Постанова № 31029467, 26.04.2013, Новоайдарський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
26.04.2013
Номер справи
419/443/13-а
Номер документу
31029467
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 419/443/13-а

Провадження № 2-а/419/12/2013

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2013 рокусмт. Новоайдар

Новоайдарський районний суд Луганської області в складі:

головуючого судді - Мальченко І.В.

при секретарі Заходяченко О.В.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Новоайдар адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області про визнання незаконним та скасування рішення субєкта владних повноважень, зобовязання проведення перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці, -

ВСТАНОВИВ:

09 квітня 2013 року позивач звернувся до суду з позовом про визнання незаконним та скасування рішення субєкта владних повноважень, зобовязання проведення перерахунку діючого грошового утримання судді у відставці. Свої вимоги обґрунтовує тим, що він є суддею у відставці і отримує довічне грошове утримання.

05 квітня 2013 року позивач звернувся з заявою до відповідача про перерахунок довічного грошового утримання, оскільки були значно підвищені заробітні плати діючим суддям.

08 квітня 2013 року відповідачем було надано письмове рішення, яким позивачеві відмовлено в проведенні перерахунку довічного грошового утримання, посилаючись на те, що проведення перерахунку не передбачено діючим законодавством.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач пояснив, що з 01.01.2012 року були значно підвищені заробітні плати діючим суддям, внаслідок чого він звернувся з заявою до відповідача про перерахунок довічного грошового утримання.

Працівники УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області зобовязані були на підставі пунктів 3 та 5 ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (в редакції Закону України від 08.07.2011 року № 3668-VI» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та на підставі статті 12 Закону України «Про державний бюджет України на 2012 рік», Закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік» перерахувати його щомісячне довічне грошове утримання та виплачувати йому щомісячно в січні, лютому, березні 2012 року по 8220,00 грн., в квітні, травні, червні 2012 року по 8380,00 грн., в липні, серпні, вересні 2012 року по 8440,00 грн., в жовтні, листопаді 2012 року по 8560,00 грн., в грудні 2012 року 8840,00 грн., а з 01.01.2013 року - 8940,00 грн., з 01.12.2013 року 9490,00 грн.

Працівники УПФУ в Новоайдарському районі, Луганської області відмовили у перерахунку, чим порушили норми діючого законодавства. Це примусило його звернутися до суду з адміністративним позовом.

В судовому засіданні позивач позов підтримав, просив його задовольнити в межах доводів, викладених в адміністративному позові.

Представники відповідача УПФУ в Новоайдарському районі, Луганської області

в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, повідомили про відсутність нормативно-правової бази щодо механізму перерахунку пенсії.

Вивчивши доводи позову та заперечень, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, матеріали пенсійної справи позивача, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши за правилами ст. 86 КАС України, докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд при винесенні постанови виходить з наступного.

Як встановлено судовим розглядом справи та не заперечується сторонами, позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області з 30 грудня 2006 року і отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці, яке йому було призначено відповідно до Закону України «Про статус суддів».

05 квітня 2013 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставах наданої довідки про заробітну плату № 75 від 24.02.2012 року для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

За результатами розгляду даної заяви відповідач відмовив у її задоволенні (відмова № 2619/02-10 від 08 квітня 2012 року) посилаючись на Постанову правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України» зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2008 року за № 200/14891 (надалі-Порядок), якою не передбачено перерахунок щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, а також у звязку з тим, що Законом № 2453 та Порядком врегульовані питання провадження перерахунку щомісячного довічного грошового утримання тільки суддям у відставці Конституційного Суду України та перерахунок щомісячного довічного грошового утримання іншої категорії суддів чинним законодавством не передбачено.

Суд відмічає також, що відповідно до ст. 43 Закону України «Про статус суддів» (чинного на час призначення позивачу щомісячного довічного грошового утримання) судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, виплачується за його вибором пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80 % заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. За кожний повний рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотка заробітку, але не більше ніж до 90% заробітку судді.

Після втрати згаданим Законом чинності на підставі Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 року № 2453 (надалі - Закон № 2453) аналогічні положення були передбачені ч.3 ст.138 Закону № 2453, згідно з якими щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 % грошового утримання судді який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж 90% заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання. З 01.10.2011 року положення наведеної частини ст. 138 Закону № 2453 викладені в іншій редакції, відповідно до якої щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, який працює на відповідній посаді.

Аналізуючи наведені положення, суд доходить до висновку, що у всіх випадках розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці залежить від розміру грошового утримання працюючого на відповідній посаді судді. При цьому, законодавець не обмежує розмір довічного грошового утримання працюючого судді, діючим на дату призначення судді у відставці довічного грошового утримання.

Також, суд зазначає, що відповідно до ч. 5 ст. 138 Закону № 2453 максимальний розмір щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці (з врахуванням надбавок, підвищень додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України. Наведеним положенням кореспондують норми Положення про Пенсійний фонд України затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 384, згідно з пунктом 4 яким саме на органи Пенсійного фонду України покладено обовязок щодо призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати.

