Постанова № 31045628, 26.04.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.04.2013
Номер справи
826/725/13-а
Номер документу
31045628
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

26 квітня 2013 року письмове провадження № 826/725/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом Фірми "Т.М.М." - товариства з обмеженою відповідальністю до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про визнання недійсним запису, зобов'язання вчинити певні дії

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду з позовом, у якому просив:

- визнати недійсним запис у Державному земельному кадастрі та автоматизованої системи ПК «Кадастр», яким визначено Позивача - ТОВ Фірму «Т.М.М.» землекористувачем земельних ділянок за кадастровими номерами 75:283:001 та 75:283:002 що розташовані за адресою - м. Києві, вул. Чаадаева 2-а та Чаадаева 2-б.;

- зобов'язати Відповідача - Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради Київської міської державної адміністрації виконати всі передбачені чинним законодавством дії щодо виключення запису з Державного земельного кадастру та автоматизованої системи ПК «Кадастр», яким визначено Позивача - ТОВ Фірму «Т.М.М.» землекористувачем земельних ділянок за кадастровими номерами 75:283:001 та 75:283:002 що розташовані за адресою - м. Києві, вул. Чаадаева 2-а та Чаадаева 2-6.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до Витягу з бази даних Державного земельного кадастру Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу міської ради було внесено ТОВ Фірма «Т.М.М.», як землекористувача земельної ділянки за кадастровим номером №75:283:001, що знаходиться за адресою - м. Київ, вул. Чаадаева, 2А , та ділянки по вул. Чаадаєва, 2-Б за кадастровим номером №75:283:002.

Представник позивача вказує, що ТОВ Фірма «Т.М.М.» не є користувачем земельної ділянки по м. Київ, вул. Чаадаева, 2А, та ділянки по вул. Чаадаєва, 2-Б, а наявність же протилежних даних в Державному земельному кадастрі порушує права та охоронювані законом інтереси позивача як учасника земельних правовідносин.

Вказує, що звертався до відповідача із зверненнями щодо відведення земельних ділянок по вул. Чаадаєва, 2-А, 2-Б, проте зазначені звернення залишенні поза увагою відповідача.

На підставі даних земельного кадастру ДПІ у Святошинському районі м. Києва складено акт, яким встановлено неподання до податкового органу розрахунків земельного податку та несплату земельного податку.

На підставі Акту винесено Податкове повідомлення №0000572230 від 01.02.2013 в якому визначено суму податкового зобов'язання Позивача за платежем земельний податок з юридичних осіб у розмірі 83 287, 41 грн., а також застосовано штрафні санкції у розмірі 14 360,73 грн.

У зв'язку із чим позивач вважає дії Головного управління з внесення інформації до державного земельного кадастру про нього як про користувача земельних ділянок незаконними.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, та просив суд задовольнити позов.

Відповідно до ст.52 Кодексу адміністративного судочинства України, суд замінив первинного відповідача на належного відповідача - Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

Представник відповідача, під час розгляду справи проти позову заперечував, з підстав викладених в письмових запереченнях.

Пояснив, що у 2003 році на підставі рішення виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів "Про проведення в м. Києві інвентаризації земель і ведення державного земельного кадастру" від 17.02.1992 року№ 163 проводилась інвентаризація з метою виявлення фактичних землекористувачів та з метою подальшого оподаткування. Результати інвентаризації оформлювалися технічними звітами, та на підставі встановлених даних та правовстановчих документів на нерухоме майно вносились дані в ПК "Кадастр".

27.03.2013 року у судове засідання прибули не всі сторони, суд відповідно до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалив перейти до розгляду справи у письмовому провадженні.

За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, пояснень їхніх представників, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:

Відповідно до ч. 1 ст. 104 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно - правових відносин, має право на звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом.

Згідно ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно з ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом.

Відповідно до ч. 1 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Отже, згідно з вищенаведеними нормами права, позивач має право звернутись до адміністративного суду з позовом лише у разі, якщо він вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача (суб'єкта владних повноважень) порушено його права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. При цьому, обставину дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів позивача має довести належними та допустимими доказами саме позивач.

ТОВ Фірма «Т.М.М.» є будівельною організацією і виступала генпідрядником будівництва житлових будинків за адресами: м. Київ, вул. Чаадаєва, 2-А, вул. Чаадаєва, 2Б та після введення будинків в експлуатацію взяла їх на свій баланс для подальшого обслуговування та експлуатацію.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до Свідоцтва про право власності від 11.03.1998 р., ТОВ Фірма «Т.М.М.» є власником житлового 18-поверхового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями, площею 7156,0 кв.м. за адресою: м. Київ, вул. Чаадаєва 2-Б. Вказане право власності було зареєстровано 16.03.1998 р. в Київському міському БТІ, що підтверджується відповідним реєстраційним посвідченням.

