Постанова № 31046909, 23.04.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.04.2013
Номер справи
826/3482/13-а
Номер документу
31046909
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

23 квітня 2013 року 08:40 № 826/3482/13-а

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі: судді Добрянської Я.І., секретаря с/з Пономарьова Д.Г., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації

до ОСОБА_2

третя особа на стороні позивача: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

про стягнення надміру виплачених коштів у розмірі 1 469,81 грн.

за участю представників сторін:

від позивача: Гриник М.С. (довіреність № 134 від 14.01.2013 р.)

від відповідача: ОСОБА_2

від третьої особи: не прибув

Відповідно до п. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в судовому засіданні 23.04.2013 р. оголошено вступну та резолютивну частину постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_2, третя особа на стороні позивача - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про стягнення надміру виплачених коштів у розмірі 1 469,81 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.03.2013 р., відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, суддею Добрянською Я.І. було відкрито скорочене провадження у справі № 826/3482/13-а, та запропоновано відповідачу у строк до 01.04.2013 р. або у десятиденний строк з дня одержання копії ухвали про відкриття скороченого провадження надати суду письмові заперечення проти позову та всі докази на їх підтвердження, які наявні у відповідача.

Так, 28.03.2013 р. до канцелярії суду відповідачем було подано заперечення проти адміністративного позову, в якому ОСОБА_2 зазначає про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог щодо стягнення з неї надміру виплачених коштів у розмірі 1 469,81 грн.

Зважаючи на зазначене, та відповідно до вимог ч. 4 ст. 183-2 КАС України, з метою встановлення всіх фактичних обставин, що будуть мати значення при вирішенні спору по суті, суд дійшов до висновку про необхідність проведення судового засідання з розгляду адміністративної справи № 826/3482/13-а із викликом сторін в судове засідання.

В судовому засіданні 23.04.2013 р. представник позивача позовні вимоги підтримав та в судових дебатах просив суд:

- стягнути з гр. ОСОБА_2 надміру виплачені державні кошті в розмірі 1 469 грн. 81 коп. на розрахунковий рахунок 35418032001244 КФК 091205 КЕКВ 730 через ГУДКСУ в м. Києві МФО 820019 код 22886300 Київському міському центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

В обґрунтування заявлених позовних вимог представник позивача зазначив, що відповідачу було переплачено компенсацію за надання соціальних послуг інваліду І групи з 30.03.2011 р. по 31.01.2012 р., оскільки така особа, що користувалася соціальними послугами померла 29.03.2011 р.

Відповідач в судовому засіданні 23.04.2013 р. проти позову заперечив та зазначив, що оскільки позивач має перед ним недоплату по компенсації за надання соціальних послуг інваліду І групи з березня 2008 року по червень 2009 року, то відповідно підстави для стягнення суми надмірно виплачених коштів за період з 30.03.2011 р. по 31.01.2012 р. в розмірі 1 469 грн. 81 коп. відсутні, оскільки такі кошти мають бути зараховані в рахунок недоплат за попередні періоди.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Як підтверджується наявними матеріалами справи, відповідач громадянка ОСОБА_2 з 05.02.2007 року перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації, як отримувач компенсації відповідно до Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. № 558.

Відповідно до п. 1 зазначеного Порядку, щомісячна компенсаційна виплата (далі - компенсація) призначається непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами).

Відповідно до підпункту 4 пункту 2 «Положення про управління праці та соціального захисту населення», яке затверджено розпорядженням Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації від 10.12.2010 р. № 7, управління здійснює призначення соціальної допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством. Виплата призначених допомог та компенсацій здійснюється Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Пунктом 15 Порядку передбачено, що фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити органи праці та соціального захисту населення, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодовувати органам праці та соціального захисту населення надміру виплачені кошти.

Так, згідно наявних матеріалів справи, відповідач взяв на себе зобов'язання вчасно повідомити про припинення надання соціальних послуг і причини, що впливають на призначення компенсаційної виплати, що підтверджується копією заяви від 16.03.2011 р. про повторне призначення компенсаційної виплати.

