Постанова № 31017977, 24.04.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
24.04.2013
Номер справи
826/4526/13-а
Номер документу
31017977
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

24 квітня 2013 року 10:12 год. № 826/4526/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шейко Т.І.

за участю секретаря судових засідань Прокопюка В.О.,

у відкритому судовому засіданні в адміністративній справі

за позовомУправління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києвадо Приватного акціонерного товариства «Український науково - дослідний інститут спеціальних видів друку» корпоративне підприємство ДАК «Укрвидавполінрафія»простягнення заборгованості

встановив:

Позивач, Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва, звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до відповідача, Приватного акціонерного товариства «Український науково - дослідний інститут спеціальних видів друку» корпоративне підприємство ДАК «Укрвидавполінрафія» про стягнення з Приватного акціонерного товариства «Український науково - дослідний інститут спеціальних видів друку» корпоративне підприємство ДАК «Укрвидавполінрафія» заборгованості по відшкодуванню коштів на виплату різниці між сумами пенсій у розмірі 102 196,97 грн., яка утворилась за період з 01.09.2012 року по 31.12.2012 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за відповідачем обліковується заборгованість по відшкодуванню коштів на виплату різниці між сумами пенсій до Пенсійного фонду України у розмірі 102 196,97 грн.

У позовній заяві, позивач зазначає, що вказана різниця відповідачем в порушення ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13.12.1991 № 1977-XII та п. 5 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 № 372, до органу Пенсійного фонду сплачена не була, а тому просить стягнути її у судовому порядку.

Відповідач проти позову заперечив. В обґрунтування своїх заперечень посилався на обставини, викладені у письмових запереченнях, а також вказував на те, що повідомлення надсилалися на адресу «УкрНДІСВД» щомісяця з визначенням невідомо яких сум, в той час коли, чинним законодавством України не передбачено направлення органами Пенсійного фонду України підприємствам зазначених повідомлень щомісяця, також вказував на те, що більшість повідомлень, які були надіслані на адресу «УкрНДІСВД» складені Управліннями Пенсійного фонду України у різних районах м. Києва, проте право районного управління Пенсійного фонду, що розташоване не за місцезнаходженням підприємства, направляти до таких підприємств повідомлення про відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств згідно із Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів не передбачено, натомість вказане право надано лише органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням такого підприємства.

Таким чином, на думку відповідача, Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському, Шевченківському, Подільському, Печерському, Дніпровському районах не є уповноваженим органом Пенсійного фонду за місцезнаходженням позивача, а тому у підприємства в будь-якому випадку не може виникнути за повідомленнями сформованим вказаними управліннями, заборгованості з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств згідно із Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.

До того ж, відповідач зазначав, що чинним законодавством не передбачено покладання на державні не бюджетні установи та організації, фінансування яких здійснюється за рахунок Державного бюджету України і за рахунок коштів госпрозрахунку, обов'язку щодо відрахувань на виплату різниці у розмірі пенсій наукових працівників.

Таким чином, різниця у розмірі пенсій тим науковим працівникам, пенсія яким призначена в момент коли підприємство було держаним бюджетним, повинна виплачуватися за рахунок державного бюджету.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Відповідач, Приватне акціонерне товариство «Український науково - дослідний інститут спеціальних видів друку» корпоративне підприємство ДАК «Укрвидавполінрафія» перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва.

Як вбачається з матеріалів справи за Приватним акціонерним товариством «Український науково - дослідний інститут спеціальних видів друку» корпоративне підприємство ДАК «Укрвидавполінрафія» на момент розгляду даної справи обліковується заборгованість у розмірі 102 196,97 грн.

Дана заборгованість утворилась у зв'язку з не виконанням відповідачем обов'язку щодо сплати до пенсійного фонду різниці між сумую пенсії, призначеної науковим працівникам за період з 01.09.2012 року по 31.12.2012 року за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумую пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.

Згідно зі статтею 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13.12.1991 № 1977-XII різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:

для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;

для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;

для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Відповідно до п. 2 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24 березня 2004 р. (далі -Порядок № 372) за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Відповідно до ст. 1 Бюджетного кодексу України від 21 червня 1991 року № 2542-ІП «...установа чи організація..., яка повністю утримується за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевих бюджетів - є бюджетною». Оскільки згідно довідки з державного комітету статистики України № 359 від 01.08.2006 р. відповідач є небюджетною установою, то фінансування різниці пенсії із державного бюджету не здійснюється.

Абзацом 1 статті 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до вказаної статті страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Відповідно до п. 5 Порядку № 372 розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається. Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

З наведених норм вбачається, що на відповідача, покладено обов'язок щодо сплати до Пенсійного фонду різниці між сумою, пенсії призначеної за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право наукові працівники відповідача.

У зв'язку з чим, на Приватне акціонерне товариство «Український науково-дослідний інститут спеціальних видів друку» згідно з інформацією, наданою Виплатним центром Головного управління ПФУ в м. Києві, та повідомленнями наданими іншими районними управліннями Пенсійного фонду України по 54 пенсіонерах на загальну суму 102 196,97 грн., були направлені Повідомлення про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.

Повідомлення та перелік колишніх працівників підприємства, які отримують пенсію як наукові працівники, були направленні на адресу відповідача листами:

- № 10777/06-1 від 26.09.2012 року та отримані підприємством 02.10.2012 року;

- № 3703/04 від 25.10.2012 року та отримані підприємством 30.10.2012 року;

- № 13318/06-1 від 26.11.2012 року та отримані підприємством 30.11.2012 року;

- № 4429/04 від 25.12.2012 року та отримані підприємством 29.12.2012 року.

Загальна сума відшкодувань за вищезазначеними повідомленнями становить 102 196,97 грн.

У зв'язку з не здійсненням вищезазначених відшкодувань на адресу відповідача було надіслано претензію вих. №885/06-1 від 31.01.2013 року з вимогою про сплату заборгованості у заявленому розмірі та розрахунками.

Проте, такі дії, вчиненні позивачем, на погашення заборгованості відповідачем не призвели до погашення заборгованості.

Також, суд звертає увагу на те, що вищевказані повідомлення та претензія отримані відповідачем, проте в адміністративному чи судовому порядку не оскаржені та не скасовані.

Згідно зі статтею 23 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Беручи до уваги те, що заборгованість у розмірі 102 196,97 грн. до Пенсійного фонду України відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується наявними у матеріалах справи документами, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч.4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а Відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені Позивачем з Відповідача не стягуються.

Враховуючи наведене та керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 69-71, 94, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

постановив:

Позов Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва задоволити.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Український науково-дослідний інститут спеціальних видів друку» корпоративного підприємства ДАК «Укрвидавполіграфія» (р/р 260070667 в КФ АТ «Брокбізнесбанк», МФО 300959; СДРПОУ 02426463) на користь Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва заборгованість по виплаті різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково - технічну діяльність» та сумою обчисленою відповідно до інших законодавчих актів в сумі 102 196 грн. 97 коп. (сто дві тисячі сто дев'яносто шість грн. 97 коп.).

Постанова набирає законної сили у відповідності з нормами ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Шейко Т.І.

Повний текст постанови складено та підписано 30.04.2012 року.