Постанова № 31079700, 30.04.2013, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
30.04.2013
Номер справи
234/4885/13-а
Номер документу
31079700
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 234/4885/13-а

Провадження № 2-а/234/177/13

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2013 рокум. Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області

у складі: головуючого судді Гапонова А.В.

при секретарі Колесник Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Краматорську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними, зобовязання здійснити нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік за період з 20.11.2011 року, з урахуванням фактично виплачених сум, -

ВСТАНОВИВ:

12.04.2013 року ОСОБА_1 звернулася до Краматорського міського суду Донецької області з адміністративним позовом до Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними, зобовязання здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною то досягнення нею 3-річного віку. В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що вона має сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на якого отримує допомогу як застрахована особа в розмірі 130 грн. Вона вважає, що призначений розмір допомоги є незаконним, посилаючись на Закон України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», Закон України «Про державну допомогу сімям з дітьми», Закон України «Про державний бюджет на 2008 рік», Закон України «Про державний бюджет на 2009 рік», Закон України «Про державний бюджет на 2010 рік», Закон України «Про державний бюджет на 2011 рік», Закон України «Про державний бюджет на 2012 рік», Закон України «Про державний бюджет на 2013 рік». Просить суд визнати неправомірними дії Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради та зобовязати здійснити нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік за період з 20.11.2011 року, з урахуванням фактично виплачених сум. Також просить стягнути на її користь з державного бюджету України витрати по сплаті судового збору в розмірі 34,41 грн.

В судове засідання позивачка не зявилася, але згідно адміністративного позову просила розглянути справу у її відсутність, на позовних вимогах наполягає.

В судове засідання представник відповідача не зявився, але надав до суду заяву з проханням розглянути справу у його відсутність, просить в позовних вимогах відмовити.

Проаналізувавши матеріали справи суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка 18.03.2013 року звернулася до УПтаСЗН Краматорської міської ради про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку на дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. Допомога призначена відповідно до вимог Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» та Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми» за заявою позивачки.

Відповідно до Конституції України Кабінет Міністрів України забезпечує проведення соціальної політики, та в межах своєї компетенції видає постави і розпорядження, які є обовязковими до виконання.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» передбачено право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Відповідно до п.1 ст.15 Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми в редакції, що діяла в 2007 році, передбачалося отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років. Пунктом 14 статті 71 Закону України Про Державний бюджет України на 2007 рік дію частини 1 статті 15 Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми зупинено на 2007 рік.

Згідно Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 у справі про соціальні гарантії громадян визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення абз.3 ч.2 ст.56, п.14 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», тобто таким чином була відновлена дія ст.15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» в частині виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Положення Закону, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України наведеного Рішення, у звязку з чим вищенаведена редакція ст.15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» була поновлена та діяла у період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 рік, який набрав чинності з 01.01.2008 року, знову були внесені зміни до ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Ця норма Закону не визнана неконституційною та діє до теперішнього часу.

Законами України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та «Про Державний бюджет України на 2013 рік» змін до Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми», зокрема щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не вносилося, рішень про зупинення дії цього Закону на 2012-2013 роки не приймалося, таким чином вірно застосовується положення ст.15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» в редакції, яка діяла на грудень 2008 року.

Відповідно до ст.1 Закону України від 18.01.2001 року № 2240-ІІІ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у звязку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, диною-інвалідом, хворим членом сімї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, повязаних зі смертю застрахованої особи або членів її сімї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків роботодавцем, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.

Згідно ст.ст. 42, 43 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один з батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Повноваження щодо проведення нарахувань та виплат державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах встановлених Законом України від 18.01.2001 року № 2240-ІІІ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» УПтаСЗН Краматорської міської ради не надавались. Права на використання коштів з бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності УПтаСЗН Краматорської міської ради не має, так як не є розпорядником цих коштів.

Суд вважає, що в задоволенні позову про визнання дій неправомірними, зобовязання здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку починаючи з 20.11.2011 року слід відмовити, оскільки позивачка звернулася до УПтаСЗН Краматорської міської ради про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку, лише 18.03.2013 року, а з 18.03.2013 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачці виплачувалась відповідачем відповідно до діючого законодавства.

Згідно ст.94 КАС України у звязку з відмовою позивачці в позові понесені нею витрати не відшкодовуються.

Керуючись Бюджетним Кодексом України, Законом України «Про державну допомогу сімям з дітьми», Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми», ст.ст. 1, 2, 11, 17, 18, 94, 99, 100, 158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними, зобовязання здійснити нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік за період з 20.11.2011 року, з урахуванням фактично виплачених сум, відмовити.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд Донецької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя