Ухвала суду № 30966287, 26.04.2013, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
26.04.2013
Номер справи
924/581/13
Номер документу
30966287
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

УХВАЛА

про повернення заяви про банкрутство

"26" квітня 2013 р.924/581/13

Господарський суд Хмельницької області у складі:

Суддя Яроцький А.М., розглянувши матеріали

за заявою ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Оріент Експрес" м. Хмельницький

про визнання банкрутом Товариства з обмеженою відповідальністю "Оріент Експрес" м.Хмельницький

ВСТАНОВИВ:

До господарського суду надійшла заява ліквідатора про визнання банкрутом - Товариства з обмеженою відповідальністю "Оріент Експрес" м. Хмельницький з посиланням на п. 2 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України та ст. ст. 11, 95 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

В обґрунтування поданої заяви ліквідатор посилається на те, що 07.08.2012р. загальними зборами учасників ТОВ "Оріент Експрес" м. Хмельницький прийнято рішення про припинення діяльності ТОВ "Оріент Експрес" шляхом його ліквідації, визначено особу ліквідатора товариства - Гладія О.В., визначено шестимісячний строк для звернення з кредиторськими вимогами до ТОВ "Оріент Експрес".

17 серпня 2012 року державним реєстратором Хмельницької міської ради в «Бюлетені Державної Реєстрації» № 222 (22) розміщено оголошення про ліквідацію боржника, в якому встановлено, що кредиторські вимоги до Боржника можуть бути пред'явлені протягом шести місяців з дня опублікування в офіційному виданні повідомлення про ліквідацію.

На адресу ліквідатора ТОВ "Оріент Експрес" надійшли вимоги від наступних кредиторів: ТОВ „СІРІУС ЕКСТРУЖЕН" в розмірі 963068,01 грн.; ПАТ „ОТП Банк" в розмірі 136966856,88 грн.; ТОВ „Ойл Карт Центр" в розмірі 209713,84 грн.; ТОВ „ПРЕСТИЖ- АВТО" в розмірі 195908,30 грн.; ТОВ „Порт-Сервис ЛТД" в розмірі 321004,32 грн.; ТОВ „Фордон Есет Менеджмент" в розмірі 25968718,67 грн.

Загальна сума заявлених та визнаних ліквідатором грошових вимог кредиторів до ТОВ "Оріент Експрес" станом на 25.03.2013р. року склала 164625270,02 грн. (сто шістдесят чотири млн. шістсот двадцять п'ять тис. двісті сімдесят грн. 02 коп.).

Під час ліквідаційної процедури ліквідатором здійснено інвентаризацію товарно-матеріальних цінностей, про що складено відповідний інвентаризаційний опис товарно-матеріальних цінностей №01/10/12. Інвентаризаційною комісією було виявлено товарно-матеріальних цінностей та матеріальних активів на загальну суму 10 685 603,25 (десять мільйонів шістсот вісімдесят п'ять тисяч шістсот три гривні 25 копійок).

Ліквідатором було здійснено дії щодо закриття банківських рахунків товариства, що підтверджується довідкою ПАТ «Банк Форум» №1131/52/331 від 17.09.2012 року. Станом на дату подання заяви боржник має один відкритий рахунок №26003035193900 в ПАТ «Укрсииббанк», який використовується під час ліквідаційної процедури.

Цінні папери та інші грошові документи у боржника відсутні.

Наймані працівники на товаристві відсутні, заборгованість щодо виплати заробітної плати також відсутня.

За результатами діяльності боржника було здійснено позапланові перевірки фондів соціального страхування, пенсійного фонду, про що було надано довідку про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових коштів до Пенсійного фонду України.

Ліквідаційною комісією після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складений проміжний ліквідаційний баланс ТОВ "Оріент Експрес", який в подальшому затверджений рішенням загальних зборів учасників (засновників) ТОВ "Оріент Експрес" (протокол №4/2012 від 11.10.2012р.), до якого внесені всі визнані ліквідатором грошові вимоги кредиторів.

