник УПСЗН наполягає на застосуванні строку звернення до суду в один рік, оскільки позивач ОСОБА_2 допомогу на оздоровлення за 2003 рік отримав у вересні 2003 року, за 2004 рік - в липні 2004 року, за 2005 рік - у березні 2005 року, за 2007 рік - у квітня 2007 року, а поважних причин пропуску строку звернення до суду у ОСОБА_2 не має.
Враховуючи той факт, що позивачем не було надано суду підстав для визнання поважності причин пропуску строку звернення до суду, то в цій частині суд вважає що позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити виплату недоотриманої суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2003 - 2005 роки та 2007 рік підлягають залишенню без задоволення.
Законом України «Про державний бюджет 2008 року» встановлено розмір мінімальної заробітної плати з січня 2008 року 515,0 гривень, а з 1 квітня 2008 року - 525,00 гривень на місяць.
Встановлений в 1996 році постановою Кабінету Міністрів України «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 26 липня 1996 року № 836 розмір щорічної допомоги на оздоровлення протягом тривалих років не змінювався і не відповідав розміру встановленому законами України.
Розмір мінімальної заробітної плати, встановлений законами України, згідно з внесеними Верховною Радою України змінами до державного бюджету зростав кожен наступний рік. При цьому вказані закони не містили обмежень щодо застосування статті 48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи».
Оскільки ні Верховна Рада України ні Кабінет Міністрів в наступному будь - яких рішень з цих питань не приймали, то виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішення даного спору, застосуванню підлягає саме стаття 48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та розмір мінімальної заробітної плати встановлений відповідними законами України а не постановами Кабінету Міністрів України « про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 26 липня 1996 року № 836 та «Про річну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 12 липня 2005 року № 562.
Таким чином, проводячи у 2008 році спірні виплати у розмірі 90,0 гривен, встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12 липня 2005 року „Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відповідач повинен був виплатити позивачу щорічну допомогу на оздоровлення за зазначений період, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час виплати допомоги.
Відповідно до ст. 59 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2008 року складає 515 гривень. Таким чином розмір допомоги на оздоровлення за 2008 рік повинен складати 2060 гривень (515х4). З урахуванням отриманих коштів підлягають стягненню 1970,00 гривень ( 2060 - 90).
Вказані суми підлягають стягненню за рахунок Державного бюджету України.
Оскільки відповідач є державною бюджетною установою, суд вважає можливим у відповідності до ст.. 88 КАС України звільнити його від сплати судових витрат на користь держави.
На підставі викладеного, ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», керуючись ст. 8-11,99,100, 159-163 , 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити виплату недоотриманої суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2003- 2005 роки та 2007 - 2008 роки - задовольнити частково.
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити виплату недоотриманої суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 рік - задовольнити.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_2 щорічну допомогу на оздоровлення за 2008 рік в сумі 1970,00 гривень.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити виплату недоотриманої суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2003 - 2005 роки та 2007 рік - відмовити, у зв'язку з пропуском строку звернення.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду Донецької області через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя ________