Рішення № 31007350, 25.04.2013, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
25.04.2013
Номер справи
5021/1817/12
Номер документу
31007350
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

25.04.2013 Справа № 5021/1817/12

за позовом: Заступника прокурора Сумської області в інтересах держави в особі

Сумської обласної ради, м. Суми

до відповідача: Сумської міської ради, м. Суми

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору:

1) Сумської регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини, м. Суми

2) Управління майном Сумської обласної ради, м. Суми

3) Управління майна комунальної власності Сумської міської ради, м. Суми,

про визнання незаконними та скасування пунктів 1278 та 1281 додатку до рішення Сумської міської ради від 22.06.2011р., визнання права власності

Головуючий суддя Заєць С.В.

суддя Левченко П.І.

суддя Котельницька В.Л.

представники сторін:

від позивача: Дмитренко Н.О., довіреність № 01-29/554 від 17.12.2012р.

від відповідача: Харченко О.О., довіреність № 872/02,02,02-17 від 24.04.2012р.

від 1-ї третьої особи: Бондаренко Є.П., довіреність від 08.01.2013р.

від 2-ї третьої особи: Дмитренко Н.О.

від 3-ї третьої особи: не прибув

Заступник прокурора: Васянович М.В., посвідчення № 006116 від 26.09.2012р.

у судовому засіданні брала участь секретар судового засідання Петен Я.Л.

у судовому засіданні від 07.02.2013р. оголошувалась перерва до 12.02.2013р.

у судовому засіданні від 26.03.2013р. оголошувалась перерва до 09.04.2013р.

у судовому засіданні від 09.04.2013р. оголошувалась перерва до 11.04.2013р.

Суть спору: заступник прокурора у позовній заяві просить суд: 1. визнати незаконними та скасувати пункти 1278 та 1281 додатку до рішення Сумської міської ради від 22 червня 2011 року № 581-МР «Про затвердження переліку об'єктів права комунальної власності територіальної громади міста Суми»; 2. визнати право спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Сумської області на нерухоме майно, що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Якіра, буд. 17: лабораторію (літ. «А») площею 1045,4 кв.м.; гараж (літ. «Г») площею 93,2 кв.м..; склад (літ. «Д-І») площею 52,8 кв.м.; ангар (літ. «З-І») площею 73,5 кв.м.; ангар (літ. «К-І») площею 74,6 кв.м.; склад (літ. «Е-І») площею 40,8 кв.м.; 3. визнати право спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Сумської області на наступні об'єкти нерухомості, що знаходяться за адресою: м. Суми, вул. Якіра, буд. 19: лабораторію (літ. «А») площею 157,1 кв.м.; лабораторію (літ. «Л») площею 108,8 кв.м.; гараж (літ. «И») площею 123,0 кв.м.; віварій (літ. «К») площею 51,9 кв.м.

Ухвалою господарського суду Сумської області від 17.12.2012р. до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, залучено Сумську регіональну державну лабораторію ветеринарної медицини, м. Суми, Управління майном Сумської обласної ради, м. Суми, Управління майна комунальної власності Сумської міської ради, м. Суми.

У відзиві на позовну заяву за № 16/07-13/03 від 01.08.2013р., відповідач заперечує проти позовних вимог, зазначаючи, що акти передачі в якості доказів обґрунтування предмету позову по даній справі не є достатніми і належними. Також відповідачем зазначено, що передача спірного майна лабораторії на праві оперативного управління документально не підтверджено, у зв'язку з чим просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

09.01.2013р. Управління майном Сумської обласної ради подало до суду письмові пояснення № 2/21 від 08.01.2013р., згідно яких не вбачає правових підстав для включення спірних об`єктів нерухомості до переліку об`єктів права комунальної власності територіальної громади міста Суми і вважає спірне рішення протиправним і таким, що прийняте у порушення вимог чинного законодавства, у зв`язку з чим просить суд позовні вимоги задовольнити.

У додаткових письмових поясненнях № 01-24/1541 від 08.01.2013р. позивач підтримує позовні вимоги в повному обсязі.

10.01.2013р. Управління майна комунальної власності подало суду пояснення № 05-13юр від 10.01.2013р., в яких підтримує позицію, викладену відповідачем у відзиві на позовну заяву, просить суд відмовити у задоволені позовних вимог.

Згідно письмових пояснень № 05/2-47 вих 13 від 21.01.2013р., прокурор позовні вимоги вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

У відповідності до додаткових пояснень № 01-24/1541 від 24.01.2013року, позивач повністю підтримує заявлені позовні вимоги.

Ухвалою господарського суду Сумської області від 24.01.2013р. строк розгляду справи було продовжено на п`ятнадцять днів до 19.02.2013р.

У відповідності до додаткових пояснень № 101/07-13/03 від 05.02.2013р, відповідач заперечує проти позовних вимог, зазначаючи, що Сумська міська рада правомірно володіла спірними об`єктами нерухомості по вулиці Якіра, 17 та 19 в м. Суми, а державна реєстрація права власності на майно не була передбачена чинним законодавством на момент виникнення права на спірне майно.

05.02.2013р. відповідачем подано до суду заяву № 96/07-15/03 від 04.02.2013р. про застосування строків позовної давності, в якій він просить суд відмовити у задоволені позовних вимог у зв`язку зі спливом строків позовної давності.

Ухвалою господарського суду Сумської області від 11.02.2013р. розгляд справи призначений у колегіальному складі суддів.

У додаткових поясненнях № 3/70 від 11.02.2013р. Управління майном Сумської обласної ради зазначає про відсутність підстав для застосування строків позовної давності.

Згідно додаткових пояснень № 05/2-94 вих-13 від 12.02.2013р., прокурор заперечує проти заяви відповідача щодо застосування строків позовної давності.

У письмових поясненнях № 67 від 12.02.2013р. Сумська регіональна державна лабораторія ветеринарної медицини не погоджується з позицією відповідача, зазначаючи, що рішення Сумської міської ради від 14.1.1991р., на яке посилається відповідач на підтвердження своєї позиції по справі, суперечить ч. 1 ст. 34, ст. 37 Закону України «Про власність».

У судовому засіданні від 26.03.2013р. постановлено окрему ухвалу, яка була направлена на адресу Міністерства аграрної політики та продовольства України.

У судове засідання від 26.03.2013р. представник Управління майна комунальної власності Сумської міської ради надала суду інвентаризаційні справи на об`єкти нерухомості, що знаходяться за адресами: м. Суми, вул. Якіра, 17 та м. Суми, вул. Якіра, 19 для ознайомлення з ними під час судового розгляду. Суд оглянув надані інвентаризаційні справи.

У судове засідання від 11.04.2013р. представник Сумської обласної ради надав суду Акти прийому - передачі спірного майна від Міністерства аграрної політики та продовольства України до Сумської обласної ради. Дані акти були оглянуті судом у судовому засіданні.

Ухвалою господарського суду Сумської області від 11.04.2013р. строк розгляду справи було продовжено на п`ятнадцять днів до 26.04.2013р.

У дане судове засідання прокурор подав клопотання, в якому просить суд долучити до матеріалів справи як доказ інформацію регіонального відділення фонду державного майна України в Сумській області щодо відсутності інформації про знаходження спірного майна у державній власності. Даний документ долучається до матеріалів справи.

Представник відповідача подав у дане судове засідання додаткові пояснення № 391/07-13/03 від 22.04.2013р., в яких підтримує правову позицію, викладену у раніше наданих поясненнях щодо відмови у задоволені позовних вимог, а також просить суд долучити до матеріалів справи додаткові документи. Надані представником відповідача документи долучаються до матеріалів справи.

У дане судове засідання від Міністерства аграрної політики та продовольства України на виконання ухвали господарського суду Сумської області від 26.03.2013р. та окремої ухвали господарського суду Сумської області від 26.03.2013р. надійшли документи із запитуваною судом інформацією. Дані документи оглянуті судом та долучаються до матеріалів справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення повноважних представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази по справі в їх сукупності, суд встановив:

На виконання п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991р. № 311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)» Міністерство сільського господарства України передало Сумському облвиконкому у комунальну власність майно державних обслуговуючих підприємств, що були підпорядковані Міністерству станом на 01.01.1992р., в тому числі: Сумську обласну госпрозрахунково-виробничу лабораторію ветпрепаратів, що знаходиться за адресою м. Суми, вул. Якіра, буд. 17; майно комунального господарства, в тому числі: Сумську обласну науково-виробничу ветеринарну лабораторію, яка на той час розмішувалась за адресою: м. Суми, вул. Якіра, буд. 19.

