Постанова № 30909645, 16.04.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.04.2013
Номер справи
826/950/13-а
Номер документу
30909645
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

16 квітня 2013 року 14:38 № 826/950/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Аблова Є.В.;

при секретарі Мальчик І.Ю.,

за участю сторін:

представника позивача - Кольга Т.О.,

представника відповідача - Падун Є.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Лекхім» до Харківської обласної митниці про скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Харківської обласної митниці про скасування податкового повідомлення-рішення, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення прийняте з порушенням вимог чинного законодавства, чим порушує законні права та інтереси позивача.

У позовній заяві просить суд, визнати протиправним скасувати податкове повідомлення-рішення від 11.01.2013р. №7.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав повністю та зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення прийняте відповідачем відповідно до вимог чинного законодавства.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши представника позивача, представника відповідача, суд дійшов наступних висновків:

Судом встановлено, що Харківською обласною митницею, в період з 27.06.2012р. по 19.11.2012р. проведено документальну планову виїзну перевірку приватного акціонерного товариства «Лекхім-Харків» за період з 01.09.2009р. по 30.04.2012р. за результатами якої складено акт від 03.12.2012р. №0059/12/807000000/0022676945.

В ході перевірки встановлено порушення пп.197.1.27 ст.197 розділу V Податкового кодексу України №2755- VІ від 01.12.2012р. в частині надання пільг по сплаті податку на додану вартість (преференція 002) при ввезенні на митну територію України АТ «Лекхім»(код ЄДРПОУ 20029017) по ВМД №807070003/2011/220525 від 11.02.2011р. лікарського засобу «Цефтриаксон», порошок для розчину для ін'єкцій по1,0г. у флаконах «in bulk», внесеного до Державного реєстру лікарських засобів, дозволених до виробництва і застосування в Україні, що відповідає певним вимогам визначеним Міністерством охорони здоров'я України, але за результатами лабораторних досліджень Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів не відповідали вимогам АНД за показником якості «Бактеріальні ендоксини» та в результаті чого підлягає сплаті до Державного бюджету України АТ «Лекхім»(код ЄДРПОУ 20029017) податок на додану вартість у сумі 289 198грн.

Не погоджуючись з висновками акту перевірки, позивач подав заперечення від 28.12.12р. №01/825 до Харківської обласної митниці. Відповідно до висновку на заперечення на акт перевірки від 10.01.2013р. №11/01-14/3335, позивача повідомлено, що за результатами розгляду заперечень, акт від 03.12.2012р.№0059/12/807000000/0022676945 залишено без змін, а заперечення АТ «Лекхім» від 28.12.12р. №01/825 без задоволення.

На підставі акту перевірки від 03.12.2012р. №0059/12/807000000/0022676945 відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 11.01.2013р. №7, з податку на додану вартість з товарів, увезених на територію України суб'єктами підприємницької діяльності, на загальну суму 289 199,0 грн., з яких за основним платежем 289 198,0 грн., за штрафними санкціями 1,0 грн.

Судом встановлено, що в ході документальної виїзної перевірки проводилась перевірка країни походження, правильності класифікації товарів, транспортних витрат, правомірність застосування пільг та цільового використання лікарських засобів та виробів медичного призначення відповідно до 9 вантажних митних декларацій (далі - ВМД), оформлених ПАТ «Лекхім-Харків» за період з 01.10.2006р. по 31.07.2009р.

Документальною плановою виїзною перевіркою ПАТ «ЛЕКХІМ- ХАРКІВ» встановлено, що під час митного оформлення товару «Цефтриаксон, порошок для розчину для ін'єкцій по 1,0 г у флаконах «іn bulk» номер партії 101101 дата виготовлення листопад 2010, придатний до листопада 2013р, - 350 000 флаконів, номер партії 101102 дата виготовлення листопад 2010, придатний до листопад 2013р, - 350 000 флаконів, виробник "Shandong Reyoung Pharmaceutical Co.,Ltd.", Китай», який ввезено на митну територію України ПАТ «ЛЕКХІМ» (код ЄДРПОУ 20029017) за ВМД №807070003/2011/220525 від 11.02.2011, надана пільга по сплаті податку на додану вартість (преференція 002) на товар, що відповідає критеріям, визначеним Міністерством охорони здоров'я України, а саме, «Лікарські засоби, внесені до Державного реєстру лікарських засобів, дозволені до виробництва і застосування в Україні, що ввозяться на митну територію України» та який підпадає під пільговий режим оподаткування.

