Постанова № 31073982, 18.04.2013, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.04.2013
Номер справи
2а/2370/6518/2011
Номер документу
31073982
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Черкаси

18 квітня 2013 року Справа № 2а/2370/6518/2011

15 год. 55 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Чубар Т.М.,

секретар - Нестеренко В.О.,

за участю представників позивача територіального управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області Копитіної Т.Д. - за довіреністю № 531-01/13-вих від 15.04.2013р., Гапоненко Н.М. - за довіреністю № 530-01/13-вих від 15.04.2013р., Міхальової Л.К. - за довіреністю № 532-01/13-вих від 15.04.2013р.,

представників відповідача державної фінансової інспекції в Черкаській області Барської Н.М. - за довіреністю № 23-25/22-2761 від 09.04.2013р., Постоленко І.В. - за довіреністю № 23-25/31-251 від 11.01.2013р., Червінського С.Л. - за довіреністю № 23-25/22-3058 від 18.04.2013р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом територіального управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області до державної фінансової інспекції в Черкаській області про визнання дій неправомірними,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося територіальне управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області, в якому просить визнати неправомірними дії державної фінансової інспекції в Черкаській області щодо зобов'язання донарахування та виплати працівникам та суддям недоотриманої ними заробітної плати на загальну суму 102 714 грн. 76 коп.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали повністю, обґрунтовуючи їх тим, що при проведенні ревізії розрахунків сум індексації грошових доходів суддям, працівникам апарату місцевих загальних судів та ТУ ДСА у Черкаській області, відповідачем були допущені помилки. Так, п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003р., передбачено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. Тобто, базовим місяцем при обчисленні індексу для проведення індексації слід вважати місяць підвищення заробітної плати за рахунок зростання її постійних складових. Якщо сума підвищення заробітної плати за рахунок постійних складових менша від суми індексації, нарахованої відповідно до вищезазначеного Порядку, то місяць такого підвищення не вважається базовим і індексація продовжується. При цьому надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та за складність, а також щомісячні премії відносяться до постійних складових заробітної плати, що згідно Порядку підлягають індексації та не мають разового характеру. Надбавки та премії встановлюються згідно наказів на поточний фінансовий рік. Зазначені вище вимоги щодо проведення індексації грошових доходів населення при ревізії правильності індексації грошових доходів суддів, працівників апарату місцевих загальних судів та ТУ ДСА у Черкаській області не були дотримані, в результаті чого були допущені помилки при визначенні базового місяця, що призвело до невірного встановлення сум індексації грошових доходів зазначених осіб. Також позивач не погоджується з тим, що виявлені порушення проведення індексації грошових доходів населення призвели до недоотримання суддями та працівниками заробітної плати на суму 102 714 грн. 76 коп., оскільки ревізією обґрунтованості потреби в бюджетних асигнуваннях за загальним фондом кошторису ТУ ДСА у Черкаській області на 2008-2010 роки встановлено, що при розрахунку розміру бюджетних асигнувань за КЕКВ 1110 «Оплата праці» враховано всі необхідні витрати на виплату основної, додаткової заробітної плати, інших компенсаційних і заохочувальних виплат. Аналогічно враховано потребу за КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату». Тим самим підтверджено, що ТУ ДСА у Черкаській області враховані всі потреби на виплату заробітної плати, у тому числі і на проведення та виплату індексації грошових доходів суддів та працівників.

Представники відповідача проти заявленого адміністративного позову заперечують, мотивуючи це тим, що, по-перше, постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 01.08.2011р. в адміністративній справі № 2а/2370/5451/2011 відмовлено в задоволенні позовних вимог територіального управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області до посадових осіб контрольно-ревізійного управління у Черкаській області про визнання дій неправомірними в частині зобов'язання позивача провести донарахування та виплатити працівникам та суддям недоотриману ними індексацію грошових доходів на загальну суму 102 714 грн. 76 коп.; і, по-друге, висновки, викладені в акті ревізії, повністю підтверджуються відповідними додаткам до акту.

Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 статті 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» № 2939-XII від 26.01.1993р. в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.