Згідно із абз. 2 пп. а п. 2 постанови Ради Міністрів Української РСР від 28.04.1980р. № 285 «Про порядок передачі підприємств, об'єднань, організацій, установ, будинків і споруд» встановлено, що лікувальні та інші заклади передаються міністерствами, державними комітетами і відомствами УРСР за погодженням з виконавчим комітетом обласної, Київської, Севастопольської міської Ради народних депутатів, з наступним повідомленням Держплану УРСР, Міністерства фінансів УРСР і ЦСУ УРСР.

Відповідно до пп. а п. 5 вказаної постанови передача будинків і споруд провадиться міністерствами, державними комітетами і відомствами УРСР міністерствам, державним комітетам і відомствам СРСР та виконавчим комітетам місцевих Рад народних депутатів - за рішенням цих міністерств, державних комітетів, відомств УРСР, попередньо погодженим, відповідно, з міністерством, державним комітетом і відомством СРСР, виконавчим комітетом обласної, Київської, Севастопольської міської Ради народних депутатів.

Тобто передачу об'єктів нерухомості, що знаходиться за адресами м. Суми, вул. Якіра, 17 та м. Суми, вул. Якіра, 19 здійснено на підставі відповідних наказів Міністерства сільського господарства України.

Відповідно до пункту 6 статті 7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі.

Так, спірне майно було передано відповідно до актів передачі (І том, а. с. 58-68), копії яких були надані позивачем та Міністерством аграрної політики та продовольства України, оригінали яких були оглянуті судом у судових засіданнях.

У листі № 10-07-01883 від 17.04.2012р. регіонального відділення Фонду державного майна України по Сумській області вказано про відсутність інформації щодо перебування спірних об`єктів у державній власності.

Відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким здійснюють районні та обласні ради або уповноважені ними органи.

Вищевказані об'єкти було передано у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Сумської області, а органом, що уповноважений управляти цим майном є Сумська обласна рада (позивач).

Згідно з технічними паспортами, виготовленими Комунальним підприємством «Сумське міське бюро технічної інвентаризації», до вказаних об'єктів належить: нерухоме майно, що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Якіра, буд. 17, а саме: лабораторія (літ. «А») площею 1045,4 кв.м.; гараж (літ. «Г») площею 93,2 кв.м.; склад (літ. «Д-І») площею 52,8 кв.м.; ангар (літ. « 3-І») площею 73,5 кв.м; ангар (літ. «К-І») площею 74,6 кв.м; склад (літ. «Е-І») площею 40,8 кв.м. та нерухоме майно, що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Якіра, буд. 19: лабораторія (літ. «А») площею 157,1 кв.м.; лабораторія (літ. «Л») площею 108,8 кв.м.; гараж (літ. «И») площею 123,0 кв.м.; віварій (літ. «К») площею 51,9 кв.м. (І том, а. с. 12-57).

На момент розгляду справи приміщення за адресами м. Суми, вул. Якіра, буд. 17 та буд. 19, займає Сумська регіональна державна лабораторія ветеринарної медицини, яка є державною установою та користується майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Сумської області на праві оперативного управління, що підтверджується договорами на закріплення майна, що перебуває у власності області (ІІ том, а. с. 50-71).

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Сумської міської ради від 22 червня 2011 року № 581-МР вирішено: затвердити перелік об'єктів права комунальної власності територіальної громади міста Суми згідно з додатком, оформити право власності на об'єкти права комунальної власності територіальної громади міста Суми згідно з додатком до цього рішення, з видачею свідоцтв про право власності за територіальною громадою міста Суми, в порядку, встановленому чинним законодавством, підготувати свідоцтва про право власності на нерухоме майно згідно з додатком до цього рішення, в порядку, встановленому чинним законодавством (І том, а. с. 69).

Відповідно до додатку до даного рішення в пунктах 1278 та 1281 зазначені об'єкти комунальної власності територіальної громади м. Суми, що знаходяться за адресами м. Суми, вул. Якіра, 17 та м. Суми, вул. Якіра, 19 (І том, а. с. 71-72).

