Рішення № 30880945, 22.04.2013, Господарський суд Вінницької області

Дата ухвалення
22.04.2013
Номер справи
902/217/13-г
Номер документу
30880945
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

22 квітня 2013 р. Справа № 902/217/13-г Провадження № 18/902/16/13

за позовом: Вінницького міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері (21101, м. Вінниця, вул. Островського, 10) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Вінницькій області (21100, м. Вінниця, вул. 600-річчя, 19)

до: Навчального закладу об'єднання громадян "Вінницька обласна автомобільна школа всеукраїнської спілки автомобілістів" (21001, м. Вінниця, вул. Б.Хмельницького, 32)

про стягнення 87 895,00 грн. шкоди

Господарський суд Вінницької області у складі

Головуючого судді Маслія І.В.

Секретар судового засідання Василишена Н.О.

Представники

прокурор Півнюк С.М.

позивача: Головчук С.В., довіреність № 4 від 16.01.2013 р.;

відповідача: Варчук А.Б., посвідчення адвоката згідно свідоцтва № 391 від 30.06.2004 р.;

відповідача: Варижук М.В., керівник, довідка з ЄДР

ВСТАНОВИВ :

Вінницький міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Вінницькій області звернувся до господарського суду Вінницької області з позовом до Навчального закладу об'єднання громадян «Вінницька обласна автомобільна школа всеукраїнської спілки автомобілістів», в якому просить суд стягнути з відповідача 87 895,00 грн. шкоди.

Розгляд справи неодноразово відкладався в межах строків визначених ст. 69 ГПК України.

В судове засідання 22.04.13 року з'явились прокурор та представники сторін.

Прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представники відповідача проти позову заперечили та просили зменшити суму шкоди до 15 000,00 грн. у зв'язку з усуненням відповідачем допущених недоліків.

Заслухавши надані в судовому засіданні пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Державною екологічною інспекцією в ході перевірки встановлено, що на території підприємства за адресою м. Вінниця, вул. Айвазовського, 4 розміщені несанкціоновані звалища будівельних та побутових відходів загальною площею 25,2 кв.м. та загальним об'ємом 17,64 куб. м.

За наслідками виявлених порушень природоохоронного законодавства старшим Державним Інспектором з охорони навколишнього природного середовища у Вінницькі області Кравчуком В.Ф. були складені протокол про адміністративне правопорушення № 001374 від 04.10.2012 року та постанова про накладання адміністративного стягнення № 02/241 від 08.10.2012 року, згідно з якою директора Вінницької обласної авто школи ВСА, Варижука Миколу Васильовича, було визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення передбаченого ст. 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1275,00 грн.

Також за результатами перевірки позивачем було складено протокол огляду місця події, в якому зазначено, що в результаті обстеження земельної ділянки, що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул.. Айвазовського, 4 було встановлено її засмічення будівельними матеріалами (щебінь, залізобетонні конструкції), відходами будівництва та твердими побутовими відходами. Площа ділянки складає 25,2 куб. м. Заміри здійснені повіреною мірною стрічкою Р50УЗК (свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки від 27.09.2012 р. № 20/2207).

Відповідно до п. 2 Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 27.10.1997 р. № 171, у редакції наказу Мінприроди від 04.04.2007 р. № 149), зареєстрованої Міністерством юстиції України 25.04.2007 р. за № 422/13689 (далі Методика) засмічення земель - це наявність на території земельних ділянок сторонніх предметів і матеріалів.

На підставі зазначеної Методики позивачем 04.10.2012 року була розрахована шкода за засмічення земельної ділянки відходами в розмірі 87 895,08 грн.

На вимогу Вінницької міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері 18.10.2012 року Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Вінницькою обласною авто школою ВСА, яка користується земельною ділянкою розміром 0,79 га, що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул.. Айвазовського, 4. Підчас перевірки на території підприємства виявлено несанкціоновані звалища будівельних та побутових відходів загальною площею 25,2 кв.м. та загальним об'єктом 17,64 куб. м.

