Постанова № 30891410, 17.04.2013, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2013
Номер справи
2-а-457/08/1570
Номер документу
30891410
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

——————————————————————

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 квітня 2013 р.

Справа № 2-а-457/08/1570

Категорія: 8.2.9

Головуючий в 1 інстанції: Іванов Е. А.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Кравець О.О.

судді Домусчі С.Д.

судді Турецької І.О.

за участю секретаря Левицької З.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» Державного агентства резерву України на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2011 року по справі за адміністративним позовом Державного підприємства «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» Державного комітету України з державного матеріального резерву до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі про скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» Державного комітету України з державного матеріального резерву звернулось до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі,та просило скасувати податкові повідомлення-рішення СДГП по роботі з ВПП у м. Одесі від 08.06.2007 року № 0000291620/0, від 15.08.2007 року № 0000291620/1, від 17.09.2007 року № 0000291620/2.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2011 року у задоволенні позову було відмовлено .

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, позивач в апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17 квітня 2013 року було визначено зміну назви позивача –апелянта - Державне підприємство «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» Державного агентства резерву України.

Особи, що беруть участь у справі, про час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст.34 -39 КАС України.

Апеляційний суд, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що вона не підлягає задоволенню з наступних підстав:

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування зобов'язані діяти тільки на підставі ,в межах повноважень та у спосіб ,що передбачені Конституцією й законами України

Судом 1-ої інстанції було встановлено, що Спеціалізованою ДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі була проведена виїзна планова перевірка ДП «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006 року по 31.12.2006 року.

За результатами вказаної перевірки був складений акт № 488/16-20/05519327/6 від 04.06.2007 року, відповідно до якого встановлено порушення ст. 17 Закону України «Про плату за землю», згідно ч. 1 якого податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене в податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий звітний період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. В зв'язку з несплатою до бюджету м. Одеси земельного податку, ДП «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» донараховано земельного податку у сумі 42105,32 грн. за період з 01.09.2006 року по 31.12.2006 року .

На підставі вказаного акту СДШ по роботі з ВПП у м. Одесі прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.06.2007 року № 0000291620/0 про визначення податкового зобов'язання зі сплати земельного податку-з юридичних осіб у сумі 63157,98 грн., з них 42105,32 грн. - основного платежу та 21052,66.грн. штрафних санкцій.

Не погодившись з вищевказаним податковим повідомленням - рішенням ДП «Куліндорівський КХП» подало до СДШ по роботі з ВПП у м. Одесі скаргу про його перегляд, яка рішенням СДПІ по роботі з ВПГЇ від 09.08.2007 року № 17058/10/25-00.21 залишена без задоволення, а податкове повідомлення - рішення без змін .

За результатами розгляду скарги винесено податкове повідомлення - рішення від 15.08.2007 року № 0000291620/1 про визначення податкового зобов'язання із земельного податку з юридичних осіб у сумі 63157,98 грн., з них основного платежу 42105,32 грн. та 21052,66 грн. штрафних санкцій .

Не погодившись із рішенням СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі, що було прийняте за результатами розгляду первинної скарги, ДП «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» подало повторну скаргу до Державної податкової адміністрації України в Одеській області від 20.08.2007 року № 598, яка також рішенням ДПА України в Одеській області від 10.09.2007 року № 22099/10/25-0007 залишена без задоволення, а податкове повідомлення -рішення без змін .

За результатами розгляду скарги винесено податкове повідомлення - рішення № 0000291620/2 від 17.09.2007 року, яким ДП «Куліндорівський КХП» визначено податкове зобов'язання зі сплати земельного податку з юридичних осіб у сумі 63157,98 грн., з них основного платежу 42105,32 грн. та 21052,66 грн. штрафних санкцій.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.

Згідно ст. 5 Закону України «Про плату за землю» об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Судом 1-ої інстанції було встановлено, що згідно державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-ОД № 000010 від 17.10.2003 року, Державному підприємству «Кулідорівський комбінат хлібопродуктів» надано у постійне користування 17,049 га. землі для експлуатації та обслуговування комбінату хлібопродуктів .

Актом від 09.10.2003 року були встановлені в натурі межі земельної ділянки, переданої в постійне користування ДП «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» .

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про плату за землю» податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

ДП «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» надавав звітність та сплачував земельний податок до ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області.

Відповідно до ст. 63 Земельного кодексу України (в редакції 1992 року), межа міста зовнішня межа земель міста, що відокремлює їх від земель іншого призначення і визначається проектом планіровки та забудови міста або техніко-економічним обґрунтуванням розвитку міста.

