ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 квітня 2013 року Справа № 813/1627/13-а
16 год. 52 хв. Зал судових засідань № 7
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Карп'як О.О.
при секретарі судового засідання Дорош Х.Р.
за участю представників сторін:
від позивача - Михальчишин Г.П., Жила Р.І.
від відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Галімпекс - Склодзеркальний завод" до Державної податкової інспекції у Пустомитівському районі Львівської області ДПС про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення - рішення від 18.02.2013 року №0002651550, -
в с т а н о в и в :
Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма "Галімпекс - Склодзеркальний завод" звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Пустомитівському районі Львівської області ДПС про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення - рішення від 18.02.2013 року №0002651550.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до п.2.2 ухвали Львівської міської ради №369 «Про деякі питання нарахування та сплати за землекористування у зв'язку із введенням в дію у 2011 році грошової оцінки земель м. Львова» від 31.03.2011 року власники та користувачі земельних ділянок, які володіють та користуються земельними ділянками відповідно до державних актів на право власності на землю та право постійного користування і які здійснюють нарахування та сплату земельного податку відповідно до довідок про нормативну грошову оцінку в 2011 році здійснюють подальшу сплату земельного податку в межах поданих розрахунків до моменту введення в дію відкоригованої грошової оцінки земель м. Львова. Відповідно до роз'яснень, наданих Львівською міською радою до п.2.1,2.3 вказаної ухвали платники , які не встигли отримати нових довідок про нормативну грошову оцінку у 2011 році повинні сплачувати земельний податок згідно поданих раніше податкових декларацій. Як тільки ці платники отримають довідку про нормативну грошову оцінку у 2011 році, вони повинні здійснити перерахунок платежів. Оскільки позивач такої довідки не отримав, тому і не міг здійснити перерахунок. Тому вважає, що нарахування земельного податку в сумі 26236 грн. 28 коп. та штрафу у розмірі 4920,31 грн. незаконними, відтак просять скасувати податкове повідомлення - рішення, яким було збільшено суму грошового зобов'язання по земельному податку в сумі 31156,59 грн.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві та доповненнях до позовної заяви, просять позов задоволити. Додатково представниками позивача вказано на те, що плановою виїзною документальною перевіркою позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства вже обревізовувався податковим органом той же період по сплаті земельного податку та жодних порушень не було виявлено, що підтверджують копією акта від 12.06.2012 року №570/22-10/00293367.
Позиція відповідача викладена у письмових запереченнях на позов від 16.04.2013 року та обґрунтовується тим, що за наслідками перевірки було встановлено, що листом від 19.12.2011 року №01-15/727 Управління Держкомзему у Пустомитівському районі, повідомлено про розміри нормативної грошової оцінки земельних ділянок ТзОВ «Галімпекс - Склодзеркальний завод», що знаходяться на території Зимноводівської сільської ради. Відтак, вважає, що позивачем в порушення ст.2,5,6,7 Закону України «Про плату за землю» занижено зобов'язання з плати на землю за 2010 рік та в порушення п.269.1.1 п.269.1 ст.269, п.270.1.1 п.270.1 ст. 270, п.271.1.1 п.271 ст.271, п.272.1.1 п.272.1 ст.272, п.274.1 ст.274, п.287.3 ст.287 ПК України занижено зобов'язання з плати за землю (земельний податок за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2011 рік. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки аргументи, викладені в позовній заяві не спростовують наявні порушення та не можуть бути підставою для скасування податкового повідомлення - рішення.
Відповідач явки повноважного представника в судове засідання не забезпечив, причин неявки не повідомив.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, заслухавши пояснення представників позивача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Головним державним податковим ревізором - інспектором відділу оподаткування юридичних осіб ДПІ у Пустомитівському районі Особою О.І. проведено камеральну перевірку податкової звітності ТзОВ Фірма «Галімпекс - Склодзеркальний завод», за результатами якої складено акт від 30.01.2013 року №180/1550-00293367. Перевіркою встановлено, що дані камеральної перевірки свідчать, що позивач в порушення вимог статей 2, 5, 6, 7 Закону України «Про плату за землю» занижено зобов'язання з плати за землю за 2010 рік в сумі 13118,14 грн. та в порушення пп.269.1.1 п.269.1 ст. 269,пп. 270.1.1 п.270.1 ст.270, пп.271.1.1, п.271.1 ст.271, пп. 272.1 ст272 , п.274.1 ст.274 ,п.287.3 ст.287 розділу 13 ПК України занижено зобов'язання з плати за землю за 2011 рік в сумі 13118,14 грн.