За результатами перевірки позивачем складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 18.10.2012 року, в якому зазначено про встановлені порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства та виявлено відсутність документів, які посвідчують право користування даною земельною ділянкою та відповідне рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) Вінницькій обласній авто школі ВСА.

Розрахунок шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства зумовленої засміченням будівельними відходами разом з претензією № 4670/02 від 20.11.2012 р. та приписом від 18.10.2012 р. № 02/157 про усунення виявлених порушень, були надіслані відповідачу. Однак, після отримання претензії № 4670/02 від 20.11.2012 р., Вінницька обласна авто школа ВСА шкоду за засмічення земельної ділянки добровільно не сплатила.

З огляду на це прокурор в інтересах позивача був змушений звернутись до суду для стягнення зазначеної суми у примусовому порядку.

Наведене стверджується поясненнями учасників процесу та вищеназваними матеріалами справи.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши та оцінивши докази по справі, суд дійшов такого висновку.

Відповідно до статті 9 Цивільного кодексу України положення цього Кодексу застосовуються до врегулювання відносин, які виникають у сферах використання природних ресурсів та охорони довкілля, якщо вони не врегульовані іншими актами законодавства.

Згідно з ч. 4, 5 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Особливості застосування відповідальності за порушення природоохоронного законодавства визначено у статті 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", в якій, зокрема, визначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

За загальним правилом для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування майнової шкоди за ст.1166 Цивільного кодексу України, потрібна наявність повного складу цивільного правопорушення, як-то: протиправна поведінка, дія чи бездіяльність особи; шкідливий результат такої поведінки (збитки); причинний зв'язок між протиправною поведінкою та збитками; вина правопорушника.

Між тим, позивач просись стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету 87 895,08 грн. шкоди, заподіяної порушеннями законодавства про відходи.

Відповідальність за ці порушення передбачена ст.42 вказаного Закону. При цьому зазначеною нормою визначено, що відповідальність настає за порушення що призвело, або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров'я людини та економічних збитків.

Таким чином згідно ст.ст.12, 42 Закону України "Про відходи" наявність шкідливого результату протиправної поведінки (збитків) для притягнення до відповідальності відповідача не вимагається.

Матеріалами справи підтверджується наявність протиправної поведінки відповідача, яка полягає у розміщенні відходів у невідведених для цього місцях та засміченні таким розміщенням земельної ділянки, що є порушенням п. "е" статті 17 Закону України "Про відходи", яким передбачено обов'язок суб'єктів господарської діяльності не допускати зберігання відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах та статті 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", якою передбачено, що розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про відходи" спеціально відведені місця чи об'єкти-місця чи об'єкти (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких отримано дозвіл спеціально уповноважених органів на видалення чи здійснення інших операцій з відходами.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, відходи були розміщені на території яка не визначена як спеціально відведене місце, і взагалі документи, які посвідчують право користування даною земельною ділянкою та відповідне рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) та вчинений правочин щодо цієї земельної ділянки відсутні у відповідача.

Зазначене порушення підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, постановою про накладання адміністративного стягнення, згідно з якою як було наведено вище, директора Вінницької обласної авто школи ВСА, Варижука Миколу Васильовича, було визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення передбаченого ст. 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1275,00 грн. Постанова не оскаржувалась.

Пунктом 1.4. Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженим Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 10.09.2008 р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.01.2009 р. за № 18/16034 (далі Порядок) передбачено, що акт перевірки є документом, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.

Зазначений акт підписано з боку відповідача його керівником без зауважень, право на внесення яких передбачено пунктом 4.20 Порядку, та які, в разі їх наявності є невід'ємною частиною акту перевірки згідно з цим пунктом.

Розмір шкоди обґрунтовано нарахований на підставі Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 27.10.1997 р. № 171, у редакції наказу Мінприроди від 04.04.2007 р. № 149), зареєстрованої Міністерством юстиції України 25.04.2007 р. за № 422/13689 за засмічення земельної ділянки.

Клопотання відповідача щодо зменшення суми збитку до 15 000,00 грн. мотивовані тим що при розрахунку збитків по формулі був закладений коефіцієнт ліквідації наслідків, які відповідач згідно припису усунув.

Однак суд зазначає що Законом «Про охорону навколишнього природного середовища» (ст.. 69) передбачено, що шкода, завдана внаслідок порушення екологічного законодавства, підлягає компенсації в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення.

З огляду на викладене в задоволенні клопотання відповідача щодо зменшення суми збитку слід відмовити.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що позовні вимоги стосовно стягнення з відповідача 87 895,00 грн. шкоди, завданих внаслідок порушення природоохоронного законодавства, є обґрунтованими, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.

Одночасно суд відмічає наступне:

Сума заподіяної шкоди згідно статті 69 Бюджетного кодексу України зараховується до місцевих бюджетів.

Згідно пункту 28 статті 4 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2012 рік у частині доходів є, зокрема, 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, а в пункті 1 статті 11 вказаного Закону установлено, з урахуванням положень частини 2 статті 69 Бюджетного кодексу України, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2012 році є, зокрема, 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

В главі 8 «Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету», затвердженого Наказом Державного казначейства України від 19.12.2000 р. № 131 передбачено, що платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік розподіляються між державним та місцевими бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в головних управліннях Державного казначейства України за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій. Кошти, які надійшли за день (з урахуванням повернення помилково або надміру зарахованих до бюджетів платежів) на аналітичні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3311, у регламентований час розподіляються головними управліннями Державного казначейства України за встановленими нормативами між державним бюджетом та відповідними місцевими бюджетами.

Головним управлінням державної казначейської служби України у Вінницькій області щороку надаються реквізити рахунків для зарахування до державного та місцевих бюджетів грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності за кодом бюджетної класифікації доходів 24062100.

З урахуванням зазначених норм Головне управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області листом від 12.12.2012 № 06.2-70/143-5989 на запит Державної екологічної інспекції у Вінницькій області роз'яснило: що до спеціального фонду місцевих бюджетів можуть зараховуватись 70 % грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, з яких 50% - до міською бюджету, 20 % - до обласного бюджету. До спеціального фонду Державного бюджету України зараховується 30% грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

Отже, заявлена сума шкоди в розмірі 87 895,00 грн., заподіяна порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, з урахуванням вищевказаних норм підлягає стягненню та зарахуванню до спеціального фонду державного, місцевого та сільського бюджетів, у відсотковому відношенні: 50% - до спеціального фонду м. Вінниця; 20% - до бюджету Вінницької області; 30% - до спеціального фонду Державного бюджет України.

Судові витрати, відповідно ст. 49 ГПК України та ЗУ "Про судовий збір", покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 4-3, 33, 43, 49, 82, 84, 115,116 ГПК України, -

ВИРІШИВ :

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Навчального закладу об'єднання громадян «Вінницька обласна автомобільна школа всеукраїнської спілки автомобілістів» ( 21001, м. Вінниця, вул. Б.Хмельницького, 32, код ЄДРПОУ 05508418) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Вінницькій області (м. Вінниця, вул. 600-річчя, 19, бюджет м. Вінниці, Вінницької обл. - 24062100, код ЄДРПОУ 38054707, банк: ГУДКСУ у Вінницькій області, МФО 802015, р/р 33111331700002, за засмічення земель) 87 895,08 грн. - шкоди.

3. Стягнути з Навчального закладу об'єднання громадян «Вінницька обласна автомобільна школа всеукраїнської спілки автомобілістів» ( 21001, м. Вінниця, вул. Б.Хмельницького, 32, код ЄДРПОУ 05508418) до спеціального фонду Державного бюджету України - 1757,90 грн. судового збору.

4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 24 квітня 2013 р.

Суддя Маслій І.В.

віддрук. прим.:

1 - до справи