Постанова № 30911286, 24.04.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
24.04.2013
Номер справи
801/1794/13-а
Номер документу
30911286
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 квітня 2013 р. Справа №801/1794/13-а

Суддя окружного адміністративного суду Автономної Республіки КримАблякимов Е.Е., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби

до Фірми "Капітель плюс"

про стягнення.

Обставини справи: 15.02.13 до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби до Фірми "Капітель плюс" про стягнення податкового боргу у сумі 1 419 229,02 грн.

Ухвалами суду від 19.03.13 відкрито провадження в адміністративній справі, проведено підготовче провадження, справу призначено до розгляду у судовому засіданні.

18.03.2013 суддею Трещовою О.Р. заявлено відвід, про що постановлено ухвалу.

Відповідно до розпорядження керівника апарату щодо призначення повторного розподілу справ, ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 26.03.2013 року прийнято справу до провадження судді Аблякимова Е.Е. та призначено до розгляду у судовому засіданні на 19.04.2013.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, у позовній заяві зазначивши, що розгляд справи провести за його відсутності.

Відповідач у судове засідання явку свого представника не забезпечив, про час, місце і дату слухання справи належним чином повідомлений за адресою реєстрації фізичної особи, поштовий конверт направлений судом на адресу відповідача повернувся з відміткою відділення зв'язку "за закінченням терміну зберігання" (а.с.81).

Беручи до уваги положення ст. 35 КАС України, судом вжито достатніх заходів для повідомлення відповідача про розгляд справи про стягнення з нього заборгованості, а тому відсутні підстави, що перешкоджають розгляд справи, та зумовлюють її розгляд відповідно до ст. 128 КАС України за відсутності представників сторін, за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, надані сторонами, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Фірма "Капітель плюс", ідентифікаційний код юридичної особи 31095815, з 07.08.2000 року зареєстрована Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим у якості юридичної особи, узята на податковий облік у ДПІ у м. Сімферополі АР Крим ДПС, з 14.08.2000, є платником податків на додану вартість, індивідуальний податковий номер 310958101291.

Положення статті 67 Конституції України зобов'язують кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Вказана конституційна норма знайшла своє відображення також і в Податковому кодексі України, відповідно до пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 якого кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.

Пунктом 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Проведеною документальною позаплановою перевіркою Фірми «Капітель Плюс» у період з 15.03.2012 по 30.03.2012 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.11 по 31.12.11 податковим органом встановлено порушення п. 14.1.191 ст. 14, п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, пп. "а" п. 187.1 ст. 187, п. 198.1 ст. 198, п. 198.6 ст. 198, п. 198.2 ст. 198, п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, заниження податкового зобов'язання з ПДВ сумою 320 213,00 грн., про що вказано в акті складеному за її результатами від 06.04.2012 №10515-2.

На підставі названого акта перевірки ДПІ у м. Сімферополі АРК ДПС прийнято податкове повідомлення-рішення від 15 травня 2012 року № 0001212204/0 яким платнику податків збільшено суму грошового зобов'язання по податку на додану вартість на 320 213,00 грн., з яких 18 342,75 грн. штрафні (фінансові) санкції, нарахована пеню за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання у сумі 1 189,99 грн. З урахуванням часткової сплати заборгованості у сумі 1,95 грн. загальний розмір заборгованості складає 338 554,25 гривень.

Судом встановлено, що проведеною ДПІ у м. Сімферополі АРК ДПС документальною позаплановою перевіркою у період з 17.09.2012 по 21.09.2012 Фірми «Капітель Плюс» з питань дотримання вимог податкового законодавства при визначенні податку на прибуток по взаємовідносинам з ПП «Ечкі» (код ЄДРПОУ 31095815), ПП «Щекерь» (код ЄДРПОУ 37230254), ПП «Юлдуз» (код ЄДПРОУ 37230280) за перший квартал 2011 року, відповідно до акту №6680/15-1 від 28.09.2012 встановлено порушення п. 5.1, п.5.2.1, пп. 5.2, пп.5.3.9 п.5.5 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 283/97-ВР від 22.05.1997р. (із змінами та доповненнями), в результаті чого занижено податок на прибуток за 1 квартал 2011 року на загальну суму 997 383,00 гривень, про що свідчить акт від 28.09.2012 №6680/22-1/31095815 також на підставі названого акта перевірки, податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 26 жовтня 2012 року № 0007511501/0 на суму 997 383,00 грн., яким застосовано до платника податків штрафні санкції на суму 1,00 грн., нарахована пеня за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання сумою 149 427,10 грн. З урахуванням часткової сплати податкового боргу у сумі 67 325,87 грн. заборгованість складає 930 058,00 гривень.

Згідно розрахунку суми заборгованості податкового органу, станом на день розгляду справи, заборгованості платника податків складає 1 419 229,02 грн.

