Ухвала суду № 30919333, 25.04.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2013
Номер справи
244/167/13-а
Номер документу
30919333
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Варнавська Л.О.

Суддя-доповідач - Яманко В.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2013 року справа №244/167/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Яманко В. Г., суддів Казначеєва Е. Г., Васильєвої І. А., розглянувши в порядку письмового провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Сніжнянського міського суду Донецької області від 18 лютого 2013 року у справі № 244/167/13-а (суддя Варнавська Л. О.) за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення м. Сніжне Донецької області про визнання права на отримання компенсації на придбання побутового палива та зобов'язання надати компенсацію, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 21 січня 2013 року звернувся до Сніжнянського міського суду Донецької області з позовом (арк. спр. 2-3) до Управління праці та соціального захисту населення м. Сніжне Донецької області (далі - УПСЗН) про визнання права на отримання компенсації на придбання побутового палива, зобов'язання УПСЗН надати компенсацію згідно норм діючого законодавства для придбання твердого побутового палива з 1 січня 2012 року. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на вимоги частин 7 статті 43 Гірничого закону України, абзаців 2, 5, 6 пункту 12.10 Галузевої угоди.

Постановою Сніжнянського міського суду Донецької області від 18 лютого 2013 року (арк. спр. 30-31) в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 відмовлено.

В обґрунтування відмови в задоволенні позовних вимог судом першої інстанції вказано те, що позивач не довів факту звернення до відповідача з заявою та відповідними документами, як це передбачено пунктом 4 постанови КМ України № 77 від 31 січня 2007 року «Про затвердження порядку надання пільг на придбання твердого палива за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетом», та не надав відомостей про наявність у житловому приміщенні пічного опалення на твердому паливі.

Позивач в апеляційній скарзі (арк. спр. 34-35) просив скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою задовольнити позов в повному обсязі. Скарга обґрунтована тим, що суд першої інстанції не вірно дав оцінку обставинам справи, оскільки право позивача на пільги підтверджено вимогами частини 7 статті 43 Гірничого закону України, абзаців 2, 5, 6 пункту 12.10 Галузевої угоди.

Сторони про дату, час та місце судового розгляду повідомлені, представників до суду не направили.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

За частинами 1, 2 статті 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідач, в обґрунтування заперечень на позов, наполягає на належній роз'яснювальній роботі серед населення з питання пільгового забезпечення твердим паливом з посиланням на опублікування інформації на сайті, в газеті «Сніжнянське життя». Ці посилання не приймаються судом апеляційної інстанції, оскільки позивачу до 2012 року надавалося вугілля безоплатно ДП «Донвуглереструктуризація» в особі ВП ДП «Шахтарська виконавча дирекція з ліквідації шахт», а реєстрація припинення юридичної АТЗТ «Угольинвест» відбулось 14 червня 2012 року, тому лише з цієї дати виникли спірні правовідносини. Розміщення відповідачем інформації на сайті та в газеті не є безумовною умовою отримання такої інформації позивачем, й підставою для відмови в поновленні строку звернення.

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (арк. спр. 4-5), є отримувачем пенсії, що підтверджено пенсійним посвідченням (арк. спр. 6). Позивач відповідно до трудової книжки (арк. спр. 7-8) з 26 грудня 1983 року по 23 лютого 2008 року працював на вугледобувних підприємствах на роботах, пов'язаних з підземними умовами праці. В період з 17 червня 2004 року по 23 лютого 2008 року позивач працював в акціонерному товаристві закритого типу «Угольинвест».

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (арк. спр. 20) 14 червня 2012 року проведено державну реєстрацію припинення АТЗТ «Угольинвест», у зв'язку з визнанням його банкрутом.

Відповідач, в обґрунтування заперечень на позовну заяву (арк. спр. 16-19) послався на те, що на дійсний час законодавством не визначений механізм забезпечення надання пільг пенсіонерам-шахтарям збанкрутілих вугільних підприємств за рахунок коштів Державного бюджету України.

