Ухвала суду № 30919312, 25.04.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2013
Номер справи
812/1886/13-а
Номер документу
30919312
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Островська О.П.

Суддя-доповідач - Яманко В.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2013 року справа №812/1886/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Яманко В. Г., суддів Казначеєва Е. Г., Васильєвої І. А., секретар судового засідання Карабан Т. М., за участі представників відповідача Сердюкова С. О., Тулупової О. А. за дов., за відсутності позивача, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15 березня 2013 року у справі № 812/1886/13-а (суддя Островська О. П.) за позовом державного підприємства «Донбасантрацит» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

7 лютого 2013 року державне підприємство «Донбасантрацит» звернулося до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом (арк. спр. 3-4) до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби (далі - СДПІ) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 29 січня 2013 року № 0000011600, № 0000021600, № 0000031600, № 0000041600, № 0000051600, № 0000061600, № 0000071600; визнання протиправним та скасування розрахунок штрафних санкцій в частині нарахування штрафної санкції в розмірі, що перевищує 1 грн. за кожне порушення податкового законодавства, здійснене в період до 30 червня 2011 року в порушення вимог пункту 7 розділу 10 Податкового кодексу України.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2013 року (арк. спр. 24) відкрито провадження у справі № 812/1431/13-а.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2013 року (арк. спр. 32-33) закрито провадження в адміністративній справі № 812/1431/13-а за адміністративним позовом ДП «Донбасантрацит» в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування розрахунку штрафних санкцій.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2013 року (арк. спр. 34-36) роз'єднані позовні вимоги ДП «Донбасантрацит».

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2013 року (арк. спр. 1) суддею Островською О. П. прийнято до свого провадження адміністративну справу за позовом ДП «Донбасантрацит» скасоване податкове повідомлення-рішення СДПІ у м. Луганську від 29 січня 2013 року № 0000071600.

15 березня 2013 року позивачем уточнено адміністративний позов (арк. спр. 132-133) та викладено вимоги в наступній редакції: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення СДПІ у м. Луганську від 29 січня 2013 року № 0000071600 про накладення штрафу на ДП «Донбасантрацит» у розмірі 26313 грн. 14 коп.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 15 березня 2013 року (арк. спр. 139-142) адміністративний позов ДП «Донбасантрацит» задоволено. Визнано протиправним та скасоване податкове повідомлення-рішення СДПІ у м. Луганську форми «Ш» від 29 січня 2013 року № 0000071600 про накладення штрафу на ДП «Донбасантрацит» у розмірі 26313 грн. 14 коп. за порушення граничного строку сплати грошового зобов'язання з надходження податків та зборів (обов'язкових платежів), які справлялися до 1 січня 2011 року, але не визначені Податковим кодексом України (крім податків та зборів, які надходили до місцевих бюджетів), включаючи розстрочені та відстрочені суми грошових зобов'язань.

В апеляційній скарзі (арк. спр. 146-149) відповідач просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в позові в повному обсязі.

Позивач про дату, час та місце судового розгляду повідомлений, представників до суду не направив. Представники відповідача в судовому засіданні підтримали вимоги апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, апеляційну скаргу та заперечення на неї встановила наступне.

З 10 по 14 січня 2013 року посадовими особами СДПІ у м. Луганську на підставі наказу № 3 від 8 січня 2013 року (арк. спр. 30) здійснена документальна позапланова невиїзна перевірка ДП «Донбасантрацит» з питань своєчасності сплати до бюджету сум податкових зобов'язань за період з 1 лютого 2010 року по 30 листопада 2012 року. Результати перевірки оформлені актом № 5/16-0/32446546 від 14 січня 2013 року (арк. спр. 5-16).

На підставі акту перевірки СДПІ у м. Луганську прийняті 29 січня 2013 року податкові повідомлення-рішення № 0000011600, № 0000021600, № 0000031600, № 0000041600, № 0000051600, № 0000061600, № 0000071600.

