Постанова № 30875862, 20.12.2011, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2011
Номер справи
2а-3913/10/2370
Номер документу
30875862
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2011 року Справа № 2а-3913/10/2370

20.12.11

15 год. 28 хв.м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Гаврилюка В. О.,

секретар судового засідання -Білоус А. М.,

за участю представників:

позивача -Жмудінського В. П.,

відповідача -Миронова Т. М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Птахофабрика "Перше Травня" до державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області про скасування податкових повідомлень-рішень,

встановив:

Відкрите акціонерне товариство "Птахофабрика "Перше Травня" подало позов, в якому просить скасувати податкові повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області:

- № 0000152301/0 від 23.02.2010р., яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість за штрафними санкціями в розмірі 155 974 грн.;

- № 0000162301/0 від 23.02.2010р., яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 528 809 грн.;

- № 0000122301/0 від 23.02.2010р., яким визначено суму податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 64 521 грн. 82 коп.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що оскаржувані рішення прийняті відповідачем всупереч вимог Законів України "Про податок на додану вартість" та "Про охорону навколишнього середовища".

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

В письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач просив в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті в межах Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та відповідно до встановлених порушень, а тому підстави для їх скасування відсутні.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у запереченнях на адміністративний позов.

Заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до такого висновку.

Відкрите акціонерне товариство "Птахофабрика "Перше Травня", як суб'єкт господарювання -юридична особа, зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців 21.11.1996р.

Згідно протоколу № 1 чергових загальних зборів акціонерів відкритого акціонерного товариства "Птахофабрика "Перше Травня" від 20 квітня 2011 року вирішено змінити назву товариства на публічне акціонерне товариство "Птахофабрика "Перше Травня". Запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців про зміну назви внесений 12.08.2011р.

В судовому засіданні 13 грудня 2011 року судом на підставі статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України допущено заміну позивача -відкритого акціонерного товариства "Птахофабрика "Перше Травня" його правонаступником -публічним акціонерним товариством "Птахофабрика "Перше Травня".

Судом встановлено, що посадовими особами державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області проведена планова виїзна перевірка відкритого акціонерного товариства "Птахофабрика "Перше Травня" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства України за період з 01.04.2008 року по 30.09.2009р., за результатами якої складено акт від 10.02.2010р. № 36/23-010/00851426.

В зазначеному акті перевірки встановлено порушення позивачем підпункту 7.3.1 пункту 7.3, підпунктів 7.4.1, 7.4.3, 7.4.5 пункту 7.4 статті 7, статті 8, пунктів 11.21, 11.29 статті 11 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997р. № 168/97-ВР (далі -Закон № 168/97-ВР), п. 12 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1999р. № 805, в результаті чого занижено податок на додану вартість по бюджетній декларації на загальну суму 508 417 грн. та не перераховано на спеціальний рахунок кошти в сумі 157 870 грн.; ст. 44 Закону України від 25.06.1991р. № 1264-ХІІ "Про охорону навколишнього середовища", Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 19.07.1999р. № 162/379; п. 4, п. 8 "Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999р. № 303, в результаті чого завищено збір за забруднення навколишнього природного середовища за період з 01.01.2008р. по 31.12.2008р. на 122 409 грн. 61 коп., в т. ч. занижено за перше півріччя 2008 року на суму 7 070 грн. 06 коп. та завищено за дев'ять місяців 2008 року на суму 135 087 грн. 16 коп., занижено за період з 01.01.2009р. по 30.09.2009р. на 47 295 грн. 57 коп., в т. ч. завищено за перший квартал 2009 року на 6 945 грн. 36 коп. та занижено за перше півріччя 2009 року на суму 28 167 грн. 92 коп.

Позивач, не погоджуючись з висновками ДПІ в Черкаському районі, направив до Державної податкової адміністрації України скарги, які були залишені без задоволення.

На підставі акту перевірки від 10.02.2010р. № 36/23-010/00851426 державною податковою інспекцією у Черкаському районі Черкаської області були винесені податкові повідомлення-рішення від 23 лютого 2010 року: № 0000152301/0 про визначення суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 155 974 грн. штрафних (фінансових) санкцій; № 0000162301/0 про визначення суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 528 809 грн., в тому числі 274 600 грн. основного платежу та 254 209 грн. штрафних (фінансових) санкцій; № 0000122301/0 про визначення суми податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 64 521 грн. 82 коп., в томі числі 47 296 грн. 57 коп. основного платежу та 17 225 грн. 25 коп. штрафних (фінансових) санкцій.

