ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а-885/10/1770
15 квітня 2013 року
12год. 15хв.
м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В. В. за участю секретаря судового засідання Таргоній А.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник не з'явився
відповідача: представник не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Рівненське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
до
Рівненський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі
про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ :
Позивач – Рівненське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, відповідно до якого просить стягнути з відповідача – Рівненського обласного фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі заборгованість зі сплати внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на суму 4982,16 грн.
Позивач до початку судового розгляду справи подав клопотання, в якому просив розглянути справу за його відсутності. У поданому клопотанні зменшив позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача відобразити по звіту форми Ф4-ФСС з ТВП донараховані суми страхових внесків, неприйняті до заліку витрати по тимчасовій непрацездатності та штрафну санкцію за порушення порядку витрачання страхових коштів Фонду, передбачені рішенням №249 від 12.03.2009 року. В решті позовних вимог позов підтримує.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі позивача на підставі наявних у справі доказів.
Судом вживалися заходи щодо повідомлення відповідача про дату, час та місце проведення судових засідань. Відповідачу направлялися повістки про виклик у суд за адресою, що вказана реквізитах клопотання поданого відповідачем до суду; дана адреса також зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. На адресу суду поверталися не вручені конверти. Відповідач про нове місце знаходження суд не повідомляв, змін про нове місцезнаходження до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців не внесено. Заперечень на адміністративний позов не подав.
Про причини неявки суд не повідомив. Судом не визнавалася обов'язковою участь відповідача в судовому засіданні. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч.6 ст.12, ч.1 ст.41 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши у відкритому судовому засіданні подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.
Як встановлено судом, Рівненський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі має статус юридичної особи.
Також, відповідач – Рівненський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі є страхувальником – роботодавцем, який, відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” (далі по тексту постанови Закон), нараховує і сплачує в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Відповідно до ст. 1 Закону загальнообов‘язкове державне соціальне страхування у зв‘язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв‘язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім‘ї), вагітності та пологів, смертю застрахованої особи або членів її сім‘ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом.
Відповідно до ст. 9 Закону Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Усі застраховані особи є членами цього Фонду. Держава є гарантом надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам Фондом, стабільної діяльності Фонду.
Відповідно до ст. 19 Закону джерелами формування коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, є: страхові внески страхувальників-роботодавців і застрахованих осіб, що сплачуються на умовах і в порядку, передбачених Законом; суми неприйнятих до зарахування витрат страхувальника за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, пені, штрафів та інших фінансових санкцій, застосованих до страхувальників та посадових осіб відповідно до Закону та інших актів законодавства.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 27 Закону страхувальник зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески і згідно ст. 30 Закону несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів.
Відповідно до п.4.4 Iнструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26 червня 2001 р. N 16, перерахування коштів на рахунки Фонду страхувальниками-роботодавцями здійснюється одночасно з одержанням коштів на оплату праці в установах банків.
У разі виплати заробітної плати за першу половину або іншу частину місяця нараховані страхові внески повинні бути перераховані до Фонду не пізніше дня, встановленого для виплати заробітної плати за другу половину місяця.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. № 2181-111 контролюючими органами є органи фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування - стосовно внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у межах компетенції цих органів, встановленої законом.
Відповідно до п.п. 1.2, 1.3 ст. 1 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податковий борг (недоїмка) – це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання. А податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Таким чином, Звіт про нараховані внески, перерахування та витрати, пов'язані з загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності по формі Ф4-ФСС з ТВП, який подається відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", п. 1 Порядку подання та обліку звітів по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 4 березня 2004 р. N 21 та п. 3.3 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26 червня 2001 р. N 16, і є документом в якому страхувальник самостійно узгоджує суму заборгованості по страховим внескам до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Відповідно до п.3 ч.1 статті 28 Закону, страховик має право здійснювати перевірку правильності нарахування і повноти сплати страхових внесків та використання страхових коштів на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.
Позивачем було проведено перевірку правильності нарахування і повноти сплати страхових внесків та використання страхових коштів Фонду відповідачем.
За результатами проведеної перевірки складено акт №2899від 11.03.2009 року, в якому зафіксовано неповну сплату страхових внесків на суму 99,10 грн. за березень 2007 року та січень, березень 2008 року, а також порушення порядку використання коштів Фонду по 11 листках непрацездатності на суму 3255,37.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.28, ст.30 Закону виконавчою дирекцією Рівненського обласного відділення Фонду було прийнято рішення №249 від 12.03.2009 року про застосування та зарахування до бюджету Фонду фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахування сум внесків за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на загальну суму 4982,16 грн., з яких: 99,10 грн. - донараховано страхових внесків; 3255,37 грн. - неправомірні витрати; 1627,69 грн. - штрафна санкція за порушення порядку витрачання страхових коштів Фонду.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" спори, що виникають з правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Відповідачем було оскаржено рішення №249 від 12.03.2009 року у судовому порядку.
Ухвалою Рівненського міського суду від 13.04.2010 року по справі №2а-39/10 позовну заяву Рівненського обласного фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі про скасування рішення №249 передано для розгляду за підсудністю до Рівненського окружного адміністративного суду. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.11.2011 року ухвалу Рівненського міського суду від 13.04.2010 року залишено в силі.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 22.03.2012 року по справі №2а/1770/28/2012 в задоволенні позову Рівненському обласному фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі до Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення №249 від 12.03.2009 року було відмовлено повністю. Постанова Рівненського окружного адміністративного суду по справі №2а/1770/28/2012 набрала законної сили 02.03.2013 року.
Відтак, вищезазначеними рішеннями суду також підтверджена правомірність нарахування відповідачу внесків за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об‘єктивному дослідженні.
Враховуючи, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а отже підлягають задоволенню.
В силу ч.4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем — фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Рівненського обласного фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі кошти в сумі 4982,16 грн. на поточний рахунок Рівненської міської виконавчої дирекції рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності р/р 2560773 в РФ ВАТ "Райффайзен банк аваль", МФО 333227, код ЄДРПОУ 26063044.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Щербаков В. В.