З огляду на викладене суд вважає, що оскільки, як положення ст. 43 Закону України «Про статус суддів», так і положення Закону України «Про судоустрій і статус суддів» розмір щомісячного грошового утримання судді у відставці встановлений у відсотках від грошового утримання працюючого на відповідній посаді судді, то розмір щомісячного довічного грошового утримання має збільшуватися у разі збільшення розміру заробітної плати працюючому судді.

Згідно ст. 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддівська винагорода регулюється цим Законом, Законом України «Про Конституційний Суд України» та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.

Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді; 3) науковий ступень; 4) роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці.

Посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється у розмірі 15 мінімальних заробітних плат, визначених Законом, що запроваджується поступово:

з 1 січня 2012 року - 8 мінімальних заробітних плат;

з 1 січня 2013 року 10 мінімальних заробітних плат;

з 1січня 2014 року - 12 мінімальних заробітних плат;

з 1 січня 2015 року 15 мінімальних заробітних плат.

Таким чином, з 1 січня 2012 року, у звязку із набуттям чинності Закону України

«Про судоустрій і статус суддів» змінено порядок нарахування заробітної плати діючим суддям, яким виплачується суддівська винагорода, яка складається з посадового окладу та доплат, передбачених ст. 129 Закону.

Відповідно до цього змінились і кількісні та якісні показники обчислення (нарахування) щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

Згідно довідки Територіального управління державної судової адміністрації України в Луганській області № 75 від 24.02.2012 року про заробітну плату працюючого на відповідній посаді судді, що подається для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання не працюючим суддею у відставці виданої на імя ОСОБА_1, який працював в Новоайдарському районному суді Луганської області на посаді судді, заробітна плата працюючого на відповідній посаді:

-посадовий оклад 8584,00 грн.;

-щомісячна доплата за вислугу років 6867,20 грн.;

Всього 15451,20 грн. (а.с. 4), за змістом якої вбачається база для нарахування

щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, відповідно до вимог пунктів 3 та 5 ст. 138 Закону України «Про судоустрій та статус суддів в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

На підставі ст.12 Закону України «Про державний бюджет України на 2012 рік» № 4282 встановлені прожиткові мінімуми для непрацездатних осіб: з 01.01.2012 року - 822,00 грн., з 01.04.2012 року - 838,00 грн., з 01.07.2012 року - 844,00 грн., з 01.10.2012 року - 856,00 грн., 01.12.2012 року - 884,00 грн., а Законом «Про державний бюджет України на 2013 рік» з 01.01.2013 року - 894,00 грн., з 01.12.2013 року - 949,00 грн.

Десять прожиткових мінімумів на :

- 01.01.2012 р. становить 822,00грн. х 10 = 8220,00 грн.;

- 01.04.2012 р. становить 838,00грн. х 10 = 8380,00 грн.;

- 01.07.2012 р. становить 844,00грн. х 10 = 8440,00 грн.;

- 01.10.2012 р. становить 856,00грн. х 10 = 8560,00 грн.;

- 01.12.2012 р. становить 884,00грн. х 10 = 8840,00 грн.;

- 01.01.2013 р. становить 894,00грн. х 10 = 8940,00 грн.

З огляду на викладене суд вважає, що відповідач був зобовязаний, на підставі чинного законодавства, перерахувати позивачеві щомісячне довічне грошове утримання починаючи з 01.01.2012 року і поквартально до зміни законодавства.

Статтею 8 КАС України «Верховенство права» забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Суд вважає, що адміністративний відповідач субєкт владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області не довів та належним чином не обґрунтував на нормах діючого законодавства, про правильність своїх дій. Рішення про відмову перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 з 01.01.2012 року не відповідає вимогам закону. Відповідач діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачено Конституцією та Законами України.

З наведених вище обставин відмова в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання є незаконною і підлягає скасуванню.

Адміністративний позов є обґрунтованим на нормах діючого законодавства і підлягає задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 22, 46, 58 Конституції України, ст.ст. 129, п.п. 3,5 ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ст.ст. 2,7,8,9,11,13,71,137,159,160-163,167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області про визнання незаконним та скасування рішення субєкта владних повноважень, зобовязання проведення перерахунку довічного грошового утримання задовольнити.

Визнати рішення Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області від 08.04.2013 року про відмову в перерахунку довічного грошового утримання незаконним та скасувати його.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області з 01 січня 2012 року, і до зміни законодавства, нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці за довідкою № 75 від 24.02.2013 року згідно вимог статей 129,138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 34 грн. 41 коп. на користь держави (платіжні реквізити: № рахунку: 31110115700207, одержувач - УДКСУ у Новоайдарському р-ні/ Новоайдарський р-н/ 24060300, іден. код одержувача - 37895134, банк одержувача - ГУДКСУ у Луганській області, 804013)

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду за правилами визначеними ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий І.В.Мальченко