В судовому засіданні встановлено, що у податковому повідомленні-рішенні від 23 лютого 2010 року № 0000152301/0, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість за штрафними санкціями в розмірі 155 974 грн., вказано на порушення ВАТ "Птахофабрика "Перше Травня" Закону України "Про податок на податок на додану вартість" та зроблено висновок, що не перераховані на спеціальний рахунок кошти в сумі 155 974 грн. вважаються використаними за нецільовим призначенням та стягуються до бюджету в безпірному порядку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1999 р. № 805 затверджено Порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі".

Частиною 5 п. 12 даного Порядку визначено, що залишок податкових зобов'язань відповідно до податкової декларації з податку на додану вартість з поставленої зазначеної продукції, тобто різниця між податком на додану вартість, що надходить від покупців, та податком на додану вартість, сплаченим постачальникам, перераховується підприємством з поточного на окремий рахунок.

Тобто вищезазначеною нормою передбачено, що позитивне значення ПДВ, зазначене у рядку 23 декларації (перевищення податкового зобов'язання над податковим кредитом), сільгоспвиробником, в т.ч. і ВАТ "Птахофабрика "Перше Травня" перераховується на спеціальні банківські рахунки, і при цьому будь-яких розрахунків з бюджетом сільгосппідприємства не проводять.

Згідно п. 1.2 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (чинного до 01.01.2011р.) дано визначення терміну "податкове зобов'язання", яким визначається зобов'язання платника податків сплатити до бюджету або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом.

Визначаючи суму 155 974 грн. як сумою податкового зобов'язання по ПДВ, відповідачем не враховано, що дана сума має спеціальний режим, встановлений п. 11.21 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартість", зокрема ця сума ПДВ повністю залишається у розпорядженні ВАТ "Птахофабрика "Перше Травня" і використовуються ним для підтримки власного виробництва продукції тваринництва та птахівництва, і оскільки вона не підлягає перерахуванню до бюджету, відповідно не являється податковим зобов'язанням, тобто податковий орган неправомірно визначив дану суму податковим зобов'язанням, шляхом винесення податкового повідомлення-рішення.

Рядок 27 загальної декларації з ПДВ у платника, який сплачує податок у загальновстановленому порядку, називається "Сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду (рядок 20-рядок 23, позитивне значення)".

У акті перевірки ДПІ у Черкаському районі стверджує, що в порушення пункту 12 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1999р. № 805, ВАТ "Птахофабрика "Перше Травня", в результаті допущених порушень податкового законодавства, що відображено в розділі 3.2.1, 3.2.2 акта перевірки товариством за період з 01.04.08 по 31.12.08 не перераховано на спеціальний рахунок кошти в сумі 155 974 грн.

В періоді, що перевірявся, ВАТ "Птахофабрика "Перше Травня" перераховано на спеціальний рахунок 260010301153 кошти в сумі 2 373 239 грн. ТОВ КБ "Фінансова Ініціатива", м. Київ, МФО380054. Станом на 01.04.08 на спеціальному рахунку ПАТ "Птахофабрика" Перше Травня" переплата в сумі 84 804 грн. Враховуючи викладене, ПАТ "Птахофабрика" Перше Травня" в порушення: пункту 11.21 статті 11 Закону № 168, пункту 12 Порядку, не перераховано на спеціальний рахунок кошти в сумі 155 974 грн.; пункту 11.21 статті 11 Закону № 168, пункту 12 Порядку, не перераховані на спеціальний рахунок кошти в сумі 155 974 грн. вважаються використаними за нецільовим призначенням та стягуються до бюджету в безспірному порядку.

Правову підставу для стягнення в безспірному порядку до державного бюджету сум податку на додану вартість визначає Закон України "Про податок на додану вартість".

Пунктом 11.29 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартість" передбачено єдину таку підставу - нецільове використання коштів.

Згідно п. 12 Порядку визначено, що кошти, перераховані сільськогосподарськими підприємствами на окремий рахунок, використовуються ними для підтримки власного виробництва продукції тваринництва та птахівництва. У разі нецільового використання зазначені кошти стягуються до державного бюджету відповідно до законодавства.

Однак, проведеною перевіркою ВАТ "Птахофабрика "Перше Травня" не було встановлено фактів нецільового використання підприємством сум податку на додану вартість.

Той факт, що товариство не перерахувало зазначені кошти на окремий рахунок, не може бути підставою для стягнення коштів в безспірному порядку до Державного бюджету України, оскільки це не передбачено ні Законом України "Про податок на додану вартість" ні Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

У податковому повідомленні-рішенні від 23 лютого 2010 року № 0000162301/0, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 528 809 грн., зазначено про порушення підприємством пп. 7.3.1 п. 7.3 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", яким визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а у разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку;

або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.

