ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
16 квітня 2013 року 14:11 № 826/4678/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Аблова Є.В.;
при секретарі Мальчик І.Ю.,
за участю сторін:
представника позивача -Язикова С.Р.,
представників відповідача - Адамчук К.С, Мартинюк О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Європоліс Проперті Холдінг» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва ДПС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківсьому районі м. Києва ДПС про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що відповідачем прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення з порушенням вимог чинного законодавства, оскільки позивачем правомірно відображено в декларації з податку на додану вартість за жовтень 2012 р. суму від'ємного значення в розмірі 26 613 247,00 грн.
В позовній заяві позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від ДПІ у Шевченківському районі м. Києва ДПС №00005315571 від 17.12.2012р. (форма «В4») про зменшення суми від'ємного значення податку на додану вартість у загальному розмірі 26 613 247,00 грн.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.
Представники відповідача позовні вимоги не визнали повністю та зазначили, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте відповідачем відповідно до вимог чинного законодавства.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши представника позивача, представників відповідача, суд дійшов наступних висновків:
Судом встановлено, що відповідачем проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість ТОВ «Європоліс Проперті Холдінг», код ЄДРПОУ 33750517 в частині декларування р.24 «Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду», у розмірі 29 409 952грн. за жовтень 2012р.(№9072523982 від 19.11.2012р.), за результатами якої складено акт №237/15-575/33750517 від 30.11.2012р.
В ході перевірки встановлено на порушення п.200.4, ст.200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-IV зі змінами та доповненнями, п.п.4.6.2 , п.п. 4.6.3, п.п. 4.6.4., 4.6.5, п.п. 4.6.6., п.4.6 ст.6 розділу V «Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011р. №1492.,ТОВ «Європоліс Проперті Холдінг», безпідставно задекларувало ПДВ в сумі 26 613 247грн., до р.22 декларації з ПДВ за жовтень 2012р., внаслідок чого завищено значення р.24 «Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду», декларації з ПДВ за жовтень 2012р. на суму 26 613 247грн.
На підставі акту перевірки №237/15-575/33750517 від 30.11.2012р. ДПІ у Шевченківському районі м. Києва ДПС прийнято податкове повідомлення-рішення №00005315571 від 17.12.2012р. (форма «В4») про зменшення суми від'ємного значення податку на додану вартість у загальному розмірі 26 613 247,00 грн.
Як вбачається з акту перевірки, відповідно до поданої ТОВ «Європоліс Проперті Холдінг» податкової декларації з ПДВ за жовтень 2012 року, залишок від'ємного значення за жовтень 2012 року складає 29 409 952 грн.
У результаті перевірки відображення показників Додатку №2 до податкової декларації з ПДВ за жовтень 2012р. «Довідка щодо залишку суми від`ємного значення попередніх звітних періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового кредиту (Д2), відповідачем було встановлено, що залишок від`ємного значення з ПДВ, який після відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду по податковій декларації з ПДВ за жовтень 2012 року становить - 26 613 247грн.
Відповідно до п.200.1 ст.200 Податкового кодексу України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) кредиту.
При цьому, 200.4 ст.200 Податкового кодексу України, визначає, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно п.200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на
митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до пунктів 200.6 та 200.7 Податкового кодексу України, платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів. (п. 200.6)
Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. (п. 200.7)
Суд приходить до висновків, що даною правовою нормою визначено порядок дій платника податку з моменту виникнення права на відшкодування, зокрема, право платника при прийнятті рішення про повернення, на подання заяви про відшкодування. Судом вбачається, що виникнення такого права нормами Податкового кодексу України, обумовлено виникненням права на відшкодування, тобто періодом виникнення права на податковий кредит, або наступним податковим періодом.
Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною (п. 198.2 ст.198 ПК України).
Податковим кодексом встановлюється збалансована система, якою визначається момент виникнення права на податковий кредит, дана система співвідноситься з системою виникнення податкових зобов'язань, в свою чергу виникнення права на бюджетне відшкодування та період такого виникнення, повинно відповідати виникненню обов'язку зі сплати, зокрема, періоду сплати.
Окрім того, п.43.3. ст.43 Податкового кодексу України, визначає, обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Відповідно до п.102.5. ст.102 Податкового кодексу України, заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Таким чином, позивачем, протягом встановленого податковим законодавством терміну, не було використано залишок від'ємного значення з ПДВ, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду у розмірі - 26 613 247гр. Окрім того, ТОВ «Європоліс Проперті Холдінг», не скористалось правом на подання заяви (декларації) про повернення надміру сплаченої суми.
Порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ визначається «Порядком заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011р. №1492.(надалі Порядок).
П.п.4.6.2. п.4.6. ст. 4 Порядку передбачено, що якщо в результаті розрахунку значення різниці між сумою податкових зобов'язань і податкового кредиту отримано від'ємне значення, то заповнюється рядок 19 декларації.
Відповідно до п.п.4.6.3. п.4.6. ст..4 якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту (заповнено рядок 19 декларації), така сума враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу (що значиться на особовому рахунку платника на перше число звітного (податкового) періоду (відображається у рядку 20.1 декларації)), а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 20.2 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду).
Відповідно до п. 4.6.4 розділу V Порядку, встановлено якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), подається (Д2) (додаток 2).
П. 4.6.5. розділу V Порядку, платники, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість та заповнили рядок 22 декларації, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають (Д3) (додаток 3). Значення рядка 3 (Д3) (додаток 3) переноситься до рядка 23 декларації за поточний звітний (податковий) період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума вказується або в рядку 23.1, або у рядку 23.2, або частково розподіляється у рядках 23.1 та 23.2 декларації. При цьому платники податку, які мають право на отримання бюджетного відшкодування та прийняли рішення про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок у банку (заповнено рядок 23.1 декларації), подають (Д4) (додаток 4).
Згідно п.4.6.6. розділу V Порядку, залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду).
Таким чином, викладене вище вказує що, єдиним та виключним способом визначення платником податку напрямку бюджетного відшкодування є внесення у відповідний рядок податкової декларації та заяві про відшкодування обраного напрямку такого повернення (ст. 200 Податкового кодексу), як гарантоване державою право на отримання платником бюджетного відшкодування, проте як вбачається з фактичних обставин справи, позивач не відобразив у відповідних рядках декларації (а саме в р.21.3) напрямок повернення бюджетного відшкодування
Окрім того, при проведені камеральної перевірки було використано акт перевірки № 48/15.6- 27/33750517 від 26.02.2013 року та було встановлено, що TOB «Європоліс Проперті Холдінг» на порушення вимог вимог п.п.7.4.1, п. 7.4, п.п.7.7.1, п.7.7 ст.7 Закону України „Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 №168/97-ВР (зі змінами та доповненнями) TOB «Європоліс Проперті Холдінг» завищено суму податкового кредиту та як наслідок суму від'ємного значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту за лютий 2008 року в розмірі 553 495 грн., квітень 2008 року в розмірі 1 130 953 грн., червень 2008 року в розмірі 91 356 грн., липень 2008 року в розмірі 2 983 969 грн., серпень 2008 року в розмірі 2 825 421 грн., жовтень 2008 року в розмірі 6 758 615 грн., листопад 2008 року в розмірі 54 470 грн., січень 2009 року в розмірі 3 488 416 грн., лютий 2009 року в розмірі 2 971 619 грн., квітень 2009 року в розмірі 828 461 грн., червень 2009 року в розмірі 966 629 грн., липень 2009 року в розмірі 220 077 грн., серпень 2009 року в розмірі 59 197 грн., вересень 2009 року в розмірі 206 368 грн.
Разом з тим, відповідно до даних АІС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України», встановлено, що TOB «Європоліс Проперті Холдінг» формує податковий кредит за рахунок підприємств, що мають ознаки фіктивності.
Виходячи з системного аналізу правових норм, суд приходить до висновку, що поряд з правом платника податків на отримання бюджетного відшкодування, законодавством передбачені строки давності та порядок їх застосування. У випадку, якщо платником податків подано податкову декларацію в якій заявлено бюджетне відшкодування, строк на отримання якого минув, такий платник податків немає права на його отримання.
Таким чином, проаналізувавши наявні матеріали справи та норми зазначеного законодавства, суд вважає правомірними висновки відповідача, викладені в Акті перевірки.
Жодних доказів, які б спростовували викладенні в Акті перевірки висновки контролюючого (податкового) органу - позивачем до суду надано не було.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва ДПС при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому суд приходить до висновку щодо необґрунтованості позовних вимог позивача та відсутності підстав для їх задоволення.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд ,-
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог товариству з обмеженою відповідальністю «Європоліс Проперті Холдінг» - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови складений та підписаний суддею 22.04.13 р.
Суддя Є.В. Аблов