ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2013 р. Справа № 804/3005/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Рябчук О.С.
при секретарі Грушко Н.В.
за участю:
представника позивача Цурбільової А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська до Комунального підприємства «Дніпродзержинський спецкомбінат» про стягнення заборгованості в розмірі 54 376,66 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
26 лютого 2013 р. Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська (далі - позивач) звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Дніпродзержинський спецкомбінат» (далі - відповідач) з вимогами про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за вересень-грудень 2012 року та фінансовим санкціям за рішенням № 2456 від 30.10.2012 р. у розмірі 212 088,94 грн.
15 квітня 2013 р. від позивача надійшла заява про уточнення до адміністративного позову, відповідно до якої сума, що належить до стягнення з відповідача становить 54 376,66 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила задовольнити позов в повному обсязі. В обґрунтування заявлених вимог зазначила, що у зв'язку з не повною сплатою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за вересень-грудень 2012 р. та штрафних санкцій у підприємства виникла заборгованість в розмірі 54 376,66 грн., яка в добровільному порядку не сплачена. Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська винесло та направило до відповідача вимогу про сплату заборгованості, яка звернута до виконання у порядку, передбаченому Законом України «Про виконавче провадження», проте, державною виконавчою службою не здійснено стягнення заборгованості в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала. В обґрунтування своєї позиції зазначила, що у підприємства дійсно наявна сума заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, але сума, заявлена позивачем до стягнення в адміністративному позові є необґрунтованою, для підтвердження розміру заборгованості необхідно провести зустрічну звірки між відповідачем та органом Пенсійного фонду.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд приходить до наступного висновку.
Відповідач - Комунальне підприємство «Дніпродзержинський спецкомбінат», зареєстровано як юридична особа та включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, ідентифікаційний код 03341753, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с. 3, 4).
Комунальне підприємство «Дніпродзержинський спецкомбінат» надало до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська звіт про суму нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за вересень 2012 р., відповідно до якого відповідачем самостійно визначено суму, яка підлягає сплаті як єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 87 074,53 грн. (а.с. 5).
Комунальне підприємство «Дніпродзержинський спецкомбінат» надало до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська звіт про суму нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за жовтень 2012 р., відповідно до якого відповідачем самостійно визначено суму, яка підлягає сплаті як єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 102 384,54 грн. (а.с. 6).
Також, відповідач - Комунальне підприємство «Дніпродзержинський спецкомбінат», надав до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська звіт про суму нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за листопад 2012 р., відповідно до якого відповідачем самостійно визначено суму, яка підлягає сплаті як єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 81 255,61 грн. (а.с. 7).
Комунальне підприємство «Дніпродзержинський спецкомбінат» надало до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська звіт про суму нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за грудень 2012 р., відповідно до якого відповідачем самостійно визначено суму, яка підлягає сплаті як єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 75 503,97 грн. (а.с. 8).
В зв'язку з несвоєчасною сплатою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стосовно Комунального підприємства «Дніпродзержинський спецкомбінат» Управлінням Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська винесено рішення № 2456 від 30.10.2012 р. про застосування фінансових санкцій та пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 3 377,91 грн. (а.с. 10 ). Вказане рішення не було оскаржене в адміністративному чи судовому порядку.
Управлінням Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська відповідачу була направлена вимога про сплату боргу від 04.03.2013 р. № Ю-315 (а.с. 32).
04 квітня 2013 р. державним виконавцем Заводського відділу державної виконавчої служби Дніпродзержинського міського управління юстиції винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 37392393 на підставі виконавчого документа - вимоги № Ю-315 (а.с. 36).
Зазначеною постановою зобов'язано відповідача сплатити на користь Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська заборгованість у сумі 254 913,94 грн.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно статті 12 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 09.07.2010 року № 2464-VI завданнями Пенсійного фонду є забезпечення збору та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; здійснення контролю за додержанням законодавства про збір та
ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.
Крім того, п. 7 ст. 13 вказаного Закону встановлено, що Пенсійний фонд та його територіальні органи мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та п. 2.1 ст. 2 Інструкції «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-5 від 27.09.2010 року підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію їх як підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами є платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно п. 3.1 ст. 3 Інструкції єдиний внесок встановлюється у відсотках від суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску з урахуванням видів їх економічної діяльності.
Відповідно до п. 4.1.2. ст. 4 Інструкції єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.
Згідно п. 4.2.4., 4.3.1. ст. 4 Інструкції єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Обчислення єдиного внеску платниками, зазначеними у підпунктах 2.1.1 та 2.1.2 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції здійснюється щомісячно на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які нараховується єдиний внесок.
Згідно з п. 4.3.6., 4.3.7. ст. 4 Інструкції «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» нараховані за відповідний базовий звітний період суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок. Базовим звітним періодом є календарний місяць. Платники під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для відповідних платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, визначені підпунктом 4.3.6 пункту 4.3 розділу IV цієї Інструкції, або за результатами звірення платника з органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй.
Відповідно до ч. 12 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 вказаного Закону України територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до ч. 13, 14 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. У разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до територіального органу Пенсійного фонду або позову до суду.
Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення. Оскарження рішення територіального органу Пенсійного фонду про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. Строк сплати фінансових санкцій також зупиняється до ухвалення судом рішення у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування фінансових санкцій пов'язано з виникненням або несвоєчасною сплатою суми недоїмки.
Згідно до ч. 1 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Так, згідно з ч. 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
Відповідно до ч. 1-2 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою рішення органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження» вимоги державного виконавця щодо виконання рішень обов'язкові для всіх органів, організацій, посадових осіб, фізичних і юридичних осіб на території України.
Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Позивачем винесено вимогу Ю-315 від 04.03.2013 р., якою визначено грошове зобов'язання відповідача в розмірі 296 442,00 грн.
Зазначена вимога є виконавчим документом та була звернена позивачем до виконання.
Постановою державної виконавчої служби відкрито виконавче провадження на підставі зазначеної вимоги та здійснюється стягнення заборгованості.
Судом встановлено, що заявлена до стягнення з відповідача сума заборгованості в розмірі 54 376,66 грн. є складовою частиною заборгованості в розмірі 296 442,00 грн., зазначеної в вимозі.
Таким чином, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення суми заборгованості, яка вже стягується з підприємства органом державної виконавчої служби.
Зазначене виключає можливість стягнення цієї суми заборгованості в судовому порядку, оскільки призведе до подвійного стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 54 376,66 грн.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 17, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська до Комунального підприємства «Дніпродзержинський спецкомбінат» про стягнення заборгованості в розмірі 54 376,66 грн. - відмовити.
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова виготовлена у повному обсязі 26.04.2013 р.
Суддя О.С. Рябчук