Отже, вищезазначеним підпунктом Закону встановлено дату виникнення податкових зобов'язань у платників податків, за наслідками здійснених господарських операцій у податковому періоді.

У акті перевірки, на підставі якого винесено податкове повідомлення-рішення від 23 лютого 2010 року № 0000162301/0, зазначено про заниження позивачем податку на додану вартість по бюджетній декларації на загальну суму 508 417 грн., в т. ч. за квітень 2008 року на суму 3 868 грн., травень 2008 року -43 214 грн., листопад 2008 року -234 237 грн., грудень 2008 року -128 383 грн., квітень 2009року -90 447 грн., вересень 2009 року -8 268 грн. та завищення сплати до бюджету на загальну суму 233 817 грн., в т. ч. за лютий 2009 року на суму 91 415 грн., березень 2009 року -32 780 грн., травень 2009 року -28 098 грн., червень 2009 року -14 428 грн., липень 2009 року -42 826 грн., серпень 2009 року -24 270 грн.

За наслідками господарської діяльності, ВАТ "Птахофабрика "Перше Травня" кожного податкового періоду звітувало до ДПІ у Черкаському районі результати своєї діяльності, шляхом подання загальних податкових декларацій з податку на додану вартість, в яких відображались суми податкового зобов'язання, що підлягають сплаті до бюджету.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" передбачено, що платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Задекларовані суми податкових зобов'язань за вказані у акті перевірки періоди були своєчасно та в повному обсязі сплачені до бюджету.

Згідно підпункту 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у звязку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.

Відповідно до підпункту 7.4.3 пункту 7.4 статті 7 вказаного Закону у разі коли товари (роботи, послуги), виготовлені та/або придбані, частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково ні, до суми податкового кредиту включається та частка сплаченого (нарахованого) податку при їх виготовленні або придбанні, яка відповідає частці використання таких товарів (робіт, послуг) в оподатковуваних операціях звітного періоду.

Як свідчать матеріали справи, придбаваючи товари за період, за який здійснювалась перевірка, та отримуючи від контрагентів податкові накладні, позивач зазначену в цих податкових накладних суму ПДВ розподіляв на частки в оподатковуваних операціях за ставкою 20 відсотків та відносив цю суму до складу податкового кредиту з ПДВ до бюджетної декларації, а також в операціях, здійснюваних згідно пунктів 11.21, 11.29 статті 11 Закону України "Про податок на додану вартість", та відносив суму ПДВ до відповідних спеціальних декларацій з податку на додану вартість, що не спростовано актом перевірки.

Крім того, відповідно до п. 4.4 Порядку заповнення і подання податкової декларації з ПДВ, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.97р. № 166, зареєстрованого в Мін'юсті України 09.07.97р. за № 250/2054 визначено, якщо платник самостійно виявив помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, то такий платник подає в порядку, установленому для подання декларацій з ПДВ (без урахування граничного терміну подання, але з урахуванням строків давності, встановлених ст. 15 Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"), уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок.

У деяких податкових періодах, ВАТ "Птахофабрика "Перше Травня" самостійно виявлялись помилки у раніше поданих податкових деклараціях, які виправлялися у поданих податкових деклараціях за конкретний звітний податковий період у рядку 8.1 - самостійне виправлення помилки, що містяться в раніше поданій податковій декларації.

Так, у висновку акту перевірки вказано на заниження ВАТ "Птахофабрика "Перше Травня" податку на додану вартість за травень 2008 року в сумі - 43 214 грн.

У травні 2008 року ВАТ "Птахофабрика "Перше Травня" дійсно було подано декларацію, в якій відображено занижену суму податку на додану вартість.

Виявивши вказану помилку, товариством в декларації за лютий 2009 року відображено самостійне виправлення помилки, що міститься в раніше поданій декларації за травень 2008 року.

За наслідками виявленої помилки, товариством було донараховано самостійно штраф в розмірі 5 % в сумі 21 552 грн., який було сплачено до бюджету.

Вказане виправлення помилки відображено і описано на стор. 10 акту перевірки, однак, у висновку акту зазначено протилежне, що свідчить про безпідставність здійсненого донарахування.

Також податковим органом неправомірно донараховано ПДВ і за листопад, грудень 2008 року та за квітень 2009 року, що підтверджується наступним.

Так, на стор. 6 акту перевірки зазначено, що за даними перевірки за листопад 2008 року сума ПДВ по оподатковуваних операціях складає 489 815 грн.

ВАТ "Птахофабрика "Перше Травня" вважає, що податковим органом помилково зазначено дану суму, адже за вказаний період сума ПДВ становить 169 649 грн., що підтверджується виписаними податковими накладними за даний період.