Відповідно до ст. 174 Земельного кодексу України (в редакції 2001 року) рішення про встановлення і зміну меж районів і міст приймається Верховною Радою України за поданням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської чи Севастопольської міської Ради.

Відповідно до п. «г» ст.6 Земельного Кодексу України (в редакції 2001 року) до повноважень Верховної Ради України в галузі земельних відносин належить встановлення і зміна меж районів і міст.

07.08.2001 року Одеською обласною радою прийняте рішення № 347-ХХШ «Про межі міста Одеси». Зазначеним рішенням Одеська обласна рада затвердила межі м. Одеси загальною площею - 16242,0 га з включенням у межі міста 2340 га земель, в тому числі Комінтернівського району - 887 га. з них 526 га земель - Красносільської міської ради та 361 га земель Крижанівської сільської ради. Згідно вказаного рішення матеріали по встановленню зовнішніх меж м. Одеси та зміни меж Біляївського, Комінтернівського, Овідіопольського районів подані до Верховної ради України на розгляд та затвердження.

На виконання постанови Верховної Ради України від 07.02.2002 року № 3064-ІИ «Про зміну меж м. Одеси Одеської області» було проведено встановлення в натурі межі м. Одеси, по що складений акт від 30.12.2002 року «Про встановлення в натурі межі м. Одеси по суміжності з Комінтернівським районом Одеської області та передачу на зберігання межових знаків від 30.12.2002 року, яким були встановлені межі міста Одеси внатурі та закріплені межовими знаками. Як зазначається в акті, претензій при встановленні межі не заявлено, межі погоджено та не викликають спірних питань.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про плату за землю», що діяв на час виникнення спірних правовідносин підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Відповідно до ст. 193 Земельного Кодексу, державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.

Відповідно до листа Одеського обласного головного управління земельних ресурсів від 11.09.2006 року № 26-05/0103, земельна ділянка, якою користується ДП «Куліндорівський КХП», згідно державної статистичної звітності з кількісного обліку земель форми 6-зем «Звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності»станом на 01.01.2006 року виключена із земель Комінтернівського району та включена до меж міста Одеси .

Судом апеляційної інстанції було встановлено, що позивачем станом на 31.12.2006 року було сплачено земельний податок у повному обсязі до ДПІ у Комінтерновському районі Одеської області .

Апеляційний суд частково погоджується із висновком суду 1-ої інстанції ,що земля, якою користується ДП «Куліндорівський КХП» на цей час знаходиться в межах м. Одеси, а позивач , як платник земельного податку повинен подавати декларації та сплачувати земельний податок до органу Державної податкової служби за місцем розташування земельної ділянки, але позивачем було сплачено земельний податок у повному обсязі до ДПІ у Комінтерновському районі Одеської області ,що унеможливлювало прийняття відповідачем податкових повідомлень-рішеннь про визначення податкового зобов'язання зі сплати земельного податку з юридичних осіб у сумі 63157,98 грн., з них основного платежу 42105,32 грн. та 21052,66 грн. штрафних санкцій.

Відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні

Відповідно до п. п. 3, 4. ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Згідно п. 2 ч. 205 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

Таким чином, суд апеляційної інстанції доходить до висновку, про необхідність скасувати постанову суду 1-ої інстанції , та прийняти по справі нову постанову про задоволення позову.

Керуючись ч.1 ст. 195, 196, ч. 3 ст. 198, п. 3, 4 ч. 1 ст. 202, ч.2 ст. 205, ч.1 ст.207, ст. 210, ст.211, ст. 212 , ч. 5 ст. 254 КАС України, суд апеляційної інстанції,

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Державного підприємства «КулІндорівський комбінат хлібопродуктів» Державного агентства резерву України – задовольнити .

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2011 року - скасувати.

Прийняти по справі нову постанову.

Позов Державного підприємства «КулІндорівський комбінат хлібопродуктів» Державного агентства резерву України –задовольнити.

Скасувати податкові повідомлення-рішення СДГП по роботі з ВПП у м. Одесі від 08.06.2007 року № 0000291620/0, від 15.08.2007 року № 0000291620/1, від 17.09.2007 року № 0000291620/2.

Постанова апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого Адміністративного Суду України шляхом подання касаційної скарги протягом 20 днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення виготовлений 18.04. 2013 року.

Головуючий суддя пис/

Судді: