Постанова № 30934690, 22.04.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2013
Номер справи
805/3625/13-а
Номер документу
30934690
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 квітня 2013 р. Справа №805/3625/13-а

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12 год. 55 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючий суддя: Куденков К.О.

при секретарі: Афоніній Г.Р.

за участю:

представника позивача: Шевченко Ю.В.

представника відповідача: Лига І.С.

представника третьої особи: Солодка Т.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву Харцизького комунального підприємства «Міськводоканал» до Управління Пенсійного фонду України у м. Харцизьку, третя особа - Харцизька міська рада, про зменшення суми пені та штрафних санкцій,-

ВСТАНОВИВ:

Харцизьке комунальне підприємство «Міськводоканал» (надалі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Харцизьку (надалі - відповідач, УПФУ у м. Харцизьку) про зменшення суми пені та штрафних санкцій з 159 633,56 грн. до 1 590,00 грн., пені з 250 111,88 грн. до 2 500,00 грн. Третя особа без самостійний вимог на предмет спору - Харцизька міська рада.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що суму недоїмки, визначеної у вимозі про сплату боргу №Ю-2 від 01.02.2013р. він визнає у повному обсязі, проте з сумою штрафних санкцій та пені, які визначені у вказаній вимозі, не має можливості погодитись у зв'язку із тим, що належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками підприємства, та зменшення суми пені та штрафних санкцій не завдасть збитків відповідачу. Позивач посилається на наявність заборгованості місцевого та держаного бюджетів перед позивачем.

Представник позивача у судовому засіданні від 22.04.2013р. адміністративний позов підтримала та просила позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Відповідач надав письмові заперечення на позовну заяву, за змістом яких просив відмовити у задоволені позовних вимог. Відповідач зазначає, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника, а суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Вимога про сплату боргу №Ю-2 від 01.02.2013р. сформована на підставі даних особового рахунку. Також, відповідач зазначає, що позивач не звертався із заявою про узгодження вказаної вимоги. Відповідач вважає, що Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не передбачено зменшення суми фінансових санкцій та пені.

Представник відповідача у судовому засіданні від 22.04.2013р. адміністративний позов не визнала та просила відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник третьої особи у судовому засіданні від 22.04.2013р. просила задовольнити позовні вимоги.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.

Харцизьке комунальне підприємство «Міськводоканал» зареєстроване у якості юридичної особи, ідентифікаційний код: 05524328, місцезнаходження: 86700, Донецька область, м. Харцизьк, вул.Красіна, буд.7, про що зазначено у відповідному свідоцтві серії А00 №296059 та довідці АБ №461432 з ЄДРПОУ від 12.09.2012р.

05.02.2013 року УПФУ у м.Харцизьку складено вимогу про сплату боргу №Ю-2, якою відповідач вимагає сплатити суму недоїмки зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у загальному розмірі 3 927 087,50 грн., з яких 3 517 342,06 грн. - недоїмка, 159 633,56 грн. - штрафні санкції, 250 111,88 грн. - пеня.

Вказана вимога прийнята відповідно до ст. 25 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та на підставі картки особового рахунку платника.

Наявність недоїмки за період щодо якого спірною вимогою нарахована пеня підтверджується виписками з облікової картки платника - Харцизького комунального підприємства «Міськводоканал» з єдиного внеску. Також, у вказаній виписках зазначені відповідні суми пені та штрафних санкцій.

Із пояснень представників сторін вбачається, що рішення відповідача щодо застосування до позивача штрафних санкцій - є чинними.

Позивачем до суду надані копії: балансу на 31.12.2012р., розрахунки обсягу заборгованості з водопостачання та з водовідведення, інформація щодо заборгованості населення, протоколу №59 засідання територіальної комісії з погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу.

Суд зазначає, що інших підстав для зміни вимоги про сплату боргу від 05.02.2013р. №Ю-2, крім скрутного фінансового становища та наявності дебіторської заборгованості, позивачем не наведено.

Статтею другою Закону України від 8 липня 2010 року N 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску та пропорції його розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.

Збір та ведення обліку єдиного внеску здійснюються у тому числі за принципом відповідальності платників єдиного внеску та органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків, про що зазначено у ст.3 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Відповідно до п.1 ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

У відповідності до п.6 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом.