Статтею 2 Гірничого закону України № 1127-XIV від 6 жовтня 1999 року визначено, що дія цього Закону поширюється на правовідносини у сфері діяльності гірничих підприємств, установ, організацій, гірничих об'єктів, що займаються розвідкою, розробкою, видобутком та переробкою корисних копалин і веденням гірничих робіт, будівництвом, ліквідацією або консервацією гірничих підприємств, науково-дослідною роботою, ліквідацією аварій у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, незалежно від їх форми власності та підпорядкування, а також підприємства, установи, організації, громадян України, іноземних юридичних та фізичних осіб, осіб без громадянства. Правовідносини у сфері діяльності гірничих підприємств, що здійснюються на підставі угоди про розподіл продукції, регулюються Законом України "Про угоди про розподіл продукції" та такою угодою. Діяльність за угодою про розподіл продукції регулюється положеннями цього Закону, якщо інше не передбачено законом та угодою про розподіл продукції.

За частиною 7 статті 43 Гірничого закону України підприємства з видобутку вугілля та вуглебудівні підприємства безоплатно надають вугілля на побутові потреби у розмірі, що визначається колективним договором, таким категоріям осіб: працівникам з видобутку (переробки) вугілля та вуглебудівних підприємств за переліком професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України; пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків і не менше 7 років 6 місяців - для жінок; на роботах, пов'язаних із підземними умовами, - не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше 12 років 6 місяців - для жінок; на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше 15 років - для жінок; пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах та мають загальний пільговий стаж на підземних роботах та/або роботах, пов'язаних з підземними умовами, та/або роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках, - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше 15 років - для жінок; інвалідам і ветеранам війни та праці, особам, нагородженим знаками Шахтарської Слави або Шахтарської Доблесті трьох ступенів, особам, інвалідність яких настала внаслідок загального захворювання, у разі, якщо вони користувалися цим правом до настання інвалідності; членам сімей (вдовам) працівників, які загинули (померли) на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, які мають право на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, а також померлих пенсіонерів, які за життя мали таке право.

Частиною 8 статті 43 Гірничого закону України визначено, що особи, які мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках, що мають центральне опалення, отримують компенсацію за оплату електроенергії, газу та центрального опалення житла, що виплачується за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам.

Частиною 5 статті 48 Гірничого закону України встановлено, що після ліквідації або консервації гірничого підприємства забезпечення вугіллям на побутові потреби здійснюється в межах тарифної угоди правонаступником таким категоріям осіб: непрацевлаштованим працівникам за переліком професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України; пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків і не менше ніж 7 років 6 місяців - для жінок; на роботах, пов'язаних з підземними умовами, - не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше ніж 12 років 6 місяців - для жінок; на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше ніж 15 років - для жінок; пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах та мають загальний пільговий стаж на підземних роботах та/або роботах, пов'язаних з підземними умовами, та/або роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках, - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше 15 років - для жінок; інвалідам праці; особам, інвалідність яких настала внаслідок загального захворювання у разі, якщо вони користувалися цим правом до настання інвалідності; сім'ям працівників, які загинули (померли) на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, які отримують пенсії у зв'язку з втратою годувальника; членам сімей (вдовам) працівників, які загинули (померли) на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, які мають право на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, а також померлих пенсіонерів, які за життя мали таке право.

Згідно з частиною 6 статті 48 Гірничого закону України зазначені категорії осіб користуються правом на безоплатну доставку вугілля. Фінансування заходів щодо безоплатного забезпечення вугіллям на побутові потреби провадиться за рахунок коштів, виділених на ліквідацію або консервацію гірничого підприємства, після закінчення цієї роботи - правонаступником.

Частиною 7 статті 48 Гірничого закону України встановлено, що особи, зазначені в частині п'ятій цієї статті, які проживають у будинках, що мають центральне опалення, отримують компенсацію за оплату електроенергії, газу та центрального опалення житла, що виплачується за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам.

