ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Черкаси
24 квітня 2013 року Справа № 2а/2370/1098/2012
11 год. 50 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Тимошенко В.П.
при секретарі судового засідання Кулику О.П.,
за участю прокурора Шкрьобки О.В. - за посвідченням,
представника позивача - Обруча Ю.Д. - за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом прокурора м. Черкаси Черкаської області в інтересах держави в особі управління Укртрансінспекції у Черкаській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Полікор» про стягнення штрафних санкцій,
встановив:
03 квітня 2012 року прокурор міста Черкаси звернувся до суду в інтересах держави в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Черкаській області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Полікор» про стягнення фінансових санкцій.
В обгрунтування позовних вимог зазначено, що ТОВ «Поліколор» за допомогою водія ОСОБА_2, який керував транспортним засобом марки ГАЗ НОМЕР_1, здійснювало перевезення вантажу, для власних потреб, без оформлення документів, перелік яких передбачено ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт». На підставі акту № 142496 від 17.06.2009 винесено постанову № 084397 від 25.06.2009 року про застосування до відповідача фінансових санкцій, передбачених ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», в розмірі 1700 грн.
Прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали та просили позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився повторно, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи. За таких обставин суд розглядає справу за відсутності представника відповідача.
Представником позивача, суду надано клопотання про заміну позивача територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Черкаській області на управління Укртрансінспекції у Черкаській області у зв'язку ліквідацією та утворенням правонаступника. Суд розглянувши вказане клопотання, вважає за необхідне його задовольнити та замінити неналежного позивача територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Черкаській області на управління Укртрансінспекції у Черкаській області.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача у справі, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.
Відповідно до ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави в суді. На підставі ст. 60 КАС України прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави на будь-якій стадії адміністративного процесу.
17 червня 2009 року державними інспекторами територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Луганській області здійснена перевірка відповідача щодо дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. За результатами перевірки складено акт №142496, з якого вбачається, що 17.06.2009 відповідач за допомогою водія ОСОБА_2, який керував транспортним засобом марки ГАЗ р.н. НОМЕР_1 здійснював перевезення вантажу, для власних потреб, без оформлення документів, перелік яких передбачено ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: неоформлений дорожній лист (відсутня відмітка медпрацівника про проведення передрейсового медичного огляду водія за 17.06.2009), у водія відсутнє свідоцтво газобалонного автомобіля, чим порушено ст. 37, 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».
З матеріалів справи вбачається, що водій з актом ознайомлений.
За результатами перевірки керівником органу державного контролю - територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Черкаській області винесено постанову про застосування фінансових санкцій від 25.06.2009 року № 084397, згідно з якою до відповідача застосовано фінансову санкцію в сумі 1700 грн., передбачену абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону.
Копія постанови вручена керівнику відповідача 25.06.2009, що підтверджується його підписом на супровідному листі .
В добровільному порядку відповідач суму штрафу до бюджету не сплатив, постанову про застосування фінансових санкцій від 25.06.2009 № 084397 в установленому порядку не оскаржив.
Згідно з пунктом 1 Положення про Міністерство транспорту та зв'язку України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2006 № 789, Міністерство транспорту та зв'язку України є центральним органом виконавчої влади, головним (провідним)органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики в галузі автомобільного транспорту.
Статтею 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що в складі центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту функціонує урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, який здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Вказаний урядовий орган здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавче регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, а також державний контроль за додержанням вітчизняними та іноземними автомобільними перевізниками норм міжнародних конвенцій і договорів про міжнародне автомобільне сполучення.
Пунктом 4 Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 №1190 (далі Положення) передбачено, що Головна державна інспекція на автомобільному транспорті, як урядовий орган державного управління, відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів. Пунктом 20 Положення передбачено, що Головна державна інспекція на автомобільному транспорті є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в установах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Згідно вимог пункту 8 Положення, Міністерство транспорту та зв'язку України наказом № 888 від 14.12.2005 затвердило Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 28.12.2005 року за № 1573/11853. За п.1 цього Положення, територіальний орган Головна державна інспекція на автомобільному транспорті в Черкаській області є територіальним структурним підрозділом Головної державної інспекції на автомобільному транспорті без права юридичної особи.
Пунктами 4, 5 Положення визначені основні завдання територіальних управлінь Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у відповідному регіоні, а саме: здійснення державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання усіх форм власності вимог нормативно-правових актів, стандартів і норм перевезення вантажів і пасажирів автомобільним транспортом загального користування. Крім того територіальні управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний контроль за суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування.
Абзацом 3 частини першої статті 60 Закону передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції у вигляді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Накладати такі санкції від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту уповноважені посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Цією ж статтею передбачено, що порядок стягнення у вигляді штрафу за порушення, викладені у цій статті, та порядок оскарження і опротестування постанови по справі про правопорушення визначає Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі Порядок). Пунктом 3 цього Порядку (в редакції чинній на час виникнення правовідносин) передбачено, що одним з органів державного контролю на автомобільному транспорті є Головна державна інспекція на автомобільному транспорті, та її територіальне управління в Черкаській області.
Згідно вимог статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» та пункту 4 Порядку, державний контроль автомобільних перевізників здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення перевірок.
Відповідно до ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
У ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що вантажні перевезення - перевезення вантажів вантажними автомобілями.
Відповідно до статті 48 Закону № 2344-III автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством..
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає доведеним право позивача на стягнення 1700 грн. заборгованості зі сплати фінансових санкцій за порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Керуючись ст. ст. 56, 58, 60, 86, 94, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути із товариства з обмеженою відповідальністю «Полікор» (ідентифікаційний код 21387397) до Державного бюджету України 1700 (одна тисяча сімсот) гривень штрафних санкцій.
Постанова набирає законної сили відповідно до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строки та порядку, передбачені статтями 185-187 цього Кодексу.
Суддя В.П. Тимошенко
Повний текст виготовлений 29 квітня 2013 року