ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 квітня 2013 р. Справа № 909/277/13-г
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Булки В.І.,
при секретарі судового засідання Максимів Н.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Івано-Франківського прокурора з нагляду за додержанням
законів у воєнній сфері,
вул. Чорновола, 9, м. Івано-Франківськ, 76018
в інтересах держави в особі
Державної екологічної інспекції у Львівській області,
вул. Стрийська, 98, м.Львів, 79026
до відповідача: Державного підприємства
"Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат"
вул. Ребета, 6, м.Івано-Франківськ, 76014
про відшкодування шкоди в сумі 21 115,00грн., завданої навколишньому природному середовищу
за участю представників сторін:
від прокуратури: Кітраль С.І. - прокурор Івано-Франківської прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері, ( посвідчення №013214 від 26.11.2012);
від позивача: не з"явились,
від відповідача: Чебачова Ю.О., (довіреність № 267 від 14.03.2013);
встановив: Івано-Франківський прокурор з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області звернувся до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" про відшкодування шкоди в сумі 21 115,00грн., завданої навколишньому природному середовищу .
В засіданні суду 11.04.13 оголошувалась перерва до 16.04.13.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві.
Представник позивача в судове засідання не з"явився, однак надіслав суду клопотання (вх.№5903/13 від 05.04.13) в якому просить суд розглядати справу без участі представника за наявними в справі матеріалами. Крім того, надав суду додаткові пояснення (вх.№5902/13 від 05.04.13) в яких вказує на постанову Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 року та п.52 Санітарних правил в лісах України, які встановлюють розмір стягнення за вчиненні порушення вказаних правил, на підставі яких здійснено розрахунок шкоди.
Представник відповідача проти позову заперечує з підстав зазначених у відзиві на позовну заяву (вх.№6278/13 від 11.04.13) та доповненні до відзиву на позов (вх. № 6607/13 від 16.04.13). Вважає, що відповідач не здійснював рубку лісосік та зазначає, що роботи здійснювались на підставі договорів укладених з суб"єктами підприємницької діяльності та вказує, що про проведення перевірки йому не було відомо.
В засіданні суду прокурор подав заперечення на відзив (вх. №7397/13 від 25.04.13), в якому стверджує, що відповідно до норм чинного законодавства України відповідач є постійним лісокористувачем, як наслідок обов"язок відшкодування шкоди в сумі 21 115,00грн., завданої навколишньому природному середовищу, покладений саме на нього.
Розглянувши матеріали справи, враховуючи вимоги чинного законодавства та ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, заслухавши пояснення присутніх в засіданні суду представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті судом встановлено наступне.
Державною екологічною інспекцією у Львівській області з 21.08.12 по 04.09.12 проведено перевірку щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства та вплив господарської діяльності на навколишнє середовище Сколівським військовим лісгоспом ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", про що складено акт №1282/05/1262.
З зазначеного вище акту Державної екологічної інспекції у Львівській області вбачається, що перевіркою виявлено, що у 2011 році на:
- кварталі №26 виділ №8 (1) загальною площею 3.6га, виділ №8 (2) загальною площею 1,6га, виділ №17 (1) загальною площею 3.2га, виділ №17 (2) загальною площею 2,9га;
- на кварталі №15 виділ №9 загальною площею 3.3га,
Сколівського військового лісгоспу проводилась лісовідновна рубка лісу. Вказані ділянки призначались в рубку на підставі матеріалів лісопатологічного обстеження та лісорубних вкитків №306392 від 05.12.11, №505682 від 02.08.11, №305693 від 12.10.11, №306292 від 05.12.11 виписаних на постійного лісокористувача - Сколівський військовий лісгосп ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат".
На час проведення перевірки на вказаних ділянках рубка завершена, ділянки остовплені, описані, границі в натурі відбиті, лісопродукція вивезена. Суть правопорушення природоохоронного законодавства, що зафіксовано у акті, полягає в наступному - очистка від порубкових решток не проведена по всіх площах, що підтверджується актом перевірки.