Вказані висновки акта обґрунтовуються тим, що згідно листа від 19.12.2011 року №01-15/727 Управління Держкомзему у Пустомитівському районі, нормативна грошова оцінка земельних ділянок ТзОВ «Галімпекс - Склодзеркальний завод», що знаходяться на території Зимноводівської сільської ради становить: 7,982 га несільськогосподарські угіддя - 1322617,40 грн.; 26,70 га сільськогосподарські угіддя - 235045,44 грн. З врахуванням вказаного листа, податковий орган вважає, що в силу ст.6 Закону України «Про плату за землю» зобов'язання позивача по платі за землю за 2010 рік становлять 13461,21 грн., а в порядку п.272.1 ПК України зобов'язання позивача по платі за землю за 2011 рік становлять 13461,21 грн. Відповідно до поданих розрахунків земельного податку за 2010 рік нарахування дорівнюють 343,07 грн. та за 2011 рік - 343,07 грн.
На підставі акта за результатами камеральної перевірки від 30.01.2013 року №180/1550-00293367, податковим органом винесено податкове повідомлення - рішення від 18.02.2013 року №0002651550, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання по земельному податку в сумі 31156,59 грн., в тому числі за основним платежем 26236,28 грн. та за штрафними санкціями в сумі 4920,31 грн.
В матеріалах справи також наявна копія акта від 12.06.2012 року №570/22-10/00293367, складеного ДПІ у Галицькому районі м. Львова Львівської області ДПС за наслідками планової виїзної документальної перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2010 року по 31.12.2011 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2010 року по 31.12.2011 року. Як вбачається з даного акта перевірки, перевірка проводилась за період 2010 - 2011 роки з питань податку (плати) за землю (розділ 3.5.2 акта).
Також позивачем подано копію ухвали Львівської міської ради №369 від 31.03.2011 року «Про деякі питання нарахування та сплати за землекористування у зв'язку із введенням в дію у 2011 році грошової оцінки земель м. Львова», відповідно до п.2.3 та 2.4 якої встановлено, що платники орендної плати та земельного податку, що не отримували у 2011 році довідок про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та подали податкову звітність відповідно до довідок про грошову оцінку, отриманих в період до 01.01.2011 року, і не провели переоцінку вартості земельних ділянок, здійснюють сплату орендної плати та земельного податку відповідно до поданих податкових зобов'язань до введення в дію відповідної нормативної грошової оцінки земель м. Львова. Після введення в дію відкоригованої нормативної грошової оцінки земель м. Львова, зазначені у п.2.3 цієї ухвали землекористувачі зобов'язані отримати нові довідки про грошову оцінку земельних ділянок, якими вони користуються, здійснити перерахунок орендної плати та земельного податку відповідно до отриманих довідок, внести зміни до податкової звітності та сплатити різницю коштів за землекористування з моменту прийняття цієї ухвали і до моменту введення в дію відкоригованої грошової оцінки земель м. Львова.
Відповідно до п.75.1. Податкового кодексу України (далі - ПК України), органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби. Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.
Камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова. Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу (п.76 ПК України)..
Відповідно до п. 200.10. ПК України, протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Відповідно до п.3 Наказу Державної податкової адміністрації від 17.07.2006 № 416 "Про затвердження форми Акта про результати камеральної перевірки податкової декларації (розрахунку) щодо окремих загальнодержавних і місцевих податків і зборів", встановлено, що камеральні перевірки податкових декларацій (розрахунків) щодо зазначених вище загальнодержавних і місцевих податків і зборів проводяться посадовими особами органів державної податкової служби в такі строки: протягом 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання податкових декларацій (розрахунків), базовий податковий (звітний) період для яких дорівнює календарному місяцю; протягом 60 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання податкових декларацій (розрахунків), базовий податковий (звітний) період для яких дорівнює календарному кварталу (півріччю, року). При цьому камеральні перевірки податкових декларацій (розрахунків) щодо земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності та фіксованого сільськогосподарського податку проводяться посадовими особами органів державної податкової служби протягом 60 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання таких декларацій (розрахунків).
