Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 квітня 2013 р. Справа №805/4363/13-а
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11:30
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Троянова О.В., при секретарі судового засідання Максімчук М.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом:
Управління Пенсійного фонду України в місті Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області (м. Шахтарськ)
до
Державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахтоуправління ім. 17 Партз'їзду» (м. Шахтарськ)
про
стягнення єдиного внеску та штрафних санкцій у розмірі 5862831,18 грн.,
за участю:
представника позивача: Балабан О.І. за дов. №2521/02 від 12.04.2013 року,
представника відповідача: Корнієнко Д.О. за дов. №3 від 07.12.2012 року,
Управління Пенсійного фонду України в місті Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахтоуправління ім. 17 Партз'їзду» про стягнення єдиного внеску та штрафних санкцій у розмірі 5862831,18 грн.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову не заперечував, у зв'язку із скрутним фінансовим становищем підприємства встановити спосіб виконання судового рішення шляхом виконання постанови суду протягом 60 місяців.
Заслухавши доводи представника позивача та відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд -
ВСТАНОВИВ:
03 квітня 2013 року Управління Пенсійного фонду України в місті Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахтоуправління ім. 17 Партз'їзду» про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 5862831,18 грн. у тому числі недоїмка зі сплати єдиного внеску у розмірі 4355360,70 грн., штрафні санкції у розмірі 1210712,78 грн. та пеня у розмірі 296757,70 грн.
В обґрунтування адміністративного позову Управління Пенсійного Фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області посилається на те, що за відповідачем обліковується недоїмка зі сплати єдиного соціального внеску в розмірі 4355360,70 грн.
На вказану заборгованість були нараховані фінансові санкції у розмірі 1210712,78 грн. та нарахована пеня у розмірі 296757,70 грн., заборгованість відповідач у добровільному порядку в передбачені законом строки не сплатив. У зв'язку з чим Позивач, просив позов задовольнити в повному обсязі, стягнути з Державного підприємтсва «Шахтарськантрацит» заборгованість в розмірі 5862831,18 грн.
Представник відповідача у судовому засіданні надав заяву в якій визнав заборгованість у повному обсязі та просив встановити спосіб виконання судового рішення шляхом виконання постанови суду протягом 60 місяців починаючи з квітня 2013 року по березень 2015 року у сумі 24428,00 грн. щомісяця, починаючи з квітня 2015 року по лютий 2018 року у сумі 146570,00 грн. щомісяця, та за березень 2018 року у сумі 146609,18 грн.
Судом встановлено, що Управління Пенсійного Фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року за №384/2011.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.
Стаття 7 Положення визначає, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Пунктом 3 названого Положення передбачено, що основними завданнями Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; забезпечення збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою.
Відповідач - Державне підприємство «Шахтарськантрацит» зареєстровано у якості юридичної особи та включено до ЄДРПОУ, код 35879110.
Відокремлений підрозділ «Шахтоуправління «ім.. 17 Партз'їзду» ДП «Шахтарськантрацит» зареєстровано у якості філії без статусу юридичної особи та знаходиться на обліку в УПФУ м. Шахтарська та Шахтарському районі Донецької області.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Згідно з пунктом 3 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.
Одночасно з викладеним, перелік осіб, які є платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування також визначено статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Так, відповідно до абзацу 1 частини восьмої статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Згідно з абзацом 3 частини восьмої статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.
Відповідно до частини одинадцятої статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до частини третьої статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" обчислення єдиного внеску територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до територіальних органів Пенсійного фонду, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Відповідно до частини четвертої статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Процедура нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати фінансових санкцій органами Пенсійного фонду України, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів визначена Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 №21-5 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за №994/18289 (далі за текстом - Інструкція).
Так, відповідно до пункту 6.3 розділу VI Інструкції органи Пенсійного фонду надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках:
а) якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника або актів звірок з органами податкової служби сум доходу (прибутку) фізичних осіб - підприємців чи осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, свідчать про донарахування сум єдиного внеску або органами Пенсійного фонду у повідомленнях-розрахунках визначено суми єдиного внеску, які підлягають доплаті;
б) якщо платник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати єдиного внеску;
в) якщо платник має на кінець звітного базового періоду борги зі сплати фінансових санкцій.
При цьому, у випадку "б" та/або "в" вимога надсилається щомісяця протягом п'яти робочих днів, наступних за звітним базовим періодом. Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на всю суму боргу.