Спірним у даній справі є податкове повідомлення-рішення СДПІ форми «Ш» від 29 січня 2013 року № 0000071600 про накладення штрафу на ДП «Донбасантрацит» у розмірі 26313 грн. 14 коп. за порушення граничного строку сплати грошового зобов'язання (арк. спр. 22). Вказані штрафні санкції визначені податковим органом, у зв'язку з несвоєчасною сплатою збору за геологорозвідувальні роботи згідно з розрахунком № 37222 від 9 лютого 2010 року (арк. спр. 23). В розрахунку штрафних санкцій (арк. спр. 23) вказано, що завдяки сплаті ДП «Донбасантрацит» збору за геологорозвідувальні роботи 3 грудня 2010 року 12812,15 грн., 8 листопада 2010 року 2541,51 грн., 1 листопада 2010 року 15923,79 грн., 11 жовтня 2010 року 1359,19 грн., 7 жовтня 2010 року 415,3 грн., 5 жовтня 2010 року 2158,49 грн., 30 вересня 2010 року 8593,13 грн., 22 вересня 2010 року 6262,43 грн., 16 вересня 2010 року 2374,33 грн., 21 серпня 2010 року 13797,36 грн., 30 липня 2010 року 6320,77 грн., 20 липня 2010 року 17612,22 грн., 8 липня 2010 року 14117,99 грн., 30 червня 2010 року 27276,93 грн. СДПІ застосовані 29 січня 2013 року штрафні санкції на підставі статті 126 Податкового кодексу України за ставкою 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

ДП «Донбасантрацит» було подано розрахунок збору за геологорозвідувальні роботи виконані за рахунок Державного бюджету України за 4 квартал 2009 року вхідний номер 37222 від 9 лютого 2010 року (арк. спр. 124-126), за яким позивач зобов'язувався сплатити до бюджету збір в розмірі 242063 грн. 91 коп. Дата нарахування та узгодження податкового зобов'язання згідно з розрахунком 19 лютого 2010 року.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 2 червня 2010 року у справі № 2а-3542/10/1270 (арк. спр. 134-135) адміністративний позов прокурора м. Красний Луч в інтересах ДПІ в м. Красний Луч до ДП «Донбасантрацит» задоволено, стягнуто з ДП «Донбасантрацит» суму податкового боргу у розмірі 1819352 грн. 22 коп., з якого податок на прибуток - 1034015 грн., збір за забруднення навколишнього середовища - 543273 грн. 31 коп., збір за геологорозвідувальні роботи - 242063 грн. 91 коп. за 4 квартал 2009 року; розстрочено ДП «Донбасантрацит» погашення податкового боргу у розмірі 1819352 грн. 22 коп. строком на десять років (сто двадцять місяців) шляхом сплати податкового боргу рівними частинами по 8616 грн. 79 коп. в доход державного бюджету з липня 2010 року по червень 2020 року, в тому числі шляхом сплати податкового боргу по збору за геологорозвідувальні роботи рівними частинами по 2017,20 грн. в період з липня 2010 року по червень 2020 року; зобов'язано ДПІ в м. Красний Луч внести відповідні зміни щодо розстрочення податкового боргу до карток рахунків ДП «Донбасантрацит». Вказана постанова не була оскаржена в апеляційному порядку та набула чинності з 12 червня 2010 року.

29 червня 2010 року ДПІ в м. Красний Луч на підставі пункту 9 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», частини 2 статті 263 КАС України, судового рішення Луганського окружного адміністративного суду від 2 червня 2010 року у справі № 2а-3542/10/1270 прийнято рішення № 2/24-2010 (арк. спр. 120) про розстрочення податкового боргу ДП «Донбасантрацит» на загальну суму 1819352 грн. 22 коп., в тому числі збору за геологорозвідувальні роботи на суму 242063 грн. 91 коп. за 4 квартал 2009 року згідно з розрахунком № 37222 від 9 лютого 2010 року. В додатку до рішення від 29 червня 2010 року ДПІ зазначило (арк. спр. 121), що податковий борг зі збору за геологорозвідувальні роботи підлягає сплаті щомісячно з 30 липня 2010 року по 29 травня 2020 року в сумі 2017 грн. 20 коп. та в останній місяць 2017 грн. 11 коп.

