Рішення № 30924612, 22.04.2013, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
22.04.2013
Номер справи
914/534/13-г
Номер документу
30924612
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.04.13 Справа№ 914/534/13-г

За позовом Прокурора міста Борислава в інтересах держави уповноважений орган: орган місцевого самоврядування в особі Бориславської міської ради, м. Борислав

До відповідача: Публічного акціонерне товариство «Укрнафта», м. Київ

Про внесення змін до договору оренди землі від 04 жовтня 2010 року №04.10.439.00071

В судове засідання з'явились:

від прокурора: Телюк Г.В. (посв.№005502 від 24.09.2012р. діє до 24.09.2017р.)

від позивача: Романів І.Б. - представник

від відповідача: Трускавецька Т.В. - представник

Суддя Березяк Н.Є

Секретар судового засідання Торська І.В.

Сторонам роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України.

Суть спору: Подано позов Прокурором міста Борислава в інтересах держави уповноважений орган: орган місцевого самоврядування в особі Бориславської міської ради до відповідача Публічного акціонерне товариство «Укрнафта» про внесення змін до договору оренди землі від 04 жовтня 2010 року №04.10.439.00071.

Причини відкладення розгляду справи викладені в попередніх ухвалах господарського суду Львівської області.

В судовому засіданні 27.02.2013 року судом оглянуто оригінали документів, які в належно завірених копіях долучені до матеріалів справи.

В судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали, просили задоволити позов з підстав та мотивів викладених в позовній заяві та поясненнях наданих в судовому засіданні.

Відповідач щодо позовних вимог заперечив повністю з підстав та мотивів викладених у своєму відзиві на позов та поясненнях наданих в судовому засіданні.

В судовому завданні 22.04.2013 року оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Суд заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, дослідивши матеріали справи, та оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне:

04.10.2010 року між Бориславською міською радою (Орендодавець) та Публічним акціонерним товариством «Укрнафта», від імені якого діє структурна одиниця нафтогазовидобувне управління «Бориславнафтогаз» (Орендар) було укладено договір оренди землі строком на 25 років, згідно якого Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку промислового призначення площею 0,0795 га для обслуговування свердловини №661 НГВУ «Бориславнафтогаз» ВАТ «Укрнафта», яка знаходиться на території Бориславської міської ради.

04.10.2010 року між сторонами було складено акт приймання-передачі об'єкта оренди за яким орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне володіння і користування земельну ділянку площею 0,0795 га для обслуговування свердловини №661 НГВУ «Бориславнафтогаз» ВАТ «Укрнафта».

Відповідно до п.5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 110 331,65 грн. Згідно з п.9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 275,83 грн. в рік.

Відповідно до витягу з технічної документації за №437 нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,0795 га., яка знаходиться, яка розташована в м.Борислав та знаходиться на праві користування НГВУ «Бориславнафтогаз» ПАТ «Укрнафта» станом на 14.02.2012 року складає 147 279,64 грн.

23.09.2011 року Бориславською міською радою було прийнято рішення №373 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Борислава».

17.11.2011р. рішенням №420 Бориславською міською радою було внесено доповнення до Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м.Бориславі. Даним положенням врегульовані ставки орендної плати в залежності від категорій земельних ділянок, які здаються в оренду. Зокрема внесено зміни в п.п.2.4 п.2 Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння річний розмір орендної плати за земельні ділянки становить 12% від нормативної грошової оцінки за земельні ділянки для обслуговування: свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі.

31.07.2012 року Бориславською міською радою на адресу відповідача було направлено повідомлення (вих.№3-21/1877) про зміну річної суми податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки комунальної власності та пропозицією укласти Додаткову угоду до Договору. Листом від 13.11.2012 року (вих.3-18/2934) з тією ж пропозицією відповідачу направлено підготовлену Додаткову угоду до Договору оренди землі.