Ліквідатором до заяви про порушення справи про банкрутство додано: копію свідоцтва про державну реєстрацію, копію довідки з ЄДРПОУ, копію Статуту, копію протоколу загальних зборів учасників № 07-08-2012 від 07.08.2012 року, копію публікації оголошення про ліквідацію у „Бюлетені державної реєстрації" №222 (22) від 17 серпня 2012 року, копію заяви про визнання грошових вимог ТОВ „СІРІУС ЕКСТРУЖЕН", копію заяви про визнання грошових вимог ПАТ „ОТП Банк", копію заяви про визнання грошових вимог ТОВ „Ойл Карт Центр", копію заяви про визнання грошових вимог ТОВ „ПРЕСТИЖ- АВТО", копію заяви про визнання грошових вимог ТОВ „Порт-Сервис ЛТД", копію заяви про визнання грошових вимог ТОВ „Фордон Есет Менеджмент", копію довідки ПАТ "Банк Форум" №1131/52331 від 17.092012 року, копію довідки державного архіву Хмельницької області №817/01-13 від 05.12.2012 року, копію проміжного ліквідаційного балансу ТОВ „ОРІЕНТ ЕКСПРЕС", копію інвентаризаційного опису майна ТОВ „ОРІЕНТ ЕКСПРЕС", копію протоколу загальних зборів учасників ТОВ „ОРІЕНТ ЕКСПРЕС" №27-03-2013 від 02 квітня 2013 року.

Розглянувши матеріали поданої заяви, судом враховується таке:

Відповідно до статті 4-1 Господарського процесуального кодексу України, господарські суди розглядають справи про банкрутство в порядку провадження, передбаченого цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", які превілеюють, як спеціальні норми права, у застосуванні над загальними нормами ГПК України.

Відповідно до ст. 2 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Цей Закон має пріоритет перед іншими законодавчими актами України у регулюванні відносин, пов'язаних з банкрутством суб'єктів підприємницької діяльності, за винятком випадків, передбачених цим Законом.

Стаття 84 розділу VII Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визначає, що відносини, пов'язані з банкрутством суб'єктів підприємницької діяльності, визначених у цьому розділі, регулюються Законом з урахуванням особливостей, передбачених цим розділом.

Ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлює особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником.

За умовами ст. 95 наведеного Закону визначено обов'язок ліквідатора (ліквідаційної комісії) звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів.

Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 95 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.

З огляду на викладене, необхідними передумовами для звернення до суду з заявою на підставі ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є дотримання боржником ст. ст. 105, 110, 111 Цивільного кодексу України та ст.60 Господарського кодексу України.

Зокрема, ст. 105 Цивільного кодексу України передбачено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення; учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, призначають комісію з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо) та встановлюють порядок і строки припинення юридичної особи відповідно до цього Кодексу, виконання функцій комісії з припинення юридичної особи може бути покладено на орган управління юридичної особи; з моменту призначення комісії до неї переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи, комісія виступає в суді від імені юридичної особи, яка припиняється; комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи; комісія вживає усіх можливих заходів щодо виявлення кредиторів, а також письмово повідомляє їх про припинення юридичної особи.

Крім загальних правил щодо порядку припинення юридичних осіб, передбачених статтею 105 Цивільного кодексу України, цей Кодекс встановлює і спеціальні правила порядку ліквідації юридичної особи, які спрямовані на забезпечення прав та інтересів кредиторів.

Згідно ч. 1 ст. 110 Цивільного кодексу України, юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі, у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягнення мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Відповідно до ч. 4 ст. 110 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб.

У випадках, установлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що припиняється.

Відповідно до ст. 41 Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутство" до повноважень ліквідатора віднесено проведення інвентаризацію та оцінки майна банкрута.

Згідно з вимогами Законом України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" оцінка майна, майнових прав - це процес визначення їх вартості на дату оцінки за процедурою, встановленою нормативно-правовими актами, зазначеними в статті 9 цього Закону, і є результатом практичної діяльності суб'єкта оціночної діяльності. У випадках проведення незалежної оцінки майна складається звіт про оцінку майна.

Частина 7 ст. 110 Цивільного кодексу України визначає, що для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам державної податкової служби та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.