Проаналізувавши донараховану суму вбачається, що при перевірці суми податкового зобов'язання за листопад 2008 року визначено суму ПДВ в розмірі 489 815 грн. помилково, без будь-якого документального підтвердження, тобто товариству не відомо і в акті перевірки не зазначено, що є підставою для донарахування даної суми.

В зв'язку з тим, що за жовтень 2008 року у декларації з ПДВ, по якій здійснюються розрахунки з бюджетом відображається від'ємне значення, яке переноситься на наступний податковий період, а також сума податкового кредиту ВАТ "Птахофабрика "Перше Травня" за листопад перевищує суму податкового зобов'язання за листопад 2008 року визначену в сумі 169 649 грн. у підприємства залишається від'ємне значення, яке переноситься на наступний податковий період (грудень 2008 року) в рядку 23.2 загальної податкової декларації з ПДВ.

Отже, при перевірці, особами, які здійснювали перевірку, було завищено податкове зобов'язання в листопаді місяці 2008 року на суму 320 166 грн. Враховуючи дані приведені в акті перевірки на сторінці 72 податкове зобов'язання було занижено на суму 188 251 грн. та завищено на суму 233 817 грн.

Якщо вивести різницю між заниженням та завищенням, то на даний час у підприємства рахується передоплата перед бюджетом у розмірі 45 566,00 грн. (188 251-233817= - 45 566 грн.).

Таким чином, у ВАТ "Птахофабрика "Перше Травня" не може бути більшої суми податкового зобов'язання ніж задекларованої у поданих деклараціях, в т.ч. і за грудень 2008 року та квітень 2009 року.

Також у оскаржуваному податковому повідомленні - рішенні зазначено про визначення ВАТ "Птахофабрика "Перше Травня" податкового зобов'язання за основним платежем в сумі 274 600 грн.

Виходячи з акта перевірки вбачається, що сума основного платежу в розмірі 274 600 грн. визначається як різниця між сумою виявленого заниженого податку в розмірі 508 417 грн. за мінусом завищеної суми до сплати в розмірі 233 817 грн.

Однак, визначення податкового зобов'язання за основним платежем в сумі 274 600 грн. є неправомірним, оскільки таке донарахування за травень 2008 року, грудень 2008 року та квітень 2009 року відбулося незаконно та без будь-яких аргументів.

Крім того, помилковим є застосування штрафних санкцій в розмірі 254 209 грн., що пояснюється наступним.

У податковому повідомленні-рішенні від 23 лютого 2010 року № 0000162301/0 вказано, що застосування штрафних санкцій відбулося на підставі пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами".

Даним підпунктом передбачено, у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Отже, з аналізу даної норми випливає, що платники податків зобов'язані сплатити штраф у розмірі 50 % від донарахованої суми податковим органом.

У оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні зазначено про визначення ВАТ "Птахофабрика "Перше Травня" основного платежу в розмірі 274 600 грн., тобто виходячи із норм пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України № 2181-ІП, розмір штрафних санкцій повинен визначатись саме із суми донарахованого зобов'язання за основним платежем, тобто із суми 274 600 грн.

Однак, всупереч вимогам даної норми, податковим органом неправомірно визначено штрафні санкції, за основу якої взято суму 508 417 грн., тобто суму виявленого заниження податку на додану вартість, оскільки донарахованою за актом перевірки вважається сума - 274 600 грн., а не сума в розмірі 508 417 грн. як стверджує податковий орган.

Таким чином, винесення податкового повідомлення-рішення № 0000162301/0 від 23 лютого 2010 року прийняте незаконно.

Податковим повідомленням-рішенням від 23 лютого 2010 року № 0000122301/0 визначено суму податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 64 521 грн. 82 коп.

У акті перевірки зазначено про те, що ВАТ "Птахофабрика "Перше Травня" завищено збір за забруднення навколишнього природного середовища за період з 01.01.08р. по 31.12.08р. на 122 409 грн. 61 коп., в т. ч. занижено за 1 півріччя 2008 року на суму 7 070 грн. 06 коп. та завищено за 9 місяців 2008 року на 135 087 грн. 16 коп., занижено за період з 01.01.09р. по 30.09.09р. на 47 295 грн. 57 коп., в т.ч. завищено за 1 квартал 2009 року на 6 945 грн. 36 коп., занижено за 1 півріччя 2009 року на суму 28 167 грн. 92 коп.

Тобто, за наслідками проведеної перевірки податковим органом встановлено надмірну сплату до бюджету збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 75 114 грн. 04 коп.

