Постанова № 3090730, 30.01.2008, Теребовлянський районний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
30.01.2008
Номер справи
3-246/08
Номер документу
3090730
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 3-246/2008р.

Постанова

Іменем України

30 січня 2008 року Суддя Теребовлянського районного суду,

Тернопільської області Бойко І.І.

за участю прокурора Борисяка А.Я.,

розглянувши матеріали, які надійшли від управління по боротьбі з корупцією в органах ДПС ДПА в Тернопільській області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1народження, українця, громадянина України, жителяАДРЕСА_1 працює начальником відділу оподаткування юридичних осіб ДПІ у Теребовлянському району,

за п. “г” ч. 3 ст. 5 Закону України “Про боротьбу з корупцією” ,

Встановив:

28 січня 2008 року старшим оперуповноваженим з ОВС відділу оперативно-профілактичних заходів та безпеки Управління по боротьбі з корупцією в органах ДПС ДПА в Тернопiльськiй областi майор податкової міліції ОСОБА_2. складено протокол про те, що ОСОБА_1, перебуваючи на посаді начальника відділу оподаткування юридичних осіб ДПІ у Теребовлянському районі, в порушення функціональних обов'язків та положення про відділ оподаткування юридичних осіб ДПІ у Теребовлянському районі, свідомо, неправомірно видав торговий патент серії ТПА № 661303 приватному підприємству „Європа-плюс” (код ЄДРПОУ 31617633) на надання послуг у сфері грального бізнесу за адресоюАДРЕСА_2надавши незаконні переваги юридичній особі при прийняті рішення, знаючи про те, що на отримання торгового патенту у відповідності до п. 4 ст. 2 Закону України „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР ( із змінами та доповненнями) та п.29 статті 9 Закону України „Про ліцензування певних видів господарської діяльності” від 01.06.2000 року № 1775-ІІІ, обов'язкова наявність ліцензії Тернопільської обласної державної адміністрації на „організацію та утримання тоталізаторів, гральних закладів”, що виразилось в недотриманні вимог Закону України „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР ( із змінами та доповненнями) та п.29 статті 9 Закону України „Про ліцензування певних видів господарської діяльності” від 01.06.2000 року № 1775-ІІІ.

В ході проведення перевірки встановлено, що порядок патентування діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу, що проводяться суб'єктами підприємницької діяльності, визначено Законом України „ Про патентування деяких видів підприємницької діяльності ” від 23.03.1996 року № 98/96-ВР.

Статтею 2 вказаного Закону України встановлено, що торговий патент - це державне свідоцтво, яке засвідчую право суб'єкта підприємницької діяльності чи його структурного (відокремленого) підрозділу займатися зазначеним у цьому Законі видами підприємницької діяльності. Підставою для придбання торгового патенту є заявка, оформлена відповідно до частини четвертої ст.2 Законом України „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності”.

Подальшою перевіркою встановлено, що 08 жовтня 2007 року в ДПІ у Теребовлянському районі за № 1829 зареєстровано заявку на придбання торгового патенту від ПП „Європа-плюс” на здійснення діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу за адресоюАДРЕСА_2

Вищевказана заявка на придбання торгового патенту розглянута начальником відділу оподаткування юридичних осіб ДПІ у Теребовлянському районі ОСОБА_1. У відповідності до положення про відділ оподаткування юридичних осіб ДПІ у Теребовлянському районі, який затверджено 23 червня 2006 року начальником ДПІ у Теребовлянському районі ОСОБА_3. функцією 2.10 „ Контроль за справлянням єдиного податку суб'єктами господарювання - юридичними особами та плати за торговий патент” передбачено дотримання нових інструкцій, методичних рекомендацій та інших нормативно-правових актів з питань справляння єдиного податку суб'єктами господарювання - юридичними особами та плати за торговий патент, контроль за їх правильним застосуванням.

ОСОБА_1 розглянувши подану заявку на придбання торгового патенту на здійснення діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу за адресою АДРЕСА_2 ПП «Європа-плюс» видав 10 жовтня 2007 року торговий патент серії ТПА за № 661303 на здійснення діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу ПП «Європа-плюс» за адресою АДРЕСА_2 Теребовлянського району, про що свідчить запис у книзі реєстрації заявок за № 153 від 10.10.2007 року.

В ході проведення подальшої перевірки працівниками УБК в ОДПС ДПА в Тернопільській області встановлено, що посадовими особами ПП „Європа-плюс” разом із заявкою на придбання торгового патенту надано копію ліцензії серії АВ № 083000, виданої 29.06.2006 року Міністерством Фінансів України ПП „Європа-плюс” на „ організацію діяльності з проведення азартних ігор” з терміном дії до 21.05.2011 року, а також копію платіжного доручення № 1102 від 01.10.2007 року про здійснення оплати за торговий патент у сфері грального бізнесу за 4-ий квартал 2007 року в сумі 2100.00 грн.

