Постанова № 31087570, 08.05.2013, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.05.2013
Номер справи
821/1386/13-а
Номер документу
31087570
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" травня 2013 р. Справа № 821/1386/13-а Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бездрабка О.І.,

при секретарі - Транчуковій О.С.,

за участю:

представника позивача - Мороз З.М.,

представника відповідача-1 - Квакуши А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Південмлин" до Державної податкової інспекції у м.Новій Каховці Херсонської області Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Південмлин" (далі - позивач, ТОВ "Південмлин") звернулося з позовом до Державної податкової інспекції у м.Новій Каховці Херсонської області Державної податкової служби (далі - відповідач-1, ДПІ у м.Новій Каховці), Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області (далі - відповідач-2), в якому просить визнати протиправними дії відповідача-1, стягнути з Державного бюджету України бюджетну заборгованість з податку на додану вартість у сумі 55344 грн.

Свої вимоги мотивує тим, що 22.12.2010 р. Херсонським окружним адміністративним судом винесено постанову про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення від 27.07.2010 р. № 0011912301/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за травень 2008 року на 22029 грн., за вересень 2008 року на 8842 грн., за жовтень 2008 року на 24473 грн., а всього на 55344 грн., яка залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 14.02.2013 р. Отримавши ухвалу апеляційної інстанції, позивач 26.03.2013 р. звернувся до ДПІ у м.Херсоні із заявою на отримання заявленого відшкодування податку на додану вартість у сумі 55344 грн., на яку відповідач не відреагував та не відшкодував податок на додану вартість. Вважає такі дії ДПІ у м.Новій Каховці протиправними, оскільки вони суперечать п.200.15 ст.200 ПК України.

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, зазначивши, що незважаючи на судове рішення, що набрало законної сили і яким підтверджено право ТОВ "Південмлин" на отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість у сумі 55344 грн., та подання заяви на бюджетне відшкодування вказаної суми, відповідач у встановлений п.200.15 ст.200 ПК України п"ятиденний строк не направив до органу Державного казначейства України висновок про відшкодування суми ПДВ у розмірі 55344 грн. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача-1 заперечував проти позову, вказавши на відсутність підстав для бюджетного відшкодування податку на додану вартість у сумі 55344 грн.

Представник відповідача-2 у судове засідання не з"явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача-1, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ТОВ "Південмлин" до податкового органу подавалися декларації з податку на додану вартість за червень, вересень, жовтень 2008 року, згідно яких позивачем заявлялося до відшкодування у червні 2008 року - 346937 грн., у вересні 2008 року - 252783 грн., у жовтні 2008 року - 198263 грн.

ДПІ у м.Новій Каховці проведено перевірку достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за червень, вересень та жовтень 2008 року, результати якої оформлено актом перевірки від 19.07.2010 р. № 960/230-22751273.

На підставі акту перевірки відповідачем-1 винесено податкове повідомлення-рішення від 27.07.2010 р. № 0011912301/0, яким ТОВ "Південмлин" зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за червень 2008 року на 22029 грн., за вересень 2008 року на 8842 грн., за жовтень 2008 року на 24473 грн., а всього на суму 55344 грн.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 22.12.2010 р. у справі № 2а-4083/10/2170, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 14.02.2013 р., вказане податкове повідомлення-рішення визнано недійсним та скасовано.

Згідно ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

З огляду на це, рішенням суду, що набуло чинності 14.02.2013 р., встановлено обставини щодо неправомірності зменшення податковим органом суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 55344 грн., заявлену позивачем в деклараціях за червень, вересень, жовтень 2008 року, а відтак дана сума податку є такою, що підлягає бюджетному відшкодуванню.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню) та строки проведення розрахунків до 01.01.2011 р. визначалися Законом України "Про податок на додану вартість" (далі - Закон № 168/97-ВР), а з 01.01.2011 р. - ст.200 Податкового кодексу України.

Відповідно до п.1.8 ст.1 Закону № 168/97-ВР бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв"язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Згідно з пп.14.1.18 ст.14 ПК України - бюджетне відшкодування - відшкодування від"ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Приписами пп.7.7.8 п.7.7 ст.7 Закону № 168/97-ВР (в редакції, що діяла на момент подання заяв платником податку про бюджетне відшкодування зазначеної суми ПДВ) та п.200.15 ст.200 ПК України (що діяла на момент закінчення процедури судового розгляду справи щодо зменшення бюджетного відшкодування) визначено, у разі, коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або податковий орган розпочинає процедуру адміністративного оскарження, податковий орган не пізніше наступного робочого дня за днем отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення справи зобов'язаний повідомити про це орган державного казначейства. Орган державного казначейства призупиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до прийняття остаточного рішення з адміністративного або судового оскарження.

Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження податковий орган протягом п'яти робочих днів, наступних за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Зі змісту цих норм слідує, що процедура судового оскарження вважається завершеною у день набрання законної сили судовим рішенням.

Відповідно до ч.5 ст.254 КАС України, постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Ухвала Одеського апеляційного адміністративного суду від 14.02.2013 р., якою було підтверджено правомірність заявленого позивачем бюджетного відшкодування у сумі 55344 грн., приймалась у відкритому судовому засіданні. Таким чином, процедура судового оскарження суми 55344 грн. завершилась 14.02.2013 р.

Тобто, з урахуванням приписів п.200.15 ст.200 ПК України ДПІ у м.Новій Каховці протягом 5 днів, а саме з 14.02.2013 р., зобов"язана була направити органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету ТОВ "Південмлин", - 55344 грн.

При цьому, суд акцентує увагу на тому, що з приписів п.200.15 ст.200 ПК України слідує, що у разі закінчення процедури судового оскарження направлення висновку органам Державного казначейства України із зазначенням суми бюджетного відшкодування є не правом, а обов"язком податкового органу.

Між тим, відповідачем-1 зазначених дій як на момент звернення позивача до суду із адміністративним позовом, так і на момент винесення постанови не вчинено. За таких обставин, суд вважає, що податковим органом дійсно було допущено зволікання з наданням висновків до органу Державного казначейства України.

Однак позивач, фактично зазначаючи про бездіяльність ДПІ у м.Новій Каховці щодо не направлення органу Державного казначейства України висновку про бюджетне відшкодування, просить визнати протиправними дії. Тому суд, вирішуючи обґрунтованість позовних вимог, приходить до висновку про визнання протиправною бездіяльності відповідача-1 щодо не подання до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Згідно з п.п.200.17, 200.23 ст.200 ПК України джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України. Суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість.

Оскільки судовим рішенням, що набрало законної сили, підтверджено право ТОВ "Південмлин" на отримання бюджетного відшкодування у сумі 55344 грн., а відповідачем-1 не вчинено передбачених п.200.15 ст.200 ПК України дій щодо реалізації позивачем свого права на отримання бюджетного відшкодування, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги ТОВ "Південмлин" про стягнення з Державного бюджету України суми бюджетного відшкодування у розмірі 55344 грн.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у м.Новій Каховці Херсонської області Державної податкової служби щодо не подання до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Південмлин" (74991, Херсонська область, м.Нова Каховка, с.Райське, вул.Основська, 15-а, код ЄДРПОУ 22751273) суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 55344 (п"ятдесят п"ять тисяч триста сорок чотири) грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Південмлин" (74991, Херсонська область, м.Нова Каховка, с.Райське, вул.Основська, 15-а, код ЄДРПОУ 22751273) судовий збір у сумі 587 (п"ятсот вісімдесят сім) грн. 85 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 08 травня 2013 р.

Суддя Бездрабко О.І.

кат. 8.2.3