Постанова № 31044656, 17.04.2013, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2013
Номер справи
810/1418/13-а
Номер документу
31044656
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 квітня 2013 року № 810/1418/13-а

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Фастівського міжрайонного прокурора Київської області в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до закритого акціонерного товариства «Веста» про стягнення заборгованості по фінансових санкціях, -

в с т а н о в и в:

Фастівський міжрайонний прокурор Київської області звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до закритого акціонерного товариства «Веста», в якому просить стягнути з відповідача заборгованість по фінансових санкціях у сумі 17 000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим що, у відповідача виникла заборгованість перед Державним бюджетом України у зв’язку з несплатою ним у добровільному порядку штрафу за правопорушення на ринку цінних паперів.

Ухвалою суду від 28.03.2013р. відкрито провадження у справі №810/1418/13-а, розгляд якої відповідно до статті 183-2 КАС України здійснюється у порядку скороченого провадження.

Одночасно вказаною ухвалою суду відповідачу запропоновано у десятиденний строк з дня одержання копії ухвали подати через відділ документообігу суду заперечення на позов або заяву про визнання позову. Копію вказаної ухвали суду надіслано відповідачу на адресу, яку зазначено у даному позові, у копії постанови від 27.06.2012р. №1666-ЦД-1-Е Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.

На адресу суду 08.04.2013 повернулось поштове повідомлення про вручення відповідачу поштового відправлення, зі змісту якого вбачається, що ЗАТ «Веста» 04.04.2013 отримало копію ухвали суду від 28.03.2013. Проте, письмові заперечення відповідача стосовно задоволення заявленого позову до суду не надійшли.

Отже, справа вирішується судом за наявними матеріалами.

ЗАТ «Веста» є юридичною особою, місцезнаходження: 08554, Київська область, Фастівський район, с. Пилипівка, вул. Леніна, буд. 60, ідентифікаційний код 31474855.

З матеріалів справи встановлено, що Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку виявлено порушення відповідачем вимог законодавства про цінні папери та фондовий ринок – непереведення випуску акцій документарної форми існування у бездокументарну форму до 30.04.2011р. та неприведення до 30.04.2011р. статутів та внутрішніх положень товариства у відповідність до Закону України «Про акціонерні товариства».

Розпорядженням від 12.08.2011р. №920-КУ Комісією було зобов’язано ЗАТ “Веста» усунути виявлені порушення в термін до 01.03.2012р.

Вказане розпорядження відповідачем у встановлений строк не виконано, внаслідок чого Комісією 14.08.2012 складено акт №1687-ЦД-1-Е про невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 12.08.2011 №920-КУ. Також, 14.08.2012 Комісією винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів. За результатами розгляду даної справи Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 27.08.2012 винесено постанову №1666-ЦД-1-Е, якою за вказані порушення законодавства на ЗАТ «Веста» накладено штраф у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17 000,00 грн. Копію постанови від 27.08.2012 №1666-ЦД-1-Е було надіслано відповідачу рекомендованим листом 03.09.2012.

Зазначену постанову відповідачем у встановленому законодавством порядку та у встановлені Законом строки не оскаржено, а тому вона вважається узгодженою.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні регулюються Законом України від 30.10.1996р. №448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Відповідно до статей 5, 6 Закону №448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі – Комісія). Комісія здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Згідно пунктами 3, 4 частини першої, пункту 9 частини другої статті 7 Закону №448/96-ВР основними завданнями Комісії є: здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів; захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень тощо.

Частиною 2 ст. 20 Закону України «Про акціонерні товариства» та абз. 2 ч. 3 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» визначено, що усі акції товариства існують виключно в бездокументарній формі.

У п. 5 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства» визначено, що статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом. Приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій:

- внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства;

- приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону.

Датою приведення діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із вимогами цього Закону, є дата державної реєстрації змін до статуту, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство або закритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство.

Часткове виконання вимог абзацу першого цього пункту не є виконанням вимог цього Закону.

За результатами перевірки дотримання відповідачем вимог законодавства Комісією було постановлено розпорядження від 05.08.2011р. №920-КУ про зобов’язання ЗАТ «Веста» усунути виявлені порушення законодавства про цінні папери та 01.03.2012р. письмово повідомити Комісію про виконання розпорядження.

Відповідачем вказане розпорядження в зазначені строки виконано не було, внаслідок чого Комісією 14.08.2012р. складено акт №1687-ЦД-1-Е про допущення ЗАТ «Веста» порушення вимог п. 10 ст. 8 Закону №448/96-ВР та винесено постанову про призначення розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ЗАТ «Веста».

Відповідно до пункту 8 частини першої статті 11 Закону №448/96-ВР, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, за невиконання розпорядження щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів, стосовно відповідача винесено постанову від 27.06.2012 №666-ЦД-1-Е, відповідно до якої до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі 17 000,00 грн.

Частиною 5 ст. 11 даного Закону №448/96-ВР визначено, що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

На день розгляду справи у суду відсутні відомості про сплату відповідачем зазначеної суми штрафу.

Порядок та строки розгляду Комісією справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів визначаються Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Комісії від 11.12.2007 №2272 (далі – Правила), які були чинні на час виникнення правовідносин.

Відповідно до пункту 5 розділу І Правил уповноважені особи Комісії в межах своїх повноважень зобов’язані в кожному випадку виявлення правопорушення вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту правопорушення, всебічно, повно та об’єктивно дослідити обставини справи, а також своєчасно застосувати передбачені законодавством санкції.

Згідно з пунктом 12 розділу І Правил справи про правопорушення на ринку цінних паперів розглядаються відповідно до повноважень уповноважених осіб центрального апарату Комісії або територіальних органів Комісії, на підвідомчій території яких було виявлено порушення або перебуває особа, щодо якої порушено справу про правопорушення.

Згідно пункту 1, 3 розділу VІІ Правил, розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення за справою. Рішення уповноваженої особи за справою оформлюється у вигляді постанови.

За справою про правопорушення уповноважена особа приймає одне з таких рішень:

- про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів;

- про закриття справи.

Пунктом 16 розділу І Правил передбачено, що постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом. Доказами їх надіслання є реєстр (список) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об’єкта поштового зв'язку проставлено відбиток календарного штемпелю та касовий чек.

Згідно підпункту 1.8 пункту 1 розділу XVII Правил за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Комісії або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Комісії щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Розділом XVIII Правил визначено порядок виконання постанов про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів. Так, штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання ним постанови шляхом перерахування коштів до Державного бюджету. У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про правомірність застосування позивачем до відповідача санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 гривень.

Згідно з ч.2 ст.60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи прокурора є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно зі статтею 71 цього Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім розгляду справ про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкту владних повноважень.

Відповідачем заперечень проти позову або доказів, що спростовують твердження позивача, не надано.

За наведених обставин суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат прокурора, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 69-72, 158-163, 183-2, 256 КАС України, суд -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути із закритого акціонерного товариства «Веста» (ідентифікаційний код 31474855) до Державного бюджету України заборгованість по фінансових санкціях у сумі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Лапій С.М.