На вище зазначені листи ПАТ «Укрнафта» дало відповідь №04-146 від 07.12.2012 року в якій йшлося про надання згоди на укладення Додаткової угоди до Договору за умови, що річний розмір орендної плати за земельну ділянку становитиме 3% на який Бориславська міська рада надала відповідачу Лист - відмову №3-18/3255 від 14.12.2012 року та повторно направила пропозицію укласти Додаткову угоду до Договору на попередніх умовах. Враховуючи те, що жодної згоди щодо внесення змін до договору не було досягнуто, прокурор звернувся з позовом до суду в інтересах Бориславської міської ради.

Проаналізувавши всі обставини та матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

При прийнятті рішення, суд виходив з наступного :

Відповідно до ч.1 ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави (ч.3 ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру»).

Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі № 1-1/99 з урахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносин. Державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави можуть збігатись повністю, частково або не збігатись зовсім з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді.

Як вбачається із матеріалів справи, позов заявлено прокурором м.Борислава Львівської області в межах наданих йому законодавством повноважень в інтересах держави в особі Бориславської міської ради для захисту її прав, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування» та Податковим кодексом України, а тому суд вважає, що прокурором доведено підставність звернення з відповідним позовом.

Відповідно до ст.792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно з п.14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно з п.2 ч.1 ст.13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: щодо земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років (ст.18 Закону України «Про оцінку земель»).

Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка знаходиться у місті Бориславі на території Бориславської міської ради, що є об'єктом договору, внесення змін до якого є предметом позовних вимог, становить 147 279,64 грн., що підтверджується витягом з технічної документації управління Держкомзему у м. Борислав Львівської області (а.с.16).

Згідно з ч.1 ст.23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Відповідно до ч.4 ст.23 Закону України «Про оцінку земель» рішення рад щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України.

Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України).

Згідно з ст.3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня відповідного року не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду.

Бориславською міською радою 17.11.2011р. було прийнято рішення №420 про внесення доповнення до Положення «Про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м.Бориславі», а саме в п.2.4. п.2, яке у відповідності до п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України набрало чинності та підлягає застосуванню до бюджетного періоду, в межах якого спір розглядається судом.

Відповідно до п.13 Договору розмір орендної плати переглядається один раз в рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Пунктом 36 Договору, передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Згідно з ст.30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.

Відповідно до ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (ст.188 ГК України).

Як вбачається із матеріалів справи, позивач звертався до відповідача з листами від 31.07.2012р. та від 13.11.2012р. (а.с.17-18), у яких повідомив про необхідність підписання додатків до договору та зміни зазначеного у договорі розміру орендної плати. На зазначені листи відповідачем надано відповідь №04-146 від 07.12.2011 року (а.с.19) в якій йшлося про надання згоди на укладення Додаткової угоди до Договору за умови, що річний розмір орендної плати за земельну ділянку становитиме 3%, однак Бориславською міською радою було відмовлено у прийнятті вказаних умов та повторно направлено пропозицію про укладення додаткової угоди до Договору оренди на умовах визначених рішенням Бориславської міської ради №420 від 17.11.2011 року, яким внесено доповнення до Положення.

Враховуючи наведене та беручи до уваги, що рішенням Бориславської міської ради №420 від 17.11.2011 р. «Про внесення доповнення до Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м.Бориславі», яке набрало чинності та не скасовано, було встановлено інший, ніж передбачено п.5 договору, розмір нормативної грошової оцінки земель, суд вважає за необхідне позовну вимогу позивача задоволити та внести зміни у п.5 договору оренди землі від 04.10.2010 року, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за №04.10.439.00071 шляхом викладення п.5 Договору у наступній редакції: « Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 147 279 грн. 64 коп., відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м.Борислав Львівської області від 14.02.2012 року №437».

Відповідно до п.14.1.136 ст.14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно з п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до п.288.5.2 ст.288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлювальних джерел, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду - 12 відсотків нормативної грошової оцінки землі.

