Постанова № 31009871, 18.04.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.04.2013
Номер справи
805/4075/13-а
Номер документу
31009871
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 квітня 2013 р. Справа №805/4075/13-а

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11 год. 55 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Козаченка А.В.,

при секретарі Пронін Д.С.,

за участю:

представника позивача Кравченка В.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до комунального підприємства Єнакієвської міської ради «Житлово-ремонтне управління № 1» про стягнення штрафу у розмірі 5100,00 грн. за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання,-

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» звернулося до суду з позовом до комунального підприємства Єнакієвської міської ради «Житлово-ремонтне управління № 1», в якому зазначив, що 05.04.2012 року, державним інспектором з енергетичного нагляду було видано припис № 02/12-04-101/10, яким відповідача зобов'язано виконати заходи з усунення порушень діючого законодавства з електроенергетики, термін виконання найбільш тривалого заходу - до 04.07.2012р.

28.08.2012р. актом перевірки (протоколом) № 02/12-04-309/37, державний інспектор з енергетичного нагляду встановив факт невиконання відповідачем 24 з 24 пунктів виданого припису № 02/12-04-101/10 від 05.04.2012р., строк виконання якого скінчився. Постановою від 06.09.2012р. № 15-29/2458 накладений штраф на відповідача у розмірі 5100,00 грн.

Оскільки відповідач в установлений законодавством строк штраф не сплатив, позивач просив стягнути зазначену суму у судовому порядку.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала, надала пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності до суду не надходило.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідач - комунальне підприємство Єнакієвської міської ради «Житлово-ремонтне управління № 1», ідентифікаційний код 31872195, зареєстровано в якості юридичної особи з 28.02.2003 року виконавчим комітетом Єнакієвської міської ради Донецької області (а.с.19).

На підставі статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 9 Закону України «Про електроенергетику» та акту перевірки посадовою особою позивача було винесено припис від 05.04.2012 року № 02/12-04-101/10, згідно з яким відповідачу приписувалося виконати певні заходи щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства термін виконання найбільш тривалого заходу - до 04.07.2012р.

План заходів про виконання зазначеного припису у цілому відповідач мав надати до 18.04.2012 року.

Зазначений припис отримано відповідачем у день його складання (а.с.8-9).

Доказів оскарження чи скасування вказаного припису суду відповідачем не надано.

28 серпня 2012 року державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області, у присутності уповноважених осіб відповідача, проведено позапланову перевірку виконання вимог припису № 02/12-04-101/10, за результатами якої складено акт перевірки (протокол) № 02/12-04-309/37. Згідно зазначеного акту встановлено, що відповідач ухиляється від виконання вимог контролюючого органу та не виконав дії, визначені приписом № 02/12-04-101/10.

Зазначений акт від 28.08.2012 року отримав керівник суб'єкта господарювання особисто у день його складання (а.с. 10-11).

31.08.2012р. за № 421 на адресу позивача надійшов лист директора комунального підприємства Єнакієвської міської ради «Житлово-ремонтне управління № 1» з окремою думкою до акта перевірки (протокола) № 02/12-04-309-37 від 28.08.2012р. (а.с. 12).

Позивачем був наданий письмовий лист-відповідь на окрему думку № 159-27/213 від 03.09.2012р. (а.с. 13).

На підставі акту перевірки від 28.08.2012 року № 02/12-04-309/37 за невиконання вимог припису від 05.04.2012 року № 02/12-04-101/10 позивачем винесено постанову від 05 вересня 2012 року № 02/12-01-165 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, якою накладено штраф у розмірі 5100,00 грн. (а.с. 15-16).

Зазначену постанову разом з супровідним листом було надіслано поштою на адресу відповідача 05.09.2012 року та отримано останнім 11.09.2012 року (а.с. 17, 18).

Суму штрафу сплачено не було. Доказів такої сплати відповідачем суду не надано.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.

Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право:

- отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;

- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;

- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці;

- вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;

- надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення;

- застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Згідно з ч. 3 ст. 27 вказаного Закону суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян

Відповідно до ч. 6, ч. 7 ст. 27 зазначеного Закону суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

Санкції, передбачені частиною 3 статті 27 Закону України «Про електроенергетику», застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року № 1312, накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право, зокрема Національна комісія регулювання електроенергетики; державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж; державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Пунктом 5 зазначеного Положення визначено, що старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 зазначеного Положення (ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій), - у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Припис позивача - суб'єкта владних повноважень відповідачем не оскаржувався та виконаний не був.

Отже, відповідно до наведених вимог законодавства невиконання припису є підставою для накладення штрафу.

Згідно з п. 10 Положення суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Суб'єктом владних повноважень за порушення вимог законодавства - не виконання припису на відповідача правомірно накладено штраф в порядку та розмірах, що відповідали вимогам законодавства.

Оскільки протягом встановленого законом строку та на час розгляду справи сума штрафу сплачена не була, тому вона підлягає стягненню з відповідача у судовому порядку. За таких обставин позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про електроенергетику», Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 929 від 07 серпня 1996 року, Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року, статтями 8 - 11, 40, 94, 158 - 163, 184-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до комунального підприємства Єнакієвської міської ради «Житлово-ремонтне управління № 1» про стягнення штрафу у розмірі 5100,00 грн. за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання - задовольнити повністю.

Стягнути з комунального підприємства Єнакієвської міської ради «Житлово-ремонтне управління № 1» ( ідентифікаційний код 31872195) на користь Державного бюджету України штраф у розмірі 5100 (п'ять тисяч сто) грн. 00 коп., накладений постановою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області від 06.09.2012р. № 15-29/2458 на п/р 31115106700043 ДКУ у м. Єнакієве ГУДКСУ у Донецькій області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 834016, ЄДРПОУ 37957734, одержувач: Державний бюджет м. Єнакієве).

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 18 квітня 2013 року.

Постанова викладена у повному обсязі 23 квітня 2013 року.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Козаченко А.В.