ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
23 квітня 2013 р. (о 14:57) Справа №801/3688/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кірєєва Д.В., за участю секретаря судового засідання Цатурян С.О.,
за участю представників сторін:
прокурор - Блохіна Г.В., посвідчення № 015162;
від позивача - Ніколаішвілі В.Я., посвідчення № 0017, довіреність № б/н від 20.03.2013 року;
від відповідача - не з'явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом прокурора Нижньогірського району АР Крим в інтересах держави в особі Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
до Публічного акціонерного товариства «Нижньогірський»
про стягнення 17 000,00 грн.
Суть спору: Прокурор Нижньогірського району АР Крим в інтересах держави в особі Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АРК з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Нижньогірський» про стягнення 17 000,00 грн.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 05.04.2013 року відкрито провадження по справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
Прокурор у судовому засіданні 23.04.2013 року позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник позивача у судовому засіданні 23.04.2013 року позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання 23.04.2013 року не з'явився, про день та місце розгляду справи сповіщений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд керуючись частинами 2, 4 ст. 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши прокурора, представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство «Нижньогірський» зареєстровано у якості юридичної особи Нижньогірською районною державною адміністрацією АР Крим 09.12.2005 року, ідентифікаційний код юридичної особи - 00412978, 18.09.2012 року проведено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи Публічного акціонерного товариства «Нижньогірський», що підтверджується Довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 8-12).
Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30 жовтня 1996 року N 448/96-ВР (далі - Закон № 448) визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.
Статтею 1 зазначеного Закону встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Відповідно до статті 3 Закону № 448 Державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах: прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів; регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів; видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю; заборона та зупинення на певний термін (до одного року) професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством; реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів; контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією; створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів; контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам; встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням; контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів; контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів; проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.
Статтею 5 Закону № 448 встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Відповідно до положень статті 6 Закону № 448 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку звертається до суду з позовами (заявами) у зв'язку з порушенням законодавства України про цінні папери.
Положеннями статті 8 Закону № 448 врегульовано, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, зокрема, надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства, накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до пункту 8 статті 11 Закону № 448 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.
На час виникнення спірних правовідносин порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів були визначені Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 р. N 2272 та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 р. за N 120/14811.
Відповідно до п. 5 розділу XVII Закону України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 року № 514-VI статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом. Приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій: 1) внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства; 2) приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону. Датою приведення діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із вимогами цього Закону є дата державної реєстрації змін до статуту, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство або закритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство.
Судом встановлено, що Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим встановлено порушення ВАТ «Нижньогірський» вимог пункту 5 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства» (зі змінами та доповненнями», а саме, не приведено до 30.04.2011 року статуту та внутрішніх положень у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства».
На зазначене порушення Уповноваженою особою Комісії 20.07.2011 р. було винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 395-АР з терміном виконання до 20.01.2012 року.
Розпорядженням № 147-АР про усунення порушень законодавства про цінні папери від 20.02.2012 року Уповноваженою особою Комісії продовжено термін виконання розпорядження ВАТ «Нижньогірський» до 01.09.2012 року (а.с. 7).
07.12.2012 року відносно ВАТ «Нижньогірський» уповноваженою особою Комісії винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів за №02/04/1958, що виразилося у невиконанні розпорядження №147-АР про усунення порушення законодавства про цінні папери від 20.02.2012 року з терміном виконання до 01.09.2012 року та повідомленням уповноваженої особи Комісії про виконання розпорядження до 10.09.2012 року (а.с. 6).
17.12.2012 року уповноваженою особою Комісії складено акт № 378-КР-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, яким встановлено, що у визначений термін ВАТ «Нижньогірський» не виконало розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 20.02.2012 року № 147-АР (а.с. 5).
25.12.2012 року Уповноваженою особою Комісії винесено постанову № 358-КР-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, відповідно до якої за невиконання розпорядження накладено на ВАТ «Нижньогірський» фінансову санкцію - штраф у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 17 000 грн. (а.с. 4).
25.12.2012 року Територіальним управлінням комісії на адресу ВАТ «Нижньогірський» направлено вищевказану Постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів та повідомлено, що штраф повинен бути сплачений не пізніше як через 15 днів з дати отримання постанови (а.с. 29).
Відповідно до статті 16 Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30 жовтня 1996 року N 448/96-ВР спори, що виникають у ході застосування цього Закону, вирішуються судом у встановленому порядку.
Відповідно до ч. 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких гуртуються її вимоги та заперечення.
Відповідач не надав суду доказів оскарження постанови № 358-КР-1-Е від 20 грудня 2012 року та матеріали справи не містять відомостей про те, що зазначена постанова визнана недійсною та скасована у встановленому законом порядку, отже зазначена постанова є чинною та є належним доказом наявності заборгованості у відповідача у сумі 17 000,00 грн., доказів сплати якої в добровільному порядку також не надано.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
У судовому засіданні 23.04.2013 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, згідно зі ст. 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 25.04.2013 року.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Нижньогірський» (97124, Автономна Республіка Крим, Нижньогірський район, с. Лиственне, вул. Верхня, б. 57, ідентифікаційний код 00412978) на користь Кримського Територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку із перерахуванням до Державного бюджету України (р/р 31118106700192, УДКСУ у Нижньогірському районі, банк одержувача: ГУ Державного казначейства України в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 37956998, код бюджетної класифікації доходів 21081100) штрафні санкції у розмірі 17 000,00 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Кірєєв Д.В.