Відповідно до Свідоцтва про право власності від 17.06.1997 р., ТОВ Фірма «Т.М.М.» є власником житлового 18-поверхового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями, площею 6581,0 кв.м. за адресою: м. Київ, вул. Чаадаєва 2-А. Вказане право власності було зареєстровано 18.06.1997 р. в Київському міському БТІ, що підтверджується відповідним реєстраційним посвідченням.

21.04.2003 року позивач звернувся до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з листом-заявою № 475/04-пр. про встановлення зовнішніх меж земельних ділянок за адресою: вул. Чаадаєва 2А і 2Б під будівлями, які належать Фірмі «Т.М.Т.» згідно реєстраційних посвідчень № 9145 і № 9148 Київського МБТІ, та свідоцтв про право власності на житлові будинки з вбудовано - прибудованими приміщеннями.

В подальшому, з метою встановлення зовнішніх меж та інвентаризації земель для ведення Державного земельного кадастру, на підставі Постанови Верховної Ради України від 18.12.1990 року № 563-ХІІ «Про земельну реформу», рішення виконкому Київської міської ради народних депутатів «Про проведення в м. Києві інвентаризації земель і ведення державного земельного кадастру» від 17.02.1992 року № 163. ПП «Топос» розроблено технічні звіти по встановленню зовніх меж землекористувань ділянок № 75:283:001, № 75:283:002, а відповідачем до автоматизованої системи ПК «Кадастр» занесено дані про фактичного землекористувача зазначених земельних ділянок.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 1 Закону України «Про землеустрій», (у редакції чинній на момент винекнення спірних правовідносин) документація із землеустрою - затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо.

Відповідно до змісту ст. 25 Закону України «Про землеустрій» документація із землеустрою розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації. Види документації із землеустрою, зокрема, технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Статтею 26 Закону України «Про землеустрій» встановлено, що розробниками документації із землеустрою є юридичні та фізичні особи, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою відповідно до закону. Подання документації із землеустрою до центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, його територіальних органів для внесення відомостей до Державного земельного кадастру від імені замовника документації здійснюється її розробником, якщо інше не встановлено договором.

Згідно ст. 35 вказаного Закону інвентаризація земель проводиться з метою, в тому числі, встановлення місця розташування об'єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру.

Таким чином, відомості до бази даних вносилася на підставі матеріалів земельно-кадастрової інвентаризації земель, технічні звіти про встановлення зовнішніх меж землекористування, на підставі яких про позивача як про землекористувача внесена інформація до державного земельного кадастру, є документацією із землеустрою, розроблена згідно п. ґ) ч. 1 ст. 20 Закону (землеустрій є обов'язковим для організації нових і впорядкування існуючих об'єктів землеустрою).

Відповідно до ст. 193 Земельного кодексу України (у редакції чинній на момент винекнення спірних правовідносин), державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.

Призначенням державного земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою (ст. 194 Земельного кодексу України).

Згідно п.1.2. Тимчасових методичних вказівок по кадастровому землеустрою (інвентаризації земель), що затверджені Державним комітетом України по Земельних ресурсах 04.08.1999 р., кадастровий землеустрій (інвентаризація земель) включає ведення списку (реєстру) фактичних землекористувачів.

Стаття 195 Земельного кодексу України передбачає основні завдання ведення державного земельного кадастру, а саме:

- забезпечення повноти відомостей про всі земельні ділянки;

- застосування єдиної системи просторових координат та системи ідентифікації земельних ділянок;

- запровадження єдиної системи земельно-кадастрової інформації та її достовірності.

Відповідно до ст. 202 ЗК України державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель. Державний реєстр земель складається з двох частин: а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок; б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.

Відповідно до пп. 1.2 п. 1 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 02.07.2003 № 174 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.07.2003 за N 641/7962, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, державний реєстр земель - це складова частина державного земельного кадастру, який складається з книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок та Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку і формується за допомогою АС ДЗК. Книга записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі (далі - книга реєстрації) - це документ суворого обліку, який є складовою частиною державного реєстру земель та містить відомості про зареєстровані державні акти на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договори оренди (суборенди) землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок.

Згідно з пп. 6 п. 2.6 Додатку 1 Тимчасових методичних вказівок по веденню державного земельного кадастру затверджених наказом Держкомзему України від 03.09.1999 № 83 ведення Державного реєстру земель покладається на експерта з реєстрації землі районного (міського) відділу (управління) земельних ресурсів.

За змістом п.п. 2, 3 Додатку 1 Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) затвердженого Рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 N 182/342 основними завданнями Управління є, зокрема, ведення державного земельного кадастру відповідно до законодавства, моніторингу земель, здійснення землеустрою. Управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, організовує виконання робіт з інвентаризації земель, розроблення та реалізацію плану земельно-господарського устрою території міста, виконує делеговані йому Київською міською радою та виконавчим органом Київради (Київською міською державною адміністрацією) функції замовника проектно-розвідувальних робіт, пов'язаних з проведенням земельної реформи, здійсненням землеустрою, веденням державного земельного кадастру, моніторингу земель, раціональним використанням і охороною земель, погоджує документацію із землеустрою, здійснює контроль за встановленням на місцевості меж земельних ділянок, переданих у власність або наданих у користування, організовує та координує здійснення земельно-кадастрових робіт.