У свою чергу, відповідно до пункту 6.4 розділу VI Інструкції вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі або фізичній особі-підприємцю або відокремленому підрозділу, якщо її передано службовій особі такого платника під підпис або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Відповідно до картки особового рахунку, ВП «Шахтоуправління «ім.. 17 Партз'їзду» ДП «Шахтарськантрацит» має недоїмку заборгованість зі сплати штрафних санкцій та пеню у заявленому позивачем розмірі, а саме у загальному розмірі 5862831,18 грн.
Рішеннями Управління Пенсійного фонду України в місті Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області №1617 від 07.12.2012 року, №283 від 19.03.2013 року, №02 від 08.01.2013 року, №03 від 08.01.2013 року, №04 від 08.01.2013 року, №282 від 19.03.2013 року, №281 від 19.03.2013 року, №1714 від 14.12.2012 року, №1616 від 07.12.2012 року, №1615 від 07.12.2012 року, №1614 від 07.12.2012 року, №1545 від 23.11.2012 року, №1444 від 08.11.2012 року, №1443 від 08.11.2012 року, №1442 від 08.11.2012 року, №1441 від 08.11.2012 року, №1440 від 08.11.2012 року, №1439 від 08.11.2012 року, №1191 від 05.10.2012 року, №1190 від 05.10.2012 року, №1189 від 05.10.2012 року, №1188 від 05.10.2012 року, №1187 від 05.10.2012 року, №1186 від 05.10.2012 року та №1117 від 19.09.2012 року були застосовані штрафні санкції у загальному розмірі 1210712,78 грн. за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та нараховано пеню у загальному розмірі 296757,70 грн. Вказані рішення у судовому порядку не оскаржувались.
Відповідно до частини другої статті 12 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.
Абзацом 6 ч. 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» визначено, що у разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Крім того, позивач надав Акт звірення розрахунків від 29.03.2013 року підписаний між позивачем та ВП «Шахтоуправління «ім. 17 Партз'їзду» ДП «Шахтарськантрацит» відповідно до якого відповідач визнав заборгованість в повному обсязі. Про що також свідчить надана у судовому засіданні представником відповідача заява.
Так у відповідності до ч.3 ст.112 КАС України, у разі часткового визнання адміністративного позову відповідачем і прийняття його судом може бути прийнята постанова суду про задоволення визнаних відповідачем позовних вимог відповідно до статті 164 цього Кодексу. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
За результатами аналізу всіх наведених обставин у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління Пенсійного Фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області до Державного підприємства «Шахтарськантрацит» про стягнення єдиного внеску та штрафних санкцій у розмірі 5862831,18 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
В судовому засіданні представник відповідача надав заяву про встановлення способу виконання судового рішення протягом 60 місяців шляхом сплати заборгованості починаючи з починаючи з квітня 2013 року по березень 2015 року у сумі 24428,00 грн. щомісяця, починаючи з квітня 2015 року по лютий 2018 року у сумі 146570,00 грн. щомісяця, та за березень 2018 року у сумі 146609,18 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
З огляду на розмір заборгованості, а також на те, що стягнення всієї суми одразу може призвести до важкого матеріального становища відповідача, а також з огляду на те, що відповідач визнав заборгованість у повному обсязі, суд дійшов висновку про встановлення порядку виконання судового рішення, а саме з починаючи з квітня 2013 року по березень 2015 року стягувати заборгованість у сумі 24428,00 грн. щомісяця, починаючи з квітня 2015 року по лютий 2018 року у сумі 146570,00 грн. щомісяця, та за березень 2018 року у сумі 146609,18 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року за №384/2011, Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 №21-5 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за №994/18289, ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 94, 112, 128, 136, 158-163, 167,254 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в місті Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області до Державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахтоуправління ім. 17 Партз'їзду» про стягнення єдиного внеску та штрафних санкцій у розмірі 5862831,18 грн. - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Державного підприємства «Шахтарськантрацит» на користь Управління Пенсійного фонду України в місті Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області заборгованість по сплаті єдиного соціального внеску у розмірі 5862831 (п'ять мільйонів вісімсот шістдесят дві тисячі вісімсот тридцять одну) грн. 18 коп.
Встановити порядок виконання судового рішення наступним чином: щомісячно починаючи з квітня 2013 року по березень 2015 року стягувати заборгованість у сумі 24428 (двадцять чотири тисячі чотириста двадцять вісім) 00 коп. щомісячно, починаючи з квітня 2015 року по лютий 2018 року у сумі 146570 (сто сорок шість тисяч п'ятсот сімдесят) 00 коп. щомісяця, та за березень 2018 року у сумі 146609 (сто сорок шість тисяч шістсот дев'ять) грн. 18 коп.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 17 квітня 2013 року. Постанова у повному обсязі буде складена 22 квітня 2013 року.
У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Троянова О.В.