Згідно ч. 5 означеної статті інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

На виконання покладених на державну контрольно-ревізійну службу повноважень посадовими особами Контрольно-ревізійного управління у Черкаській області у відповідності до п. 2.17 Плану контрольно-ревізійної роботи Головного контрольно-ревізійного управління України на І квартал 2011 року проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності територіального управління Державної судової адміністрації у Черкаській області за період з 01.10.2008р. по 28.02.2011р., за результатами якої складено акт № 08-25/07 від 06.05.2011р.

Вибірковою ревізією дотримання чинного законодавства при нарахуванні та виплаті індексації грошових доходів населення суддям та працівникам місцевих судів та ТУ ДСА за 2008-2010 роки встановлено, що в порушення статей 2, 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003р., працівникам місцевих судів та ТУ ДСА було враховано поточні коливання розміру премії у зв'язку з фінансовими можливостями установи для визначення базового місяця для нарахування та виплати індексації. При цьому п. 5 означеного Порядку передбачено, що місяць, в якому відбулося підвищення грошових доходів населення за рахунок його постійних складових, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. З урахуванням того, що виплата премії, як і відповідно її розмір, працівникам місцевих судів та ТУ ДСА визначалась та встановлювалась не на постійній основі, то відповідно і місяць збільшення доходу працівника за рахунок зміни розміру премії в окремі місяці не може вважатись базовим. Проведеним в ході ревізії розрахунком визначено, що 75 працівниками місцевих судів недоотримано доходів на суму 102 714 грн. 76 коп., в тому числі за 2008 рік - 35 514 грн. 14 коп., за 2009 рік - 28 435 грн. 27 коп. та за 2010 рік - 38 765 грн. 35 коп.

01 червня 2011 року Контрольно-ревізійним управлінням у Черкаській області, правонаступником якого є державна фінансова інспекція в Черкаській області, за наслідками проведеної ревізії, під час якої встановлені порушення позивачем статей 2, 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003р., внаслідок чого 75 працівниками місцевих судів недоотримано доходів на суму 102 714 грн. 76 коп., пред'явлено територіальному управлінню Державної судової адміністрації України у Черкаській області вимоги № 23-08/56-4276, згідно п. 1 яких зобов'язано позивача провести донарахування та виплатити працівникам та суддям недоотриману ними індексацію грошових доходів на загальну суму 102 714 грн. 76 коп.

Позивач, як зазначалось вище, не спростовує застосовану відповідачем методику проведення індексації грошових доходів населення, а наголошує на невірному проведенні розрахунків «недоотриманих доходів» на загальну суму 102 714 грн. 76 коп.

Вирішуючи даний спір, з огляду на аргументацію позивача, суд враховує, що відповідно до статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1282-XII від 03.07.1991р. індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.

Проводиться індексація грошових доходів населення згідно статті 4 означеного Закону в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у ч. 1 статті 4 даного Закону. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, в свою чергу, регламентовано Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003р. (далі по тексту - Порядок).

Так, відповідно до абз. 1 п. 5 Порядку у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абз. 1 п. 5 Порядку, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених п. 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пп. 11 і 4 цього Порядку. У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. У разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції базовим місяцем вважається місяць, у якому мало місце таке підвищення. Для проведення подальшої індексації або здійснення чергового підвищення доходів випереджаючим шляхом обчислення індексу споживчих цін здійснюється наростаючим підсумком починаючи з наступного за базовим місяця. Нарахування сум індексації або проведення чергового підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого нарахована сума індексації перевищить суму підвищення доходів випереджаючим шляхом у базовому місяці.

Згідно п. 2 Порядку індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.

Таким чином, для визначення базового місяця необхідно порівнювати суму підвищення зарплати та суму індексації, яку могло бути нараховано в місяці підвищення грошового доходу. При цьому необхідно мати на увазі, що місяць вважається базовим, якщо:

сума підвищення заробітної плати перевищила суму індексації, яку могло бути нараховано в цьому місяці;

підвищення заробітної плати відбувається за рахунок збільшення її постійних складових.

Під час вибіркового дослідження реєстрів проведеної відповідачем індексації судом встановлено наступне.