В 2010 році згідно з постановою Луганського окружного адміністративного суду від 2 червня 2010 року у справі № 2а-3542/10/1270 та рішенням ДПІ в м. Красний Луч № 2/24-2010 від 29 червня 2010 року сплата збору за геологорозвідувальні роботи повинна була відбуватися наступним чином: 30 липня 2010 року 2017 грн. 20 коп., 31 серпня 2010 року 2017 грн. 20 коп., 30 вересня 2010 року 2017 грн. 20 коп., 29 жовтня 2010 року 2017 грн. 20 коп., 30 листопада 2010 року 2017 грн. 20 коп., 30 грудня 2010 року 2017 грн. 20 коп.

Тобто, судовим рішенням та рішенням ДПІ в м. Красний Луч змінені строки сплати узгодженого податкового зобов'язання зі збору за геологорозвідувальні роботи за 4 квартал 2009 року за розрахунком № 37222 від 9 лютого 2010 року.

В судовому засіданні представники СДПІ зазначили, що при переході у 2011 році платника податків - ДП «Донбасантрацит» з обліку в ДПІ в м. Красний Луч на податковий облік в СДПІ у м. Луганську, в облікових картках позивача наявність судового рішення та рішення податкового органу про розстрочення сплати збору за геологорозвідувальні роботи відображено не було. З приводу цього суд апеляційної інстанції вказує, що відповідальність за недотримання ДПІ в м. Красний Луч вимог законодавства щодо відображення в облікових картках платника податку розстрочення сплати податкових зобов'язань покладена на податковий орган, тому не може бути відсутність відображення в обліку розстрочених сум податків та зборів стати підставою для застосування СДПІ штрафних санкцій до платника податків.

Положеннями статей 8, 58, 92, 152, пункту 1 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України встановлено, що виключно законами України про оподаткування визначаються події та факти і встановлюється відповідальність за їх порушення. Відповідно і зворотна дія у часі реалізується через податкові закони у випадках, коли вони скасовують або пом'якшують відповідальність особи.

Починаючи з 1 січня 2011 року, повноваження, підстави та спосіб дії органів державної податкової служби та їх посадових осіб, права, обов'язки та відповідальність платників податків визначені Податковим кодексом України. Пунктом 113.3 статті 113 Податкового кодексу України встановлено, що штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України. Застосування за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), не передбачених цим Кодексом та іншими законами України, не дозволяється. Отже, податкові органи здійснюють контроль за дотриманням норм законів з питань оподаткування, чинними до 1 січня 2011 року.

За пунктом 11 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу) (вказана норма в наведеній редакції діє з 6 серпня 2011 року у зв'язку з набранням чинності Закону України № 3609-VІ від 7 липня 2011 року).

Згідно з пунктами 100.1, 100.6 статті 100 Податкового кодексу України розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу. Розстрочені суми грошових зобов'язань або податкового боргу (в тому числі окремо - суми штрафних (фінансових) санкцій) погашаються рівними частками починаючи з місяця, що настає за тим місяцем, у якому прийнято рішення про надання такого розстрочення.

Пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

З приписів статті 126 Податкового кодексу України передбачено, що штрафні санкції повинні застосовуватися за несплату податків та зборів в узгоджені платником податку з контролюючим органом строки, в даному випадку з урахуванням перенесення строків сплати розстрочених сум податкового боргу.

Таким чином, СДПІ спірне податкове повідомлення-рішення прийнято без врахування постанови Луганського окружного адміністративного суду від 2 червня 2010 року у справі № 2а-3542/10/1270 та рішення ДПІ в м. Красний Луч № 2/24-2010 від 29 червня 2010 року про розстрочення податкового боргу, тому правомірно скасовано судом першої інстанції.

З огляду на відсутність документального підтвердження відповідачем вимог апеляційної скарги, постанова суду першої інстанції залишається без змін, а апеляційна скарга - без задоволення.

Керуючись статтями 200, 205, 206, 211, 254 КАС України, суд апеляційної інстанції, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15 березня 2013 року залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15 березня 2013 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

Ухвала складена в повному обсязі та підписана колегією суддів 25 квітня 2013 року.

Головуючий суддя В.Г.Яманко

Судді: Е.Г.Казначеєв

І.А.Васильєва