ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 квітня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/1829/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гіглави О.В.,
при секретарі - Дрижирук М.І.,
за участю:
прокурора - Саранчі О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Миргородського міжрайонного прокурора Полтавської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м. Миргороді та Миргородському районі Полтавської області до Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Миргороднафтогазрозвідка" про стягнення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, фінансових санкцій та пені, -
В С Т А Н О В И В:
04 квітня 2013 року Миргородський міжрайонний прокурор Полтавської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м. Миргороді та Миргородському районі Полтавської області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 29.04.2013 вих.№4713/06-24, що надійшла до суду 29.04.2013 вх.№ 12324) до Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Миргороднафтогазрозвідка" про стягнення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, фінансових санкцій та пені в розмірі 248956,78 грн.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі.
Позивач явку свого уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, направив до суду клопотання, в якому просив провести розгляд справи за відсутності представника управління.
Представник відповідача в судовому засіданні 25.04.2013 заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що заборгованість перед позивачем зменшилась на суму 55855,00 грн, що підтверджується платіжними дорученнями.
В судове засідання, призначене на 29.04.13, представник відповідача не з'явився, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомляв, заяв про відкладення розгляду справи не подавав. Натомість 29.04.2013 подав до суду доповнення до заперечень, яким повідомив, що заборгованість відповідача зменшилась на суму 893,00 грн, що підтверджується платіжними дорученнями.
За таких обставин, суд вважає можливим розглянути справу на підставі наявних в ній письмових доказів.
Суд, заслухавши пояснення прокурора, вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, Дочірнє підприємство Національної акціонерної компанії "Надра України" "Миргороднафтогазрозвідка" (ідентифікаційний код 01431676) 20.02.2003 зареєстроване виконавчим комітетом Миргородської міської ради Полтавської області, про що 20.02.2003 зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ за №83 (свідоцтво про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи).
Відповідно до статті 1 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14.01.1998 № 16/98-ВР загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов'язків та гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом (далі-роботодавець), громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI, який набрав чинності 01 січня 2011 року.
Статтею 1 цього Закону передбачено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до частин 2, 3 статті 4 цього ж Закону платниками єдиного внеску є застраховані особи та страхувальники.
Статтею 4 названого Закону визначено, що платниками єдиного внеску, є, зокрема, роботодавці-підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб; фізичні особи - підприємці; фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно та фізичні особи, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту); філії, представництва, інші відокремлені підрозділи підприємств, установ та організацій (у тому числі міжнародні), утворені відповідно до законодавства України, які мають окремий баланс і самостійно здійснюють розрахунки із застрахованими особами; працівники - громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють; особи, які працюють на виборних посадах в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян та отримують заробітну плату (винагороду) за роботу на такій посаді; військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби), особи рядового і начальницького складу; особи, які отримують допомогу по тимчасовій непрацездатності; особи, які відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Також частиною 3 Розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону встановлено, що з дня набрання чинності цим Законом платниками єдиного внеску вважаються платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.
Дочірнє підприємство Національної акціонерної компанії "Надра України" "Миргороднафтогазрозвідка" перебуває на обліку як платник єдиного внеску в управлінні Пенсійного фонду України в м. Миргороді та Миргородському районі Полтавської області.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
Порядок подачі такої звітності з 01 січня 2011 року встановлений Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 № 22-2, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за №1014/18309.
У встановленому порядку Дочірнім підприємством Національної акціонерної компанії "Надра України" "Миргороднафтогазрозвідка" подано до управління Пенсійного фонду України в м. Миргороді та Миргородському районі Полтавської області звіти про суму нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України за період: грудень 2012 року, січень-лютий 2013 року включно.
Згідно рядка 8 поданих звітів загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті відповідачем за вказаний період складає - 332908,55 грн, в тому числі за грудень 2012 року - 109737,77 грн, за січень 2013 року - 117294,89 грн та за лютий 2013 року - 105875,89 грн.