Підпунктом а пункту 8.1. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002р. № 7/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2002 р. за N 157/6445, визначений перелік випадків оформлення права власності на нерухоме майно органами місцевого самоврядування з видачею свідоцтва про право власності, а саме: фізичним та юридичним особам на новозбудовані, реконструйовані об'єкти нерухомого майна за наявності документа, що посвідчує право на земельну ділянку, та документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам; членам житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого відповідного кооперативу, які повністю внесли свої пайові внески; юридичним особам у разі внесення до статутного фонду (статутного або складеного капіталу) об'єктів нерухомого майна їх засновниками (учасниками); фізичним особам та юридичним особам, які в разі припинення (ліквідації чи реорганізації) юридичної особи отримали у власність у встановленому законодавством порядку нерухоме майно юридичної особи, що припиняється; фізичним особам та юридичним особам, що вийшли зі складу засновників (учасників) юридичної особи за рішенням учасників або органу, уповноваженого на це установчими документами, і отримали у власність об'єкт нерухомого майна, переданий їм; інвесторам, які у результаті інвестиційної діяльності отримали у власність об'єкт нерухомого майна або його частину на підставі документів, установлених законодавством, що підтверджують набуття у власність закріпленого за інвестором об'єкта інвестування; реабілітованим громадянам, яким повернуто у власність належні їм об'єкти нерухомого майна, за умови надання рішення комісії з реабілітації про повернення цього майна; фізичним та юридичним особам у разі виділення окремого об'єкта нерухомого майна зі складу об'єкта нерухомого майна, що складається із двох або більше об'єктів (будинків, будівель або споруд), окрім випадків, коли такі об'єкти є приналежністю головної речі, складовою частиною речі або утворюють з іншими об'єктами складну річ; фізичним та юридичним особам у разі об'єднання двох або більше суміжних об'єктів нерухомого майна; фізичним та юридичним особам на об'єкти нерухомого майна, які в установленому порядку переведені з житлових у нежитлові і навпаки, за умови надання рішення відповідного органу; фізичним та юридичним особам на підставі документів, установлених законодавством, які підтверджують право власності на об'єкти нерухомого майна та не віднесені до правовстановлювальних документів, передбачених у додатку 2 до Положення.

Зважаючи на передачу об'єктів нерухомості за адресами м. Суми, вул. Якіра, буд. 17 та м. Суми, вул. Якіра, буд. 19, у встановленому законодавством порядку з державної до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області та закріплення цього майна за Сумською регіональною державною лабораторією ветеринарної медицини на праві оперативного управління, суд не вбачає правових підстав для включення спірних об'єктів нерухомості до переліку об'єктів права комунальної власності територіальної громади міста Суми.

Посилання відповідача на наявність рішення Сумської міської ради від 06.03.2007р. № 434-МР про передачу в оренду об'єктів нерухомості по вулиці Якіра, 17 в м. Суми не підтверджує правомірність перебування у власності вказаного майна та не може бути належним доказом у справі у розумінні ст. 34 ГПК України. Інших доказів правомірності перебування зазначеного об'єкту нерухомості на праві власності територіальної громади м. Суми відповідачем не надано.

Що стосується нерухомого майна, яке знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Якіра, 19, то згідно із копією свідоцтва про право власності на будівлю від 07.06.1950р., наданого відповідачем (І том, а. с. 113), один дерев'яний будинок та один дерев'яний сарай, що знаходяться по вул. Митрофанівська, 19 в м. Суми, належить на праві власності міському комунальному господарству. Проте, копію вказаного документу не можна вважати допустимим доказом належності на праві власності територіальної громади м. Суми нерухомого майна, оскільки, не зрозуміло право власності на які саме будівлі і споруди посвідчує вказане свідоцтво. Крім того, слід зазначити, що у 1950 році в Українській радянській соціалістичній республіці не існувало права власності територіальних громад.

Відповідачем не доведено яким чином спірне нерухоме майно перейшло у власність територіальної громади м. Суми, не вказано конкретних підстав, визначених главою 24 ЦК України для набуття права власності, не надано відповідних доказів.

Статтею 328 зазначеного Кодексу встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Статтею 41 Конституції України встановлено, що кожен має право володіти, користуватись і розпоряджатись своєю власністю.

У відповідності до статті 321 Цивільного кодексу України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

В статті 316 цього Кодексу зазначено, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Згідно статті 319 Цивільного кодексу України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства.

