Постанова № 30976115, 25.04.2013, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2013
Номер справи
1570/4956/2012
Номер документу
30976115
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 квітня 2013 р.Справа № 1570/4956/2012

Категорія: 5.8.2 Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К. С.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Романішина В.Л.,

суддів: Димерлія О.О., Домусчі С.Д.,

за участю секретаря Фурмана А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Одесі апеляційну скаргу Військової частини А 1785 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2012 року у справі за адміністративним позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Військової частини А 1785 про стягнення штрафу,

ВСТАНОВИВ:

В серпні 2012р. ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини А 1785 про стягнення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в сумі 5100 грн., посилаючись на те, що постановою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Одеській області №05/10-01-0012 від 06.07.2012р. на відповідача, відповідно до ст.27 Закону України «Про електроенергетику», накладено штраф у вказаному розмірі, однак останній суму боргу добровільно не сплатив, що і стало підставою для звернення з позовом до суду про стягнення боргу в примусовому порядку.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 07.09.2012р. позов задоволено.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, Військова частина А 1785 подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що прийнята із порушенням норм матеріального права, без повного з'ясування обставин справи, та прийняти нову постанову, якою позов ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» залишити без задоволення. В своїй скарзі апелянт зазначає, що військова частина не має статусу суб'єкта господарювання, є бюджетною установою, яка фінансується виключно з державного бюджету, а тому застосування штрафу за порушення законодавства про енергетику та його стягнення є неправомірним. Вважає, що утримання та експлуатацію енергетичних об'єктів комунально-побутового призначення військових містечок повинен здійснювати квартирно-експлуатаційний відділ м.Одеси.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

З матеріалів справи вбачається, що 08.02.2012р. старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Негрієнком М.О. відповідно до ст.5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст.9 Закону України «Про електроенергетику», ст.14 Закону України «Про теплопостачання» та Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996р. №929, у присутності тимчасово виконуючого обов'язки начальника штабу військової частини А 1785 Копиці О.В. проведено плановий захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах військової частини А 1785, з метою обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії.

За результатами обстеження складено акт №05/11-05-0004 від 08.02.2012р., в розділі ІІ якого зазначено про порушення вимог законодавства, виявлених під час заходу державного нагляду (контролю). Вказаний акт підписано уповноваженою особою військової частини А1785 без зауважень (а.с. 9-16).

На підставі зазначеного акту обстеження, Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області було внесено командиру військової частини А1785 припис №05/11-05-0004 від 08.02.2012р. щодо усунення виявлених під час обстеження порушень чинного законодавства (а.с. 7-8).

25.06.2012р. старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Негрієнком М.О. у присутності начальника служби радіаційного, хімічного, біологічного захисту військової частини А1785, старшого лейтенанта Столбова А.А. проведено позаплановий захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах військової частини А1785, предметом якого була перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, а саме: припису №05/11-05-0004 від 08.02.2012р.

За результатами перевірки Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області складено акт перевірки №05/11-05-0006 від 25.06.2012р., яким встановлений факт не виконання вимог припису від 08.02.2012р. в частині пунктів 1, 3, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24. Зазначений акт підписано уповноваженою особою військової частини А1785 без зауважень (а.с. 6).

На підставі вказаного акту перевірки 06.07.2012р. старшим державним інспектором з енергетичного нагляду в Одеській області Топор В.Б. винесено постанову №05/10-01-0012 про накладення штрафу на військову частину А1785 за порушення законодавства про електроенергетику у сумі 5100 грн. (а.с. 3).

Зазначену постанову було надіслано відповідачеві разом із супровідним листом від 06.07.2012р. за вихідним №11/10-893 та отримано військовою частиною 12.07.2012р., що підтверджується зворотнім повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.4-5).

Задовольняючи позов ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» про стягнення з військової частини А 1785 штрафу суд першої інстанції прийшов до висновку про правомірність накладення штрафу на відповідача та визнання його останнім. Колегія суддів не погоджується з таким висновком Одеського окружного адміністративного суду.

Відповідно до ч.2 ст.14 Закону України «Про Збройні Сили України» земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків відповідно до законів з питань оподаткування.

Відповідно до п.4.14 Положення про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра Оборони України від 21.04.2011р. №215, фонди військових містечок та земельні ділянки, утримання яких фінансується за рахунок бюджетних асигнувань, відповідно до кошторису Міністерства О борони України на квартирно-експлуатаційне забезпечення обліковуються у КЕВ (КЕЧ) відповідно до чинного законодавства України.

Квартирно-експлуатаційний відділ м. Одеси відповідно до законодавства зобов'язаний здійснювати утримання і експлуатацію енергетичних об'єктів комунально-побутового призначення військових містечок.