Частиною першою ст.12 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що завданнями Пенсійного фонду є забезпечення збору єдиного внеску, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.

Відповідно до ч.2 зазначеної статті, Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань: забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.

Частиною 12 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Із наведеного вбачається, що позивач повинен сплачувати єдиний внесок у встановлені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» строки незалежно від показників власної фінансово-господарської діяльності та незалежно від фактичного виконання іншими особами зобов'язань перед позивачем.

Згідно ч.11 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

За приписами ч. 10 ст. 25 зазначеного Закону, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до ч.3 зазначеної статті, суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

За приписами ч.4 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.

У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.

Відповідно до ч.7 зазначеної статті, сума недоїмки не підлягає списанню, зокрема в разі укладення з платником єдиного внеску мирової угоди відповідно до вимог Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», крім випадків повної ліквідації юридичної особи або смерті фізичної особи, визнання її безвісно відсутньою, недієздатною, оголошення померлою та відсутності осіб, які відповідно до цього Закону несуть зобов'язання із сплати єдиного внеску.

Відповідно до п.6.3 «Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 N 21-5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 р. за №994/18289, встановлено, що органи Пенсійного фонду надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках:

а) якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника або інформація територіальних органів органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію єдиної державної податкової політики про суми доходу (прибутку) фізичних осіб - підприємців чи осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, свідчать про донарахування (зменшення) сум єдиного внеску або органами Пенсійного фонду у повідомленнях-розрахунках визначено суми єдиного внеску, які підлягають доплаті;

б) якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;

в) якщо платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на суму боргу, що перевищує 10 грн.

Згідно п.6.4. «Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», вимога про сплату боргу формується на підставі актів документальних перевірок, інформації органів державної податкової служби, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з карток особових рахунків платників за формою згідно з додатком 4 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 5 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).

Також, у вказаному пункті зазначено, що відповідальний працівник уносить відповідні дані до реєстру вимог, підшиває корінець вимоги до справи платника та:

а) якщо вимога органу Пенсійного фонду скасовується чи змінюється судом (господарським судом), то підшиває примірник (копію) рішення суду (господарського суду) до справи платника поряд з корінцем від вимоги, щодо якого відбувся судовий розгляд;

б) у разі списання недоїмки у випадках, визначених статтею 25 Закону, - копію рішення про списання.

Пунктом 6.7 зазначеної Інструкції передбачено, що вимога вважається відкликаною, якщо: а) сума боргу самостійно погашається платником; б) орган Пенсійного фонду скасовує або змінює раніше зазначену суму боргу внаслідок її узгодження або оскарження; в) вимога органу Пенсійного фонду про сплату боргу скасовується чи змінюється судом (господарським судом); г) борг списується у випадках, передбачених статтею 25 Закону; ґ) є рішення суду на стягнення відповідних сум боргу, що зазначені у вимозі.

Відповідно до п.7.12 та п.7.13 зазначеної Інструкції, суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в тому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску.

Суми штрафів та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату недоїмки, якщо їх застосування пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки.

Строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

Із наведених приписів законодавства суд дійшов до висновку, що тяжкий фінансовий стан платника єдиного внеску та/або наявність дебіторської заборгованості не є підставою для звільнення такого платника від обов'язку сплати єдиного внеску, та, відповідно, обов'язку нести відповідальність у вигляді штрафних санкцій та пені за порушення вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Вимога про сплату боргу від 05.02.2013р. №Ю-2 прийнята у межах наданих відповідачу повноважень та на виконання приписів Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Жодних правових підстав для звільнення позивача від відповідальності у вигляді штрафних санкцій та пені за порушення вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у суду не має.

З урахуванням викладеного, суд вбачає відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. У задоволені адміністративного позову Харцизького комунального підприємства «Міськводоканал» до Управління Пенсійного фонду України у м.Харцизьку про зменшення суми пені та штрафних санкцій - відмовити повністю.

2. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошено у судовому засіданні 22 квітня 2013 року, складання постанови у повному обсязі - 26 квітня 2013 року.

3. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

4. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Куденков К.О.