Постанова № 30917232, 10.04.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.04.2013
Номер справи
820/245/13-а
Номер документу
30917232
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

10 квітня 2013 р. Справа № 820/245/13-а

Колегія суддів Харківського окружного адміністративного суду у складі: головуючого судді Мельникова Р.В.,

суддів: Білової О.В., Шевченка О.В.,

за участю секретаря судового засідання Чернової М.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ЮВІД-2009" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про скасування постанови, -

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЮВІД-2009" (далі - ТОВ "ЮВІД-2009", позивач) звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, (далі - Нацкомфінпослуг, відповідач), у якому просить суд скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 20.12.2012 р. за № 115/16/03/01-ФК про застосування штрафу в розмірі 12750грн. за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, яку було винесено на підставі акту про порушення законодавства про фінансові послуги ТОВ «ЮВІД-2009» від 30.11.2012 р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 04.01.2013 р. ним отримано постанову від 20.12.2012р. № 115/16/03/01-ФК про застосування штрафу в розмірі 12750 грн. за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, яку було винесено відповідачем на підставі акту про порушення законодавства про фінансові послуги ТОВ «ЮВІД-2009» від 30.11.2012 р., з висновків якого вбачається, що позивачем порушено вимоги ст. 5 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» та п. 1.4. розділу 1 Положення про внесення інформації щодо фінансових компаній до Державного реєстру фінансових установ та встановлення вимог до облікової та реєструючої системи фінансових компаній, в частині надання фінансових кредитів за рахунок залучених коштів без отримання відповідної ліцензії. Однак, позивач вважає, що висновки, зазначені в акті є такими, що не відповідають дійсності, а оскаржувана постанова є незаконною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки позивачем дотримано всіх вимог, передбачених положеннями діючого законодавства під час провадження ним своєї діяльності, а висновки, викладені в акті перевірки відповідачем не відповідають дійсності.

У поданих до суду запереченнях (т.1 а.с.87-90) представник відповідача заперечував проти позову, посилаючись на те, що, на його думку, відповідач прийняв правомірне рішення про застосування заходу впливу у вигляді постанови від 20.12.2012 № 115/16/03/01-ФК. У зв"язку з цим представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Представник позивача в судове засідання не прибув, надавши до канцелярії Харківського окружного адміністративного суду 10.04.2013 письмову заяву про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, у поданих до суду запереченнях проти позову просив суд розглянути справу за відсутності представника Нацкомфінпослуг.

Враховуючи зазначене, суд розглянув справу за відсутності представників сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, колегія суддів виходить з таких підстав та мотивів.

Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" від 12.07.2001 р. за № 2664-ІІІ (далі - Закон №2664-ІІІ), фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг.

Згідно свідоцтва про реєстрацію фінансової установи, серія ФК № 226 від 28.05.2009 року, ТОВ "ЮВІД-2009", місцезнаходження: 61022, м. Харків, вул. Іванівська, 1, ЄДРПОУ 36374287, зареєстровано як фінансову установу за № 13.

Відповідно до додатку до свідоцтва ФК № 226 від 28.05.2009 року, ТОВ "ЮВІД-2009" має право здійснювати такі види фінансових послуг без отримання ліцензій та/або дозволів відповідно до законодавства: надання поручительств; надання гарантій; надання фінансових кредитів за рахунок власних коштів.

Відповідно до пп. 3.5.2 п. 3.5 "Порядку надання звітності фінансовими компаніями, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу" ,затвердженого Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 27.01.2004 р. за № 27, звітність за квартал подається на останній день звітного кварталу та містить для фінансової компанії: а) титульний аркуш (додаток 4); б) довідку про обсяг та кількість укладених та виконаних договорів з надання фінансових послуг (додаток 5); в) довідку про обсяг та кількість наданих фінансових послуг за певними видами (додатки 6-9 та/або 11-13); г) фінансову звітність фінансової компанії відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 2 "Баланс", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 N 87, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.06.99 за N 396/3689, Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 3 "Звіт про фінансові результати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 N 87, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.06.99 за № 397/3690;

ґ) електронні файли, структура, формат та опис полів яких установлені Нацкомфінпослуг.

На виконання зазначеної норми, позивачем направлено до Нацкомфінпослуг інформацію за II та ІІІ квартали 2012 року, що підтверджено супровідним листом від 23.10.2012 року за вих. №106, наявним у матеріалах справи(т.1 а.с.96,104).

Згідно пунктів 1, 2, 3 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 № 1070 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.

Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством, у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства. Основним завданням Нацкомфінпослуг є здійснення, в межах своїх повноважень, державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг і дотриманням законодавства у відповідній сфері.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання покладених повноважень, Нацкомфінпослуг було розглянуто звітність позивача за ІІ та ІІІ квартали 2012 р., що надійшли до Держфінпослуг у паперовій та електронній формах, з яких було встановлено, що ТОВ "ЮВІД-2009" за ІІ квартал укладено три договори на суму 18325 тисяч гривень, за ІІІ квартал 2012 р. - 5 договорів на суму 41860 тисяч гривень за видом фінансової послуги - «Надання фінансових кредитів за рахунок власних коштів», проте власний капітал позивача станом на 30.06.2012 р. становить 3562 тисяч гривень, станом на 30.09.2012 року становить 3521 тисяч гривень, тобто є меншим, ніж суми наданих кредитів.