Ідентифікація лікарського засобу, як такого, що «зареєстрований та допущений до застосування в Україні» або «дозволений для виробництва і застосування в Україні та внесений до Державного реєстру лікарських засобів», проводилася шляхом встановлення в документах, наданих декларантом при митному оформленні, назви та виробника лікарського засобу, які містяться в реєстраційних посвідченнях, згідно форми та опису, затверджених Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 29.07.2003 № 358 «Про затвердження форми та опису реєстраційного посвідчення на лікарський засіб», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 07.08.2003 за № 693/8014, в тому числі, наявністю лікарського засобу в «міжвідомчій базі даних зареєстрованих в Україні лікарських засобів», та товаросупровідних документах, але без врахування фармакопейних статей або методів контролю їх якості, зокрема, специфікації якості або аналітично - нормативної документації (далі - АНД), які передбачають проведення лабораторних досліджень, експертиз.

За результатами лабораторних досліджень, які проводилися Державною інспекцією з контролю якості лікарських засобів після митного оформлення товару ( Сертифікат аналізу №131/16111 від 01.03.2011 та Сертифікат аналізу №133/1351 1 від 02.03.2011), зазначений лікарський засіб, встановлено, що віднести до лікарського засобу, дозволеного для виробництва і застосування в України та внесених до Державного реєстру лікарських засобів, у зв'язку з невідповідністю вимогам аналітично - нормативної документації за показником якості «Бактеріальні ендотоксини» неможливо.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до умов контракту від 25.01.2010р. №АО-1007, Додатку №2 від 18.03.2011р., за експертною ВМД №807070003/2011/221548 від 30.02.2011р., ПАТ «Лекхім» вивезено товар «Цефтриаксон, порошок для розчину для ін'єкцій по 1,0 г у флаконах «іn bulk» номер партії 101101 - 350 000 флаконів, номер партії 101102 - 350 000 флаконів, за межі України.

На момент виникнення спірних правовідносин у сфері митної справи діяв Митний кодекс України від 13 березня 2012 року № 4495-VI, який набрав чинності 01 червня 2012 року.

Згідно з частиною першою статті 3 Митного кодексу України порядок переміщення через митний кордон України товарів і транспортних засобів, митне регулювання, пов'язане з встановленням та справлянням податків і зборів, процедури митного контролю та оформлення, боротьба з контрабандою та порушеннями митних правил, спрямовані на реалізацію митної політики України, становлять митну справу.

Пунктом 2 частини першої статті 4 Митного кодексу України, встановлено, що митне регулювання здійснюється на основі принципів, зокрема, виключної компетенції митних органів України щодо здійснення митної справи.

Відповідно до частини першої та пункту 6 частини другої статті 11 Митного кодексу України безпосереднє здійснення митної справи покладається на митні органи України. Митні органи, реалізуючі митну політику України, виконують такі основні завдання, зокрема, виконання та контроль за додержанням законодавства України з питань митної справи, здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, вдосконалення форм і методів їх здійснення.

Пунктом 15 статті 1 Митного кодексу України, встановлено, що митний контроль - сукупність заходів, що здійснюються митними органами в межах своєї компетенції з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.

Статтею 42 Митного кодексу України, встановлено, що під час проведення митного контролю митні органи самостійно визначають форму та обсяг контролю, достатні для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи та міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку, контроль за дотриманням яких покладено на митні органи.

Відповідно до статті 69 Митного кодексу України незалежно від закінчення операцій митного контролю, оформлення та пропуску товарів і транспортних засобів митний контроль за ними може здійснюватися, якщо є достатні підстави вважати, що мають місце порушення законодавства України чи міжнародного договору України, укладеного в установленому законом порядку, контроль за виконанням яких покладено законом на митні органи. Такий контроль здійснюється на підставі письмового розпорядження керівника митного органу або особи, яка його заміщує.

Таким чином митні органі наділені виключною компетенцією щодо здійснення митної справи, в рамках якої вони, зокрема, здійснюють митне регулювання пов'язане з встановленням та справлянням податків і зборів та контроль за порушенням митних правил, та мають право самостійно визначати форму та обсяг такого контролю, достатні для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи та міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.