Відповідно до пункту 2.4 Положення про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра Оборони України від 21.04.2011р. №215 (далі - Положення), Квартирно-експлуатаційний відділ (КЕВ) здійснює безпосереднє квартирно-експлуатаційне забезпечення військових частин, дислокованих у межах відповідальності. КЕВ (КЕЧ) підпорядковується квартирно-експлуатаційному управлінню (КЕУ) за територіальним принципом та діє на підставі Положення про КЕВ (КЕЧ), яке затверджується відповідним начальником КЕУ. З питань використання фондів і територій військових містечок виконує вказівки начальника гарнізону.

Згідно із пунктом 1.3 зазначеного Положення основними завданнями квартирно-експлуатаційного забезпечення є: забезпечення військових частин фондами військового містечка, територією та земельними ділянками; утримання і експлуатація фондів військового містечка, які знаходяться в користуванні військових частин; забезпечення військових частин комунальними послугами та енергоносіями; участь в організації забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями; забезпечення військових частин квартирним майном; здійснення функцій замовника з будівництва, реконструкції, капітального ремонту фондів військового містечка, а також виконання технічного нагляду за ходом проведення у військових частинах робіт з будівництва, реконструкції та капітального ремонту військових об'єктів; здійснення організації квартирно-експлуатаційного забезпечення на особливий період згідно з відповідним наказом Міністра оборони України; організація навчання і підвищення кваліфікації військовослужбовців та працівників квартирно-експлуатаційних органів; планування витрат та організація фінансування заходів квартирно-експлуатаційного забезпечення.

Відповідно до 5.3 Положення утримання і експлуатація казарменого фонду, комунальних споруд, інженерних мереж, територій військових містечок здійснюється працівниками квартирно-експлуатаційних органів за штатними розписами у межах ліміту чисельності та коштів, що виділяються на ці цілі. Квартирно-експлуатаційні органи можуть залучати суб'єкти господарювання для надання на договірних засадах послуг та виконання робіт з утримання казарменого фонду, комунальних споруд та інженерних мереж військових містечок. Розрахунки за надані послуги та виконані роботи здійснюються в межах бюджетних асигнувань, які передбачені кошторисом МО України на квартирно-експлуатаційне забезпечення.

Квартирно-експлуатаційний відділ м.Одеси здійснює безпосереднє квартирно-експлуатаційне забезпечення військової частини А1785, утримує спеціальний інженерно-технічний персонал відповідно до діючих типових штатних нормативів, отримує цільові державні кошти та зобов'язаний виконувати заходи на енергетичному об'єкті.

Штатним розписом військової частини А1785 відповідні фахівці не передбачені.

З матеріалів справи вбачається, що командування військової частини А1785 неодноразово зверталося до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси про необхідність виконання приписів інспекції Держенергонагляду в Одеській області та вимог Інспекції щодо проведення визначених заходів на енергетичних об'єктах військової частини, однак будь-яких дій щодо виконання питомих заходів на енергетичних об'єктах з боку Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси не вчинено.

Суд апеляційної інстанції вважає, що штраф застосовано до військової частини за відсутності у останньої вини та ознак правопорушення, передбаченого ст.27 Закону України «Про електроенергетику», оскільки військова частина не зобов'язана вчиняти дії на енергетичних об'єктах комунально-побутового призначення, такий обов'язок покладається на органи квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України. З матеріалів справи вбачається, що в повідомленні від 17.01.2012р. №05/10-01-0048 про проведення заходу Держенергонагляду повідомлено керівника КЕВ м.Одеси, який під час проведення перевірки не забезпечив присутність відповідальної особи визначеної наказом №5 від 03січня 2013року.

Більше того, відповідачем більшість наведених в приписі заходів, які не потребують матеріальних витрат, виконано.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до військової частини А1785 про стягнення 5100 грн. штрафу є безпідставними і задоволенню не підлягають, оскільки рішення про застосування такого штрафу є неправомірним.

Згідно п.3 ч.1 ст.198, п.1 ч.1 ст.202 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та приймає нову постанову, якщо визнає, що судом першої інстанції неповно з'ясовані обставини, що мають значення до справи.

Керуючись ст. ст. 185, 196, 198 ч.1 п.3, 202 ч.1 п.1, 205, 207 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Військової частини А 1785 задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2012 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Військової частини А 1785 про стягнення штрафу залишити без задоволення.

Постанова суду набирає законної сили негайно після її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Повний текст постанови виготовлено 26.04.2013р.

Головуючий суддя Романішин В.Л.

Судді Димерлій О.О.

Домусчі С.Д.