В травні 2012 року з Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат до Управління надійшла інформація про те, що 29.03.2011 р., особа, якій відповідач надавав соціальні послуги, померла і, по особовому рахунку гр. ОСОБА_2 нарахована переплата за період з 30.03.2011 р. по 31.01.2012 р. в сумі 1 469 грн. 81 коп., що підтверджується копією листа Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 03.05.2012 р. № 03/36-09 із зазначення № вхідного документа.

Зазначена переплата виникла внаслідок неповідомлення заявником факту смерті особи, за якою здійснювався догляд.

Проте, як підтверджується наявними матеріалами справи та не заперечувалося відповідачем, станом на час розгляду справи по суті, переплата у розмірі 1 469 грн. 81 коп. ОСОБА_2 у добровільному порядку погашена не була.

З даного приводу відповідач зазначив, що оскільки позивач має перед ним недоплату по компенсації за надання соціальних послуг інваліду І групи з березня 2008 року по червень 2009 року, то відповідно підстави для стягнення суми надмірно виплачених коштів за період з 30.03.2011 р. по 31.01.2012 р. в розмірі 1 469 грн. 81 коп. відсутні, оскільки такі кошти мають бути зараховані в рахунок недоплат за попередні періоди.

З приводу зазначеного суд наголошує, що в даній адміністративній справі розглядається правомірність заявлених позивачем позовних вимог щодо стягнення з відповідача суми надмірно виплачених коштів саме за період з 30.03.2011 р. по 31.01.2012 р. в розмірі 1 469 грн. 81 коп., відповідно до п. 15 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. № 558, який передбачає, що у разі одержання у зв'язку з цим (наявності обставин, що вплинули на умови призначення виплат - в даному випадку смерті особи, якій надавалися соціальні послуги) зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодовувати органам праці та соціального захисту населення надміру виплачені кошти.

Тобто в даній адміністративній справі судом не дослужувалася та не розглядалася наявність або відсутність недоплати позивачем відповідачу компенсації за надання соціальних послуг інваліду І групи за період з березня 2008 року по червень 2009 року, на чому наголошував відповідач, а отже свої права та інтереси в з даного приводу відповідач може захистити шляхом подання позову до суду з позовними вимогами щодо зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації відшкодувати на його користь недоплачені суми компенсації за надання соціальних послуг інваліду І групи за період з березня 2008 року по червень 2009 року, проте як з огляду на наявні докази в даній адміністративній справі, відповідач зобов'язаний повернути позивачу переплачену компенсацію за надання соціальних послуг інваліду І групи з 30.03.2011 р. по 31.01.2012 р., оскільки така особа, що користувалася соціальними послугами померла 29.03.2011 р.

Таким чином, невідшкодування відповідачем на користь позивача суми переплаченої компенсації за надання соціальних послуг, призводить до завдання шкоди Державному бюджету, а також ускладнює надання Управлінням праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації соціальних послуг особам, які їх потребують.

Зважаючи на викладене, а також наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовної заяви та наявності підстав для її задоволення.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається на їх обґрунтування.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Оскільки позивач, як суб'єкт владних повноважень, довів правомірність заявлених позовних вимог, а відповідач обґрунтованих пояснень та доказів на їх підтвердження щодо протиправності заявлених позовних вимог суду не надав, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі шляхом стягнення ОСОБА_2 надміру виплачених коштів у розмірі 1 469,81 грн.

Враховуючи викладене, та керуючись ст.ст. 69-71, 158-163, ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) надміру виплачені державні кошті в розмірі 1 469 грн. 81 коп. на розрахунковий рахунок 35418032001244 КФК 091205 КЕКВ 730 через ГУДКСУ в м. Києві МФО 820019 код 22886300 Київському міському центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Стягувач - Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації (03186, м. Київ, просп. Повітрофлотський, 40, код ЄДРПОУ 37485511).

Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя Я.І.Добрянська

Дата складання та підписання постанови в повному обсязі 29.04.2013 р.