Постанова № 31085726, 07.05.2013, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.05.2013
Номер справи
823/1191/13-а
Номер документу
31085726
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2013 року Справа № 823/1191/13-а

10 год. 45 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Бабич А.М.,

при секретарі - Сидорець І.С.,

за участю сторін:

представника позивача - Кирмана О.Д. (за довіреністю),

представника відповідача - Савенко Ю.Н. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом приватного підприємства «УкрПромСпецКомплект-3» до державної податкової інспекції у м. Черкасах Черкаської області Державної податкової служби про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У Черкаський окружний адміністративний суд з позовною заявою звернулося приватне підприємство «УкрПромСпецКомплект-3» (далі - позивач), в якій просить визнати протиправними дії службової особи ДПІ у м.Черкасах (далі - відповідач) при проведенні зустрічної звірки та складанні довідки від 09.11.2012 №930/23-1/31489369; зупинити дію вказаної довідки та заборонити будь-яким способом використовувати її як носій доказової інформації; зобов'язати ДПІ у м.Черкасах внести відповідні зміни до системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПС України за період з 01.01.2011 до 27.06.2012 згідно з поданою позивачем податковою звітністю з ПДВ та додатку №5.

Позов мотивовано тим, що відповідач не мав достатніх підстав для проведення зустрічної звірки; позивачу не було вручено письмового запиту на отримання документів на підтвердження господарської діяльності за відповідний період; у довідці про неможливість проведення зустрічної звірки протиправно зроблено висновки про відсутність трудових ресурсів, виробничого обладнання, складських приміщень, транспорту, сировини та матеріалів, оскільки такі документи не витребовувалися та аналіз жодних документів не було здійснено; а тому, на думку позивача, висновки у довідці про надання податкової вигоди позивачем третім особам зроблені протиправно.

Відповідач проти позову заперечував на тій підставі, що складання довідки про неможливість проведення зустрічної звірки не звужують коло прав та обов'язків позивача, а тому судовому захисту не підлягають. Крім того, зустрічна звірка проводилася у зв'язку із виниклими сумнівами щодо реального здійснення господарських операцій для їх підтвердження, для чого було складено письмовий запит від 09.11.2012, який посадова особа відповідача не змогла вручити, про що складено відповідний акт. Згідно з даними цього акту за адресою позивача були відсутні його посадові особи. У зв'язку з цим і складено довідку про неможливість проведення зустрічної звірки від 09.11.2012. Також відповідач заперечував проти позовної вимоги зобов'язати ДПІ у м.Черкасах внести зміни до системи автоматизованого співставлення відповідно до даних податкової звітності позивача, оскільки жодних змін за наслідками складеної довідки про неможливість проведення зустрічної звірки податковим органом не проводилося, а всі дані відповідають сумам самостійно задекларованих у вказаний період грошових зобов'язань з ПДВ та податкового кредиту позивача.

Заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши їх доводи, повно та об'єктивно дослідивши докази в матеріалах справи у їх взаємозв'язку, суд дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Суд встановив, що посадовою особою ДПІ у м. Черкасах ОСОБА_3 з метою отримання інформації щодо наявності господарських відносин позивача з платниками податків за період 0101.2011-27.06.2012 було вчинено дії з проведення зустрічної звірки. За результатами проведених заходів було складено довідку від 09.11.2012 №930/23-1/31489369 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ПП «УкрПромСпецКомплект-3» щодо документального підтвердження господарських відносин з покупцями та постачальниками, їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.01.2011 по 27.06.2012».

Вказана довідка містить відомості про неможливість проведення зустрічної звірки позивача у зв'язку з неможливістю направлення запиту з питань проведення зустрічної звірки, а також зроблено висновки у зв'язку з ненаданням позивачем документів бухгалтерського обліку посадовій особі ДПІ про те, що позивач здійснював діяльність, спрямовану на здійснення операцій, пов'язаних із наданням податкової вигоди третім особам - постачальникам та покупцям, шляхом оформлення документів на користь таких осіб за період 01.01.2011-27.06.2012 без реального здійснення господарських операцій.

Суд звернув увагу, що під час звірки податковим органом використано документи, які є в обліковій справі позивача, дані його податкової звітності та дані висновку ГВ ПМ ДПІ у м. Черкасах від 07.11.2012 №6155/07-510.

