Постанова № 31076456, 22.04.2013, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2013
Номер справи
823/894/13-а
Номер документу
31076456
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Черкаси

22 квітня 2013 року Справа № 823/894/13-а

12 год. 20 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Чубар Т.М.,

при секретарі – Нестеренко В.О.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області до комунального підприємства «Уманьводоканал» про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області, в якому просить стягнути з комунального підприємства «Уманьводоканал» заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за листопад 2012 року в розмірі 266 225 грн. 38 коп., штрафних санкцій в розмірі 8 038 грн. 02 коп. та пені в розмірі 18 198 грн. 97 коп., всього загальна сума боргу становить 292 462 грн. 37 коп.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області як платник єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України. Станом на 25.03.2013р. відповідач має заборгованість до Пенсійного фонду України зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за листопад 2012 року в розмірі 266 225 грн. 38 коп., штрафних санкцій в розмірі 8 038 грн. 02 коп. та пені в розмірі 18 198 грн. 97 коп., всього загальна сума боргу становить 292 462 грн. 37 коп., яку позивач просить стягнути на його користь.

Позивач, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з’явився, на адресу суду направив клопотання, в якому просить суд провести засідання без участі представника управління, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач, повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився на адресу суду направив заперечення проти адміністративного позову, мотивоване тим, що з 2000 року по даний час заборгованість комунального підприємства «Уманьводоканал» становить 19 162 000 грн., проте, тарифи, які існували за цей період, не покривали собівартість послуг. В результаті чого у підприємства не було достатньо коштів, щоб розрахуватись за покупну воду в м. Біла Церква, електричну енергію, виплатити вчасно заробітну плату працівникам. 25 січня 2011 року Уманським відділом примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області на підставі судового наказу, виданого господарським судом Черкаської області від 18.11.2010р., арештовано рахунки комунального підприємства «Уманьводоканал» за борги по несплаті за спожиту електроенергію та вимоги по сплаті пенсійного фонду. Враховуючи наведене, відповідач не визнає нараховані суми заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, штрафних санкцій та пені на загальну суму 292 462 грн. 37 коп., зазначаючи при цьому, що в разі відшкодування державою різниці в тарифах заборгованість по сплаті єдиного внеску буде сплачена в повному обсязі. Розгляд справи представник комунального підприємства «Уманьводоканал» просить провести без участі представника відповідача.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Спеціальним законом, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, є Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010р. (далі по тексту – Закон № 2464), що набрав чинності з 01.01.2011р.

Відповідно до статті 1 Закону № 2464 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування – це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно статті 4 Закону № 2464 є, зокрема:

– роботодавці:

підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами;

фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців);

фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичні особи, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) тощо;

– фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності;

– особи, які забезпечують себе роботою самостійно – займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями.

Страхувальниками, в свою чергу, вважаються роботодавці та інші особи, які відповідно до Закону № 2464 зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

Статусу платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування зазначені вище суб’єкти господарювання набувають з дня взяття їх на облік Пенсійним фондом, зокрема на підставі відповідної заяви або відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

З дня набрання чинності Законом № 2464 платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб не здійснюється.

Судом встановлено, що відповідач – комунальне підприємство «Уманьводоканал» зареєстрований як юридична особа виконавчим комітетом Уманської міської ради Черкаської області 19.12.1991р., ідентифікаційний код 03357174 (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 20.03.2013р.).

З огляду на викладені вище норми Закону № 2464 відповідач є страхувальником, в розумінні цього Закону, та зареєстрований як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України.

Відповідно до ч. 2 статті 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування зобов'язаний, зокрема:

своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок;

вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством;

подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики тощо.

Так, згідно ч. 8 статті 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

При цьому платники-роботодавці, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників – роботодавців – фізичних осіб-підприємців, які використовують працю інших осіб, та фізичних осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, – календарний рік.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (ч. 12 статті 9 Закону № 2464).

Згідно поданого комунальним підприємством «Уманьводоканал» до управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за листопад 2012 року загальну суму єдиного внеску, що підлягає сплаті за відповідний період, відповідачем визначено самостійно в розмірі 266 225 грн. 38 коп.

В той же час, грошові кошти в рахунок погашення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за листопад 2012 року відповідач в установлені статтею 9 Закону № 2464 строки в повному обсязі не перерахував у зв’язку з чим утворилася заборгованість перед Пенсійним фондом України за відповідний період в розмірі 266 225 грн. 38 коп.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464, в тому числі обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом, визнається недоїмкою.

Згідно ч. 4 статті 25 Закону № 2464 територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики. У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.

02 січня 2013 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області у зв’язку з наявністю недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на адресу відповідача була направлена вимога № Ю-10 на суму 1 820 256 грн. 14 коп., отримана уповноваженою особою відповідача 11.01.2013р.

Відповідачем вимога про сплату недоїмки № Ю-10 від 02.01.2013р. в порядку узгодження не оскаржувалася, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України за листопад 2012 року в повному обсязі протягом встановленого для його сплати строку не сплачено.

Відповідно до ч. 4 статті 25 Закону № 2464 у разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки. За означених підстав територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.

Окрім того, згідно ч. 3 статті 25 Закону № 2464 суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Так, відповідачем в порушення зазначених вище термінів сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в період з 20.06.2012р. по 08.02.2013р. неодноразово затримувалась сплата єдиного внеску у зв’язку з чим управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області, на підставі статті 25 Закону № 2464, яка передбачає за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладення штрафу у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум, а також нарахування пені з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу, прийнято рішення № 2 від 02.01.2013р. та № 59 від 08.02.2013р., якими до відповідача застосовано штрафні санкції в розмірі 8 037 грн. 21 коп. та нараховано пеню в сумі 18 198 грн. 97 коп., отримані уповноваженою особою відповідача 30.01.2013р. та 15.02.2013р. відповідно.

Окрім того, 19.11.2012р. управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області на підставі ч. 11 статті 25 Закону № 2464 застосовано до комунального підприємства «Уманьводоканал» Уманської міської ради штрафні санкції в розмірі 0,81 грн. за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, про що винесено рішення № 411, отримане уповноваженою особою відповідача 19.11.2012р.

Відповідно до ч. 14 статті 25 Закону № 2464 суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.

Відповідач рішення про застосування штрафних санкцій не оскаржив, визначену в останніх суму штрафу та пені не сплатив.

Оскільки, суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в такому самому порядку, що і суми недоїмки зі сплати єдиного внеску (ч. 15 статті 25 Закону № 2464), право територіального органу Пенсійного фонду на звернення до суду з позовом про стягнення якої передбачено п. 7 ч. 1 статті 13 та ч. 4 статі 25 Закону № 2464, суд вважає доведеним право позивача на стягнення з відповідача заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за листопад 2012 року в розмірі 266 225 грн. 38 коп., штрафних санкцій в розмірі 8 038 грн. 02 коп. та пені в розмірі 18 198 грн. 97 коп., загальна сума боргу становить 292 462 грн. 37 коп.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з комунального підприємства «Уманьводоканал», ідентифікаційний код 03357174, на користь управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області 292 462 (двісті дев’яносто дві тисячі чотириста шістдесят дві) грн. 37 коп. заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за листопад 2012 року, штрафних санкцій та пені.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Т.М. Чубар