Копія
Справа № 822/1886/13-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 квітня 2013 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіМайстер П.М. при секретарі Нетичай Ю.В. за участі:представника позивача: ОСОБА_3, представника відповідача: Чорнобривої М.О., представника третьої особи: Орлова О.М.,розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_6 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, третя особа на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_6 звернувся в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, третя особа на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області про стягнення коштів.
В обгрунтування своїх позовних вимог зазначає, що 19.11.2011 року придбав автомобіль Mazda CX7 2007 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1. При реєстрації даного автомобіля в 1-му ВРЕВ м. Хмельницький УДАІ УМВС України в Хмельницькій області сплатив 3495,41 грн. збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. Вважає, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 3495,41 грн. сплачений помилково, а тому кошти підлягають поверненню. Просить стягнути з Державного бюджету України на свою користь 3495,41 грн. помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому позовні вимоги не визнав. Надав суду письмове заперечення проти позову, у якому зазначає, що сплачені позивачем кошти, на рахунки Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому не надходили, а були спрямовані до спеціального фонду Державного бюджету України. Просить суд у задоволенні позову відмовити.
Представник Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області у судовому засіданні заперечував щодо заявлених позовних вимог. Надав суду письмове заперечення у якому зазначає, що відповідно до Постанови КМ України № 106 від 16.02.2011 року "Про деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету", органом стягнення податків і зборів по коду бюджетної класифікації 24140300, який здійснює постійний контроль за правильністю та своєчасністю надходження податків та зборів до бюджетів є Пенсійний фонд України. Відповідно до Порядку повернення коштів помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету на підставі заяви платника. Просить суд у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши представника позивача, представника відповідача, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява обґрунтована та підлягає задоволенню з наступних підстав.
19.11.2011 року ОСОБА_6 придбав автомобіль Mazda CX7, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 від 24.11.2011 року.
Під час реєстрації автомобіля позивач сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 3495,41 грн., що підтверджується квитанцією №093613/10 від 24.11.2011 року.
Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон) визначений порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до пункту 7 статті 1 Закону в редакції, яка діяла на час сплати позивачем збору, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом.
Вказана норма Закону покладає обов'язок зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на осіб лише у випадку відчуження, а не при купівлі автомобілів.
Відповідно до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1740 від 03 листопада 1998 року платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій по відчуженню легкових автомобілів, є особа яка набула права власності на автомобіль.
Зокрема, згідно з пунктом 12 вищезазначеного порядку, в редакції, яка діяла на час сплати позивачем збору, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів є підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі шляхом купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торгівельних організацій ( крім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно із законодавством).
Проте, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами та враховуючи частину 4 статті 9 КАС України відповідно до якої, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, тому при вирішенні даного питання приоритетним є Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, з аналізу вищевикладених обставин справи вбачається, що обов'язок сплати збору не може бути покладений на особу, яка набуває право власності у відповідності до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1740 від 03 листопада 1998 року, оскільки це суперечить акту вищої юридичної сили.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Бюджетного кодексу України, Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Отже, суд погоджується з позивачем, що сплачена сума 3495,41 грн. збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні легкового автомобіля підлягає поверненню.
Згідно з ч. 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
В силу ч.1 ст. 98 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою.
Суд вважає, що на користь позивача також слід стягнути 114,70 грн. судового збору, сплаченого ним при зверненні до суду з позовом.
В силу ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На підставі викладеного та керуючись Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", ст. ст. 70, 71, 79, 86, 94, 122, 128, 136, 158, 160-163, 167, 186, 255, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_6 (АДРЕСА_1) 3495,41грн. (три тисячі чотириста дев'яносто п'ять грн. 41 коп.) сплачених ним як збір на обов'язкове державне пенсійне страхування на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому, при придбанні легкового автомобіля Mazda CX7 2007 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1.
Стягнути на користь ОСОБА_6 (АДРЕСА_1) з Державного бюджету України 114 грн. 70 коп.(сто чотирнадцять грн. 70 коп.) судового збору.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 24 квітня 2013 року
Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя П.М. Майстер