Державним інспектором з охорони навколишнього природно середовища Львівської області проведено розрахунки шкоди заподіяної за несвоєчасне очищення ділянки від порубкових залишків на вказаних вище площах. Згідно розрахунку розмір шкоди становить 21 115,00грн., а саме:
- за квартал №26 виділ №8 загальною площею 3.6га нараховано збитків в сумі 5 234,00грн.;
- квартал №26 виділ №8 загальною площею 1,6га - 5 215,50грн.;
- квартал №26 виділ №17 загальною площею 3.2га - 5 270,00грн.;
- квартал №26 виділ №17 загальною площею 2,9га - 2 707,50грн.;
- квартал №15 виділ №9 загальною площею 3.3га - 2 688,00грн.
Дані розрахунки проведені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 555 від 29.07.1995 року "Про затвердження Санітарних правил в лісах України". Розрахунки шкоди знаходиться в матеріалах справи.
Позивач в засіданні суду зазначив, що постійним лісокористувачем зазначеної ділянки лісу є Сколівський військовий лісгосп ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", який допустив заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу, яке своєчасно не було виявлено.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на відсутність вини підприємства у незаконних рубках, що відбулись на території Сколівського військового лісгоспу. При цьому вказує на те, що роботи по заготівлі деревини здійснювались на підставі договорів, укладених відповідачем з суб"єктами підприємницької діяльності, а саме: з ФОП Пасічник Ю.Р., ВКФ "СТП", ТОВ "Форестер-СК" та зазначає, що на даний момент правопорушення усунено, лісосіки очищено. Зазначає, що ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" акт перевірки та претензії не отримував.
Беручи до уваги викладене вище суд вважає за правильне позов задоволити та виходить з наступних підстав.
Згідно з положеннями статті 121 Конституції України на прокуратуру покладено функції представництва інтересів громадянина або держави у випадках, визначених законом.
Відповідно до статті 20 Закону України "Про прокуратуру" при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право звертатися до суду із заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Приписами ст.29 Господарського процесуального кодексу України, ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру», прокурор та його заступник має право подавати позови до господарського суду в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах. При цьому, у кожному конкретному випадку прокурор самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Приписами ст.37 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що нагляд за додержанням законодавства про охорону довкілля здійснює Генеральний прокурор України та підпорядковані йому прокурори. При здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством права, включаючи звернення до суду з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно ст.1 Лісового кодексу України ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.
У відповідності до вимог ст. 19 Лісового кодексу України визначено, що постійні лісокористувачі зобов"язані забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку.
Статтею 89 Лісового кодексу України встановлено, що охорону і захист лісів здійснює лісова охорона постійних користувачів.
Згідно положень ст. 90 вищезазначеного Кодексу основними завданнями державної лісової охорони є: здійснення державного контролю за додержанням лісового законодавства, забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, захист від шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу.
Відповідно до п.6.1.2 Роз'яснення ВАСУ №02-5/744 від 27.06.01 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища" у вирішенні спорів щодо відшкодування шкоди, заподіяної порушенням вимог лісового законодавства у випадках встановлення контролюючими органами при проведенні перевірок дотримання природоохоронного законодавства на підвідомчій лісовому господарству території факту правопорушення, вчиненого невстановленими особами, судам необхідно виходити з того, що обов'язки із: забезпечення охорони, захисту, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень; дотримання правил і норм використання лісових ресурсів; ведення лісового господарства на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснення використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення, відповідно до статті 19 Лісового кодексу України покладено на постійних лісокористувачів.
Як встановлено судом та вбачається із матеріалів справи, що лісові ділянки у кварталі №26 виділ №8 (1) загальною площею 3.6га, виділ №8 (2) загальною площею 1,6га, виділ №17 (1) загальною площею 3.2га, виділ №17 (2) загальною площею 2,9га, та у кварталі №15 виділ №9 загальною площею 3.3га входять до складу Сколівського військового лісгоспу, який є структурним підрозділом ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат".
Судом встановлено, що згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №177888 від 31.01.2013 року та довідки АА №659859 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 15.08.2012 року , Сколівський військовий лісгосп є відокремленим структурним підрозділом ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат". Сколівський військовий лісгосп діє на підставі Положення про підрозділ і не є юридичною особою.