Таким чином, аналіз вказаних норм законодавства дає підстави для висновку про те, що інформація про земельні ділянки, межі яких визначено в натурі (проведено інвентаризацію), присвоєно кадастрові номери мала обліковуватися в державному земельному кадастрі, (в даному випадку - ПК «Кадастр», оскільки земельні ділянки розташовані у м. Києві).

Судом встановлено, що рішення про передачу земельних ділянок позивачу в аренду Київською міською радою не приймалося.

На лист позивача від 07.11.2012 р. № 970/21-10/6 до Головного управління земельних ресурсів КМДА про зняття з реєстрації в автоматизованій системі ПК «Кадастр» земельних ділянок, які обліковуються за ТОВ фірма "Т.М.М." по вул. П. Чаадаєва, 2Б, П. Чаадаєва 2А, у Святошинському р-ні м. Києва, надано відповідь, в якій вказано про необхідність звернення новому балансоутримувачу майна до Головного управління із заявою та документами, що підтверджують перехід прав на майно за вказаними адресами.

Проте, слід зауважити, що 01.11.2012 року згідно акту № 1 приймання передачі житлового комплексу з балансу фірми «Т.М.М.» - ТОВ на баланс ОСББ «Чаадаєва-2», забудовник передав ОССБ житловий комплекс по вул. Чаадаєва, 2-А, м. Київ. Згідно п.2 «відомості про площу житлового комплексу», стор.1 Акту № 1 приймання -передачі, «Загальна площа будинку-8540 кв.м.».

Згідно акту № 2 приймання передачі житлового комплексу з балансу фірми «Т.М.М.» - ТОВ на баланс ОСББ «Чаадаєва-2», забудовник передав ОССБ житловий комплекс по вул. Чаадаєва, 2-Б, м. Київ. Згідно п.2 «відомості про площу житлового комплексу», стор.1 Акту № 2 приймання -передачі, «Загальна площа будинку - 8819,88 кв.м.».

З огляду на вищенаведене, враховуючи що ТОВ Фірма "Т.М.М." передало на баланс ОСББ «Чаадаєва-2» житлові будинки, що розміщенні на земельних ділянках за кадастровими номерами 75:283:001, 75:283:002 товариство не є фактичним користувачем цих земельних ділянок, а відомості в реєстрі не відповідають дійсності.

Зазначена обставина порушує права позивача, а захист цих прав можливий шляхом зобов'язання відповідача виконати всі передбачені чинним законодавством дії щодо виключення відповідних записів про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Т.М.М.", (ЄДРПОУ 14073675), землекористувачем земельних ділянок площею 4972,91 м. кв., кадастровий номер: 75:283:002, що розташована в м. Києві, вул. Чаадаєва, 2-А, площею 4529,75 м. кв., кадастровий номер: 75:283:001, що розташована в м. Києві, вул. Чаадаєва, 2-Б. з Державного земельного кадастру та автоматизованої системи ПК «Кадастр».

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі викладеного, суд вважає, що позовні вимоги належить задовольнити частково, а саме зобов'язати Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради Київської міської державної адміністрації виконати всі передбачені чинним законодавством дії щодо виключення запису з Державного земельного кадастру та автоматизованої системи ПК «Кадастр», яким визначено Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Т.М.М.", (ЄДРПОУ 14073675), землекористувачем земельних ділянок площею 4972,91 м. кв., кадастровий номер: 75:283:002, що розташована в м. Києві, вул. Чаадаєва, 2-А, площею 4529,75 м. кв., кадастровий номер: 75:283:001, що розташована в м. Києві, вул. Чаадаєва, 2-Б.

Частиною 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачається, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 128, 160-165, 167, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Т.М.М." задовольнити частково.

2. Зобов'язати Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради Київської міської державної адміністрації виконати всі передбачені чинним законодавством дії щодо виключення запису з Державного земельного кадастру та автоматизованої системи ПК «Кадастр», яким визначено Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма "Т.М.М.", (ЄДРПОУ 14073675), землекористувачем земельних ділянок площею 4972,91 м. кв., кадастровий номер: 75:283:002, що розташована в м. Києві, вул. Чаадаєва, 2-А; площею 4529,75 м. кв., кадастровий номер: 75:283:001, що розташована в м. Києві, вул. Чаадаєва, 2-Б.

3. Судові витрати в сумі 17 грн. 20 коп. присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Т.М.М." за рахунок Державного бюджету України.

Покласти на відповідний підрозділ Державної казначейської служби України виконання постанови суду в частині стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради Київської міської державної адміністрації.

4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Р.О. Арсірій