Постанова № 30991256, 24.04.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2013
Номер справи
820/2582/13-а
Номер документу
30991256
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

24 квітня 2013 р. № 820/2582/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Єгупенко В.В.

за участю секретаря - Вождаєвої М.О.

за участю представників сторін:

представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2

представника відповідача - Волкова О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом

ОСОБА_4 до Харківської Державної Академії фізичної культури про визнання дій незаконними ,

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ФОП ОСОБА_4, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд визнати неправомірною бездіяльність Харківської Державної Академії фізичної культури, що виявилась в ненаданні відповіді на інформаційний запит ФОП ОСОБА_4 №15 від 12.03.2013 р., щодо отримання публічної інформації, зобов'язати Харківську Державну Академію фізичної культури надати відповідь і задовольнити інформаційний запит ФО ОСОБА_4 № 15 від 12.03.2013 р, а саме - надати Позивачу завірену належним чином копію кошторису на 2013 рік із змінами та додатками.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що ФОП ОСОБА_4 звернулась до Харківської Державної Академії фізичної культури з інформаційним запитом про надання публічної інформації. Відповідач всупереч положенням Закону України "Про доступ до публічної Інформації" на вказаний запит відповіді взагалі не надав. Позивач вважає таку бездіяльність Відповідача незаконною у зв'язку з чим і звернувся до суду.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив задовольнити у повному обсязі.

Представника відповідача у судовому засіданні адміністративний позов не визнав, просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Суд, вивчивши доводи позову, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, вважає що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню виходячи з таких підстав та мотивів.

Правовідносини, які складаються у сфері розгляду звернень суб'єктів стосовно отримання інформації, врегульовані Законами України "Про звернення громадян", "Про інформацію", "Про доступ до публічної інформації" та відповідними спеціальними законами.

Частиною 5 ст.6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" (далі по тексту Закон № 2939-VI), з урахуванням положень ст.1 Закону України "Про інформацію", публічна інформація визначається як відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації.

Закріплене Конституцією України право на інформацію передбачено, зокрема, Законом України "Про доступ до публічної інформації".

Закон України "Про інформацію" (далі - Закон) встановлює, що кожен має право на вільне одержання, використання, поширення, зберігання та захист інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Під інформацією Закон розуміє будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Закон України "Про доступ до публічної інформації" визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Під публічною інформацією мається на увазі відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Під запитом на інформацію розуміється прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні (ст. 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації").

Відповідно до п.п. 2,3 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків. На розпорядників інформації, визначених у пунктах 2, 3, 4 частини першої та в частині другій цієї статті, вимоги цього Закону поширюються лише в частині оприлюднення та надання відповідної інформації за запитами. Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.

Харківська державна академія фізичної культури є бюджетною установою та фінансується з Державного бюджету України, що підтверджується довідкою в матеріалах справи.

Таким чином, Закон України "Про доступ до публічної інформації" покликаний гарантувати кожній особі її право у відкритості, доступності інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, шляхом вільного її отримання (зокрема, через запит на інформацію) для забезпечення своїх потреб і законних інтересів.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядники інформації зобов'язані мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ФОП ОСОБА_4 на підставі ч. 2, ст. 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації", звернулася до ректора Харківської Державної Академії фізичної культури з інформаційним запитом про надання публічної інформації, в якому просила надати завірені належним чином копію кошторису на 2013 рік зі змінами та додатками (а.с.6).

Даний документ був отриманий Відповідачем 13.03.2013р., про що свідчить відповідний відтиск штампу ХДАФК з вхідним номером № 03/153.

В установлений законом строк, відповідачем, на інформаційний запит ФО ОСОБА_4, відповідь не надано, що також не заперечується представником відповідача у судовому засідання.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачені виключні випадки відмови в задоволенні запиту розпорядниками інформації: коли він не володіє інформацією і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит, або коли інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом, або особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком, а також у разі недотримання вимог до запиту на інформацію. У відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд інформаційного запиту, дату відмови, мотивовану підставу відмови, порядок оскарження відмови та підпис. Відмова в задоволенні запиту на інформацію надається в письмовий формі.

Відповідачем суду не надано доказів наявності підстав, визначених чинним законодавством України, за наявності яких відповідь на запит позивача могла бути не надана, судом таких обставин під час розгляду справи також не встановлено.

Оскільки наслідком розв'язання публічно-правового спору по суті має бути захист порушеного суб'єктивного права позивача, а суд не може підміняти орган, дії або бездіяльність якого оскаржуються, то суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги в частині визнання неправомірною бездіяльність Харківської Державної Академії фізичної культури, що виявилась в ненаданні відповіді на інформаційний запит ФОП ОСОБА_4 №15 від 12.03.2013 р., щодо отримання публічної інформації, зобов'язати Харківську Державну Академію фізичної культури надати відповідь і задовольнити інформаційний запит ФО ОСОБА_4 № 15 від 12.03.2013 р, а саме - надати Позивачу завірену належним чином копію кошторису на 2013 рік із змінами та додатками підлягають задоволенню частково шляхом визнання неправомірною бездіяльності Харківської Державної Академії фізичної культури, що виявилась в ненаданні відповіді на інформаційний запит ОСОБА_4 №15 від 12.03.2013 р., щодо отримання публічної інформації та зобов'язання відповідача надати відповідь на інформаційний запит ОСОБА_4 № 15 від 12.03.2013 р., відповідно до п.2 ч.1 ст. 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Відповідно до ст. ст.11, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судові витрати розподіляються в порядку, визначеному ст.94 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 94, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_4 до Харківської Державної Академії фізичної культури про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати неправомірною бездіяльність Харківської Державної Академії фізичної культури, що виявилась в ненаданні відповіді на інформаційний запит ОСОБА_4 №15 від 12.03.2013 р., щодо отримання публічної інформації.

Зобов'язати Харківську Державну Академію фізичної культури надати відповідь на інформаційний запит ОСОБА_4 № 15 від 12.03.2013 р., відповідно до п.2 ч.1 ст. 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації".

В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.

Стягнути з Державного бюджету України (р/р: 31217206784011, отримувач: УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова Харківської області, код: 37999628, МФО: 851011, банк: ГУДКСУ у Харківській області) 34.41 грн., (тридцять чотири грн., 41 коп.).

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 26 квітня 2013 року.

Суддя Єгупенко В.В.