Сколівський військовий лісгосп, який в свою чергу являється структурним підрозділом ДП "Івано-Франківський ліспромкомбінат", у відповідності до визначень Лісового кодексу, відповідач є лісокористувачем зазначеної ділянки. Отже, у відповідності до визначень Лісового кодексу відповідач є постійним лісокористувачем зазначеної ділянки.
У відповідності до ст. 107 Лісового кодексу України, визначено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов"язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Постановою Кабінету Міністрів від 27.07.1995 року №555 "Про затвердження Санітарних правил в лісах України", санітарні правила в лісах - це сукупність норм здійснення санітарно - оздоровчих заходів та санітарних вимог, які встановлюються з метою охорони та захисту лісів при веденні лісового господарства, використанні лісових ресурсів та здійснення робіт, не пов"язаних з веденням лісового господарства, підприємствами, установами та організаціями та громадянами.
Очищення місць рубок від порубкових решток здійснюється відповідно до правил відпуску деревини на пні та правил рубок головного користування.
Пунктом 52 Санітарних правил в лісах України встановлено, що за вчинені підприємствами, організаціями, установами та громадянами порушення цих Правил встановлюються такі розміри стягнень, а саме: за несвоєчасне очищення або з порушенням вимог лісового законодавства місць рубок від порубкових залишків, захаращення просік, доріг, смуг, завширшки 30 метрів, що прилягають до лісосік, - за кожний гектар неочищеної або захаращеної території - половина таксової вартості деревини, зрубаної з одного гектара лісосіки (сплата суми стягнення не звільняє лісозаготівельника від проведення очищення місць рубок у визначені терміни).
Факт неочистки від порубкових решток на зазначених площах підтверджується актом Державної екологічної інспекції у Львівській області перевірки дотримання природоохоронного законодавства Сколівським військовим лісгоспом ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", про що складено акт №1282/05/1262 від 21.08.12 - 04.09.12. Відповідачем не спростовано факти, викладені у акті. Як з'ясовано в судовому засіданні, даний акт відповідачем не оскаржувався.
Судом встановлено, що позивачем правомірно здійснено розрахунок шкоди на суму
21 115,00 грн. Розрахунки знаходиться в матеріалах справи.
Відповідно до ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природнього середовища» для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природнього середовища утворюються Державний, республіканський Автономної Республік Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища за місце заподіяння екологічної шкоди в результаті здійснення господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством.
Статтею 68 вказаного вище закону зобов'язано підприємства, установи, організації та громадян відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природної середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Сума збитків у відповідності до ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності згідно з чинним законодавством підлягає стягненню до місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища (за місцем заподіяння шкоди), якою в даному випадку є Коростівська сільська рада Сколівського району Львівської області.
Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Позивачем доведено обставини, на які він посилався. Отже, вимога позивача правомірна та підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
За таких обставин, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, встановивши дійсні обставини справи, на підставі норм чинного законодавства України, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати слід покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст.121,124 Конституції України, ст.20,36-1 Закону України "Про прокуратуру", ст.ст.1,19,89,107 Лісового кодексу України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст.33,43,49, 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов Івано-Франківського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області до Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" про відшкодування шкоди в сумі 21 115,00грн., завданої навколишньому природному середовищу - задоволити .
Стягнути з Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", вул. Ребета, 6, м.Івано-Франківськ (р/р2600001303605, АТ "БМ Банк" в м.Київ, МФО 380913, код ЄДРПОУ 08033772) на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Коростівської сільської ради Сколівського району Львівської області (р/р 33119331700520, ГУДК у Львівській області, код ЗКПО 23968514, МФО 825014, код бюджетної класифікації платежу 24062100) 21 115,00грн. (двадцять одну тисячу сто п"ятнадцять грн. 00коп.) шкоди завданої навколишньому природному середовищу.
Видати наказ.
Стягнути з Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", вул. Ребета, 6, м.Івано-Франківськ (р/р2600001303605, АТ "БМ Банк" в м.Київ, МФО 380913, код ЄДРПОУ 08033772) в дохід Державного бюджету України 1 720,50 грн. (одну тисячу сімсот двадцять грн. 50 коп.) судового збору.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 29.04.13.
Суддя Булка В.І.
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
Помічник судді Гандера М.В. 29.04.13