Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 квітня 2013 р. Справа №805/4098/13-а
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11 год. 15 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бабаш Г.П.
при секретарі Нетреба А.Ю.
за участю
представника позивача Гулової Т.М. за дов. від 02.01.2013 року
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Ясинуватського міського центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов,язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення незаконно виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 4648, 56 грн.,-
В С Т А Н О В И В:
Ясинуватський міський центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов,язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення незаконно виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 4648, 56 грн.
В обґрунтування позову позивач вказав, що 05.01.2009 року до центру зайнятості звернувся ОСОБА_2 і йому був наданий статус безробітного 12.01.2009 року та розпочато виплату допомоги по безробіттю. В своїй заяві він вказав, що не зареєстрований як суб,єкт підприємницької діяльності.
Ясинуватським міським центром зайнятості проведено розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, за результатами якого встановлено, що відповідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців, з 07.11.2002 року по 24.12.2010 року ОСОБА_2 був зареєстрований як фізична особа - підприємець.
Таким чином, при реєстрації в центрі зайнятості та отриманні матеріальної допомоги по безробіттю, ОСОБА_2 мав статус суб,єкта підприємницької діяльності, відносився до категорії зайнятих осіб, не повідомивши про це центр зайнятості, порушила вимоги ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Листом від 17.09.2010 року № 1011 Ясинуватський міський центр зайнятості повідомив позивача про необхідність відшкодувати центру зайнятості 4648, 56 грн., але до теперішнього часу сума боргу не відшкодована.
Позивач просить стягнути з ОСОБА_2 на користь Ясинуватського міського центру зайнятості допомогу по безробіттю у сумі 4648, 56 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з,явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Заявою від 05.01.2009 року ОСОБА_2 звернувся до Ясинуватського міського центру зайнятості з метою його працевлаштування.
19.05.2009 року ОСОБА_2 надав заяву до Ясинуватського міського центру зайнятості, в якій він просив надати йому статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Також, він зазначив, що на час подання заяви пенсію не отримує, не має права на пенсію за віком, в тому числі на пільгових умовах, та на пенсію за вислугу років, не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю на займається. Вказав, що у разі подання до центру зайнятості документів, що містять неправдиві відомості, а також неповідомлення про отримання будь-якого доходу в період перебування на обліку в службі зайнятості, зобов'язується добровільно повернути зайво виплачене йому матеріальне забезпечення на випадок безробіття.
Відповідно до Витягу з наказів про прийняття рішення по ОСОБА_2, 12.01.2009 року йому був наданий статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю.
Як вбачається з витягу із наказів від 13.08.2009 року, відповідач був знятий з обліку центру зайнятості відповідно до п. 20 «Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних».
Підпунктом 1 частини 2 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове держане страхування на випадок безробіття» передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно із п. 5 ч. 2 ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове держане страхування на випадок безробіття» виконавча дирекція Фонду та її робочі органи, в тому числі контролюють правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.
За даними Ясинуватської міської ради, згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців, з 07.11.2002 року по 24.12.2010 року ОСОБА_2 був зареєстрований як фізична особа - підприємець.
Відповідно до п. а ч. 3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення», в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах: працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» № 804-XII від 01 березня 1991 року (із змінами, внесеними згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації інвалідами права на трудову зайнятість» від 23.02.2006, № 3483-IV) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно п. 4 ч. 5 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове держане страхування на випадок безробіття» тривалість виплати допомоги по безробіттю, матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації скорочується на строк до 90 календарних днів у разі: звільнення з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин або за угодою сторін (на 90 календарних днів); звільнення з останнього місця роботи з підстав, передбачених статтею 37, пунктами 3, 4, 7, 8 статті 40, статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України (на 90 календарних днів); приховування відомостей про працевлаштування на тимчасову роботу (у тому числі за межами України) або здійснення іншої діяльності за винагороду в період одержання допомоги по безробіттю; порушення умов і строку реєстрації та перереєстрації як безробітного, а також недотримання рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню; перереєстрації безробітного, який був знятий з обліку за невідвідування державної служби зайнятості більше 30 календарних днів без поважних причин та не сприяв своєму працевлаштуванню; припинення без поважних причин професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості.
Як вбачається із матеріалів справи, сума незаконно отриманої допомоги по безробіттю ОСОБА_2 становить у розмірі 4648, 56 грн., що підтверджується розрахунками переплати матеріального забезпечення на випадок безробіття.
Пунктом 1 частини 2 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до частини 3 вказаної статті Закону, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 6.14. Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 р. N 307 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 р. за N 915/5136, Якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Відповідачем не було надано суду жодних доказів, які б спростовували доводи позивача, у зв'язку з чим суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі та з відповідача підлягає стягненню незаконно отримана сума допомоги по безробіттю в розмірі 4648, 56 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8 - 11, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Ясинуватського міського центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов,язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення незаконно виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 4648, 56 грн. - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Ясинуватського міського центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов,язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття суму незаконно виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 4 648 (чотири тисячі шістсот сорок вісім) грн. 56 коп. на розрахунковий рахунок № 37178001004272 в УДКС Донецької області, МФО 834016, ЄДРПОУ 24817295, одержувач - Ясинуватський міський центр зайнятості).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 30 квітня 2013 року, повний текст постанови виготовлений 07 травня 2013 р.
Суддя Бабаш Г.П.