Відповідно до Порядку подання документів, які підтверджують право суб'єктів підприємницької діяльності на користування встановленими законодавством податковими пільгами під час митного оформлення товарів, що ввозяться на митну територію України, затвердженого наказом Держмитслужби України від 22.06.2006 №514 (чинного на момент митного оформлення), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.07.2006 за №816/12690, суб'єкту господарювання необхідно надати до митного оформлення документи для здійснення митного оформлення товарів із застосуванням пільг в оподаткуванні.

Пункт 36.1 ст.36 ПК України визначає, що податковий обов'язок - обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Відповідно до п.197.1.27. ст.197 Податкового кодексу України, постачання лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів (у тому числі аптечними закладами), а також виробів медичного призначення за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. (п. 187.1 ст.187 Податкового кодексу України).

Відповідно до Порядку подання документів, які підтверджують право суб'єктів підприємницької діяльності на користування встановленими законодавством податковими пільгами під час митного оформлення товарів, що ввозяться на митну територію України, затвердженого наказом Держмитслужби України від 22.06.2006 №514 (чинного на момент митного оформлення), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.07.2006 за №816/12690, суб'єкту господарювання необхідно надати до митного оформлення документи для здійснення митного оформлення товарів із застосуванням пільг в оподаткуванні. Крім того, підставою для звільнення лікарських засобів від сплати ПДВ є наявність лікарського засобу в міжвідомчій базі даних зареєстрованих в Україні лікарських засобів або оригінал реєстраційного посвідчення, або його копія, або підтвердження державної реєстрації лікарських засобів, видане Міністерством охорони здоров'я України, підтвердження виробника лікарських засобів згідно з реєстраційним посвідченням.

Відповідно до п.13 Порядку здійснення державного контролю якості лікарських засобів, що ввозяться на митну територію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2005 №902 (зі змінами), у разі видачі негативного висновку суб'єкт господарювання вчиняє дії, передбачені зовнішньоекономічними контрактами та/або нормативно-правовими актами (повернення постачальнику, утилізація, знищення лікарських засобів, тощо).

Згідно п.п.3 п.180.1 ст.180 Податкового кодексу України, для цілей оподаткування платником податку є будь-яка особа, що ввозить товари на митну територію України в обсягах, які підлягають оподаткуванню, та на яку покладається відповідальність за сплату податків у разі переміщення товарів через митний кордон України відповідно до Митного кодексу України.

Як вбачається з матеріалів справи, в документах митного оформлення за ВМД №807070003/2011/220525 від 11.02.2011р., а саме в зовнішньоекономічному договорі та інвойсі, ПАТ «Лекхім» визначений як покупець товару «Цефтриаксон» та особа яка ввозить товар на митну територію України. Окрім того, графою 9 Митної декларації №807070003/2011/220525 від 11.02.2011р., ПАТ «Лекхім» визначений як особа, відповідальна за фінансове врегулювання.

Таким чином, позивач отримав право на користування встановленими чинним законодавством пільгами по сплаті податку на додану вартість під час митного оформлення окремих товарів, що ввозилися на митну територію України у відповідності до п.п. 197.1.27 п.197.1, п. 197.4 ст.197 Податкового кодексу України, як покупець товару та особа, яка ввозить товар на митну територію України.

Згідно п.30.1. ст..30 Податкового кодексу України, податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті.

Відповідно до п.30.8. ст..30 Податкового кодексу України, контролюючі органи здійснюють контроль за правильністю надання та обліку податкових пільг, а також їх цільовим використанням, за наявності законодавчого визначення напрямів використання (щодо умовних податкових пільг) та своєчасним поверненням коштів, не сплачених до бюджету внаслідок надання пільги, у разі її надання на поворотній основі. Податкові пільги, використані не за призначенням чи несвоєчасно повернуті, повертаються до відповідного бюджету з нарахуванням пені в розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України.

Відповідно до п. 54.3 ст.54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: п.54.3.3. згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган; 54.3.6. результати митного контролю, отримані після закінчення процедури митного оформлення та випуску товарів, свідчать про заниження або завищення податкових зобов'язань, визначених платником податків у митних деклараціях.

Таким чином, виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що податкова пільга при митному оформлені лікарських засобів була застосована не правомірно. Відповідач при донарахуванні зобов'язання зі сплати ПДВ, діяв у відповідності до вимог чинного законодавства та в межах своїх повноважень.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень довів правомірність прийнятого ним рішення.

Згідно ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд ,-

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні позовних вимог приватному акціонерному товариству «Лекхім» відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Повний текст постанови складений та підписаний суддею 22.04.2013р.

Суддя Є.В. Аблов