На момент подання заяви на придбання торгового патенту посадовими особами ПП „Європа-плюс” не було представлено ліцензії Тернопільської обласної державної адміністрації на „організацію та утримання тоталізаторів, гральних закладів”. В ході проведення перевірки встановлено, що дана ліцензія була видана тільки 28.11.2007 року і після чого представлена в ДПІ у Теребовлянському районі.

На запит Державної податкової адміністрації України Міністерством фінансів України листом від 04.05.2007 N 31-35010-05-18/9322 повідомлено, що згідно з пунктом 29 статті 9 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" ліцензуванню підлягає організація та утримання тоталізаторів гральних закладів, випуск та проведення лотерей, організація діяльності з проведення азартних ігор.

Відповідно до роз'яснень Держпідприємництва, як спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування, наданих листом від 16.03.2006 N 2036, "організація та утримання тоталізаторів, гральних закладів" та "організація діяльності з проведення азартних ігор" є окремими видами господарської діяльності, для провадження яких необхідно отримати ліцензії у відповідних органах ліцензування.

Суб'єкту господарювання, який має намір провадити господарську діяльність з організації діяльності з проведення азартних ігор, необхідно отримати відповідну ліцензію, незважаючи на те, що він має ліцензію на здійснення господарської діяльності з організації та утримання гральних закладів.

Таким чином, право на організацію та утримання тоталізаторів, гральних закладів, не включає в себе права на проведення власне азартної гри, а суб'єкти господарювання, які мають ліцензію на зазначений вид діяльності, зобов'язані (з 12.04.2006 - часу набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 N 1254 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України") також отримати ліцензію і на організацію діяльності з проведення азартних ігор.

Згідно з статтею 91 Цивільного кодексу України юридична особа може здійснювати окремі види діяльності, перелік яких встановлюється законом, після одержання нею спеціального дозволу (ліцензії).

Отже, необхідною умовою для придбання торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу суб'єктом господарювання є наявність у нього ліцензій як на "організацію діяльності з проведення азартних ігор", так і на "організацію та утримання тоталізаторів, гральних закладів".

Згідно із пунктом 11 Положення про виготовлення, зберігання і реалізацію торгових патентів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 1998 року № 1077, відомості, наведені в поданій суб'єктом підприємницької діяльності заявці, посадова особа органу державної податкової служби звіряє з оригіналами первинних документів, на підставі яких заповнюється ця заявка, реєструє її в журналі обліку заявок і заповнює бланк торгового патенту.

Разом з тим у статті 13 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” визначено, що посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримувати Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

 Начальник відділу оподаткування юридичних осіб ДПІ у Теребовлянському районі ОСОБА_1 пояснив про те, що згідно заявки на придбання торгового патенту ПП „Європа-плюс” звернулось до ДПІ у Теребовлянському районі (заявка зареєстрована за № 1829 від 08.10.2007 року в ДПІ у Теребовлянському районі) про видачу торгового патенту по наданню послуг у сфері грального бізнесу за адресою АДРЕСА_2. Згідно довіреності від 21.02.2007 року виданого директором ПП „Європа-плюс” ОСОБА_4уповноважується громадянин ОСОБА_5 з правом подання та отримання необхідних документів та представляти інтереси довірителя у Теребовлянському районі Тернопільської області. На підставі даного доручення представнику ПП „Європа-плюс” видано торговий патент серії ТПА № 661303 від 10.10.2007 року на здійснення діяльності у сфері грального бізнесу за адресою АДРЕСА_2 Теребовлянського району. При наданні заявки було пред'явлено оригінал ліцензії Міністерства Фінансів України серії АВ № 083000 від 29.06.2006 року та копію платіжного доручення № 1102 від 01.10.2007 року про перерахування в бюджет Микулинецької селищної Ради 2100.00 гривень плати за придбання торгового патенту, договір оренди не житлових приміщень від 01.08.20007 року. ОСОБА_1 було звернуто увагу представнику ПП „Європа-плюс” на необхідність надання оригіналу ліцензії Тернопільської обласної державної адміністрації на „ організацію та утримання тоталізаторів, гральних закладів”, на що була дано відповідь, що на даний момент документи подані в Тернопільську ОДА і знаходяться на розгляді і що при отриманні ліцензії буде пред'явлено в ДПІ у Теребовлянському районі.

В подальшому начальник відділу оподаткування юридичних осіб ДПІ у Теребовлянському районі ОСОБА_1пояснив про те, що ним 10.10.2007 року було виписано торговий патент серії ТПА № 661303 ПП „Європа-плюс” на надання послуг у сфері грального бізнесу без наявності ліцензії Тернопільської ОДА на „ організацію та утримання тоталізаторів, гральних закладів”. Після цього, неодноразово ОСОБА_1 звертався до посадових осіб ПП „Європа-плюс” щодо надання копії ліцензії Тернопільської ОДА на „ організацію та утримання тоталізаторів, гральних закладів”, однак дана ліцензія була представлена до ДПІ у Теребовлянському районі тільки після 28.11.2007 року (дата видачі 28.11.2007 р.).