Таким чином суд встановив, що відповідач склав довідку про неможливість проведення зустрічної звірки та здійснив неповний аналіз даних бухгалтерського обліку позивача, оскільки не було отримано документів про здійснення господарської діяльності від позивача. Крім того, згідно з даними протоколу обшуку від 27.05.2012 (а.с.142-150) у позивача старшим слідчим з ОВС СУ ДПС у Черкаській області вилучено видаткові та податкові накладні, договори, рахунки-фактури, - дані з яких також не використано під час проведення зустрічної звірки.

Згідно з даними вищевказаної довідки (а.с.9) 09.11.2012 на юридичну адресу та адресу, яка вказується в податкових деклараціях, здійснений вихід для вручення листа від 09.11.2012 №32744/22-2119 про надання пояснень та документального підтвердження щодо господарських відносин з покупцями та постачальниками. За адресою у м.Черкаси вул.Рози Люксембург, буд. 189/1 посадові особи позивача були відсутні, про що складено відповідний акт. За даними податкового органу позивач має стан 8 - до ЄДР внесено запис про відсутність за місцезнаходженням. Ці дані спростовуються наступним.

Суд встановив, що згідно з даними акту від 09.11.2012 №601/22-21 про неможливість вручення запиту позивачу про надання пояснень та їх документального підтвердження вихід здійснено головними державними податковими ревізорами-інспекторами ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 за адресою: м.Черкаси, вул.Рози Люксембург, буд. 189/1, - в той час, як юридична адреса позивача відповідно до ЄДРПОУ (а.с.94) на кв.70 вказаної адреси. Тобто із вказаного акту не вбачається чи дійсно здійснено вихід за належною адресою багатоквартирного будинку. Статус відомостей позивача в ЄДР станом на час розгляду справи підтверджено. Крім того, відповідно до даних резолюції керівника відповідача на проведення дій щодо перевірки реальності вчинення господарських операцій позивачем (а.с.126) уповноважувалися ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_3 Отже правом здійснювати вихід за адресою позивача ОСОБА_4 та ОСОБА_5 не наділялися.

Суд звернув увагу, що окрім юридичної адреси, вказаної у ЄДРПОУ, позивач орендує офісне приміщення за іншою адресою: м.Черкаси, вул.Енгельса, буд. 243/1, - про що свідчить договір оренди з регіональним відділенням Фонду державного майна України по Черкаській області від 05.11.2009 №829. Відповідач підтвердив, що інших дій щодо вручення письмового запиту (поштовим зв'язком, у т.ч. за іншою адресою), не здійснював.

Оскільки акт про неможливість вручення письмового запиту складено без участі незацікавлених осіб, а адреса місця виходу не відповідає даним про місцезнаходження позивача, тому суд не врахував акт в якості належного та достовірного доказу правомірності дій, направлених на забезпечення проведення зустрічної звірки та складення довідки на підставі ненадання позивачем документів бухгалтерського обліку.

Згідно з приписами ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 73 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначає поняття, порядок та строки отримання податкової інформації органами державної податкової служби.

Одним із способів отримання податкової інформації є заходи щодо проведення зустрічних звірок, що передбачено пунктом 73.5 вказаної статті.

Питання організації та проведення зустрічних звірок регулюються нормами ПК України, Закону України від 04.12.90 № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні», постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1232 «Про затвердження Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок», постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1245 «Про затвердження Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом» та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до п.73.5 ст.73 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків з метою отримання податкової інформації.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Згідно з пунктами 9-13 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1245, запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу. Перед тим, як направити запит, орган державної податкової служби перевіряє наявність законодавчих підстав для отримання податкової інформації; наявність інформації в системі органів державної податкової служби; відсутність підстав для періодичного подання зазначеної інформації відповідно до цього Порядку.

Згідно з абзацом 5 п.12 вказаного Порядку письмовий запит про подання інформації надсилається суб'єкту інформаційних відносин обов'язково у випадку необхідності проведення зустрічної звірки. При цьому запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі, а в разі направлення в електронному вигляді з використанням засобів телекомунікаційного зв'язку з накладенням електронного цифрового підпису органу державної податкової служби - у разі надходження сформованого програмним забезпеченням повідомлення про доставку. Цих вимог відповідачем не дотримано.

Згідно з п.п.1-2 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1232, зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Вони проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій, з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Відповідно до вищевстановлених обставин справи такі підстави для проведення заходів зустрічної звірки у відповідача були, у зв'язку з чим посилання позивача на відсутність таких підстав суд вважає необґрунтованим.

Згідно з п.6 цього Порядку у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.

За результатами проведеної зустрічної звірки в силу положень п.7 вказаного Порядку складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

Враховуючи вищевикладені положення нормативно-правових актів та обставин справи, відповідач мав правові підстави проводити дії щодо зустрічної звірки у зв'язку з виявленням ознак сумнівності реального здійснення господарських операцій позивачем. Водночас під час проведення таких заходів відповідач порушив законодавчо встановлену процедуру здійснення зустрічних звірок, що підтверджується також наступним.

Відповідно до підп.3.1 п.3 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом державної податкової адміністрації України від 22 квітня 2011 року № 236, (далі - Методичні рекомендації) з метою проведення зустрічної звірки орган ДПС, що ініціює проведення такої звірки (далі - орган ДПС - ініціатор) надсилає органу ДПС, на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання (далі - орган ДПС-виконавець), запит про проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання за допомогою Інформаційної системи "Зустрічні звірки" (далі - ІС "Зустрічні звірки"). Такий запит реєструється як вихідна кореспонденція у загальному порядку.

Абзацом 6 цього підпункту визначено, що зустрічна звірка може бути проведена органом ДПС - ініціатором самостійно у разі коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому самому органі ДПС, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

Згідно з підп.3.2 п.3 Методичних рекомендацій отриманий органом ДПС - виконавцем запит реєструється як вхідна кореспонденція у загальному порядку.

З метою спрощення процедури проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання (особливо тих, які віднесені до категорії великих платників податків) за наявності інформації, зазначеної у запиті органу ДПС - ініціатора, та її документального підтвердження, орган ДПС - виконавець протягом трьох робочих днів проводить на їх підставі зустрічну звірку та складає Довідку про результати проведення зустрічної звірки відповідно до підпункту 4.6 пункту 4 Методичних рекомендацій. При цьому інформація на запит та її документальне підтвердження можуть бути наявними в органі ДПС - виконавця у зв'язку із направленням суб'єктом господарювання за місцем реєстрації інформації відповідно до вимог статей 72 та 73 глави 7 розділу II та інших норм ПК України, за результатами попередньо проведених звірок (перевірок) та отриманих відповідних документів суб'єкта господарювання тощо.

У разі відсутності в органі ДПС - виконавця запитуваної інформації та її документального підтвердження, такий орган протягом 2-х робочих днів з дня отримання запиту надсилає завірений печаткою запит про надання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному (уповноваженому) представникові під розписку. Такий запит реєструється як вихідна кореспонденція у загальному порядку.

Як встановлено судом, надсилання рекомендованим листом письмового запиту не відбувалося, вихід за належною адресою та відсутність посадових осіб позивача за місцезнаходженням відповідач не обґрунтував належними та допустимими доказами, а отже порушив процедуру проведення звірок, визначну вищевказаними нормами.

Відповідно до підп.4.2 п.4 Методичних рекомендацій встановлено, що у разі необхідності до проведення зустрічних звірок органом ДПС - виконавцем можуть залучатися працівники інших органів ДПС (у тому числі органу ДПС - ініціатора) за погодженням з керівниками цих органів, про що видається відповідний наказ.

При отриманні запиту про проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання структурний підрозділ органу ДПС, визначений керівником (заступником керівника) органу ДПС, відповідальним за її проведення (далі - відповідальний підрозділ), у той самий день проводить аналіз інформації та документального її підтвердження, які містяться в інформаційних базах органу ДПС та справі суб'єкта господарювання.

Згідно з підп.3.3 п.3 Методичних рекомендацій встановлено, що обов'язок здійснення відповідних заходів (направлення запитів, повторних запитів, здійснення моніторингу відповідей, що надходять, тощо) з метою забезпечення своєчасного та у повному обсязі проведення зустрічних звірок, у тому числі і по ланцюгу проходження ТМЦ (робіт, цінних паперів, нематеріальних активів тощо) покладається на орган ДПС - ініціатора. При цьому обов'язок направлення запиту на адресу суб'єкта господарювання та забезпечення проведення зустрічної звірки покладається на орган ДПС - виконавця, в якому такий суб'єкт господарювання перебуває на обліку (крім випадків, визначених у абзаці шостому п. 3.1 Методичних рекомендацій).

Відповідно до підп.4.4 п.4 Методичних рекомендацій у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.

При подальшому залученні суб'єкта господарювання (посадових осіб суб'єкта господарювання) до проведення зустрічної звірки відповідальний підрозділ органу ДПС забезпечує проведення такої звірки.

Тобто відповідач у зв'язку із неможливістю провести звірку зобов'язаний скласти не довідку, а відповідний акт.