Згідно з ч.2 ст.21 Закону України «Про оренду землі» розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Підпунктом 2.4 п.2 Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м.Бориславі» в який внесено зміни рішенням №420 Бориславської міської ради від 17.11.2011 року, встановлено ставку орендної плати за земельні ділянки у розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки за земельні ділянки для обслуговування: свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі.

Відповідно до п.2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна у договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Доказів скасування рішення №420 Бориславської міської ради від 17.11.2011 року «Про внесення доповнення до Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м.Бориславі», рішення №373 Бориславської міської ради від 23.09.2011 року «Про затвердження нормативно грошової оцінки земель міста Борислава», сторонами не надано, тому суд вважає за необхідне позовну вимогу прокурора, зазначену у п.3 позовної заяви, задоволити та внести зміни до договору оренди землі від 04.10.2010 року, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за №04.10.439.00071, та викласти п.9 договору у наступній редакції: «Орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 17.11.2011 року №420 становить 12% (дванадцять) від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає в рік 17 673 грн. 55 коп. (сімнадцять тисяч шістсот сімдесят три гривні 55 копійки), або 1 472 грн. 80 коп. (тисяча чотириста сімдесят дві гривні 80 копійок) в місяць, щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 33210812700012 в УДКСУ у м.Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада».

Частиною 2 ст.34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Згідно з ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ч.1 ст.49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у спорах, що виникають при укладенні, зміні та розірванні договорів покладаються на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін.

На підставі викладеного та керуючись ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст.5, 13, 18, 20, 23 Закону України «Про оцінку земель», ст.ст.1, 21, 30 Закону України «Про оренду землі», ст.3 Бюджетного кодексу України, ст.ст. 651, 792 Цивільного кодексу України, ст.188 Господарського кодексу України, п.14.1.136 ст.14, п.271.1 ст.271, п.288.1 ст.288, п.288.5.2 ст.288 Податкового кодексу України та ст.ст. 3, 12, 33, 34, 44, 49, 82, 83, 84, 85, ч.1 ст.111-28 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Внести зміни у п.5 Договору оренди землі від 04 жовтня 2010 року, укладеного між Бориславською міською радою (82300, Львівська область, м.Борислав, вул. Т. Шевченка, 42, ідентифікаційний код 26181298) та Публічним акціонерним товариством «Укрнафта» (04053, м.Київ, пров.Несторівський, б.3-5, ідентифікаційний код 00135390), який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за №04.10.439.00071, шляхом викладення п.5 договору у наступній редакції: «Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 147 279 грн. 64 коп., відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м.Борислав Львівської області від 14.02.2012 року №437».

3. Внести зміни до Договору оренди землі від 04 жовтня 2010 року, укладеного між Бориславською міською радою (82300, Львівська область, м.Борислав, вул. Т. Шевченка, 42, ідентифікаційний код 26181298) та Публічним акціонерним товариством «Укрнафта» (04053, м.Київ, пров.Несторівський, б.3-5, ідентифікаційний код 00135390), який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за №04.10.439.00071, та викласти п.9 договору у наступній редакції: «Орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 17.11.2011 року №420 становить 12% (дванадцять) від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає в рік 17 673 грн. 55 коп. (сімнадцять тисяч шістсот сімдесят три гривні 55 копійки), або 1 472 грн. 80 коп. (тисяча чотириста сімдесят дві гривні 80 копійок) в місяць, щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 33210812700012 в УДКСУ у м.Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада».

4. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» (04053, м. Київ, пров.Несторівський, б.3-5, ідентифікаційний код 00135390) в дохід Державного бюджету України 1 147,00 грн. судового збору.

5. Наказ видати відповідно до статті 116 Господарського процесуального кодексу України.

6. Рішення суду може бути оскаржено протягом 10 днів до Львівського апеляційного господарського суду.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 25.04.2013 року.

Суддя Березяк Н.Є.