Матеріалами справи підтверджено направлення кожного з вищевказаних актів та податкових повідомлень-рішень на адресу відповідача листом із повідомлення про вручення, але листи повернуто відділенням поштового зв'язку із зазначенням причин повернення: «за закінченням терміну зберігання».

Податковою вимогою від 26 червня 2012 року № 1862 податковий орган повідомив платника податків про наявність податкового боргу, загальна сума якого складає 338 553,80 грн. яку повернуто поштовим відділенням зв'язку із зазначенням причини невручення: «за закінченням терміну зберігання».

Пунктом 59.1 Податкового кодексу України передбачено, що порядок надіслання платникові податків податкової вимоги є тотожним порядку надіслання податкового повідомлення-рішення.

Власне ж надіслання у розумінні цієї норми передбачає направлення адресатові (платникові) листа з повідомленням про вручення. Тобто для факту надіслання достатньою є передача податковим органом відповідного виду поштової кореспонденції на пошту, тоді як подальше вручення (отримання) адресатом (платником) такого листа є окремою дією, яка не впливає на початок відліку 60-денного строку в порядку пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 42.2 статті 42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

За результатами перевірки податкового органу на вимогу норм пунктів 36.1, 36.2, 36.3 статті 36 Податкового Кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Одночасно пунктом 38.1 статті 38 ПК України зумовлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Строком сплати податку та збору, відповідно до статті 31 ПК України, визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо. Зміна платником податку, податковим агентом або представником платника податку чи контролюючим органом встановленого строку сплати податку та збору забороняється, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Підпунктом 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 ПК України передбачено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Як убачається із змісту пунктів 109.1 та 109.2 статті 109 Податкового кодексу України, податковим правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

У відповідності до п. 116.1 ст. 116 ПК України встановлено, що у разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення - рішення.

За змістом ст.ст. 111, 113, 129 Податкового кодексу України, штрафні (фінансові) санкції та/або пеня є мірою фінансової відповідальності за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Отже, пеня, штраф, інші фінансові санкції є публічно-правовими санкціями, які застосовуються до платника податків за порушення податкового законодавства.

Сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України є податковим боргом.

Таким чином, грошове зобов'язання платника податку становиться податковим боргом з моменту його узгодження у порядку, визначеному Податковим кодексом України.

Отже, вказана вище податкова вимога є дійсною на час розгляду справи.

Доказів того, що платником податків погашено перед бюджетом у повному обсязі податковий борг за вказаною податковою вимогою суду не надано, як і не надано доказів того, що ним оскаржено в судовому порядку визначений податковим органом розмір податкового боргу.

З положень пункту 59.5. статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

Згідно пунктів 95.1, 95.3 статті 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Ураховуючи викладене, термін "надіслання" податкової вимоги в контексті норми пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України означає відправлення податкової вимоги платникові податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення на адресу такого платника податків.

Відповідно в разі використання поштового способу інформування платника податків про наявність у нього податкового боргу право на внесення подання про стягнення податкового боргу виникає у податкового органу на наступний день після закінчення 60 днів з дня відправлення платнику податків податкової вимоги рекомендованим листом із повідомленням про вручення, незалежно від дати фактичного отримання цієї податкової вимоги платником податків, вказаної в повідомленні про вручення.

З положень пункту 41.5 статті 45 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.

Приписами пп. 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 ПК України органам податкової служби надано право стягнення до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу, для чого можуть звертатися до суду.

Проаналізувавши зібрані у справі докази у їх сукупності, приймаючи до уваги, що розмір суми податкового боргу відповідачем відповідно до статті 71 КАС України не спростовуються, доказів, на підтвердження погашення зобов'язань зі сплати податкового боргу відповідач не надав, суд приходить до висновку, що заявлена вимога про стягнення коштів у сумі податкового боргу, розмір якої підтверджено належним чином, ґрунтується на положеннях Податкового кодексу України, а тому суд знаходить підстави для її задоволення.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 160-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Задовольнити адміністративний позов повністю.

2. Стягнути з рахунків Фірми "Капітель Плюс," ідентифікаційний код юридичної особи 31095815, у банках його обслуговуючих, податковий борг сумою 1 419 229 (один мільйон чотириста дев'ятнадцять тисяч двісті двадцять дев'ять) гривень 02 копійки, з яких:

- 1 079 485,23 грн. - заборгованість з податку на прибуток приватних підприємств, код платежу 3011021000, що підлягає зарахуванню на р/р 31112009700002 в ГУ ДКСУ в АРК, код ЄДРПОУ 38040558, МФО 824026,

- 339 743,79 грн. - заборгованість з податку на додану вартість, код платежу 3014010100, що підлягає зарахуванню на р/р 31114029700002, в ГУ ДКСУ в АРК, код ЄДРПОУ 38040558, МФО 824026.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Аблякимов Е.Е.