Відповідно до ч. 8 ст. 111 Цивільного кодексу України, ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

На етапі затвердження проміжного ліквідаційного балансу з'ясовуються питання про достатність чи недостатність в юридичної особи, що ліквідується, коштів для задоволення вимог кредиторів, у разі недостатності яких ліквідаційною комісією здійснюється продаж майна юридичної особи.

За недостатньої вартості майна ліквідаційна комісія має діяти відповідно до правил статті 110 Цивільного кодексу України, яка приписує в цьому випадку здійснювати ліквідацію в порядку, передбаченому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Зазначені норми цивільного законодавства кореспондуються і з приписами статті 60 Господарського кодексу України, яка регулює загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання.

Ст. 60 Господарського кодексу України, встановлено, що ліквідація суб'єкта господарювання здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється власником (власниками) майна суб'єкта господарювання чи його (їх) представниками (органами), або іншим органом, визначеним законом, якщо інший порядок її утворення не передбачений цим Кодексом. Ліквідацію суб'єкта господарювання може бути також покладено на орган управління суб'єкта, що ліквідується. Орган (особа), який прийняв рішення про ліквідацію суб'єкта господарювання, встановлює порядок та визначає строки проведення ліквідації, а також строк для заяви претензій кредиторами, що не може бути меншим, ніж два місяці з дня оголошення про ліквідацію. Ліквідаційна комісія або інший орган, який проводить ліквідацію суб'єкта господарювання, вміщує в друкованих органах відповідно до закону повідомлення про його ліквідацію та про порядок і строки заяви кредиторами претензій, а явних (відомих) кредиторів повідомляє персонально у письмовій формі у встановлені цим Кодексом чи спеціальним законом строки. Одночасно ліквідаційна комісія вживає необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості суб'єкта господарювання, який ліквідується, та виявлення вимог кредиторів, з письмовим повідомленням кожного з них про ліквідацію суб'єкта господарювання. Ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку з обов'язковою перевіркою органом державної податкової служби, у якому перебуває на обліку суб'єкт господарювання.

Слід зазначити, що тільки після оцінки вартості наявного майна боржника у повному обсязі, у встановленому законодавством порядку, у тому числі, з урахуванням вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», можливо з'ясувати питання про недостатність вартості майна боржника для задоволення вимог кредиторів, а також можливе звернення до суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника, в порядку ст. 95 Закону України.

Отже, враховуючи вищезазначені вимоги Закону про банкрутство, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку ст. 95 Закону про банкрутство є: оцінка вартості наявного майна боржника, публікація оголошення згідно з вимогами ст. 105 Цивільного кодексу України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства та складання проміжного ліквідаційного балансу (аналогічна позиція викладена в постановах Вищого господарського суду України від 11.04.2013р. №5017/3385/2012, від 16.04.2013р. № 926/445-б/13 та від 10.01.2012р. №44/115-б.)

Іншою обов'язковою умовою звернення з заявою про банкрутство є дотримання вимог викладених в ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Так, відповідно до вимог наведеної статті до заяви боржника, в тому числі, додаються: перелік кредиторів боржника, вимоги яких визнаються боржником, із зазначенням загальної суми грошових вимог усіх кредиторів, а також щодо кожного кредитора - його імені або найменування, його місцезнаходження або місця проживання, ідентифікаційного коду юридичної особи або реєстраційного номера облікової картки платника податків (за наявності), суми грошових вимог (загальної суми заборгованості, заборгованості за основним зобов'язанням та суми неустойки (штрафу, пені) окремо), підстав виникнення зобов'язань, а також строку їх виконання згідно із законом або договором; перелік майна боржника із зазначенням його балансової вартості та місцезнаходження, а також загальна балансова вартість майна; перелік майна, що перебуває у заставі або є обтяженим у інший спосіб, його місцезнаходження, вартість, а також інформація про кредиторів, на користь яких вчинено обтяження майна боржника, їх ім'я або найменування, місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційні коди юридичних осіб або реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), суми їх грошових вимог, підстави виникнення зобов'язань, а також строки їх виконання згідно із законом або договором; перелік осіб, що мають невиконані зобов'язання перед боржником, із зазначенням вартості таких зобов'язань, терміну виконання та підстав виникнення; відомості про всі рахунки боржника, відкриті в банках та інших фінансово-кредитних установах, їх реквізити; інші документи, які підтверджують неплатоспроможність боржника.

