Постанова № 31098057, 25.04.2013, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
25.04.2013
Номер справи
607/3509/13-а
Номер документу
31098057
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25.04.2013 Справа №607/3509/13-а Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі: головуючого Братасюка В.М.

за участю секретаря Дилієвської І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень УДВС Головного управління юстиції в Тернопільській області, третя особа Управління пенсійного фонду України в м. Тернополі про визнання неправомірними дій державного виконавця, скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, зобов'язання поновити виконавче провадження та вжити заходи з примусового виконання рішення суду , -

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до відділу примусового виконання рішень УДВС Головного управління юстиції в Тернопільській області, третя особа Управління пенсійного фонду України в м. Тернополі про визнання неправомірними дій державного виконавця, скасування постанови про закінчення виконавчого провадження зобов'язання поновити виконавче провадження та вжити заходи з примусового виконання рішення суду.

В обґрунтування вимог посилається на те, що старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень УДВС Головного управління юстиції в Тернопільській області 25.01.2013 року відкрито виконавче провадження на підставі виконавчого листа № 2-а-17126/11 виданого Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області 22.01.2013 року, відповідно до якої зобов'язано Управління пенсійного фонду України в м. Тернополі починаючи з 07 квітня 2010 року провести перерахунок та проводити виплату, починаючи з 07 квітня 2010 року, пенсії ОСОБА_1, відповідно до статей 50,54,67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", обчисленої з розміру основної (державної) пенсії не менше 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії 75% від мінімальної пенсії за віком, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Однак 15.02.2013 року старшим державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження №36166230 на підставі того, що 04.02.2013 року на адресу відділу ДВС надійшло повідомлення УПФУ в м. Тернополі №1799/04 про виконання рішення суду в межах компетенції.

Позивач вважає, що дану постанову винесено передчасно, оскільки в тексті згадується лише лист з УПФУ в м. Тернополі без зазначення зясування державним виконавцем фактичних обставин виконання рішення суду, тому винесення оскаржуваної постанови здійснено без реального контролю за повним виконанням постанови суду в адміністративній справі.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.

Представник відповідача відділу примусового виконання рішень УДВС Головного управління юстиції в Тернопільській області у Тернопільській області в судовому засіданні позов не визнав, вважає його безпідставним, просить суд відмовити в задоволенні позову, оскільки вважає, що постанову про закінчення виконавчого провадження винесено правомірно, виконавчий лист є виконаний в межах компетенції боржника.

Представник третьої особи Управління пенсійного фонду України в м. Тернополі відносно позову заперечив, вважає, що спірну постанову про закінчення виконавчого провадження прийнято відповідно до вимог чинного законодавства.

Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав:

Судом встановлено, що 01.08.2011 року по адміністративній справі № 2-а-17126/11 Тернопільським міськрайонним судом винесено постанову, у відповідності до якої зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі починаючи з 07 квітня 2010 року провести перерахунок та проводити виплату, починаючи з 07 квітня 2010 року, пенсії ОСОБА_1, відповідно до статей 50,54,67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", обчисленої з розміру основної (державної) пенсії не менше 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії 75% від мінімальної пенсії за віком, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

На виконання вище зазначеної постанови суду видано виконавчий лист № 2-а-17126/11 від 22.01.2013 pоку.

За заявою стягувача про прийняття виконавчого листа до виконання від 25.01.2013 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень УДВС Головного управління юстиції в Тернопільській області було відкрито виконавче провадження з виконання вказаного виконавчого листа.

05.02.2013 року на адресу відділу примусового виконання рішень УДВС Головного управління юстиції в Тернопільській області надійшло повідомлення з Управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі №1799\04 від 04.02.2013 року про виконання рішення суду в межах компетенції УПФ у м. Тернополі..

08.02.2013 року вимогою державного виконавця зобов'язано Управління ПФУ в м. Тернополі направити представника для надання пояснень з приводу виконання виконавчого листа.

11.02.2013 року на виконання вимоги державного виконавця з'явився представник пенсійного фонду та надав пояснення з приводу виконання виконавчого листа та долучив розпорядження про здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1

15.02.2013 року державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження №36166230 з примусового виконання виконавчого листа про зобов'язання Управління пенсійного фонду України в м. Тернополі починаючи з 07 квітня 2010 року провести перерахунок та проводити виплату, починаючи з 07 квітня 2010 року, пенсії ОСОБА_1, відповідно до статей 50,54,67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", обчисленої з розміру основної (державної) пенсії не менше 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії 75% від мінімальної пенсії за віком, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. .

Як вбачається з запису на розпорядженні №126120 від 12.03.2013 року (арк.. справи 40) у зв'язку зі зміною періоду виплати пенсії з 17.07.2010 року по 31.10.2011 року на період з 17.07.2010 року по 22.07.2011 року з врахуванням норм ЗУ «Про внесення змін до ЗУ «Про державний бюджет на 2011рік», та постанови КМУ від 06.07.2011 року за № 745 зменшити суму невиплати по додаткових відомостях на 8 248, 51 гривня, згідно розпорядження від 12.03.2013 року та протоколу від 14.03.2013 року шляхом зменшення цієї суми - до виплати підлягає перерахована пенсія в сумі 83 973, 28 гривень - 8248, 51 гривня.

Із змісту цього ж розпорядження вбачається, що перерахунок проведено по 22.07.2011 року.

Вирішуючи позов суд виходить з наступного.

В силу ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 статті 96 Конституції України передбачено, що виключно Законом "Про Державний бюджет України" визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір, цільове спрямування цих видатків.