Згідно ч. 5 ст. 11 Цивільного кодексу України, у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду.

У відповідності до ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, визнання права. Відповідний спосіб захисту прав та законних інтересів суб'єктів господарювання також міститься у статті 20 Господарського кодексу України.

Умовами задоволення позову про визнання права власності на майно є наявність у позивача доказів підтвердження в судовому порядку факту приналежності йому спірного майна на праві власності. Такими доказами можуть бути правопідтверджувальні документи, а також будь-які інші докази, що підтверджують приналежність позивачу спірного майна. Відповідно до ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд, у визначеному законом порядку, встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Отже, приймаючи до уваги все вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є правомірними та обґрунтованими, повністю підтверджуються матеріалами справи, у зв'язку з чим підлягають задоволенню у повному обсязі.

Як вбачається з матеріалів справи, 05.02.2013р. відповідачем до суду було подано заяву № 96/07-15/03 від 04.02.2013р. про застосування позовної давності відповідно до ст. 267 ЦК України.

Вказану заяву відповідач мотивує тим, що Сумська обласна рада, в інтересах якої до суду звернувся заступник прокурора, могла дізнатися про порушення своїх прав поза межами строків позовної давності.

При цьому, прокурор Сумської області дізнався про порушення відповідачем встановленого законом порядку переходу нерухомого майна із державної власності в комунальну 16.10.2012р. із клопотання Сумської обласної ради, після чого заступник прокурора звернувся до суду за захистом порушених прав в межах трирічного строку позовної давності.

Сумська обласна рада у даній справі виступає як особа, в особі якої звернувся до суду за захистом прав заступник прокурора, сама ж Сумська обласна рада до суду не зверталась.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Згідно із ч. 1 ст.261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила

Заступник прокурора, звертаючись до суду із позовом, просить скасувати пункти 1278 та 1281 додатку до рішення Сумської міської ради від 22.06.2011р., у зв`язку з цим і про визнання права власності, оскільки саме в цьому рішенні заступник прокурора області вбачає порушення права власності позивача.

Про інші дії або рішення Сумської міської ради, якими б порушувалися або оспорювалися законні права та інтереси територіальної громади сіл, селищ, міст Сумської області, прокурору не було відомо, а твердження відповідача про обізнаність позивача про порушення його прав суду не доведено.

Таким чином, суд приходить до висновку, що підстави для застосування строку позовної давності у даній справі відсутні.

Керуючись ст. ст. 32, 33, 75, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України,

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати незаконними та скасувати пункти 1278 та 1281 додатку до рішення Сумської міської ради (40030, м Суми, пл. Незалежності, 2, код 23823253) від 22 червня 2011 року № 581-МР «Про затвердження переліку об'єктів права комунальної власності територіальної громади міста Суми».

3. Визнати право спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Сумської області на нерухоме майно, що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Якіра, буд. 17: лабораторію (літ. «А») площею 1045,4 кв.м.; гараж (літ. «Г») площею 93,2 кв.м..; склад (літ. «Д-І») площею 52,8 кв.м.; ангар (літ. «З-І») площею 73,5 кв.м.; ангар (літ. «К-І») площею 74,6 кв.м.; склад (літ. «Е-І») площею 40,8 кв.м.

4. Визнати право спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Сумської області на наступні об'єкти нерухомості, що знаходяться за адресою: м. Суми, вул. Якіра, буд. 19: лабораторію (літ. «А») площею 157,1 кв.м.; лабораторію (літ. «Л») площею 108,8 кв.м.; гараж (літ. «И») площею 123,0 кв.м.; віварій (літ. «К») площею 51,9 кв.м.

5. Стягнути з Сумської міської ради (40030, м Суми, пл. Незалежності, 2, код 23823253) в дохід державного бюджету (отримувач УДКС у м. Суми (м. Суми), 22030001, код отримувача 37970593, рахунок отримувача 31218206783002, банк отримувача ГУ ДКСУ в Сумській області, код банку отримувача 837013) 8 963 грн. 42 коп. судового збору.

6. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складене 29.04.2013р.

ГОЛОВУЮЧИЙ СУДДЯ С. В. ЗАЄЦЬ

СУДДЯ П.І. ЛЕВЧЕНКО

СУДДЯ В.Л. КОТЕЛЬНИЦЬКА