Відповідно до вимог ст. 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у разі відсутності підстав для відмови у прийнятті або для повернення заяви про порушення справи про банкрутство господарський суд приймає заяву до розгляду, про що не пізніше п'яти днів з дня її надходження виносить ухвалу.

З огляду на зміст наведеної норми Закону передумовою прийняття заяви про порушення справи про банкрутство є аналіз наявності обставин, які дають підставу для відмови у прийнятті або для повернення заяви про порушення справи про банкрутство.

Згідно з вимогами ст. 15 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство повертає її та додані до неї документи без розгляду в тому числі, якщо заява не відповідає змісту вимог, зазначених у цьому Законі, а також з інших підстав, передбачених статтею 63 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням вимог цього Закону.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо у позовній заяві не вказано обставин, на яких грунтується позовна вимога, доказів, що підтверджують викладені в заяві обставини, обгрунтований розрахунок стягуваної чи оспорюваної суми.

Судом встановлено, що при зверненні до суду ліквідатором не подано доказів оцінки майна банкрута з урахуванням вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», а поданий акт інвентаризації від 04.10.2012р. не може бути належним доказом визначення вартості майна ТОВ "Оріент Експрес". Окремо враховується також, що при зверненні до суду ліквідатором не додержано вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в частині подачі суду переліку кредиторів боржника, вимоги яких визнаються боржником, із зазначенням загальної суми грошових вимог усіх кредиторів, а також щодо кожного кредитора - його імені або найменування, його місцезнаходження або місця проживання, ідентифікаційного коду юридичної особи або реєстраційного номера облікової картки платника податків (за наявності), суми грошових вимог (загальної суми заборгованості, заборгованості за основним зобов'язанням та суми неустойки (штрафу, пені) окремо), підстав виникнення зобов'язань, а також строку їх виконання згідно із законом або договором; переліку майна боржника із зазначенням його балансової вартості та місцезнаходження, а також загальної балансової вартості майна; переліку майна, що перебуває у заставі або є обтяженим у інший спосіб, його місцезнаходження, вартості, а також інформації про кредиторів, на користь яких вчинено обтяження майна боржника, їх ім'я або найменування, місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційних кодів юридичних осіб або реєстраційних номерів облікової картки платника податків (за наявності), суми їх грошових вимог, підстави виникнення зобов'язань, а також строків їх виконання згідно із законом або договором; переліку осіб, що мають невиконані зобов'язання перед боржником, із зазначенням вартості таких зобов'язань, терміну виконання та підстав виникнення.

Оскільки до заяви про порушення провадження у справі не додано належних доказів, які б підтверджували, що вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, доказів, які б підтверджували наявність заборгованості перед кредиторами у визнаному ліквідатором розмірі, документів визначених в ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", заява ліквідатора про визнання банкрутом - Товариства з обмеженою відповідальністю "Оріент Експрес" м. Хмельницький підлягає поверненню без розгляду в порядку ст. 15 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Керуючись ст. ст. 11, 12, 15 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та п. 3 ст. 63, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, Суд -

УХВАЛИВ:

Заяву ліквідатора про визнання банкрутом - Товариства з обмеженою відповідальністю "Оріент Експрес" м. Хмельницький повернути без розгляду.

Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю "Оріент Експрес" (Хмельницька область. м. Хмельницький. вул. Прибузька, буд. 48/2, код 32850680) з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 5735,00 грн. сплачений згідно квитанції №88 від 22.04.2013р. на підставі п.2. ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.11р. № 3674-VI.

Додаток: заява та додані до неї документи на 65 аркушах.

Суддя А.М. Яроцький

Віддрук. 2 прим. :

1 - для суду,

2 - заявнику - рекомендованим: м. Хмельницький, вул. Прибузька, б. 48/2.