Відповідно до ст. 72 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" джерелами формування коштів Пенсійного фонду України є кошти Державного бюджету, що перераховуються до ПФУ у випадках, передбачених цим законом. Згідно з частиною 2 статті 73 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі не передбачені цим законом.

19 червня 2011 року набув чинності Закон України від 14.06.2011 № З 491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», яким передбачено, зокрема, що у 2011 році положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

На виконання вимог вищезазначеного Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 06.07.2011 № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011.

Відповідно до вказаної постанови встановлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність: тим, що належать до категорії 1, інвалідам 3-ої групи - 15 відсотків.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011р. № 20-рп/2011 у справі за конституційним поданням щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», вищевказані норми визнані такими, що відповідають Конституції України (є конституційними).

Таким чином, судом встановлено, що перерахунок пенсії позивачки здійснено органами пенсійного фонду по 22.07.2013 року цілком правомірно, оскільки постанова суду згідно з виконавчим документом в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії фактично виконана в повному обсязі, й суд зазначає, що пенсія позивачці продовжує нараховуватися органами пенсійного Фонду України в м. Тернополі, в порядку діючих редакцій ст. 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із внесеними ЗУ «Про Державний бюджет України на 2012 рік» змінами, згідно яких положення даних статей закону застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України.

Водночас суд не може погодитися із висновком державного виконавця про можливість закінчення спірного виконавчого провадження на підставі п.8.ч.1ст. 49 ЗУ «про виконавче провадження» у зв'язку з фактичним виконання рішення суду.

Як зазначено вище, органами ПФУ, на виконання постанови суду здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 внаслідок чого визначено суму до сплати в розмірі 83 973, 28 гривень - 8248, 51 гривня = 75724, 77 гривень.

Станом на дату ухвалення постанови про закінчення виконавчого провадження дані кошти позивачці не виплачені, що не заперечується стороною відповідача та додатково зазначено в самому тексті постанови про закінчення виконавчого провадження.

Представник УПФ в м. Тернополі суду пояснив, що кошти не сплачено позивачці у зв'язку з відсутністю спеціального бюджетного фінансування з Державного бюджету України.

Завершальними стадіями виконавчого провадження є повернення виконавчого документа стягувачу та закінчення виконавчого провадження.

Державний виконавець зобов'язаний здійснювати необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення.

Разом з тим ст. 192 ЦК України відносить до поняття «Річ. Майно» гроші (грошові кошти).

Відтак визначений у виконавчому листі обов'язок Управління пенсійного фонду України в м. Тернополі починаючи з 07 квітня 2010 року проводити виплату пенсії ОСОБА_1, відповідно до статей 50,54,67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", обчисленої з розміру основної (державної) пенсії не менше 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії 75% від мінімальної пенсії за віком, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом - є майновим обов'язком боржника, що підлягає до виконання за рішенням суду.

А тому закінчення виконавчого провадження, до здійснення фактичної виплати ОСОБА_1 присуджених коштів, позбавляє останню права судового контролю за примусовим виконанням рішення, адже у ситуації за наявності бюджетного фінансування, однак без здійснення фактичної виплати органами пенсійного фонду ОСОБА_1 перерахованих коштів, остання позбавляється права на повторне звернення з виконавчим листом в органи ДВС.

Крім того із змісту постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 12 грудня 2012 року, якою залишено без змін постанову Тернопільського міськрайонного суду від 01 серпня 2011 року про зобов'язання Управління пенсійного фонду України в м. Тернополі починаючи з 07 квітня 2010 року провести перерахунок та проводити виплату, починаючи з 07 квітня 2010 року, пенсії ОСОБА_1, відповідно до статей 50,54,67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", обчисленої з розміру основної (державної) пенсії не менше 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії 75% від мінімальної пенсії за віком, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом - вбачається, що покликання відповідача про те, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, є безпідставними, оскільки відсутність бюджетних асигнувань для задоволення вимог до уваги взяти не можна, так як невиконання чи неналежне виконання законів про виплати через відсутність коштів не є підставою для виправдання недоплати наведених вище виплат.

Водночас суд зазначає, що вимога позивачки про зобов'язання державного виконавця вжити заходів примусового виконання рішення суду не підлягає до задоволення, оскільки суд, поновлюючи порушені права чи свободи заявника, не вправі зобов'язувати державного виконавця чи відповідну посадову особу органів ДВС до вчинення дій, які згідно з Законом можуть здійснюватися тільки державним виконавцем або відповідною посадовою особою органу ДВС, на чому окремо наголошує Верховний Суд України в абз. 2 п.7 Постанови №14 "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження" від 26.12.2003 року.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 11,71, 86, 158, 162, 163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про виконавче провадження», Інструкцією з організації примусового виконання рішень, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року №512\5, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати незаконною та скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень УДВС Головного управління юстиції в Тернопільській області від 15.02.2013 року про закінчення виконавчого провадження №36166230 та зобов'язати вирішити питання про відновлення виконавчого провадження № 36166230 з примусового виконання виконавчого листа №2-а-17126\11 від 22.01.2013 року про зобов'язання Управління пенсійного фонду України в м. Тернополі починаючи з 07 квітня 2010 року провести перерахунок та проводити виплату, починаючи з 07 квітня 2010 року, пенсії ОСОБА_1, відповідно до статей 50,54,67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", обчисленої з розміру основної (державної) пенсії не менше 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії 75% від мінімальної пенсії за віком, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова набирає законної сили через десять днів з дня її проголошення, якщо не була подана апеляційна скарга. У разі подання апеляційної скарги,постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, через суд першої інстанції у 10-денний строк з дня проголошення постанови, апеляційної скарги.

Головуючий суддяВ. М. Братасюк