 В своїй роботі начальник відділу оподаткування юридичних осіб ДПІ у Теребовлянському районі ОСОБА_1 користується Конституцією України, Законом України „Про державну податкову службу”, Законом України „Про систему оподаткування”, Законом України „Про внесення змін до Закону України „Про систему оподаткування”, в тому числі Законом України „ Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР із подальшими змінами та доповненнями, Законом України „Про ліцензування певних видів господарської діяльності” від1 червня 2000 року № 1775-ІІІ, постановами Верховної Ради України, Указами та розпорядженнями Президента України, Указами та розпорядженнями Кабінету Міністрів України, рішеннями місцевих Рад, а також іншими документами нормативного характеру, що стосується вирішення питань, віднесених до компетенції Державної податкової адміністрації, наказами та розпорядженнями Голови Державної податкової адміністрації України.

 Також, начальник відділу оподаткування юридичних осіб ДПІ у Теребовлянському районі ОСОБА_1 пояснив про те, що ним видано торговий патент серії ТПА № 661303 ПП „Європа-плюс” на надання послуг у сфері грального бізнесу без наявності ліцензії Тернопільської ОДА на „ організацію та утримання тоталізаторів, гральних закладів” з метою виконання бюджетного розпису та збільшення надходжень по платі за торгові патенти до місцевого бюджету Теребовлянського району. При прогнозному завданні за жовтень 2007 року в сумі 8.0 тис. грн. Фактичні надходження склали 18.3 тис. грн. Тобто, бюджетний розпис по  торгових патентах за жовтень 2007 року виконано на 228.7%, а в разі невиконання доведених планових показників по платі за торгові патенти до нього будуть застосовані методи дисциплінарного впливу : зняття премії чи отримання догани.

Таким чином, начальником відділу оподаткування юридичних осіб ДПІ у Теребовлянському районі ОСОБА_1 в порушення функціональних обов'язків та положення про відділ оподаткування юридичних осіб ДПІ у Теребовлянському районі, свідомо та неправомірно видано торговий патент серії ТПА № 661303 ПП „Європа-плюс” на надання послуг у сфері грального бізнесу без наявності ліцензії Тернопільської ОДА на „ організацію та утримання тоталізаторів, гральних закладів”, чим порушив вимоги п.29 статті 9 Закону України „Про ліцензування певних видів господарської діяльності” від 01.06.2000 року № 1775-ІІІ та п.4 ст.2 Закону України „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР (із змінами та доповненнями), надавши незаконні переваги юридичній особі при прийняті рішення.

ОСОБА_1, працюючи начальником відділу оподаткування юридичних осіб ДПІ у Теребовлянському районі, являючись інспектором податкової служби 1-го рангу, державним службовцем 7 категорії, при прийнятті на роботу був попереджений про недопустимість порушення спеціальних обмежень, встановлених для осіб уповноважених на виконання функцій держави.

Згідно ст.12 Закону України „ Про внесення змін до Закону України  „Про боротьбу з корупцією” від 12.09.2002 року № 148-IV адміністративне стягнення за корупційні діяння може бути накладено не пізніше як через 6 місяців з дня його вчинення. Начальником відділу оподаткування юридичних осіб ДПІ у Теребовлянському районі ОСОБА_1. вчинене - 10 жовтня 2007 року.

Наведеними в протоколі діями начальник відділу оподаткування юридичних осіб ДПІ у Теребовлянському районі ОСОБА_1 порушив вимоги п. Г. ч. 3 ст. 5 Закону України „Про боротьбу з корупцією”, за що повинен бути притягнутий до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.8 Закону України „Про боротьбу з корупцією”.

З пояснень наданих ОСОБА_1, вбачається, що останній свою вину визнав повністю більше подібне не повториться.

Суд вважає, що ОСОБА_1, усвідомлював, що порушує спеціальні обмеження, спрямовані на попередження корупції, і бажав діяти саме таким чином, тобто, неправомірно. Таке його бажання обумовлюється відповідним інтересом, а саме: виконання плану за жовтень місяць 2007 року і отримання премії за виконання даного плану. Таким чином, в діях ОСОБА_1І. є склад адміністративного правопорушення передбаченого п. Г ч. 3 ст. 5 Закону України “Про боротьбу з корупцією”, за що передбачена відповідальність за ст. 8 ч. 1 даного Закону.

Керуючись ч. 1 ст. 8 Закону України “Про боротьбу з корупцією” ,

Постановив:

Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за п. Г ч. 3 ст. 5 Закону України “Про боротьбу з корупцією”, наклавши на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави у розмірі 255 грн.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя: