ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Головуючий у 1-й інстанції: Куцоконь Ю.П.
Суддя-доповідач:Шевчук С.М.
УХВАЛА
іменем України
"04" квітня 2013 р. Справа № 1715/18321/12
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шевчук С.М.
суддів: Майора Г.І.
Одемчука Є.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "19" жовтня 2012 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
Позивач в травні 2011 року звернувся до суду з позовом до ГУПФУ в Рівненській області, УПФУ в м. Рівне та УПСЗН виконавчого комітету Рівненської міської ради, в якому з урахуванням поданих уточнень, просив визнати протиправними рішення та дії відповідачів щодо неперерахування та невиплати пенсії, додаткової пенсії та щорічної допомоги на оздоровлення та зобов"язати відповідачів перерахувати та виплатити пенсію, додаткову пенсію за період з 01.12.2010р., з 01.01.2011 р. та з 01.04.2011 р. та щорічну допомогу на оздоровлення за 2010 р. та 2011 р. у розмірах, визначених ст. 48, 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 19.10.2012 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність УПСЗН виконавчого комітету Рівненської міської ради щодо невиплати позивачу щорічної допомоги на оздоровлення у 2010 р. та 2011 р. та зобов'язано УПСЗН виконавчого комітету Рівненської міської ради перерахувати та виплатити позивачу щорічну допомогу на оздоровлення у 2010 р. та 2011 р. у розмірі, в встановленому ч. 4 ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В решті позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить вказану постанову скасувати в частині відмови в задоволенні позову.
Згідно ч.1 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
В судове засідання сторони не з'явилися. Про розгляд справи повідомлені належним чином. Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, у відповідності до ч. 4 ст. 196, ст. 197 КАС України.
Позивач звернувся до суду із позовом як особа, яка постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що є інвалідом 3 групи, інвалідність якого пов'язана з аварією на ЧАЕС.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на соціальний захист визначені Законом №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ст. 50 Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам I групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам III групи, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Згідно вимог статті 54 Закону України від 28.02.91р. №796-12 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( в редакції, чинній на час спірних відносин) обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, відносно яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком; по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком; по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.
Судом встановлено, що з 14.12.1994 р. управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області ОСОБА_3 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону україни "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", а 02.01.2007 р. призначено додаткову пенсію по інвалідності, як інваліду 3 групи.
Як вбачається з довідки ГУПФУ в Рівненській області № 383/11 від 06.03.2013р., а також заперечень відповідача на апеляційну скаргу №1382/10 від 06.03.2013р. позивач з 01.12.2010 р. по 31.10.2011 р. перебував на обліку у відділі як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Проаналізувавши вказані докази, судова колегія приходить до висновку, що позовні вимоги про зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію на підставі ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.12.2010р., з 01.01.2011 р. та з 01.04.2011 р. є такими, що не підлягають задоволенню, оскільки, право на отримання такої пенсії у позивача не виникло. Так як, отримання одночасно двох видів пенсії не передбачено чинним законодавством.
Щодо вимог позивача про перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"за період з 01.12.2010р., з 01.01.2011 р. та з 01.04.2011 р. слід зазначити наступне.
З 30.09.2011 р. відповідно до поданої ОСОБА_3 заяви йому призначено пенсію по інвалідності 3 групи в розмірі фактичних збитків у відповідності до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до довідки Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області № 99/102 від 19.03.2013 р. позивач перебуває з 30.09.2011 р. на обліку як отримувач пенсії по інвалідності 3 групи згідно з нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пенсія призначена довічно.
Враховуючи положення чинного пенсійного законодавства, а саме, ст.ст.83,84,87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.43,44,45,46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Так, з більш раннього строку, але у визначених часових межах з дня звернення, призначаються пенсії за віком, по інвалідності та у разі втрати годувальника. Перерахунок призначеної пенсії у випадках, передбачених ст.35, ст.47 Закону України «Про пенсійне забезпечення»та ч.1 ст.35, ч.2 ст.38, ч.3 ст.42, ч.5 ст.48 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», провадиться із строків, зазначених у цих статтях.
Жоден із зазначених випадків не поширюється на правовідносини сторін, а тому відсутні і підстави для проведення перерахунку пенсії позивача з дня його звернення до Управління пенсійного фонду України в місті Рівне , тобто з 30 вересня 2011 року.
Згідно п.4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 23.12.2010р. №2857-VI установлено, що у 2011 році норми і положення статтей, зокрема, 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011р. у справі № 20-рп/2011 за конституційними поданнями 49 народних депутатів України, 53 народних депутатів України і 56 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним), пункт 4 розділу VII "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 23.12.2010р. №2857-VI.
На виконання вимог п. 7 закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" прийнята постанова Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 р. № 745 (чинна з 23.07.2011 р.), якою визначені конкретні розміри та відсотки основної та додаткової пенсії.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, постанову судом першої інстанції прийнято з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "19" жовтня 2012 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.М. Шевчук
судді: Г.І. Майор Є.В.Одемчук
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1,33000
3- відповідачу Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області вул. Короленка, 7,м. Рівне,33028
Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області вул. Відінська, 41,м. Рівне,33018
Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради вул.Соборна,12,м.Рівне,33028