ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 березня 2013 р. (16 год. 06 хв.) Справа №801/2430/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кузнякової С.Ю., секретар судового засідання Устінова І.В., за участю представника позивача Фоміних В.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Алуштинського міського центру зайнятості
до ОСОБА_2
про стягнення заборгованості.
Обставини справи: Алуштинський міський центр зайнятості звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої суми витрат на допомогу по безробіттю в розмірі 2646,35 грн. та судових витрат в дохід держави. Позовні вимоги ґрунтуються на Законі України "Про зайнятість населення", Законі України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та мотивовані тим, що відповідач під час знаходження на обліку як безробітний не повідомив позивача про те, що він був зареєстрований як фізична особа-підприємець, в зв'язку з чим незаконно отримав матеріальне забезпечення на випадок безробіття за період з 16.09.2008р. по 07.05.2009р. в розмірі 2646,35 грн., яке у добровільному порядку не повернув, що й стало підставою для звернення до суду.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позові, та просив їх задовольнити у повному обсязі
Відповідач у судове засідання не з'явився, письмових заперечень на позов суду не надав, про час, день та місце розгляду справи сповіщений належним чином - судовою повісткою, яка направлена рекомендованою кореспонденцією, але конверт повернувся з відміткою пошти про закінчення терміну зберігання, відповідно до ч. 11 ст. 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, враховуючи, що адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, суд вважає можливим, на підставі ч. 6 ст. 71, ст. 128 КАС України, розглядати справу за наявними у ній матеріалами за відсутності відповідача.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
В умовах ринкової економіки і рівноправності різних форм власності Законом, що визначає правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю є Закон України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991р. № 803-XII (який діяв на час звернення відповідача до центру зайнятості, далі Закон № 803).
Відповідно до п. "б" ч. 3 ст. 1 Закону 803 в Україні до зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Згідно із ч. 1 ст. 2 Закону № 803 безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
У разі відсутності підходящої роботи рішення про надання громадянам статусу безробітних приймається державною службою зайнятості за їх особистими заявами з восьмого дня після реєстрації у центрі зайнятості за місцем проживання як таких, що шукають роботу. Реєстрація громадян провадиться при пред'явленні паспорта і трудової книжки, а в разі потреби - військового квитка, документа про освіту або документів, які їх замінюють (ч. 4 ст. 2 Закону № 803).
Відповідно до ст. 25 Закону № 803 держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм такі види компенсацій:
а) надання особливих гарантій працівникам, вивільнюваним з підприємств, установ, організацій;
б) виплата матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації;
в) виплата в установленому порядку допомоги по безробіттю.
Розміри та умови надання матеріального забезпечення на випадок безробіття визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000р. № 1533-III (далі Закон № 1533).
Згідно зі ст.7 Закону № 1533 видами забезпечення за цим Законом та Законом України "Про зайнятість населення" є зокрема допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності.
Права, обов'язки та відповідальність застрахованих осіб передбачені у самому Законі України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000р. № 1533-III, зокрема ст. 36 наведеного Закону, в якій зазначено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Пунктом 12 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007р. № 219 (в редакції на час звернення відповідача до центру зайнятості) визначено, що для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає у день, що настає після закінчення встановленого строку пошуку підходящої роботи, до центру зайнятості заяву із зазначенням у ній інформації про те, що він не є найманим працівником, не уклав договір цивільно-правового характеру, не отримує пенсію на пільгових умовах і не зареєстрований як фізична особа-підприємець, а також копію довідки про його ідентифікаційний номер..
Порядок надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності затверджений наказом Мінпраці, від 20.11.2000р. № 307 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин, далі Порядок № 307), розроблений відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", визначає механізм призначення, виплати допомоги по безробіттю, у т. ч. одноразової для організації безробітними підприємницької діяльності, та обчислення страхового стажу визначає.
Пунктом 6.14 розділу 6 Порядку № 307 визначено, що якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин..
Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Із аналізу наведених вище норм впливає, що на безробітного покладений обов'язок своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати йому забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Матеріали справи свідчать про те, що ОСОБА_2 16.08.2008р. звернувся до Алуштинського міського центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю до вирішення питання його працевлаштування (а.с. 8).
Також відповідач подав до позивача заяву, в якій було зазначено про те, що на даний час ОСОБА_2 не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, будь-які види пенсії не отримує та підтверджує факт відсутності заробітної плати та інших доходів. Крім того, відповідач взяв на себе зобов'язання у випадку зміні місця реєстрації, працевлаштування, укладення договору цивільно-правового характеру, іншої діяльності, яка надає прибуток, та інших змін, які можуть вплинути на виплату допомоги по безробіттю, матеріальної допомоги в період профпідготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації невідкладно повідомити про це Алуштинський міський центр зайнятості, та в разі переплати допомоги по безробіттю, матеріальної допомоги в період профпідготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації в найкоротші строки після повідомлення (письмового або усного) погасити суму переплати (а.с. 9).
