Постанова № 31039476, 19.03.2013, Юзівський районний суд міста Донецька (до 25.04.2025 - Ворошиловський районний суд м. Донецька)

Дата ухвалення
19.03.2013
Номер справи
0508/14094/2012
Номер документу
31039476
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

0508/14094/2012

Провадження №2а/255/65/2013

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2013 року суддя Ворошиловського районного суду м. Донецька Орєхов О.І., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька, третя особа ОСОБА_3 управління праці та соціального захисту населення ОСОБА_4 обласної державної адміністрації про визнання неправомірними дій та зобовязання вчинити певні дії, з 19 червня 2012 року, -

В С Т А Н О В И В:

На адресу Ворошиловського районного сулу м. Донецька надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька, третя особа ОСОБА_3 управління праці та соціального захисту населення ОСОБА_4 обласної державної адміністрації про визнання неправомірними дій та зобовязання вчинити певні дії, з 19 червня 2012 року, в якій позивачка посилається на наступні обставини.

В липні місяці 2010 року ОСОБА_1 була призначена пенсія державного службовця. Вважаючи, що при обрахуванні пенсії державного службовця не всі виплати, на які нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, були включені до складу заробітної плати державного службовця і вони не враховані при обчисленні розміру пенсії, позивачка звернулася до Пенсійного Фонду України із заявою від 25.10.2012 р. щодо перевірки правильності та достовірності нарахування пенсії на підставі даних персоніфікаційного обліку. Пенсійний Фонд України переадресував звернення до Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області.

26.11.12 року на адресу ОСОБА_1 надійшла відповідь на звернення від 21.11.2012 р. за № 5701-Б-02, в якій їй було відмовлено в задоволенні вимог.

Позивачка вважає, що відповідач формально розглянув підняті в зверненні питання і неправомірно відмовив в задоволенні її вимог на підставі наступного.

За змістом ст.37 Закону України №37230/11 ( у редакції станом на 08.07.2010 р.) пенсія державним службовцям призначалася в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Позивачка мала стаж державної служби, який дав право обрахувати пенсію в розмірі 90 відсотків.

Відповідно до даних повідомлень працівника про розміри оплати праці з особових рахунків, які надавались Регіональним управлінням Департаменту CAT ДПА України у Донецькій області, які підтверджені довідками від 11.12.2012 №1834/10/21-0229 та №1833/10/21-0229 до складу заробітної плати при обчисленні пенсії державного службовця не включені компенсаційні виплати за невикористану відпустку в розмірі 5600,25 грн., матеріальна допомоги на оздоровлення в розмірі 3705 гри., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 2000 гри., надбавка за вислугу років у розмірі 40 відсотків в розмірі 538 грн., але ж з цих сум були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій ст.1 Закону України від 24.03.95р. №108/95-ВР «Про оплату праці, встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено, структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Стаття 33 Закону України від 16.12.1993р. №3723-XII «Про державну службу» фактично визначає таку ж структуру заробітної плати які Закон №108/95-ВР.

Крім того, статтею 66 Закону України від 05.11.91 р. №1788-Х11 «Про пенсійне забезпечення» врегульовано вили оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Позивачка вважає, що до зазначених виплат входить і індексація грошових доходів в розмірі 3772,91 грн., а також заробітна плата за 8 днів липня 2010 року, яка становить 5623.94 грн.

Згідно ст.33 Закону №3723-ХІІ умови оплати державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Постановою КМУ від 12.09.97 №1013 був затверджений «Порядок виплати винагороди за вислугу років особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання» . Згідно цієї постанови мені виплачувалася надбавка за вислугу років в розмірі 40 відсотків (538грн.). Однак для обрахування пенсії державного службовця врахована надбавка за вислугу років в розмірі 30 відсотків, яка становить 403,5 гривні. Довідки з фактично отримуваними розмірами надбавок, встановлених згідно постанови №1013, органами Пенсійного Фонду України не приймаються у працівників органів ДПС, що, на думку позивачки, є порушення ст. 19 Конституції України.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 вважає, що при обрахуванні пенсії державного службовця відповідачем порушені норми законодавства.

У звязку з чим, позивачка звернулася з позовною заявою до суду та просить визнати дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області неправомірними та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії державного службовця з дати призначення з урахуванням 40 відсотків надбавки за вислугу років в розмірі 538 грн., компенсації за невикористану відпустку в розмірі 5600,25 грн., матеріальну допомогу на оздоровлення в розмірі 3705 грн., матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 2000 грн., індексації грошових доходів в розмірі 3772,91 грн., отриману заробітну плату в липні 2010 р. в розмірі 5623,94 грн. ; зобов'язати відповідача прийняти для перерахунку пенсії державного службовця довідки від 11.12.2012 року №№1834/10/21-0229, 1833/10/21-0229.