Таким чином, камеральні перевірки податкових декларацій по земельному податку, орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності та фіксованому сільськогосподарському податку проводяться посадовими особами органів державної податкової служби протягом 60 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання таких декларацій. Однак, відповідачем не було дотримано строків проведення камеральної перевірки, передбачених п.200.10 ПК України та п.3 Наказу Державної податкової адміністрації від 17.07.2006 № 416 "Про затвердження форми Акта про результати камеральної перевірки податкової декларації (розрахунку) щодо окремих загальнодержавних і місцевих податків і зборів".
Податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли таку податкову декларацію було надано пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір щодо такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку (пп. 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 Закону № 2181-III).
Відповідно до п.102.1. ПК України, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Таким чином, висновки податкового органу щодо показників податкового розрахунку земельного податку за 2010 рік №558 віл 26.01.2010 року, оскільки протягом 1095 днів з моменту подання такої звітності податковий орган не визначив суму грошових зобов'язань, то в силу п.102.1 ПК України платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та податкового повідомлення - рішення не підлягає розгляду.
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок. Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби (пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПКУ).
Згідно з п. 79.1 ст. 79 ПКУ документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених ст. 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
З урахуванням викладеного, при проведенні камеральної перевірки податкової декларації з плати за землю (земельного податку та орендної плати державної та комунальної власності) використовуються виключно дані, зазначені у такій податковій декларації. Водночас відомості землевпорядних органів щодо розміру нормативної грошової оцінки землі можуть бути використані органами державної податкової служби при проведенні документальної перевірки, у тому числі документальної невиїзної перевірки.
Таким чином, покликання відповідача на лист Управління Держкомзему у Пустомитівському районі від 19.12.2011 року №01-15/727, як на підставу прийняття оскаржуваного рішення та здійснення перерахунку плати за землю за 2010 та 2011 роки, судом не беруться до уваги в силу ст.69 КАС України.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про плату за землю», ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону.
Використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом (ст.2 вказаного Закону).
Відповідно до ст.271 ПК України, базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено. Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Відповідно до п.14.1.125. ПК України, нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII, глави 2 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до статті 23 Закону України N 1378-IV «Про оцінку земель», технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною і міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Рішення ради нормативно-правового характеру згідно з пунктом 5 статті 59 Закону України від 21 травня 1997 року N 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (із змінами та доповненнями) набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.
Пунктом 286.2 статті 286 ПКУ визначено, що платники плати за землю (крій фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 ПКУ, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки землі, яка є базою оподаткування для плати за землю, змінюється річна сума податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Тому, якщо у населеному пункті рішенням ради запроваджена нова нормативна грошова оцінка землі та в установленому порядку вона оприлюднена, платники самостійно повинні звернутися до відповідного органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів для отримання довідки (витягу) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, перерахувати суму податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності та подати вказану довідку з податковою звітністю до податкового органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки.
Відповідач доказів зміни нормативної грошової оцінки землі та доказів набрання чинності таким рішенням на пропозицію суду не надав.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи наведене, перевіривши обставини передбачені ч.3 ст.2 КАС України, суд прийшов до висновку про обґрунтованість та підставність позовних вимог і вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати у вигляді судового збору (311,57 грн.), відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, слід стягнути з Державного бюджету України на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 87, 94, 158, 160, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
1. Адміністративний позов задоволити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 18.02.2013 року №0002651550.
3. Стягнути з Держаного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Галімпекс - Склодзеркальний завод" (адреса: 79007, м. Львів, вул. Балабана, 14, код ЄДРПОУ 00293367) 311 (триста одинадцять) гривень 57 коп. сплаченого судового збору.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна
Повний текст постанови виготовлений і підписаний 29.04.2013 року.