Згідно із відомостями персональної картки № 010602808090900002 ОСОБА_2, останній 09.09.2008р. був поставлений на облік до Алуштинського центру зайнятості та з 16.09.2008р. йому був наданий статус безробітного. 08.05.2009р. відповідно до наказу № ТН 090508 відповідач був знятий з обліку (а.с.14).
24.01.2013р. Алуштинським міським центром зайнятості було складено Акт № 86 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", за результатами якого встановлено,згідно з наявними документами: фільтр реєстрації та закриття підприємств, Довідник ПОУ (ФЗДССУВБ) та за результатами запиту до виконавчого комітету Алуштинсьої міської ради № 18/02-34-28 від 11.01.2013р. було отримано інформацію про реєстрацію підприємців - державна реєстрація фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 з 12.08.1997р. під реєстраційним номером 2121. Дата припинення фізичної особи-підприємця відсутня. Таким чином гр. ОСОБА_2 не мав права на отримання статусу безробітного з 16.09.2008р. згідно абз. 14,15 пп. 1 ст. 20 «Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних». Гр. ОСОБА_2 подав про себе неправдиві відомості при реєстрації в Алуштинському міському центрі зайнятості в частині ненадання відомостей про реєстрацію, як фізичної особи-підприємця з 12.08.1997р. В зв'язку з чим, виникає переплата допомоги по безробіттю за період знаходження на обліку, а саме: - період з 15.12.2008р. (дата початку виплати допомоги по безробіттю) по 08.05.2009р. (дата припинення виплати допомоги по безробіттю) в сумі 2646,35 грн. (а.с.13).
В матеріалах справи є лист виконавчого комітету Алуштинсьої міської ради № 18/02-34-28 від 11.01.2013р., з якого вбачається, ОСОБА_2 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Алуштинсьої міської ради з 12.08.1997р. під реєстраційним номером 2121 з 12.08.1997р. під реєстраційним номером 2121 (а.с.7).
Згідно п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації, від 13.02.2009р № 7-1|60/62 у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
У наказі № ТН 130124 "Про прийняття рішень службою зайнятості, передбачених Законами України "Про зайнятість населення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та нормативними актами щодо їх застосування" від 24.01.2013р. наказано повернути кошти у встановленому порядку відповідно до п. 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Мінпраці та соціальної політики України від 20.11.200р. № 307, з 16.09.2008р. по 08.05.2009р., отримані ОСОБА_2 (а.с. 11-13).
Перебування відповідача у статусі фізичної особи-підприємця на час реєстрації та перебування на обліку в центрі зайнятості, свідчить про віднесення відповідача до зайнятого населення, згідно із вимогами Закону України "Про зайнятість населення", та відноситься до обставин, що впливають на умови виплати безробітному забезпечення та надання соціальних послуг.
А отже, неповідомлення відповідачем Керченського міського центру зайнятості про зазначену обставину свідчить про умисне невиконання відповідачем обов'язку передбаченого ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття"
Враховуючи, що відповідач своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови виплати допомоги по безробіттю, які виниклі з 16.08.2008р., а також те, що сума забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг, суд погоджується з наведеним розрахунком виплаченої ОСОБА_2 суми допомоги по безробіттю в розмірі 2646,35 грн. з 16.08.2008р. по 07.05.2009р. (а.с.115).
На час розгляду справи відповідачем не надано доказів погашення заборгованості в розмірі 2646,35 грн. або заперечень на позов, у той час як відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В зв'язку з наведеним позовні вимоги про стягнення з ОСОБА_2 незаконно отриманої суми витрат на допомогу по безробіттю в розмірі 2646,35 грн. підлягають задоволенню.
Вимоги про стягнення судових витрат в дохід держави задоволенню не підлягають, оскільки ч. 4 ст. 94 КАС України передбачено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Можливість вирішення спорів, які виникають у зв'язку зі застосуванням Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" саме у судовому порядку, визначена статтею 39 зазначеного Закону.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, та відповідно такими, що підлягають задоволенню частково.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено у судовому засіданні 27.03.2013р.
Постанову складено у повному обсязі та підписано 01.04.2013р.
Керуючись ст. ст. 9, 69-71, ст.ст. 158-159, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) на користь Алуштинського міського центру зайнятості (98510, АР Крим, м. Алушта, вул. Судакська, б. 24-б ; р/р 37170001000401 в ГУ ДКС України в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 20708557) незаконно отримані кошти в розмірі 2646,35 грн.
3. В задоволенні іншої частини позову - відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кузнякова С.Ю.