Суд вважає, що до спірних правовідносин слід застосувати статтю 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", так як положеннями цієї статті унормовані правовідносини з приводу сплати єдиного внеску, а саме: встановлено, що платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, а в разі, коли до настання зазначеної дати відбувається отримання (перерахування) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), то одночасно з таким отриманням (перерахуванням); єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до частини 10 та пункту 2 частини 11 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску, зокрема, такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Згідно з абзацом 1 частини 14 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
На підставі вказаних норм, за несвоєчасну сплату Дочірнім підприємством Національної акціонерної компанії "Надра України" "Миргороднафтогазрозвідка" єдиного внеску, останньому, згідно винесеного управлінням Пенсійного фонду України в м. Миргороді та Миргородському районі Полтавської області рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 63 від 22.01.2013 нараховано пеню в сумі 494,07 грн та застосовано штраф у розмірі 3109,00 грн.
Судом встановлено, що вказане рішення направлялось на адресу відповідача та отримане останнім 24.01.2013, що підтверджується належним чином завіреною копією зворотнього повідомлення про вручення поштового відправлення, яка мається у матеріалах справи.
Абзацами 2, 3 частини 14 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Доказів оплати відповідачем рішення №63 від 22.01.2013, його узгодження, скасування або невідповідність закону до матеріалів справи не додано та судом не встановлено.
Пункт 6 частини 1 статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначає недоїмку як суму єдиного внеску, своєчасно не нараховану та/або не сплачену у строки, встановлені цим Законом, обчислену територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно з частиною 4 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату, яка у відповідності до абзацу 2 цієї частини є виконавчим документом і має бути оплачена платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги.
Як слідує з матеріалів справи, на адресу відповідача направлялись вимоги про сплату боргу, а саме: 1) вимога №Ф-616 від 04.03.2013 на суму 314564,80 грн, що була отримана відповідачем 12.03.2013; 2) вимога №Ф-616 від 04.02.2013 на суму 310008,94 грн, що була отримана відповідачем 12.02.2013; 3) вимога №Ф-616 від 04.01.2013 на суму 227930,73 грн, що була отримана відповідачем 10.01.2013, про що свідчать копії зворотніх повідомлень про вручення поштових відправлень.
Частиною 4 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Доказів оплати вказаних вимог в повному обсязі, їх узгодження, скасування або невідповідність закону та фактичним обставинам сторонами до матеріалів справи не надано, а судом самостійно при виконанні приписів статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України у частині офіційного з'ясування всіх обставин у справі не встановлено.
Заперечуючи проти позову, відповідач вказував на часткове погашення заборгованості за спірний період, на підтвердження чого надав до матеріалів справи копії платіжних доручень.
В зв'язку з частковим погашенням відповідачем заборгованості в ході судового розгляду справи в сумі 87554,84 грн, прокурором та позивачем подано заяви про зменшення позовних вимог, згідно яких просять стягнути несплачену суму в розмірі 248956,78 грн, що значиться за відповідачем згідно даних облікової картки.
За таких обставин, суд доходить висновку про те, що існування у відповідача боргу в сумі 248956,78 грн перед управлінням Пенсійного фонду України в м. Миргороді та Миргородському районі Полтавської області доведено матеріалами справи.
Відповідно до частини 1 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-162, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Миргородського міжрайонного прокурора Полтавської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м. Миргороді та Миргородському районі Полтавської області до Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Миргороднафтогазрозвідка" про стягнення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, фінансових санкцій та пені задовольнити.
Стягнути з Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Миргороднафтогазрозвідка" (ідентифікаційний номер 01431676) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Миргороді та Миргородському районі Полтавської області (р/р 256043185322 у філії Полтавське облуправління №3088 АТ "Ощадбанк" МФО 331467, код ЄДРПОУ 37844949) заборгованість по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, фінансових санкцій та пені в розмірі 248956 (двісті сорок вісім тисяч дев'ятсот п'ятдесят шість) гривень 78 (сімдесят вісім) копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови
Повний текст постанови виготовлено 30 квітня 2013 року.
Суддя О.В. Гіглава