Відповідач ОСОБА_3 ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Донецькій області надало письмові заперечення в яких з позовними вимогами позивачки ОСОБА_1 не погоджується повністю, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог. При цьому відповідач зазначив, що позивачкою ОСОБА_1, було пропущено встановлений законом строк звернення до суду (а.с.17-19).

Відповідач ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька, також надало письмові заперечення, в яких заперечує проти позовних вимог ОСОБА_1 і наполягає на пропущенні позивачкою строку звернення до суду із захистом свого порушеного прва (а.с.30-32).

Згідно ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про противоправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Дослідивши матеріали справи, письмові заперечення відповідача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає необхідним в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, відмовити, з таких підстав.

Ухвалою Ворошиловського районного суду м. Донецька від 28 грудня 2012 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа ОСОБА_3 управління праці та соціального захисту населення ОСОБА_4 обласної державної адміністрації про визнання неправомірними дій та зобовязання вчинити певні дії, за період з липня 2010 року по 18 грудня 2012 року, залишено без розгляду (а.с.11).

Отже, питання про залишення позовної заяви ОСОБА_1 без розгляду у звязку із закінченням строку звернення до адміністративного суду, вже вирішено.

З матеріалів справи вбачається, що позивачка ОСОБА_1, з 14 липня 2010 року перебуває не обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька та отримує пенсію як державний службовець, підтвердженням чого є особиста заява ОСОБА_1 та розпорядження УПФУ у Ворошиловському районі м. Донецька(а.с.33,34).

Однак, позивачка ОСОБА_1 вважає що при обрахуванні розміру її пенсії державного службовця, не всі виплати, на які нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, були включені до складу заробітної плати державного службовця і були враховані при обчисленні розміру пенсії.

Тому, 25.10.2012 року позивачка ОСОБА_1 звернулася з письмовою заявою до Пенсійного Фонду України з проханням перевірити правильність обчислення пенсії ОСОБА_1 як державного службовця, включаючи до обрахування пенсії всі виплати, які нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та відповідно перерахувати пенсію державного службовця (а.с.4).

Листом №5701-Б-02 від 21.11.2012 року, ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, повідомили позивачці ОСОБА_1, що її пенсія обчислена і виплачується згідно з чинним пенсійним законодавством (а.с.5).

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пенсія державним службовцям призначається відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Таким чином, ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» чітко визначає складові заробітної плати державного службовця.

Відповідно до ч. 5 ст. 33 Закону України «Про державну службу», надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.

Як зазначалося вище, ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецька, позивачці ОСОБА_1 з 14.07.2010 року, на підставі особистої заяви від 14.07.2010 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Встановлено, що страховий стаж позивачки складає 37 років 6 місяців 19 днів, у тому числі стаж державної служби - 20 років 11 місяців 3 дні. Заробітна плата для обчислення пенсії визначена на підставі довідок, виданих Державною податковою адміністрацією України в Донецькій області від 16.07.2010 р. № 2226/10/32-113 та 2225/10/32-113, і складає 3300,63 грн., в тому числі: посадовий оклад - 1235,00 грн., надбавка за спеціальне звання - 110,00 грн., надбавка за вислугу років на державній службі на підставі статті 33 Закону України «Про державну службу» у розмірі 30% від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання - 403,50 грн., середній розмір премій та надбавок, врахованих за 24 календарні місяці роботи перед зверненням за призначенням пенсії - 1552,13 грн. (а.с.31). Розмір пенсії, обчисленої із вищезазначеного заробітку з урахуванням стажу державної служби, складає 2970,57 грн. (3300,63*90%).

До заробітної плати для обчислення пенсії не враховані виплати, які вказані в довідці про заробітну плату, а саме матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація грошових доходів, компенсація за невикористану відпустку. Зазначені виплати не підлягають врахуванню до заробітної плати для обчислення пенсії, тому що не є складовими заробітної плати державного службовця.

Посилання позивачки ОСОБА_1 на ст. 2 Закону України «Про оплату праці» є безпідставними, оскільки цей нормативний акт містить загальні положення щодо оплати праці. Порядок оплати праці державних службовців встановлений спеціальним нормативним актом, а саме Законом України «Про державну службу», який чітко визначає складові заробітної плати державного службовця та зазначені позивачкою виплати не належить до цього переліку.

Проаналізувавши надані докази та наведені норми закону, суд приходить до висновку, що дії Головного ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Донецькій області та ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька відповідають нормам чинного законодавства України.

Таким чином, позовні вимоги позивачки ОСОБА_1 є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.

На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про державну службу» від 16.12.201993 року №3723-ХІІ, ст.ст. 161-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України ,суд

П О С Т А Н О В И В :

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька, третя особа ОСОБА_3 управління праці та соціального захисту населення ОСОБА_4 обласної державної адміністрації про визнання неправомірними дій та зобовязання вчинити певні дії, з 19 червня 2012 року відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Ворошиловський районний суд м. Донецька протягом десяти днів з моменту отримання її копії.

Суддя Ворошиловського районного

суду міста ОСОБА_4Орєхов