За визначенням п.3 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 N 87, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.06.99 за № 391/3684, яке діяло на час проведення перевірки, баланс - це звіт про фінансовий стан підприємства, який відображає на певну дату активи, зобов'язання і власний капітал; звіт про власний капітал - звіт, який відображає зміни у складі власного капіталу підприємства/установи протягом звітного періоду.

Згідно з п.3 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 N 87, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.06.99 за № 391/3684, яке діяло на час проведення перевірки, власний капітал - це частина в активах підприємства, що залишається після вирахування зобов'язань.

Отже, сума наданих позивачем фінансових кредитів більша за власний капітал, сума якого відображена в балансі.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що у позивача, зважаючи на надані в ході розгляду справи документи, була відсутня можливість надавати фінансові послуги за видом "надання фінансових кредитів за рахунок власних коштів" на суму, більшу за суму наявного у позивача власного капіталу.

За результатами проведеної відповідачем перевірки складено акт № 115/16/03-ФК від 30.11.2012 року, яким встановлено порушення ч. 3 ст. 5 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" та абз. 1 п. 1.4 р. 1 Положення про внесення інформації щодо фінансових компаній до Державного реєстру фінансових установ та встановлення вимог до облікової та реєструючої системи фінансових компаній, затвердженого Розпорядженням Держфінпослуг від 05.12.2003 р. за № 152, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України за № 1252/8573, в частині надання фінансових кредитів за рахунок залучених коштів без отримання відповідної ліцензії.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" уповноважений орган застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції: за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На підставі висновків зазначеного акту № 115/16/03-ФК від 30.11.2012 згідно з п.2 ч.1 ст.41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" 20.12.2012 Нацкомфінпослуг винесено постанову за №115/16/03/01-ФК про застосування штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг в розмірі 12750,00 грн.

Відповідно до вимог ч.ч. 1-3 ст. 5 Закону № 2664-ІІІ, фінансові послуги надаються фінансовими установами, а також, якщо це прямо передбачено законом, фізичними особами - підприємцями. Виключне право або інші обмеження щодо надання окремих фінансових послуг встановлюються законами про діяльність відповідної фінансової установи та нормативно-правовими актами державних органів, що здійснюють регулювання ринків фінансових послуг. Надавати фінансові кредити за рахунок залучених коштів має право на підставі відповідної ліцензії лише кредитна установа.

Відповідно до абзацу першого пункту 1.4 розділу 1 Положення по внесення інформації щодо фінансових компаній до Державного реєстру фінансових установ та встановлення вимог до облікової та реєструючої системи фінансової компанії, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 05.12.2003 р. за № 1252/8537, фінансові компанії надають виключно ті фінансові послуги, які зазначені в додатку до Свідоцтва про реєстрацію фінансової установи встановленої форми згідно з додатком 1 до цього положення, а також ті, надання яких можливе лише за умови отримання відповідних ліцензій/дозволів органів державної влади, що здійснює державне регулювання відповідних ринків фінансових послуг.

Позивачем під час розгляду справи не надано суду відповідної ліцензії на надання фінансових послуг за рахунок залучених коштів.

Колегія суддів не може взяти до уваги посилання позивача на ті обставини, що протягом ІІ-ІІІ кварталів 2012 р. на рахунки ТОВ «ЮВІД-2009» надходили грошові кошти від продажу цінних паперів в сумі 66 209 321,16 грн. (у тому числі у ІІ кв. 2012р. - 24 593 152,95 грн., у ІІІ кв. 2012 р. - 41 616 168,21 грн.), які були отримані за фактично продані цінні папери з залученням професійного торгівця цінними паперами ТОВ «Опціон-Фінанс», оскільки наявність обігових коштів не фіксує фінансовий стан суб'єкта господарювання, належним доказом якого є саме баланс підприємства.

Отже, зазначені у балансі ТОВ "ЮВІД-2009" відомості про власний капітал не відповідають обсягу наданих позивачем фінансових кредитів, що свідчить про надання позивачем недостовірної інформації до відповідача про надання фінансових кредитів виключно за рахунок власних коштів у ІІ - ІІІ кварталах 2012 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Положеннями ч. 1 ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Аналізуючи вищевикладене, беручи до уваги надані сторонами докази, колегія суддів вважає, що Нацкомфінпослуг при застосуванні заходу впливу до позивача у вигляді постанови про накладення штрафу від 20.12.2012 №115/16/03/01-ФК, діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими, не підтверджені належними та допустимими доказами, а тому задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И Л А:

В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "ЮВІД-2009" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про скасування постанови - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

У повному обсязі постанову складено 15.04.2013.

Головуючий суддя Р.В. Мельников

Суддя О.В. Білова

Суддя О.В. Шевченко