Статтею 44 Закону України від 25.06.1991 року №1264-ХІІ "Про охорону навколишнього середовища" встановлено, що ліміти скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, утворення і розміщення відходів промислового, сільськогосподарського, будівельного та іншого виробництва, а також інші види шкідливого впливу в цілому на території Автономної Республіки Крим, областей, міст загальнодержавного значення або окремих регіонів встановлюються: у разі якщо це призводить до забруднення природних ресурсів загальнодержавного значення, територій інших областей, - спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів; в інших випадках - у порядку, що встановлюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, міськими (міст загальнодержавного значення) радами, за поданням органів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відходи" вказано: відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення; виробник відходів - фізична або юридична особа, діяльність якої призводить до утворення відходів; зберігання відходів - тимчасове розміщення відходів у спеціально відведених місцях чи об'єктах (до їх утилізації чи видалення); розміщення відходів - зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах.

Згідно ст. 2 Порядку № 303 від 01.03.1999р. визначено, що збір за забруднення навколишнього природного середовища справляється за: викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними та пересувними джерелами забруднення; скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; розміщення відходів.

Згідно пункту 6.4. Інструкції суми збору, який справляється за розміщення відходів, обчислюються платниками самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку року на підставі затверджених лімітів, виходячи з фактичних обсягів розміщення відходів.

З наведеного випливає, що відповідно до пункту 2 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 1999 року № 303 та пункту 1.4 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженого наказом ДПА України від 19.07.1999р. № 162/379 визначено, що збір за забруднення навколишнього природного середовища справляється, зокрема, за розміщення відходів.

Об'єктом обчислення збору для стаціонарних джерел забруднення також є обсяги відходів, що розміщуються у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах.

Отже, об'єктом обчислення збору за забруднення навколишнього природного середовища є кількість відходів, що розміщуються у спеціально відведених місцях чи об'єктах, а не кількість утворених відходів.

Суд приходить до висновку про те, що відповідачем прийнято рішення про збільшення суми забруднення навколишнього природного середовища на підставі доказів, які не відповідають вимогам ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", так як будь-які довідки видані підприємством, які не містять відомостей про здійснення господарських операцій в час їх здійснення не є первинними бухгалтерськими документами, які в свою чергу залишились поза увагою посадових осіб ДПІ у Черкаському районі.

При цьому, суд виходить з того, що під час перевірки посадові особи ДПІ у Черкаському районі повинні перевірити правильність та обґрунтованість ведення податкового обліку позивача та виявити не лише факти порушень податкового законодавства, а й встановити правильність та повноту ведення обліку на підставі первинних бухгалтерських документів.

Суд вважає, що встановлення надмірної сплати відбулося неправомірно, адже на стор. 66 акту перевірки у таблиці - Зведені дані поквартально, за 2 кв. 2009р. податковим органом помилково зазначено відхилення в сумі 31 946 грн. 43 коп., адже за даними перевірки, збору нараховано на суму 78 936 грн. 28 коп., а за даними платника податків нараховано на суму 43 823 грн., тобто в дійсності відхилення становить 35 103 грн. 28 коп., а не 31 946 грн. 43 коп., як зазначив податковий орган.

Таким чином, на момент проведення перевірки, так і в конкретному податковому періоді (кварталі) за 2009 рік підприємством не було завдано державі будь-яких збитків, у зв'язку з несплатою обов'язкових платежів, більше того, по картці особового рахунку ВАТ "Птахофабрика "Перше Травня" рахується передоплата по даному збору.

Отже, податковий орган помилково зробив висновок про недоплату товариством збору за забруднення навколишнього природного середовища до бюджету за період з 01.01.09р. по 30.09.09р., оскільки за вказаний період на казначейський рахунках обліковувались сплачені товариством кошти в якості збору за забруднення навколишнього природного середовища.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд при вирішенні питання правомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення враховує приписи статті 2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області від 23 лютого 2010 року № 0000152301/0 про визначення суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 155 974 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

Скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області від 23 лютого 2010 року № 0000162301/0 про визначення суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 528 809 грн., в тому числі 274 600 грн. основного платежу та 254 209 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

Скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області від 23 лютого 2010 року № 0000122301/0 про визначення суми податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 64 521 грн. 82 коп., в томі числі 47 296 грн. 57 коп. основного платежу та 17 225 грн. 25 коп. штрафних (фінансових) санкцій.

Стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства "Птахофабрика "Перше Травня" (19603, Черкаська область, Черкаський район, с. Хутори, вул. Центральна, 2, ідентифікаційний код 00851426) судові витрати в розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.О. Гаврилюк