Так, головному спеціалісту з інформаційних технологій ОСОБА_7 згідно наказу № 4-0/С від 23.01.2009р. (а/с 96, Т. І) встановлено надбавку за вислугу років державного службовця в розмірі 10%. Відповідне підвищення відображено також в особовому рахунку ОСОБА_7 за 2009 рік (а/с 30, Т. ІІ). Враховуючи посадовий оклад даного державного службовця в розмірі 838 грн. та надбавку за ранг 70 грн., підвищення заробітної плати з 23.01.2009р. становить: 908 грн. х 10% = 90 грн. 80 коп. Індексація ж проведена відповідачем за січень 2009 року становить 89 грн. 65 коп. (а/с 57, Т. І). Отже, сума підвищення заробітної плати перевищує нараховану індексацію. В той же час, відповідач не бере до уваги підвищення заробітної плати у січні 2009 року та продовжує розраховувати індексацію за січень, лютий та березень 2009 року. Загальний розмір розрахованої відповідачем індексації по ОСОБА_7 становить 322 грн. 46 коп., в тому числі у січні - 89 грн. 65 коп., у лютому - 105 грн. 03 коп. та у березні - 127 грн. 78 коп.

Головний спеціаліст ТУ ДСА ОСОБА_8 перебувала у відпустці з 11.05.2009р. по 27.06.2009р., відпрацювавши таким чином в травні 2009 року 3 дні. Заробітна плата за відпрацьований час становить 215 грн. 21 коп. (а/с 33, Т. ІІ). Як наслідок, індексація має бути нарахована за фактично відпрацьовані дні: 215 грн. 21 коп. х 22,6% = 48 грн. 63 коп. Індексація ж відповідачем проведена за повний місяць: 669 грн. х 22,6% = 151 грн. 19 коп. (а/с 56, Т. І).

Голові суду ОСОБА_9 згідно наказу № 3-Н від 17.06.2008р. встановлено надбавку за виконання особливо важливої роботи в розмірі 50% від посадового окладу з урахуванням надбавки за кваліфікаційний клас з 04.06.2008р. (а/с 4, Т. ІІ). Підвищення заробітної плати за рахунок постійних її складових становить: 2 822 грн. + 350 грн. = 3 172 грн. х 50% = 1 586 грн. Відповідачем, в свою чергу, не враховано підвищення заробітної плати, внаслідок чого проведено індексацію в розмірі 2 768 грн. 95 коп., в тому числі червень 2008 року - 278 грн. 21 коп., липень 2008 року - 291 грн. 40 коп., серпень 2008 року - 291 грн. 40 коп., жовтень 2008 року - 300 грн. 38 коп., листопад 2008 року - 313 грн. 09 коп., грудень 2008 року - 314 грн. 45 коп., січень 2009 року - 319 грн. 07 коп., лютий 2009 року - 325 грн. 77 коп., березень 2009 року - 335 грн. 18 коп. (а/с 62, Т. І).

Таким чином, висновки акту ревізії № 08-25/07 від 06.05.2011р. в частині порушення територіальним управлінням Державної судової адміністрації України у Черкаській області статей 2, 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003р., внаслідок чого 75 працівниками місцевих судів недоотримано доходів на суму 102 714 грн. 76 коп., не знайшли свого підтвердження та спростовані фактичними обставинами і доказами, наявними у матеріалах справи.

Оскільки суд не може перебирати на себе функції державної фінансової інспекції в Черкаській області з державного фінансового контролю, та, як наслідок проводити індексацію грошових доходів населення, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Посилання представника відповідача на відмову постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 01.08.2011р. в адміністративній справі № 2а/2370/5451/2011 в задоволенні позовних вимог територіального управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області до посадових осіб контрольно-ревізійного управління у Черкаській області про визнання дій неправомірними в частині зобов'язання позивача провести донарахування та виплатити працівникам та суддям недоотриману ними індексацію грошових доходів на загальну суму 102 714 грн. 76 коп. судом до уваги не приймаються, оскільки, як вбачається з означеної постанови, правомірність дій відповідача при проведенні індексації грошових доходів не була предметом оскарження в адміністративній справі № 2а/2370/5451/2011.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати неправомірними дії державної фінансової інспекції в Черкаській області щодо зобов'язання територіального управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області донарахувати та виплатити працівникам та суддям недоотриману заробітну плату на загальну суму 102 714 грн. 76 коп. згідно Вимоги щодо усунення порушень фінансової дисципліни № 23-08/56-4276 від 01.06.2011р.

Стягнути з Державного бюджету України на користь територіального управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області, ідентифікаційний код 26261092, 8 (вісім) грн. 50 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Т.М. Чубар

Повний текст постанови виготовлений 22 квітня 2013 року.