Надання пільг на придбання твердого пічного палива здійснюється відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України, згідно якої за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг на придбання твердого пічного палива надаються пільги, особам, які мають таке право згідно із статтею 48 Гірничого закону України, - з розрахунку вартості 3,1 тони вугілля на побутові потреби на домогосподарство на рік.

Пунктом 1 Порядку надання пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженого Постановою КМ України № 77 від 31 січня 2007 року (далі - Порядок) визначено, що цей Порядок визначає механізм надання пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам особам, які мають право на пільги за соціальною ознакою з придбання твердого та рідкого палива і скрапленого газу відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про жертви нацистських переслідувань", "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист", "Про міліцію", "Про пожежну безпеку", "Про освіту", "Про бібліотеки і бібліотечну справу", "Про захист рослин", "Про охорону дитинства", "Про культуру", Основ законодавства України про охорону здоров'я, статті 48 Гірничого закону України (далі - особи).

Абзацом 1 пункту 4 Порядку встановлено, що для призначення пільг з придбання твердого палива і скрапленого газу особи (крім осіб, які мають право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України) звертаються до управлінь праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, структурних підрозділів з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (крім мм. Києва і Севастополя) рад (далі - уповноважений орган) або до сільських, селищних рад за зареєстрованим місцем проживання (або за фактичним місцем проживання, якщо особи перебувають на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, за фактичним місцем проживання за рішенням комісій, утворених місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до пункту 4 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. N 848, з відповідною заявою, до якої додають довідку про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі.

Згідно абзацу 2 пункту 4 Порядку особи, які мають право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України, пред'являють уповноваженому органові трудову книжку та пенсійне посвідчення (крім непрацевлаштованих працівників), що підтверджують відповідність вимогам статті 48 зазначеного Закону, а також подають: заяву та довідку, передбачені абзацом першим цього пункту; довідку про перебування на обліку в центрі зайнятості (непрацевлаштовані працівники); висновок медико-соціальної експертизи (інваліди); акт про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, за формою Н-1 згідно з додатком 4 до Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 р. N 1232 (члени сімей (вдови) працівників, які загинули (померли) на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, а також сім'ї працівників, які загинули (померли) на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, які отримують пенсії у зв'язку з втратою годувальника); довідку з територіального органу Пенсійного фонду України за місцем проживання (реєстрації) про право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, яка видається у порядку, встановленому Пенсійним фондом України (особи, зазначені в абзаці восьмому частини п'ятої статті 48 Гірничого закону України, крім тих, хто отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника).

Відповідно до пункту 5 Порядку сільські, селищні ради складають список осіб окремо за кожною пільговою категорією населення. Список, підписаний сільським, селищним головою (іншою уповноваженою особою) і завірений печаткою, подається уповноваженому органу для звіряння з інформацією, внесеною до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.

З приведених норм закону та Порядку вбачається, що при наявності права на пільгове забезпечення особа повинна зібрати певний пакет документів та дотриматися процедури звернення до УПСЗН за отриманням пільгового відшкодування витрат на придбання побутового палива.

В матеріалах справи відсутні докази звернення позивача до УПСЗН з заявою про безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб та довідкою про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі, та відсутнє рішення УПСЗН, яке б свідчило про відмову в задоволенні вимог ОСОБА_2 Тобто, фактично відсутній об'єкт захисту, оскільки позивач не позбавлений права звернутися до відповідача з дотриманням Порядку та лише у разі документального підтвердження відмови будуть наявні підстави для звернення до суду.

Таким чином, апеляційна скарга позивача залишається без задоволення, постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 197, 200, 205, 206, 211, 254 КАС України, суд апеляційної інстанції,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Сніжнянського міського суду Донецької області від 18 лютого 2013 року залишити без задоволення.

Постанову Сніжнянського міського суду Донецької області від 18 лютого 2013 року залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя В.Г.Яманко

Судді Е.Г.Казначеєв

І.А.Васильєва