При отриманні від суб'єкта господарювання (у встановлений статтею 73 ПК України термін) інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження згідно з підп.4.5 п.4 Методичних рекомендацій відповідальний підрозділ проводить зустрічну звірку суб'єкта господарювання протягом 3 робочих днів з дня, наступного за днем отримання такої інформації та її документального підтвердження.

За результатами проведення зустрічної звірки складається Довідка про результати проведення зустрічної звірки (далі - Довідка) (додаток 5) у двох примірниках та реєструється в Журналі реєстрації довідок/актів не пізніше останнього робочого дня терміну, відведеного для проведення зустрічної звірки відповідно до пункту 3.2 або 4.5 Методичних рекомендацій.

Таким чином позовна вимога про визнання протиправними дій ДПІ у м.Черкасах при проведенні зустрічної звірки та складанні довідки про неможливість її проведення суд вважає такою, що підлягає задоволенню. Водночас, суд вважає безпідставними позовні вимоги щодо зупинення дії довідки та заборони її використовувати будь-яким способом як носій доказової інформації, виходячи з наступного.

Відповідно до підп.6.1 п.6 Методичних рекомендацій направлення запитів на проведення зустрічних звірок, їх автоматизований облік, зберігання та опрацювання, а також направлення відповідей на такі запити здійснюється за допомогою ІС "Зустрічні звірки".

Порядок використання ІС "Зустрічні звірки" доводиться окремим листом ДПА України.

Результати проведеної зустрічної звірки суб'єкта господарювання в силу вимог підп.7.1 п.7 Методичних рекомендацій підлягають врахуванню в результатах перевірки платника податків органом ДПС - ініціатором та долучаються до матеріалів такої перевірки.

Крім того, позивач не обґрунтував жодними доказами позовну вимогу про необхідність зобов'язання відповідача привести у відповідність грошові зобов'язання з ПДВ з даними його податкової звітності з ПДВ. Оскільки відповідачем спростовано такі посилання та вказано, що за наслідками зустрічної звірки грошові зобов'язання з ПДВ позивача податковим органом не коригувалися, що відповідає вимогам ПК України, тому права позивача не порушені в розумінні ст.2 КАС України. Вказана позиція щодо аналогічних позовних вимог підтримується Вищим адміністративним судом України у справах №К/9991/49521/12 (постанова від 15.12.2012), №К/991/53202/12 (ухвала від 11.02.2013)

Тому вказані позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Враховуючи вищевикладені обставини справи, суд дійшов висновку, про необхідність часткового задоволення позовних вимог лише в частині протиправності дій відповідача при проведенні зустрічної звірки та складанні довідки про неможливість її проведення з висновками про здійснення господарської діяльності позивачем з метою надання податкової вигоди третім особам як такі, що здійснені з порушення порядку отримання документів для проведення зустрічних звірок та оформлення її результатів.

Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Оскільки позивач за подання адміністративного позову, в якому 4 позовні вимоги немайнового характеру, одна з яких підлягає задоволенню, сплатив 34,41 грн., тому на його користь підлягає поверненню з державного бюджету 8,60 грн. (34,41/4)

Керуючись ст. ст. 106-108, 159, 160, 161, 162, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов приватного підприємства «УкрПромСпецКомплект-3» до державної податкової інспекції у м. Черкасах Черкаської області Державної податкової служби про визнання неправомірними дій службової особи ДПІ у м.Черкасах при проведенні зустрічної звірки та складанні довідки від 09.11.2012 №930/23-1/31489369; зупинення дії вказаної довідки та заборони будь-яким способом використовувати її як носій доказової інформації; зобов'язання ДПІ у м.Черкасах внести відповідні зміни до системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПС України за період з 01.01.2011 до 27.06.2012 згідно з поданою ПП «УкрПромСпецКомплект-3» податковою звітністю з ПДВ та додатку №5 - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії ДПІ у м. Черкасах Черкаської області ДПС при проведенні зустрічної звірки та складанні довідки від 09.11.2012 №930/23-1/31489369 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ПП «УкрПромСпецКомплект-3» щодо документального підтвердження господарських відносин з покупцями та постачальниками, їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.01.2011 по 27.06.2012».

В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

3. Стягнути з державного бюджету на користь приватного підприємства «УкрПромСпецКомплект-3» (код ЄДРПОУ 31489369) суму сплаченого судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 8,60 грн. (вісім гривень 60 коп.)

4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. Постанову суду може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду, шляхом подання апеляційної скарги через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

5. Копії постанови направити сторонам.

Суддя А.М. Бабич

Повний текст постанови виготовлений 08.05.2013